Hollanda’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Hollanda Türkiye’den aldığı yoğun göçle birlikte Avrupa’da birçok Türk vatandaşının yaşadığı ülkelerden biridir. Bu sebeple iki ülke arasındaki para transferleri de sıkça gereklilik haline gelmektedir. Biz de bu yazımızda Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermek için en uygun alternatifleri ve çeşitli online para gönderme yöntemlerini aynı zamanda hızlarına göre de değerlendireceğiz.

Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermek için en uygun yöntemi seçip açıklamakla başlayalım, ardından diğer alternatiflere de göz atacağız.

Hollanda’dan Türkiye’ye Nasıl Para Yollanır?

Birçok kişi yıllardır alışkanlıkları sebebiyle Hollanda Türkiye para transferlerinde hala doğrudan banka aracılığıyla ve SWIFT yöntemiyle para göndermeyi tercih etse de kesinlikle bu yöntemden daha kârlı ve kolay bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Wise’ı(eski adıyla Transferwise’ı) daha önce duyup duymadığınızı bilmiyoruz fakat şimdi ne kadar basit, ucuz ve kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

Hollanda’dan Wise ile Para Göndermek

Wise’ın yıllar geçtikçe popülaritesi artsa da hala SWIFT’e göre çok daha az kullanılan bir yöntem olduğu kesin. Yurtdışı para gönderimlerinde bankalar arası komisyonlardan dertli olan kurucuları daha düşük komisyonla bu işi yapabileceklerini düşündüğünde yıl 2010’du.

Artık 2021 yılına geldik ve güvenilir bir şekilde Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderirken ev avantajlı yöntemin bu olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Hollanda'dan Türkiye'ye para gönder
Siteye üye olduktan sonra detaylı ve adım adım açıklamalar da sitenin zaten kolay olan yapısını daha da kullanışlı hale getiriyor.

Wise Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderirken yüksek komisyon ücretlerinden kurtulmanıza aynı zamanda bankaların SWIFT kodlarını aramanıza son veriyor. Uluslararası para gönderme işlemini genellikle bankalardan hızlı tamamladığının da altını çizelim. Şimdi adım adım bu yöntemi nasıl uygulayacağınızdan bahsedelim.

  • Linke tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü uluslararası para transferleri hangi yöntemi seçerseniz seçin ülkeler tarafından kontrollere tabi.
  • Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermek için göndereceğiniz miktarı seçtikten sonra Wise’ın eklediği küçük komisyonla birlikte toplam masrafı göreceksiniz ve hiçbir şekilde ekstra bir masraf sizin hesabınızdan ya da alıcının hesabından kesilmeyecek.
  • Ardından alıcı bilgilerini isim / IBAN adresi gibi girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ihtiyacınız yok.
  • Son adımda parayı göndermek için gerekli yöntemi seçmelisiniz. İster banka havalesiyle size gösterilen hesap numarasına isterseniz banka kartı ya da kredi kartı seçeneğiyle doğrudan işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Son olarak size gösterilen bilgileri kontrol edip onayladıktan sonra işleminiz başlatılacak. Artık tahmini süre içerisinde işleminizin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Hollanda’dan Türkiye’ye para transferi için bu tahmini sürekli genellikle 1 gün olacaktır. Yani para 1 iş günü içerisinde Türkiye’deki alıcı hesabına geçecektir.

Wise ile işlem yapmak için alıcının Wise hesabı olmasına gerek yok. Alıcının IBAN bilgisini girdiğiniz için Hollanda’dan gelen para doğrudan alıcının banka hesabına geçecek.

Bu noktada ekstra masrafla karşılaşmamak adına Türkiye’ye giden paranın TL olduğuna emin olmalısınız. Yani gönderen sizin tarafınızdan Euro alıcı tarafında ise TL banka hesabı seçerseniz hiçbir sorun olmadığından emin olabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

hollandadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü 20 Aralık 2021 tarihinde alınmıştır. O gün Google’da görünen Euro kuruyla Wise sitesindeki aynıdır.

Peki Wise bu işlemi az önce de bahsettiğimiz gibi bankalara göre daha ucuz bir şekilde nasıl tamamlayabiliyor? Transferwise nedir yazımızda da bu konuya detaylı bir cevap vermiştik. Kısaca bahsetmek gerekirse:

Wise bu konuyu oldukça mantıklı bir şekilde çözmüşe benziyor. Siz her ne kadar Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermiş olsanız da Wise tarafında işlem bu şekilde gerçekleşmiyor. Hollanda’da sizin hesabınızdan yine bir Hollanda hesabına para giderken Türkiye’deki Wise(Birleşik Ödeme Hizmetleri) hesabından da alıcının hesabına para geliyor. Yani para ülke değiştirmediğinden bu işlem de hem daha ucuz hem daha hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

Wise ile en düşük komisyonlarla Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yöntem aynı şekilde Türkiye’den Hollanda’ya para göndermek için de kullanılabilir. Bu sefer transferin yönü TL’den Euro’ya ve transferin yönü de Türkiye’den Hollanda’ya şeklinde olacak.

Hollanda’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Şimdi sırada en bilindik ve klasik olan yöntem var. Yani SWIFT. Swift’e uluslararası EFT işlemi olarak da bakabilirsiniz. Bu işlemi Hollanda’da kullandığınız banka aracılığıyla tamamlayacaksınız.

Bankanızın online ya da mobil bankacılığından para transferlerinde SWIFT işlemini seçerek adım adım işleminize başlayabilirsiniz. İşlemler bankadan bankaya farklılık gösterebilir fakat tüm bankalarda mobil yada internet bankacılığı üzerinden para transferini tamamlayabilirsiniz. Şubeye gitmenize gerek yoktur.

Yurtdışında online banka hesabı açmak yazımıza göz atarak Hollanda’da hızlı bir şekilde hesap açabileceğiniz online bankaları öğrenebilirsiniz.

İnternet şubesinde işlem yaparken para transferleri bölümünden SWIFT/Uluslararası Transfer seçeceği üzerinden ilerleyeceksiniz. SWIFT işlemini tamamlarken bunun klasik bir yurtiçi havale işleminden farkı bankaların SWIFT / BIC kodlarıdır.

Bu bilgiyi de Hollanda’dan Türkiye’ye havale yaparken kullanmanız gerekiyor. Yani alıcı bankanın SWIFT koduna ihtiyacınız olacak. Türkiye’de ihtiyacınız olabilecek bankaların SWIFT kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

*Eğer bankanız SWIFT kodunun 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X ekleyebilirsiniz. Yani örneğin Finansbank için girmeniz gereken kod bu durumda FNNBTRISXXX olacaktır.

Hollanda’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Bu yazıda çeşitli para transfer yöntemlerinden bahsederken genellikle bu yöntemlerin avantajlarını komisyon oranları, kur çevrim oranları gibi finansal koşullar üzerinden ele aldık. Tabii acil bir şekilde halletmeniz gereken bir iş varsa sizin için transferin hızı en önemli konu haline gelebilir.

Wise’ın klasik banka transferine göre avantajından bahsederken hız avantajını da vurgulamıştık. Yine de Hollanda’dan Türkiye’ye para göndermek için genellikle 1 güne ihtiyacınız olduğunu söyleyelim. Eğer SWIFT yöntemiyle işlemi tamamlayacak olursanız bu işlem 2-3 güne uzayabileceği gibi yine 1 gün içerisinde tamamlanabilir. SWIFT işlemleri sonuçlanma hızı anlamında biraz daha muğlaktır.

Hız konusunda zirvede ise Western Union rakipsiz bir şekilde durmakta, tüm seçenekler arasında en pahalısı diyebileceğimiz Western Union’a alıcının anında paraya ulaşması gerekiyorsa başvurmanızı öneriririz.

Para transferinin anında olması gerekmiyorsa ve 1 gün beklemek sizin adınıza sorun değilse Wise kesinlikle en avantajlı seçenek. Bu noktada yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yöntemi Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderirken kullanabileceğiniz gibi Türkiye’den Hollanda’ya para gönderirken de aynı şekilde uygulayabiliyor olmanız kullanım kolaylığı anlamında Wise’ı rakipsiz hale getiriyor.

Günün son saatlerinde işlemi tamamlamadığınız sürece kişisel tecrübelerimiz ertesi gün paranın alıcının hesabında olacağını bize gösteriyor. Bu da genellikle çoğu müşteri için fazlasıyla yeterli bir hız.


Wise’a hemen üye olup en düşük komisyon oranlarından faydalanmak için butona tıklayabilirsiniz.