Euro Hesabı Nasıl Açılır? Türkiye’de Euro Hesabı Açmak

Euro hesabı açmak, varlıklarınızı euro para biriminde tutmanıza ve başka hesaplara bu para biriminde transfer yapabilmenize olanak tanır. Aslında Türkiye’de euro hesabı açmanın tek farkı, para biriminin Türk lirası yerine euro olmasıdır. 

Fakat geleneksel bankacılık yoluyla bir euro hesabı edinmek yavaş ve zahmetli olabilir. Üstelik bankaların yabancı para birimlerindeki hesaplarının hizmet ücretleri ve uygulanan kısıtlamalar, açılan hesabın aktif şekilde kullanılamamasına neden olabilir. 

Wise, Revolut, N26 gibi yenilikçi finans teknolojisi şirketleri farklı para birimlerinde bakiye tutmak, banka hesap detayları edinmek gibi konularda avantajlı olabilir. 

Bu yazıda, Türkiye’de euro hesabının nasıl açılacağını, ücretsiz alternatif yollarını ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri inceleyeceğiz. 

Euro Hesabı Nedir?

Euro hesabı, bir banka tarafından müşterisi için oluşturulan ve birikimlerini güvenle tutmasını sağlayan bir finansal ürünüdür. Aslında euro hesapları mevduat, kredi kartı, cari hesap ya da başka bir hesap türünde de olabilir ancak genellikle en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan ürün, vadesiz euro hesaplarıdır. 

Vadesiz Euro Hesabı Nedir?

Vadesiz euro hesabı, faiz getirisi olmayan bir mevduat hesabıdır. Bu tür hesapların en temel işlevi hesapta bakiye tutmak ve kişiler arası para aktarımı yapmaktır.

Bir euro hesabıyla şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Hesabınıza euro yatırabilir ve kaybolma, çalınma gibi risklere karşı paranızı güvenle biriktirebilirsiniz.
 • İhtiyaç anında döviz özellikli ATM’lerden euro çekimi yapabilirsiniz.
 • Avrupa’ya ve dünyanın farklı yerlerine kur farkı olmadan para transferi gerçekleştirebilirsiniz.
 • TL hesabınızdaki parayı euro’ya dönüştürüp vadesiz euro hesabınızda biriktirebilirsiniz.

Bir vadesiz euro hesabının en önemli avantajı, euro ile yapılan işlemlerin yüksek kur farkı ödemeden gerçekleştirilebilmesidir. Bu sayede euro satın almak ve transfer etmek isteyen kişiler, geleneksel bankaların euro hesabı bulunmayan kişilere uyguladığı yüksek kur farklarından kaçınabilir.

Wise ile birden çok para birimini hesapta tutmak ve para birimleri arasında reel piyasa kuruyla çevrim yapmak mümkündür. Üstelik tüm işlemleri online olarak mobil uygulamadan ya da web sitesinden yapabilirsiniz. Ayrıca Wise gibi elektronik para kuruluşları, kullanıcılarına farklı ülkelerde yerel banka bilgileriyle ödeme alma imkanı tanır.

Wise sitesine git

Wise Çoklu Döviz Hesabı

Wise çoklu döviz hesabı, Euro da dahil olmak üzere 9 farklı para biriminde yerel hesap bilgileri edinmenizi, para transferi yapmanızı ve ödeme almanızı sağlar. Üstelik 50’den fazla biriminde hesap açarak para tutabilir ve döviz çevrim yapabilirsiniz. 

Bir Wise çoklu döviz hesabıyla şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Ülkelere özgü yerel hesap bilgileri oluşturup ödeme alabilirsiniz.
 • Hesabınızda yerel para birimlerini tutabilir ya da paranızı reel döviz kurlarıyla başka para birimlerine dönüştürülebilirsiniz.
 • Yerel banka hesaplarına para transferi yapılabilirsiniz.

Geleneksel bir bankada euro hesabı açmak yerine Wise çoklu döviz hesabı kullanmak şu avantajları beraberinde getirir:

 • Dünyanın her yerine gerçek döviz kuruyla, düşük transfer masraflarıyla ve kolay para transferi yapabilirsiniz.
 • Wise tarafından sağlanan hesap numarası, IBAN ve yönlendirme numarası gibi bilgilerle 9 para biriminde tıpkı o ülkede yerel bir banka hesabınız varmış gibi kolayca ödeme alabilirsiniz.
 • Bakiyenizi 53 para biriminde ücretsiz tutabilir ve reel döviz kuru üzerinden farklı para birimlerine çevirebilirsiniz.
 • Hesap açmak ücretsizdir.
 • Hesapla bağlı çalışan Wise uluslararası debit kartı ile 200’den farklı ülkede harcamaya yapabilir veya nakit para çekebilirsiniz. 

Wise tarafından sağlanan bankacılık hizmetlerinin dezavantajları ise şöyledir:

 • ATM’leri kullanarak çoklu döviz hesabınıza nakit olarak para ekleyemezsiniz.
 • Wise, hedefi Bitcoin ya da kripto para almak olan para transferlerini henüz desteklemiyor.
 • Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise çoklu döviz hesabı hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu yazıma göz atabilirsiniz: Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi 

Wise sitesine git

Türkiye’de Euro Hesabı Açmanın Avantajları

Türkiye’de euro hesabı açmanın en büyük avantajı, yüksek kur riskinden uzak birikim yapmaktır. Mevduat sahipleri, Türk lirası hesaplarından döviz hesaplarına otomatik alım talimatı vererek birikimlerini euro cinsinden muhafaza edebilir ve yedi gün yirmi dört saat farklı para birimleri arasında alım satım yapabilir.

Bir euro hesabına sahip olmakla Türk lirası hesabı üzerinden döviz işlemleri gerçekleştirmenin en bariz farkı ise şudur: 

Türk lirası hesabından işlem yapan kişiler, mevduatlarını euroya çevirirken her seferinde bankaya kur farkı ödemesi yapar. Ancak halihazırda bir euro hesabına sahip olan kişiler, doğrudan ve kur farkı ödemeksizin sahip oldukları mevduatı kullanabilir.

Ayrıca, işletmeniz euro üzerinden para alışverişi yapıyorsa euro hesabı açmak avantajlı olabilir. Wise İşletme Hesabı ile farklı para birimlerinde bakiye tutulabilir, reel döviz kuru ve düşük masraflarla uluslararası para transferleri yapılabilir. 

Detaylı bilgi için: Wise İşletme Hesabı İncelemesi

Türkiye’de Euro Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’de euro hesabı açmak için yapılması gerekenler, hesap açılmak istenen bankaya göre değişiklik gösterebilir. Bazen banka şubelerini fiziksel olarak ziyaret etmek gerekirken, bazı bankalarda yalnızca internet bankacılığını ya da mobil bankacılığı kullanmak yeterli olabilir.

Eğer hizmeti sağlayan banka, Wise gibi online hizmet veriyorsa, tüm işlemleri online tamamlayabilirsiniz. 

Euro Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Türkiye’de bir euro hesabı açmak için gerekli belgeler genellikle şunlardır:

 • Kimlik belgesi, pasaport ya da ehliyet
 • Yerleşim yerini kanıtlayan bir fatura ya da ekstre
 • İletişim numarası 

Bu üç belge ve bilgiyle birlikte banka şubeleri fiziksel olarak ziyaret edilerek bir euro hesabı açılabilir. Ayrıca hesap açarken banka tarafından gerekli görülen sözleşmeleri imzalamanız istenir.

Herhangi bir bankanın mobil bankacılık ve internet bankacılığı müşterisiyseniz euro hesap açma işlemini internet üzerinden gerçekleştirirken bu belgeler sizden talep edilmez. Yalnızca ilgili sözleşmeyi online ortamda kabul etmeniz ve hesap cüzdanınızı banka şubenizden teslim almanız beklenir. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Wise euro hesabı oluşturmak için öncelikle şu adımları takip ederek Wise çoklu döviz hesabı açmanız gerekir:

 1. E-mail adresinizi ya da Google, Facebook ya da Apple hesabınızı kullanarak dakikalar içinde kaydolun. 
 2. Resmi kimliğinizi doğrulayın. Wise, Avrupa’daki düzenleyici kuruluşların denetimine tabi olduğu için bu olağan bir uygulamadır.
 3. Hesabınız kısa süre içinde onaylandıktan sonra euro hesabınıza para yatırabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz. 
Wise Hesabı Aç

Euro Hesabı Nasıl Kullanılır?

Avrupa ülkelerine sık sık para gönderen kişiler, aracı kuruluşların işlem başı uyguladığı yüksek kur dönüştürme ücretlerinden kaçınmak amacıyla euro hesabı açabilir ve paralarını uygun kurlarla euroya çevirerek hesaplarına yatırabilir. 

Ayrıca Türkiye’de euro hesapları, birikim hesabı olarak da kullanılır. Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde insanlar birikimlerini USD ve EUR gibi para birimlerinde saklamak ister. Bir euro hesabına sahip olan kişiler, TL kazançlarını euro para birimine çevirebilir ve bu para biriminde birikim yapabilir.

Euro hesaplarına para yatırmanın farklı yolları mevcuttur:

 • Bankaların fiziksel şubelerini ziyaret etmek
 • Döviz ATM’lerini kullanmak
 • Farklı bir euro hesabından SEPA (Single Euro Payments Area) transferi gerçekleştirmek
 • Wise çoklu döviz hesabı kullanıcısıysanız yerel para biriminde transfer yaparak ve bakiyenizi EUR para birimine çevirerek

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nasıl Kullanılır?

Wise çoklu döviz hesabı üzerinden oluşturulan euro hesabı, Avrupa ülkelerine sık sık para gönderen kişiler tarafından zaman kısıtı olmaksızın boyunca kullanılabilir.

Ayrıca farklı para birimlerine ihtiyaç duyan kişiler her an güncel kurdan paralarını dövize dönüştürebilir. Wise’da, piyasada geçerli olan reel döviz kurları kullanılır ve gizli kesintiler söz konusu değildir.

Çoklu döviz hesabını etkili bir şekilde kullanmanın bir diğer yöntemi de Wise Kart’tır. Bu kart sayesinde euro bakiyesi, Türkiye’de, Avrupa’da ve dünyanın her yerinde özgürce harcanabilir. Harcama tutarı, euro bakiyesinden en uygun kur garantisiyle tahsil edilir.

Wise kart hakkında detaylı bilgi için: Wise Banka Kartı Rehberi

Atm’den Euro Çekmek

Euro çekmek ve bakiye sorgulamak gibi ATM işlemleri bankadan bankaya değişen ücretlere tabidir. Türkiye’deki ATM’lerden euro çekme ücreti, çekilen paranın miktarına da bağlı olmak üzere 5 EUR ile 50 EUR arasında olabilir. İşlem ücretleriyle ilgili net bilgiler ve tutarlar hakkında güncel bilgi almak için bankanızın web sitesini ziyaret etmenizi öneririz. 

Türkiye’de euro çekmek için bankanızın şubesini ziyaret edebilirsiniz. Üzerinde döviz sembolleri olan atm’lerden de nakit euro çekebilirsiniz, ancak bu işlemlerde sabit ücretler ve miktara göre değişen komisyonlar uygulanır.

Wise Kart sahipleri, toplam çekim miktarı 200 Euro’nun altında olduğu sürece dünyanın her yerindeki ATM’lerden ayda iki kez ücretsiz euro çekimi yapabilir. Bu limit aşıldığı takdirde Avrupa’da düzenlenen kartlarla yapılan çekimlerde işlem başı sabit 0,50 EUR ücret uygulanır.

Detaylı bilgi için: Wise kart ile nakit para çekmenin maliyeti nedir?

Özet

Euro bölgesiyle yakın ilişkileri bulunan kişiler, Erasmus banka hesabına ihtiyacı olan öğrenciler ve işletmeler için bir euro hesabına sahip olmanın çok sayıda avantajı vardır. 

Ayrıca Wise gibi yalnızca çevrim içi faaliyet gösteren elektronik para kuruluşlarının sayısındaki artış sayesinde kullanıcılar için euro hesabı açmanın farklı alternatifleri ortaya çıkmıştır. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise’a üye olabilir ve euro hesabı açabilirsiniz: 

Wise Hesabı Aç

Sıkça Sorular Sorular

Türkiye’de euro hesabı açabilir miyim?

Türkiye’deki hemen hemen bütün bankalarda birikimlerinizi güvenle tutmak için vadesiz euro hesabı açabilirsiniz. Ayrıca online ve ücretsiz olarak açabileceğiniz Wise çoklu döviz hesabı ile euro tasarruflarını biriktirebilirsiniz.

Euro hesabı açmanın maliyeti nedir?

Günümüzde birçok bankada euro hesabı açmak ücretsizdir. Ayrıca birçok banka, hesap işletim ücreti de talep etmez. Fakat bazı bankalar, genellikle 6 aylık dönemlerde ve belirli koşullarda hesap işletim ücreti tahsil etmeye devam eder. Örneğin bir banka hesabınızda en az 1.000 euro mevduat bulunmadığı takdirde işletim ücreti tahsil edebilir. Bu nedenle hesap açılımı sırasında imzalanan sözleşmeler ve bankaların internet sitelerinde yer alan ürün ve hizmet ücretlerine dair sayfalar dikkatle okunmalıdır.

Vadesiz euro hesabı açmak ücretli mi?

Çoğu bankada vadesiz euro hesabı açmak ücretsizdir ancak bankaların hesap açılış ücreti talep etme hakkı vardır. Bu konuda en doğru bilgi, hesap açılmak istenilen bankanın müşteri hizmetleri aranarak öğrenilebilir.

Wise çoklu döviz hesabı açmak tamamen ücretsizdir. Wise kullanıcıları aylık ya da yıllık kullanım ücreti ödemeden euro hesabı açabilir.

Euro hesabı açmak mantıklı mi?

Avrupa’ya sık sık para transferi yapanlar, sık seyahat edenler ve birikimlerini euro’ya çevirerek saklamak isteyen kişiler için bir euro hesabına sahip olmak mantıklı olabilir. 

Wise gibi uygulamaların sunduğu kullanım kolaylığı ve şeffaf ücretlendirme özellikleri göz önünde bulundurulduğunda henüz hiç yurt dışına çıkmamış olsa bile bir gün yurt dışına çıkma düşüncesi olan herkes, kolayca bir euro hesabı edinebilir.

Bankamatikten euro yatırılabilir mi?

Türkiye’deki ATM’lerin birçoğunda döviz özelliği olmadığı için her ATM’den euro yatırılamaz. Fakat döviz özelliği bulunan ATM’lere euro yatırılabilir. Hangi ATM’lerin döviz özelliğine sahip olduğu bankaların internet sitelerinden öğrenilebilir. 

ATM’den euro yatırma işlemi banka tarafından belirlenen bir ücrete tabi olabileceği için euro hesabına para yatırmak için bankaların fiziksel şubelerini ziyaret etmek daha avantajlı olabilir.

Banka hesabından euro çekilir mi?

Döviz hesabınıza bağlı bir banka kartınız varsa ve kullandığınız ATM yabancı para sembolleri barındırıyorsa euro çekimi yapabilirsiniz.

Banka hesabınızdan euro çekmenin bir diğer yolu hesabınızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesini ziyaret etmek ve gişedeki görevliden yardım istemektir. Ancak her banka şubesi, her zaman nakit döviz bulundurmaz. Bu nedenle euro çekim işlemlerini merkezi yerlerdeki banka şubelerinde gerçekleştirmek gerekebilir. 

Ücretsiz Wise hesabı aç