Yurtdışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak

Yurt dışındaki Türk vatandaşları, Türkiye’deki finansal işlemlerini sürdürmek için Türkiye’de bir banka hesabı açma ihtiyacı duyabilir. Türkiye’deki yakınlarıyla para alışverişinde bulunmaları ya da Türkiye’de bulunan çeşitli kurumlara ödeme yapmaları gerekebilir.

Bu tür finansal işlemleri yurt dışındaki hesaplarından yapmak yüksek maliyetli olacağı için Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen birçok vatandaşımız var.

Bu yazımızda yurt dışında yaşarken Türkiye’deki finansal işlemlerinizi halledebileceğiniz farklı yöntemlerden bahsedeceğiz. Normal şartlarda Türkiye’de ikamet etmiyorken banka hesabı açmak mümkün olmasa da yazımızın devamında size bu konuyla ilgili çeşitli seçenekler sunacağız.

Uluslararası para transferi ve ödeme yapma hizmeti sunan Wise ile Türkiye’de ikametgah adresiniz olmadan ücretsiz TL hesabı açabilir ve bakiyenizde para tutabilirsiniz. Ayrıca bu hesabınız ile TL cinsinden para transferleri yapabilir, hatta Wise Kart talep ederek bu kart ile Türkiye’de harcama yapabilirsiniz. 

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Wise ile yurt dışındayken nasıl TL hesabı açılacağını ve para transferi gerçekleştirileceğini daha ayrıntılı olarak açıklayacağız. 

Bu rehberimizdeki konu başlıklarımız şu şekilde:

 • Yurt Dışında Yaşarken Türkiye’de Banka Hesabı Açılabilir Mi?
 • Yurt Dışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak için Kolay Yöntemler
 • Wise ile Türkiye’de Hesap Açmak
 • Revolut ile Türkiye’de Hesap Açmak
 • Türkiye’de Online Banka Hesabı Açmak
 • Yurt Dışında Yaşayanlar için Banka Hesabı
 • Almanya’dan Türkiye’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yurt Dışında Yaşarken Türkiye’de Banka Hesabı Açılabilir Mi?

Öncelikle Türkiye’de banka hesabı açabilmeniz için Türkiye’de bulunan bir ikamet adresine sahip olmanız gerekir. Bu sebeple normal şartlarda yurt dışında yaşarken Türkiye’de banka hesabı açma şansınız olmayabilir.

Bankalarla görüşüp durumunuzu açıklasanız bile mutlaka şubeye gitmeniz gerekeceğinden yurt dışındayken Türkiye’de banka hesabı açmak mümkün olmayabilir.

Bu yüzden eğer Türkiye’den yurt dışına taşınmayı planlıyorsanız, Türkiye’de bir banka hesabınızı açık bırakabilirsiniz. Yurt dışına çıkarken Türkiye’deki açık bulunan banka hesaplarınız kapatılmaz. Eğer yurt dışında yaşarken farklı bir bankada hesap açmak isterseniz Türkiye’de yaşamadığınız için bu mümkün olmayabilir.

Yurt dışından Türkiye’de banka hesabı açmanın alternatif bir yöntemi olan Wise ile Türkiye’de ikametgah göstermeden ve ücretsiz olarak TL hesabı açabilirsiniz. Bir sonraki bölümde Wise ile yurt dışındayken nasıl TL hesabı açacağınızı detaylı olarak açıklayacağız.

Türkiye’de Banka Hesabı Açmak için Gerekenler

Türkiye’de banka hesabı açılabilmesi için bankalar tarafından aşağıdaki belgeler talep edilir:

 • Nüfus cüzdanı – Kimlik Kartı
 • İkametgah Belgesi (E-Devlet üzerinden alınabilir)
 • Açık adres ve iletişim bilgileri (telefon ve e-mail adresi)
 • Mesleki bilgiler ve gelir durumu (Zorunlu değil fakat kredi kartı ve kredi başvurularında önemli olabilir)

Bu belgeleri yurt dışında yaşarken temin etmeniz mümkün değil çünkü ikamet adresiniz artık Türkiye’de olmayacak. Yurt dışında yaşamaya başlamanıza rağmen ikametgahı yurtdışına alma işlemini henüz tamamladıysanız Türkiye’ye geldiğinizde hesap açmanız mümkün olabilir.

Aynı zamanda şubeye giderek ikametgahınız Türkiye’de olmasa bile durumunuzu açıklayarak gittiğiniz bankaya göre işleminizi tamamlama şansınız var. Fakat bu işlemi yapabilmek için Türkiye’de olmanız gerekir.

Şimdi size tamamen online olarak yapabileceğiniz farklı bir yöntemden bahsedelim.

Uluslararası para transferleri sağlayan Wise ile başka bir ülkeye ya da şubeye gitmenize gerek kalmadan farklı ülkelerde hesap oluşturabilirsiniz. Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde tamamen online olarak farklı para birimlerinde hesap açıp IBAN numarası edinebilirsiniz. 

Örneğin yurt dışında yaşarken Türkiye’de bir ikamet bildirmenize gerek olmadan sadece kişisel bilgileriniz ile bir hesap oluşturarak TL hesabı açmanız mümkün. 

Yurt Dışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak için Kolay Yöntemler

Yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak istemenizin sebebi, Türkiye’yle para alışverişlerinizi kolaylaştırmak ve Türkiye ziyaretlerinizde kart harcamalarınızı kolayca yapmak gibi sebeplerse Wise ve Revolut gibi finansal teknoloji şirketleri bu konuda size yardımcı olabilir.

Uluslararası para transferlerini kolaylaştıran aracı kurumlar Wise ve Revolut ile yurt dışında yaşarken TL hesabı açarak finansal işlemlerinizi bu hesap üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Wise ve Revolut hesaplarından Türkiye’ye TL transfer etmek ya da bu hesaplara TL ile ödeme almak mümkün. Wise’ın aynı zamanda farklı ülkelerde hesap açmanızı ve IBAN adresi edinmenizi sağlayan bir Çoklu Döviz Hesabı modeli bulunuyor. Yazımızın devamındaki bölümlerde Wise ve Revolut ile yurt dışındayken kullanabileceğiniz bir TL hesabı aktifleştirmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız.

Wise ile Türkiye’de Hesap Açmak

Wise ile online olarak açabildiğiniz Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde farklı para birimlerinde bakiye tutabilir ve para transferleri yapabilirsiniz. Ayrıca bu hesaplarınızla farklı ülkelerde harcama yapmak ve ATM’lerden para çekmek için Wise karta başvurabilirsiniz. 

Wise kart henüz Türkiye’ye gönderilemiyor olsa da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları Wise kart edinerek, yurtdışı seyahatlerinde ve Türkiye’de harcama yapabilirler.

Wise üzerinden açacağınız TL hesabı, yerel hesap detaylarına yani TR ülke kodlu bir IBAN numarasına sahip olur. Wise’daki hesabınızda TL olarak bakiye tutabilir, farklı para birimleri arası döviz değişimi yapabilir ve Türkiye’ye geldiğinizde Wise kartla bu hesabınızdan harcama yapabilirsiniz.

Wise ile Yurtdışından Türkiye’de Hesap Açmanın Avantajları

Wise ile TL hesabı açmanın size sağlayacağı başlıca kolaylıklar ve avantajları aşağıdaki gibi madde madde listeledik:

 • TL hesabı açmak için şubeye gitmeniz gerekmez, işlemlerinizi tamamen online şekilde tamamlayabilirsiniz.
 • Yurt dışındayken Türkiye’de bir ikametgah adresi belirtmenize gerek kalmadan ücretsiz TL hesabı açabilirsiniz.
 • Wise Kart sayesinde Türkiye tatillerinizde kolayca ve ek masraf olmadan TL cinsinden harcamalar yapabilirsiniz.
 • Yurt dışından Türkiye’ye düşük masraflarla hızlı bir şekilde para gönderebilirsiniz.
 • Türkiye’den ödeme almanız gerektiğinde TR ile başlayan IBAN adresinizi paylaşarak uluslararası para transferi masrafından kurtulabilirsiniz.
 • Wise kartınızı ATM’lerde herhangi bir banka kartı gibi kullanabilir ve 200 euro’ya kadar ücretsiz, ardından düşük işlem ücretleriyle para çekebilirsiniz. 
 • Harcamalarınızı Wise uygulaması üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye IBAN’a para gönderme konusunda Wise’ı nasıl kullanabileceğinizi de daha önce açıklamıştık.

Wise ile Yurtdışından Türkiye’de Hesap Nasıl Açılır?

Wise ile yurt dışındayken Türk Lirası hesabı açmak için yapmanız gerekenler:

 1. Öncelikle yukarıdaki butona tıklayarak Wise web sitesine gidebilirsiniz. Ardından kişisel bilgilerinizi girerek bir hesap oluşturmalısınız.
 2. Hesabınızı oluşturduktan sonra giriş yaptığınızda sol menüde “+ bir bakiye hesabı açın” butonuna tıklamalısınız.
 3. Karşınıza çıkan ekranda TRY (Türk Lirası) seçimini yaptığınızda Türk Lirası bakiyeniz açılacak.
 4. Hesabınızı aktifleştirmek için yaşadığınız bölgeye de bağlı olarak yaklaşık 10 Euro – 20 Euro gibi bir yükleme yapmanız istenir.*
 5. Ardından Türk Lirası banka hesap bilgilerinizi görüntüleyebileceksiniz.

*Bu bir ödeme değildir. Yani hesabınız aktifleştirildiğinde zaten bu para hesabınızda olacak ve istediğinizde paranızı kendi hesabınıza çekebileceksiniz.

Artık bu hesabınıza ödeme alabilir, kendi hesabınızdan bu hesaba para aktararak istediğinizde Türkiye’deki yakınlarınıza ya da arkadaşlarınıza para gönderebilirsiniz. Eğer Türkiye tatillerinizde de bu hesaptan para harcamak isterseniz Wise kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

wise kart nasıl kullanılır

Adresinize teslim edilecek olan Wise kartınızı dünyanın her yerinde herhangi bir banka kartı gibi kullanabilirsiniz. Wise kart ile farklı ülkelerde harcamalar yapabilir ve ATM’lerden para çekebilirsiniz. Wise kartla yaptığınız harcamalarda paranız reel döviz kuru üzerinden dönüştürülür ve Wise tarafından ekstra bir işlem ücreti alınmaz. 

Wise kartınız ile ATM’lerden kartınızın nerede düzenlendiğine bağlı olarak belirli limitler çerçevesinde aylık 2 kere ücretsiz nakit çekimi yapabilirsiniz. Limitlerinizi Wise uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz.

Aynı yöntemi kart alabilmek dışında Türkiye’de yaşayan kişiler de yurtdışında banka hesabı açmak için uygulayabilir.

Revolut ile Türkiye’de Hesap Açmak

Yurt dışından banka hesabı açmak için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise uluslararası para transferi ve çoklu döviz hesabı gibi çeşitli hizmetler sunan Revolut. 2015’te İngiltere’de kurulan bu finansal teknoloji şirketi, günümüzde farklı ülkelerde pek çok kullanıcı tarafından online finansal işlemleri yürütmek ve yurt dışında banka hesabı açmak için kullanılıyor. 

Peki Revolut nedir, nasıl kullanılır?

Revolut ile henüz Türkiye’den para transferi yapılamıyor fakat yurt dışından Türkiye’ye para transferi için Revolut kullanabilirsiniz. Örneğin; Almanya’daysanız Revolut üzerinden TRY bakiyesi açabilir ve Revolut Kart ile Türkiye’de harcama yapabilirsiniz.

Fakat Revolut, Türk Lirası için henüz yerel hesap detayları sağlamıyor, yani IBAN numaranız TR ile başlamaz. Bu yüzden bu hesaba alacağınız ödemeler SWIFT işlemi olarak gerçekleşir.

Revolut hesabı oluşturmak için yapmanız gerekenleri kısaca şöyle:

 1. Revolut uygulamasını telefonunuza indirin ve doğrulama için telefonunuza gelen onay kodunu girin.
 2. Ardından Revolut hesabınız için bir şifre oluşturun ve kişisel bilgilerinizle kaydolun (isim soyisim, adres, e-posta adresi, kimlik ya da vergi kimlik numarası).
 3. Kullanıcı sözleşmesini gözden geçirerek kabul edin.
 4. Başka bir banka hesabınızdan para transfer ederek hesabınızı aktifleştirin.
 5. Hesabınızın doğrulanması için geçerli bir kimliğinizin ve yüzünüzün net göründüğü bir selfie yükleyin.
 6. Hesap türünüzü (standart, plus, premium veya metal) ve seçin ve kullanmaya başlayın.

Türkiye’de Online Banka Hesabı Açmak

Yurt dışından Türkiye’de banka hesabı açmak, genellikle şubeye gitmek gerektiğinden geleneksel bankacılık ile mümkün olmayabilir.

Wise ile uzaktan ve ücretsiz olarak TL hesabı açabilir ve Türkiye’deki ödemelerinizi komisyon ödemeden gerçekleştirebilirsiniz. IBAN’ınız TR ile başlayacağı için Wise TL hesabınızı yerel banka hesabı gibi kullanabilir ve transferlerinizde yüksek işlem ücretleri ödemezsiniz. 

Wise ile online olarak Türkiye’de hesap açmak için yapmanız gerekenler:

 1. Wise internet sitesine gidin. Hesap açmak için ‘Kaydolun’ butonuna tıklayın. 
 2. E-posta adresinizi girerek başlayın. 
 3. Ardından hesap türünüzü seçin (kişisel veya işletme hesabı).
 4. Bir sonraki adımda ikamet ettiğiniz ülkeyi seçin. 
 5. Telefon numaranızı girin ve gelen kod ile numaranızı doğrulayın. 
 6. Bir şifre oluşturun. 
 7. Ardından kişisel bilgileriniz (isim soyisim, adres, e-posta adresi, telefon numarası) doldurun. 
 8. Hesabınızı oluşturup giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüde “+ bir bakiye hesabı açın” sekmesine tıklayın.
 9. Son olarak, listeden TRY (Türk Lirası) seçtiğinizde, TL hesabınız açılmış olacak. 

Daha sonra hesabınızı kullanmaya başlamak için başka bir hesaptan Wise hesabınıza para transfer edebilirsiniz ya da başka bir Wise bakiyenizden döviz değişimi yaparak TL bakiyenize para ekleyebilirsiniz.

Yurt dışındayken TL hesabı açmak için takip etmeniz gereken adımlar yalnızca bu kadar. Hesabınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yurtdışında Yaşayanlar için Banka Hesabı

Eğer normalde yurt dışında yaşıyorsanız ve Türkiye’de bir ikamet adresiniz varsa Türkiye’ye geldiğinizde bir bankaya gidip gerekli belgelerle hesap açabilirsiniz. Fakat yurt dışındayken daha önce hesabınız olmayan bir bankadan hesap açma işlemini online olarak yapamayabilirsiniz.

Yurt dışında yaşarken Türkiye’deki işlemleriniz için online banka hesabı nasıl açılır diye düşünüyorsanız Wise ile hızlı ve ücretsiz bir şekilde hemen yerel TL hesabı açabilirsiniz. Bu hesabı Türkiye’ye düşük transfer ücretleri ile para göndermek, ödeme almak ya da Türkiye’ye gittiğinizde harcama yapmak için kullanabilirsiniz.

Wise Kart

Yurt dışındayken aynı zamanda HSBC, TEB, ING Bank gibi uluslararası bankalarla da hesap açmanız mümkün olabilir. Daha detaylı ve net bilgi için hesap açmak istediğiniz bankanın internet sitesini inceleyebilir, müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da bulunduğunuz ülkedeki şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’da yaşıyorsanız, Türkiye’ye gitmeden online ve ücretsiz olarak, Almanya’dan Türkiye’de banka hesabı açmak mümkün. Geleneksel bankacılık sistemiyle hesap oluşturmayı deneyebilir ya da Wise gibi online sağlayıcılar ile bankaya gitmeye gerek kalmadan TL hesabı açabilirsiniz.

Geleneksel bankacılığı tercih edecekseniz hesap açmak için Türkiye’de bir ikametgah adresi göstermeniz ya da şubeyi ziyaret etmeniz gerekebilir. Eğer Türkiye’de bir ikametiniz yoksa yurt dışında yaşarken banka hesabı açmak mümkün olmayabilir. Yurt dışında yaşamaya başlamanıza rağmen ikametiniz henüz Türkiye’de ise banka hesabı açabilirsiniz. Fakat Türkiye’de banka hesabı açmak için Türkiye’ye geldiğinizde şubeye gitmeniz gerekebilir. 

Ancak yurt dışındayken Wise ile tamamen online bir şekilde güvenilir, hızlı ve ücretsiz olarak Türkiye’deki finansal işlemlerinizi yürütebileceğiniz bir hesap açabilirsiniz ve bunun için Türkiye’de bir ikametgah adresi göstermeniz gerekmez. Wise internet sitesi üzerinden ücretsiz üyelik oluşturarak TL hesabınızı anında açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Özet

Bu yazımızda yurt dışındayken Türkiye’de nasıl banka hesabı açılabileceğinden bahsettik ve tercih edebileceğiniz seçeneklerle ilgili detaylı bilgi sunduk. Yurt dışında yaşıyorsanız Türkiye’deki ödemelerinizi ve transferlerinizi gerçekleştirmek için geleneksel bankacılığı ya da Wise gibi online sağlayıcıları tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de banka hesabı açmak için genellikle şubeye gitmeniz ya da Türkiye’de bir ikamet adresi göstermeniz gerekebilir. Fakat Wise ile online ve ücretsiz olarak TL hesabı açabilir, ödeme alabilir ve Türkiye’ye para transfer edebilirsiniz. Wise ile oluşturacağınız TL hesabınızın IBAN numarası TR ile başlayacağı için yerel banka hesabı olarak kullanabilirsiniz ve yüksek uluslararası transfer ücretlerinden kaçınabilirsiniz.

Wise ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve yurt dışından ücretsiz Wise hesabı açmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışında yaşarken Türkiye’de banka hesabı açabilir miyim?

Evet, açabilirsiniz. Eğer ikametgahınız Türkiye’de değilse, bankalarda hesap açmanız mümkün olmayabilir veya bir banka şubesini ziyaret ederek hesap açmanız gerekebilir. Ancak Wise ve Revolut gibi online alternatiflerle ücretsiz ve tamamen online olarak, Türkiye’de hesap açabilirsiniz. 

Almanya’da yaşarken Türkiye’de banka hesabı açılabilir mi?

Evet, açabilir. Banka hesabını Türk bankalarından açabilmek için Türkiye’de olmanız ve şubeye gitmeniz gerekir. Eğer Wise ile TL hesabı açmak isterseniz ikametgah bildirmeden sadece kişisel bilgilerinizle bir hesap oluşturarak TL hesabınızı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.
Yurt dışında yaşarken Türkiye’ye gitmenize gerek olmadan nasıl TL hesabı açabileceğinizle ilgili detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yabancılar Türkiye’de hesap açabilir mi?

Evet, açabilir. Bazı uluslararası hizmet veren bankalar ve Wise gibi online sağlayıcılar ile yabancıların da Türk Lirası hesabı açmaları mümkün. 

Bankalar hesap açılışı için genellikle yabancılardan veri numarası, pasaport ve Türk operatörlerinden birine kayıtlı bir telefon numarası gibi ek bilgiler isteyebilir. Fakat Wise ile yabancılar da tamamen online ve ücretsiz olarak Türk Lirası hesabı açabilirler.