Yurtdışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının birçoğunun Türkiye ile olan işleri devam etmektedir. Yani hem Türkiye’de bulunan yakınları, arkadaşları aracılığıyla hem de finansal sebeplerle yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen birçok vatandaşımız bulunuyor.

Biz de bu yazımızda farklı yöntemlerden bahsederek bu konuda yurtdışındaki Türklere yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle normal şartlarda bu konunun çözümü pek mümkün olmasa da yazının ilerleyen kısımlarında artık iyice dijitalleşen dünyada nasıl bir çözüm bulabileceğinizi de açıkladık.

Yurtdışında Yaşarken Türkiye’de Banka Hesabı Açılabilir Mi?

Türkiye’de banka hesabı açabilmeniz için Türkiye’de bulunan bir ikamet adresine sahip olmanız gerekir. Bu sebeple normal şartlarda yurtdışında yaşarken Türkiye’de banka hesabı açma şansınız olmaz.

Bankalarla görüşüp durumunuzu açıklasanız bile şubeye mutlaka gitmeniz gerekeceğinden yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak imkansızdır.

Bu sebeple eğer Türkiye’den yurtdışına taşınmayı planlıyorsanız mutlaka bir banka hesabınızı açık tutmanızı tavsiye ederiz. Yurtdışına çıkarken açık bulunan banka hesaplarınız kapatılmayacaktır. Eğer yurtdışında yaşarken farklı bir bankada hesap açmak isterseniz Türkiye’de yaşamadığınız için bu mümkün olmayabilir.

Türkiye’de Banka Hesabı Açmak için Gerekenler

Türkiye’de banka hesabı açılabilmesi için aşağıdaki belgeler bankalar tarafından talep edilmektedir.

 • Nüfus cüzdanı – Kimlik Kartı
 • İkametgah Belgesi(E-Devlet üzerinden alınabilir)
 • Açık adres ve iletişim bilgileri(telefon e-mail adresi)
 • Mesleki bilgiler ve gelir durumu(Zorunlu değildir, kredi kartı ve kredi başvurularında önemlidir)

Bu belgeleri yurtdışında yaşarken temin etmeniz mümkün değildir. Çünkü ikamet adresiniz artık Türkiye’de değildir. Yurtdışında yaşamaya başlamanıza rağmen ikametgahınızı yurtdışına alma işlemini henüz tamamladıysanız Türkiye’ye geldiğinizde hesap açmanız mümkündür.

Aynı zamanda şubeye giderek ikametgahınız Türkiye’de olmasa bile işleminizi durumunuzu açıklayarak bankaya göre tamamlama şansınız olur. Sadece bu işlemi yapabilmek için Türkiye’de olmanız zorunludur.

Şimdi size farklı bir yöntemden bahsedelim.

Yurtdışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak için En Kolay Yöntem

Yurtdışından Türkiye’de banka hesabı açmak istemenizin sebebi Türkiye’yle para alışverişlerinizi kolaylaştırmak Türkiye ziyaretlerinizde kart harcamalarınızı kolayca yapmak gibi sebeplerse Wise bu konuda size yardımcı olabilir.

Uluslararası para transferlerini kolaylaştıran bir aracı kurum olan Wise’ın aynı zamanda farklı ülkelerde hesap açmanızı ve IBAN adresi edinmenizi sağlayan bir Çoklu Döviz Hesabı modeli bulunuyor. Bunu aktifleştirmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız.

 • Öncelikle yukarıdaki butona tıklayarak Wise web sitesine gidebilirsiniz. Ardından kişisel bilgilerinizi girerek bir hesap oluşturmalısınız.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra giriş yaptığınızda sol menüde “+ bir bakiye hesabı açın” butonuna tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda TRY(Türk Lirası) seçimini yaptığınızda Türk Lirası bakiyeniz açılacak. Hesabınızı aktifleştirmek için yaşadığınız bölgeye de bağlı olarak 10 Euro – 20 Euro arasında bir yükleme yapmanız istenecek.

  *Bu bir ödeme değildir. Yani hesabınız aktifleştirildiğinde zaten paranız bu hesapta olacak ve istediğinizde paranızı kendi hesabınıza çekebileceksiniz.

Ardından Türk Lirası banka hesap bilgilerinizi görüntüleyebileceksiniz.

yurtdisindan-turkiye-banka-hesabi

Artık bu hesabınıza ödeme alabilir, kendi hesabınızdan bu hesaba para aktararak istediğinizde Türkiye’deki yakınlarınıza arkadaşlarınıza para gönderebilirsiniz. Eğer Türkiye tatillerinizde de bu hesaptan para harcamak isterseniz Wise’a kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Adresinize teslim edilecek kartı farklı ülkelerde gerçek kur dönüşüm oranlarından kullanarak ekstra komisyonlar ödemezsiniz.

Aynı yöntemi kart alabilmek dışında Türkiye’de yaşayan kişiler de yurtdışında banka hesabı açmak için uygulayabilir.

Wise ile Yurtdışından Türkiye’de Hesap Açmanın Avantajları

Wise ile açacağınız hesabın size sağlayacağı birçok kolaylık ve avantaj bulunur. Bunları madde madde aşağıda listeledik:

 • Türkiye tatillerinizde kolayca ve ek masraf olmadan TL cinsinden harcamalar yapabilirsiniz.
 • Türkiye’ye para gönderimleriniz çok daha masrafsız ve hızlı hale gelir.
 • Şubeye gitmeniz gerekmez, işlemleriniz tamamen online şekilde tamamlanır.
 • Türkiye’den ödeme almanız gerektiğinde TR ile başlayan IBAN adresi verebilir bu sayede uluslararası para transferi masrafından kurtulursunuz.

Yurtdışından Türkiye IBAN’a para gönderme konusunda Wise’ı nasıl kullanabileceğinizi de daha önce açıklamıştık.

Avantajları haricinde dezavantajlarını düşününce de aklımıza tek bir madde geliyor. Eğer Türkiye’de banka hesabı açmak istemenizin sebebi faiz geliri almaksa bu yöntemle vadeli hesap açamayacağınız için gelir elde edemezsiniz.

Türkiye’de yakın zamanda devreye alınan kur korumalı mevduatlar yurtdışında yaşayanlar için de aktif edildi. Türkiye’de faiz kazancı elde etmek için YUVAM hesabı yazımızı inceleyebilirsiniz.