Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bir banka hesabı açmak için şubeye gidip saatlerce sıra beklemek ya da evraklarla uğraşmak istemiyor musunuz? Bu makalede, herhangi bir banka şubesine gitmeden internet üzerinden ve ücretsiz bir şekilde bir banka hesabını nasıl açabileceğinizi adım adım açıklayacağız. Ayrıca geleneksel bankalara ek olarak online banka hesabı açabileceğiniz ve tüm işlemleri online olarak tamamlayabileceğiniz Wise gibi alternatif yöntemleri de inceleyeceğiz.

Wise Sitesine Git

Online Olarak Ücretsiz Bir Banka Hesabı Açabilir Misiniz?

Banka hesabı açmanın genellikle bir dizi evrağa tabi olduğunu ve şubeyi ziyaret etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat dijitalleşen bankacılık hizmetleri sonrasında artık online olarak banka hesabı açmanız mümkün. Hatta bu işlemi depozito yatırmadan ve herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı bankalarda ise minimum mevduat tutarı uygulaması olabilir. Yani sizden hesabınızda belirli bir miktarda para bulundurmanız istenir. Bu uygulama, açacağınız hesabın türüne göre değişiklik gösterebilir.

Kısaca bahsetmek gerekirse online banka hesabı açılışı için iki temel seçeneğiniz vardır:

 • Birincisi, uzun yıllardır tercih edilen geleneksel bankalar. Ancak her banka online hesap açılışı yapmanıza izin vermeyebilir. 
 • Diğer seçenek ise Wise, Revolut ve N26 gibi finansal teknoloji şirketleri. Herhangi bir fiziksel şubesi bulunmayan bu kuruluşlar, size gerekli tüm bankacılık hizmetlerini sunar. Devlet kurumları ve yasal denetleyiciler tarafından tıpkı geleneksel bir banka gibi lisanslanır, düzenlenir ve kontrol edilir.
Wise Sitesine Git

Online Banka Hesabı Nedir?

Online banka hesabı, herhangi bir şubeyi ziyaret etmeden internet üzerinden açılabileceğiniz, yönetilebileceğiniz ve dilediğiniz anda kapatılabileceğiniz bir banka hesabı türü. 

Online banka hesabı açtıktan sonra geçmiş işlemlerinizin bir dökümüne kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca kartlarınızı kullanıma açmak ve kapatmak gibi tüm işlemleri internet üzerinden ve çoğu zaman bir mobil uygulama aracılığıyla saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Online Banka Hesabı Açmak İçin Neler Gereklidir?

Her banka ve finansal teknoloji şirketi farklı düzenleyici kuruluşlara karşı sorumlu olabilir. Bu nedenle her bankanın veya elektronik para kuruluşunun online hesap açılışı için farklı gereksinimleri vardır. Hatta aynı ülkedeki iki banka bile aynı tür hesap açılışında sizden farklı belgeler talep edebilir.

Ancak aşağıda sıralanan belgeler online banka hesabı açılışında daha yaygın ve standart olarak talep edilir:

 • İsim, soy isim ve doğum tarihi bilgileriniz
 • Adresiniz ve genellikle adres kanıtı olarak kabul edilebilecek bir belge
 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi gibi kimliğinizi kanıtlayan bir belge

Eğer geleneksel bankalardan online hesap açılışı yapacaksanız çipli bir kimlik kartına sahip olmanız zorunlu.  

Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Online banka hesabı açılışında süreç tercih edeceğiniz kuruluşa göre değişiklik göstermekle birlikte kısa sürede tamamlanabilir.

Online para kuruluşları genellikle sizden şu aşamaları takip etmenizi ister:

 1. Mobil uygulama veya internet sitesini ziyaret ederek kayıt olma sürecini başlatın.
 2. Kayıt formundaki kişisel bilgileri doldurun.
 3. E-posta ve telefon onaylarını tamamladıktan sonra doğrulama için istenen belgeleri yükleyin.
 4. Belgeler, banka veya online kuruluşun ilgili birimi tarafından onaylandıktan sonra online banka hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Online Hesap Açılabilen Bankalar 

Geleneksel bankaların çoğu pandemi sürecinin de etkisiyle online ve mobil bankacılık hizmetleri sunuyor. Uzaktan müşteri edinimi (digital onboarding) kapsamında şubeye gitmeden ve müşteri hizmetleri ile görüntülü görüşme yaptıktan sonra banka hesabı açabilirsiniz. 

Ancak bazı bankalar hesap açılışı ve hizmetlerin aktif edilmesi için size gönderilecek sözleşmeleri ıslak imza ile doldurup tekrar bankaya iletmenizi isteyebilir. Aynı şekilde bazı bankalar, telefonunuzda NFC özelliği yoksa online başvuru kabul etmez.

Online hesap açabileceğiniz bazı bankalar:

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • DenizBank
 • Enpara
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • ING
 • Kuveyt Türk
 • TEB

Wise, Revolut ve N26 gibi elektronik para kuruluşları ise size tamamen internet üzerinden hesap açma imkanı sunar. Sözleşme, ıslak imza ve benzeri diğer zorunluluklar bulunmaz. Üstelik kayıt olma sürecini oldukça hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sadece hesap açılışı değil debit kart, döviz hesabı ve işletme hesabı gibi özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Peki online hesap açabileceğiniz bazı finansal teknoloji kuruluşları hangileri? Şimdi Wise, Revolut ve N26’i daha detaylı inceleyeceğiz.

Wise

Wise, 2011 yılında kurulan Londra merkezli bir finansal teknoloji şirketi. 15 milyondan fazla kullanıcıya online hizmet verir. Aylık yaklaşık 11 milyar dolar para transfer işlemine aracılık eder.

Fiziksel bir şubesi bulunmayan Wise, uluslararası para transferini ve döviz çevrim hizmetlerini düşük bir maliyetle, reel döviz kuru ve şeffaf ücretlendirme yapısıyla size sunar. Tüm faaliyetleri yasal düzenleyiciler tarafından denetlenir. Wise, güvenlidir.

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?Wise Güvenilir Mi?

Wise’ın öne çıkan bazı özellikleri:

 • Aylık veya yıllık abonelik ücreti yok. 
 • Tüm işlem ücretleri şeffaf bir şekilde gösterilir.
 • 8 farklı para biriminde yerel banka hesabı edinip ödeme alabilirsiniz.
 • 50’den fazla para biriminde dönüşüm yapabilir ve paranızı bakiyenizde saklayabilirsiniz. 
 • Uluslararası harcama ve alışverişleriniz için Wise kartı kullanabilirsiniz.
Wise Sitesine Git

Revolut

2015 yılında kurulan Revolut, bankacılık hizmetleri sunan bir İngiliz finansal teknoloji şirketi. Tıpkı Wise gibi şubesiz bankacılık hizmetleri sunan şirket, ayrıca kripto yatırım seçeneklerine sahip. 

Revolut’un öne çıkan bazı özellikleri:

 • 18 para biriminde hesaba para eklenebilir.
 • Mobil uygulaması gelişmiştir ve çok sayıda fonksiyon barındırır.
 • Bin euroya (ya da farklı bir para birimindeki karşılığına) kadar para dönüştürme ücreti uygulanmaz.
 • Kripto işlemleri yapmanıza izin verir.
 • Türkiye’de henüz hizmet vermiyor, ancak mevcut Revolut kartınız varsa Türkiye’de kullanabilirsiniz. 

N26

N26, Avrupa’da popüler bir elektronik para kuruluşu. Asgari bir geliri olmayan kişilerin bile bankacılık hizmetlerine erişmesini sağlayan N26, ayrıca gelişmiş kredi ve yatırım ürünleri de sunar. Avrupa’da tam teşekküllü bir banka olarak faaliyet göstermesi, N26’nın kısa süre içinde hızla büyümesini ve yaygınlaşmasını sağladı.

N26’in öne çıkan bazı özellikleri:

 • Uluslararası para transferlerinde Wise ile entegre çalışır.
 • Tamamıyla lisanslı bir bankada güvenli bir hesap sunar.
 • SEPA transferleri çoğu zaman anlık olarak gerçekleşir. 
 • Avrupa’da banka hesabı açmak için tercih edilebilir. 

Hesap Türleri

Hem geleneksel bankacılıkta hem de online para kuruluşlarında çeşitli ihtiyaçlarınız için farklı hesap türleri mevcut. Bu nedenle size en uygun hesap türünü seçmeniz çok önemli. Aksi halde gereksiz işlem ücretleri ödeyebileceğiniz gibi hesabınıza kısıtlama getirilebilir. 

Bu doğrultuda banka ve fintech şirketlerin sunduğu bazı hesap türleri:

 • Vadesiz hesap – Paranızı belirsiz bir süre için yatırdığınız ve her zaman çekilebileceğiz hesap. Bu hesap türü sayesinde birikimlerinizi güvenle saklayabilir, nakit taşıma ihtiyacı olmadan harcayabilir, dilerseniz de yatırım olarak değerlendirebilirsiniz. Para transferlerinizi bu hesap ile yapabilirsiniz. Ayrıca kira, aidat, fatura gibi düzenli ödemeler için otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.
 • Vadeli hesap – Paranızı faiz getirisi amacıyla belirli bir süre için yatırdığınız hesap türüdür. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl gibi periyotlar için paranızı vadeli hesaplara yatırabilir ve vade süre arttıkça daha yüksek miktarda faiz getirisi elde edebilirdiniz. Ancak yatırılan para vade süresi dolmadan çekilirse faiz kazanamazsınız. 
 • Birikim hesabı – Adından da anlaşılabileceği üzere bu hesap türü birikim yapmak istiyorsanız ideal. Genellikle en az 3 yıl ve en fazla 10 yıl süreyle açabileceğiniz bu hesaplara, diğer hesaplardan aylık ya da 3 aylık süreyle düzenli bakiye aktarma talimatı verebilirsiniz. Ayrıca birikim hesapları sayesinde çeşitli vergi indirimlerinden de yararlanabilirsiniz.
 • Çoklu döviz hesabı – Tek bir banka hesabı ile birçok farklı para biriminde ödeme almanıza, para göndermenize ve bakiye saklamanıza yarayan hesap türü. Örneğin Wise çoklu döviz hesabı ile USD, EUR ve GBP dahil 8 farklı para biriminde tıpkı o ülkedeki bankalarda hesap açmış gibi ödeme alabilir ve harcama yapabilirsiniz. 
 • Online hesap – Bütün işlemlerinizi online ve genellikle bir mobil uygulama aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz hesap türü. Hesap açılışı için fiziksel olarak bir banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmez. Fakat nadir de olsa bazı geleneksel bankalar hesap açılış evraklarının size bir kurye ile göndererek imzalamanızı ister. Wise ve Revolut gibi şirketlerin sağladığı çoklu döviz hesapları, aynı zamanda tamamen online olan hesaplardır.
Wise Sitesine Git

Bankaya Gitmeden Online İşletme Hesabı Açmak

Bir işletme sahibi olmak ya da freelancer çalışmak banka hesabınıza düzenli olarak para girişi olduğu anlamına gelir. Ülkemizdeki mevcut bankacılık düzenlemeleri gereği bu durumda vergilendirme için bireysel hesap yerine işletme hesabı kullanmanız gerekir.

Geleneksel bankalar, işletme hesabı açmak istediğinizde sizden bir dizi evrak talep edebilir ve bu evrakları toplamak genellikle yorucu olur. Online işletme hesabı açmak ise son derece kolay ve hızlı.

Wise İşletme Hesabı: 8 para biriminde 30’dan fazla ülkeden oranın yerlisiymiş gibi ödeme almayı ve 70’ten fazla ülkeye para göndermeyi sağlar. Minimum bakiye gerekliliği ve düzenli olarak ödenmesi gereken abonelik ücretleri bulunmaz. Bütün özellikleri sınırsız kullanmak için tek seferlik bir kurulum ücretinin ödenmesi yeterlidir. Ayrıca bakiyelerinizi 50’den fazla para birimlerinde tutmanıza ve dilediğiniz zamanda reel döviz kurları üzerinden farklı para birimine dönüştürmenize imkan tanır.

Wise İşletme Hesabı RehberiWise İşletme Hesabına Git

Revolut İşletme Hesabı: Ödemeleri ve transferleri cazip döviz kurları üzerinden yapmayı ve 28’den fazla para biriminde uygun maliyetlerle dönüştürme yapmayı sağlar. Buna ek olarak Revolut, size muhasebe işlemlerini kolaylaştıran bazı entegrasyon yazılımları ve ödemeleri otomatikleştirmenize yarayan bir API sunar. Dolayısıyla Revolut İşletme Hesabı kullanıcıları finansal işlemlerini kolayca otomatize edebilir ve tek bir uygulama üzerinden yönetebilir.

Bankaya Gitmeden Online Hesap Açmanın Maliyeti Nedir?

Online banka hesabı açmak genellikle ücretsizdir. Fakat bankacılık hizmetlerini kullanırken aşağıdaki işlemler için ücret veya komisyon ödemeniz gerekebilir. Bu işlemler bazı kuruluşlarda ücretsiz olurken bazılarında düşük ücretle gerçekleştirilir:

 • Aylık ve yıllık hesap bakım ücretleri
 • ATM kullanma ve para çekme ücretleri
 • Döviz çevirme ücretleri
 • Ulusal ve uluslararası transfer ücretleri
 • Aşırı işlem ücretleri
 • Kredili mevduat ücretleri
 • Yetersiz fon ücreti
 • Erken hesap kapatma ücreti
 • Hesapta bekleme ücretleri

Wise hesabı açmak ücretsizdir, aylık veya yıllık abonelik ücretleri bulunmaz. Revolut ise Standart paketi ücretsiz olmak üzere, değişen aylık abonelik ücretleri bulunan farklı paketlere sahiptir.

Online Hesabıma nasıl para yatırırım?

Hangi ödeme yöntemlerinin kabul edildiği hizmet sağlayıcısına göre değişir. Ama yine de bir online banka hesabına para yatırmanın çok sayıda yolu var. Banka havalesiyle ve kartıyla, ATM’den nakit olarak, PayPal kullanarak veya kredi kartıyla para yatırma en çok kullanılan yöntemler arasında.

Ayrıca maaşlarınızı ve tekrar eden ödemelerinizi kabul etmek için online banka hesapları üzerinden oluşturacağınız IBAN ve SWIFT numaralarını kullanabilirsiniz. 

Yurt dışından Türkiye’de online banka hesabı açabilir miyim?

Evet, Türkiye’de online olarak Türkiye’de banka hesabı açabilirsiniz. Wise ve Revolut gibi online sağlayacılar ile çoklu döviz hesabı açarak, TRY bakiyesi açabilirsiniz. Wise Çoklu Döviz Hesabı ile TR IBAN numaralı yerel hesap bilgileri edinebilirsiniz. 

Wise Sitesine GitWise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi

Ancak bunu yerel bankalarla yapmanız mümkün olmayabilir. Yurt dışında ikamet eden kişilerin Türkiye’de banka hesabı açması mümkün olmayabilir. Çünkü Türkiye’deki geleneksel bankalar, genellikle hesap açılışı için ikamet belgesi ister. Dolayısıyla Türkiye’de ikamet etmiyorsanız online banka hesabı açmanız mümkün olmayabilir. 

Bu konuda daha fazla bilgi için: Yurtdışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak

Bankaya gitmeden Online olarak döviz hesabı açabilir miyim?

Evet, açabilirsiniz. Mevcut bir banka hesabınız varsa, mobil bankacılık uygulamanızı kullanarak farklı döviz hesapları açmanız mümkün olabilir. Ancak bunun için bazı bankalar önce şubeyi ziyaret etmenizi isteyebilir.

Wise ile Türkiye’de ikamet ederken Euro, Sterlin ve Amerikan Doları dahil olmak üzere toplam 8 para biriminde hesap açarak yerel hesap bilgileri edinebilirsiniz. Üstelik 50’den fazla para biriminde bakiye açarak paranızı tutabilir veya farklı para birimlerine dönüştürebilirsiniz. 

Bu konuda aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz: 

Özet

Günümüzde bankaya gitmeden online olarak hesap açmanızın hem bireysel hem de ticari hesaplar için çeşitli yolları bulunur.

Geleneksel bankalar, uzaktan müşteri edinimi kapsamında şubeyi ziyaret etmeden internet üzerinden görüntülü görüşme sonrası hesap açmanıza imkan tanır. Ancak bu tüm bankalar için geçerli olmayacağı gibi bazı bankalar her durumda sizden ıslak imzalı bir sözleşme talep eder.

Wise, Revolut ve N26 gibi elektronik para kuruluşlarında hesap açılışı dahil tüm hizmetler online ve ücretsiz. Üstelik size veya işletmenize online hesap açmanın ötesinde avantajlar sunarlar. Bu hesaplar sayesinde farklı para birimlerinde yerel hesap bilgileri elde edebilir, bakiye tutabilir ve yurt dışından düşük masraflarla ödeme alabilirsiniz.

Siz de sınırlı ve pahalı bankacılık hizmetlerini geride bırakın ve Wise çoklu döviz hesabıyla hemen tanışarak 8 farklı para biriminde hesap bilgisi edinin. Aşağıdaki butona tıklayarak hemen ücretsiz ve online olarak Wise hesabı açabilirsiniz:

Wise Sitesine Git

Hangi bankalar online hesap açmanıza izin verir?

Hem bazı geleneksel bankalar hem de Wise, Revolut ve N26 gibi elektronik para kuruluşları online hesap açmanıza izin verir. Ancak geleneksel bankaların bir bölümü online hesap açılışı için öncelikle fiziksel şubelerini ziyaret etmenizi ve bazı evrakları imzalamanızı talep edebilir.

Bankaya gitmeden internetten banka hesabı açabilir miyim?

Evet, açabilirsiniz. Birçok geleneksel banka artık hesap açılışı için şubeyi ziyaret etmenizi gerektirmez. Görüntülü görüşme dahil olmak üzere birçok işlem online tamamlanabilir. Wise, N26 ve Revolut gibi finansal teknoloji kuruluşlarında ise hesap açılışı dahil tüm işlemler internet üzerinden gerçekleşir.

İnternetten hesap açılması en kolay banka hesabı hangisidir?

Türkiye’de birçok yerel banka ile online olarak websitesinden veya mobil uygulamadan hesap açabilirsiniz. Ayrıca online olarak Wise Çoklu Döviz Hesabı açabilirsiniz. Wise hesabı açmak ücretsizdir.

Ücretsiz banka hesabı açabilir miyim?

Evet, açabilirsiniz. Türkiye’deki bankalar hesap açılışı ve aktif olmayan hesaplar için herhangi bir ücret tahsil etmez. Aynı şekilde Wise, N26 ve Revolut gibi finansal teknoloji kuruluşlarında hesap açmak ücretsizdir.

Hangi bankanın aylık ücreti yoktur?

Türkiye’deki birçok yerel banka aylık veya yıllık hesap işletim ücreti tahsil etmez. Wise Çoklu Döviz Hesabı’nda da aylık veya yıllık hespa kullanım ücretleri bulunmaz.