Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderenler için akla gelen önemli sorulardan biri yurtdışından Türkiye’ye para transferi kaç  gün sürer sorusudur.

Bu noktada bu yazımızda çeşitli farklı yöntemleri inceleyerek uluslararası para transferini nasıl daha hızlı tamamlayacağınıza yardımcı olmak istiyoruz ama önce ortalama bir süreden bahsedelim.

Yurtdışından para transferi ortalama 2-3 gün içerisinde gerçekleşir. Eğer daha hızlı tamamlanmasını istiyorsanız yazımızda avantajlı yöntemlerden bahsederken bir yandan da bazı yöntemlerin nasıl hızlı olduğunu açıklayacağız.

Yurtdışından Para Transferi Süreleri

Bu bölümde aklınızda soru işareti bırakmamak adına alternatif yöntemlerin süresini inceleyeceğiz. Kısa cevaplarla hangi yöntemin avantajlı olabileceğini seçmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Aynı zamanda hali hazırda nasıl para göndereceğinize karar verdiyseniz paranızın ne zaman Türkiye’ye gideceğini de öğrenmiş olacaksınız.

Yurtdışından Wise ile Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Wise yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken seçebileceğiniz uygun ücretli yöntemlerden biridir. Euro’dan TL’ye, Dolar’dan TL’ye gibi farklı para birimlerini Google’da gördüğünüz reel döviz kurlarından dönüştürerek ve düşük komisyon alarak işleminizin tamamlanmasını sağlar. 

transferwise ile para göndermek ne kadar sürer

Wise ile yurtdışından para transferi genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Bazı durumlarda işlemi erken saatte başlattığınız takdirde aynı gün içerisinde işlemin tamamlandığını da görebilirsiniz. Birçok transfer ise birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Transferinizi oluştururken tahmini olarak ne kadar süreceğini görebilirsiniz.

SWIFT / Wire Transfer ile Uluslararası Para Transferi Süresi

SWIFT yani bankalar aracılığıyla yapacağınız uluslararası transferler Western Union ile birlikte yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken en sık kullanılan yöntemdir. Genellikle yenilikçi yöntemlerin güvenilirliğinden(aslında gereksiz bir çekince olsa da) çekinenler tarafından tercih edilir. Süre konusunda en dezavantajlı yöntemdir.

SWIFT ile yurtdışından Türkiye’ye yapılan para transferleri genellikle 3 iş günü içerisinde tamamlanır. Diğer yöntemlere göre en büyük problem aslında kesin bir tarih vermenin zor olmasıdır. Çünkü gönderen banka alıcı banka ve aracı bir banka daha işleme dahil olur. İşleminizin nispeten daha hızlı tamamlanmasını istiyorsanız özellikle Amerika gibi denizaşırı ülkelerden yapacağınız transferlerde yerel saate göre iş gününde işleme başlamanızı tavsiye ederiz.

Swift hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, aşağıdaki içeriklerimiz faydalı olabilir:

Neden Bazı Yöntemler Diğerlerine Göre Daha Hızlı?

Şimdi de Wise gibi yenilikçi yöntemlerin transferleri nasıl hızlı bir şekilde tamamladığına gelelim. Aslında Wise 2010’da tam olarak da bankaların uluslararası işlemlerinde belirsiz sürelerinden ve yüksek komisyonlarından kurtulmak için kurulan bir girişim.

Aslında bu konuda çok basit bir çözüm geliştirmiş durumdalar. Siz Wise ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderdiğinizde para, aslında gönderdiğiniz ülkeden hiç çıkmıyor. Siz parayı Wise’ın o ülkedeki hesabına gönderiyorsunuz. Para da size Wise’ın Türkiye’deki hesabından geliyor. Böylece hem paranızın ülke değiştirirken ortaya çıkan ek sürelerden, hem de para transferi komisyonlarından sizi kurtarıyor.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderirken İşlem Beklenen Sürede Gerçekleşmezse Ne Yapmalıyım?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini güvenilir bir kurum aracılığıyla gerçekleştirdiğinizde işlem genellikle beklenen sürede tamamlanır. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin işlemin size verilen tahmini süreden daha uzun sürme ihtimali aksi bir durum olmadığı sürece düşüktür.

Öncelikle tahmin edilen süre +1 iş gününde işlem hala tamamlanmamış olursa para transferini yaptığınız kurumla iletişime geçin. Genellikle bu işlem için elinizde bir işlem numarası bulunur. Yurtdışından IBAN’a para gönderme işleminin ardından kurumla iletişime geçerken mutlaka işlem numaranızı iletin.

Uluslararası Para Transferi Gün Sayısı

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta gün sayısıyla iş günü sayısını birbirine karıştırmamak. Yani Cuma akşamı yaptığınız bir işlem aslında Pazartesi sabahı yapılan işlemden farksız olabilir. Aynı şekilde Türkiye’deki ya da yaşadığınız ülkedeki resmi bayramlar da iş gününden sayılmaz.

Son olarak burada saydığımız kurumların da bankaların da uluslararası birçok anlaşmayla ve kurumla bağlantılı olduğunu ve bankalar gibi denetlenip düzenlendiklerini belirtelim. 


Yurtdışından Türkiye’ye para transferi kaç gün sürer sorusuna tatmin edici bir şekilde yanıt verebildiğimize inanıyoruz. Aklınıza takılan bir konu olursa para transferini yapacağınız kurumla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak üye olabilir ve para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.