Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapmanız gerekiyor ve uzun süreceğinden mi çekiniyorsunuz? Bu işlem geçmişte nispeten uzun vakit alabiliyor olsa da artık hızlı para transferi yapabilmek mümkün.

Bu yazımızda size Türkiye’ye yapılabilecek para transferlerinden ve ne kadar sürede gönderilebileceğinden bahsedeceğiz. Hızlı transfer imkanı sağlayan, geleneksel bankacılığa alternatif Wise ve TransferGo gibi yeni finans teknoloji kuruluşlarına değineceğiz. 

Yurtdışından Para Transferi Süreleri

Yurtdışından yapılan para transfer süreleri çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bu faktörlerden en önemlisi seçtiğiniz para transfer yöntemi. Örneğin, 

 • SWIFT ile para transferi yaparsanız, paranız alıcıya 1-7 iş günü içerisinde teslim edilebilir. 
 • Wise ve TransferGo gibi online para transfer yöntemlerini tercih ederseniz, iş günü içinde yapılan transferler aynı gün içerisinde veya ertesi gün içinde gerçekleşebilir. 

Sadece kullanılan yöntem değil, aynı zamanda hangi ülkeden hangi ülkeye para transferi yapılacak, transfer hangi para birimlerinde gerçekleşecek gibi etkenler de transfer süresini etkileyebilir. 

Dahası, transfer yapılan gün Cuma öğleden sonra, haftasonu veya bir resmi tatile denk gelmişse, para transferi beklenenden daha uzun sürebilir. Tüm dünyada çoğu bankalar haftasonu ve ülkelere göre değişen resmi tatillerde  işlem gerçekleştirmez.

Yurtdışından Wise ile Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Wise uluslararası para transferlerinde olabildiğince düşük transfer ücretleri sağlama amacıyla kurulmuştur. Bu nedenle de transfer ücretleri konusunda şeffaflık sağlar. 

Wise ile yapacağınız bir transfer öncesi kullanılacak döviz kurunu, transfer ücretlerini ve alıcıya ulaşacak miktarı açıkça görebilirsiniz. Euro’dan TL’ye, Dolar’dan TL’ye gibi farklı para birimlerini Google’da gördüğünüz reel döviz kurlarından dönüştürerek ve düşük transfer ücretleriyle işleminizin tamamlanmasını sağlar. 

Wise ile yurt dışından para transferi genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Popüler rotalarda, transferler birkaç saat içinde tamamlanabilir. İşlemi sabah erken saatte başlattığınız takdirde aynı gün içerisinde işlemin tamamlanması mümkün olabilir. 

Wise ile göndereceğiniz transferin yaklaşık olarak ne kadar süreceğini öğrenmek için Wise.com’u ziyaret ederek, ana sayfadaki transfer hesaplayıcısını kullanabilirsiniz. Göndereceğiniz para birimini seçerek, ardından alıcı para birimini TRY olarak seçtiğinizde, transferinizin yaklaşık ne kadar sürede ulaşacağını görebilirsiniz. 

Örneğin Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için: 

Ekran görüntüsü 27 Mart 2023 Pazartesi günü wise.com’dan alınmıştır.

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için: 

Ekran görüntüsü 27 Mart 2023 Pazartesi günü wise.com’dan alınmıştır.

Bu şekilde transferinizi oluştururken tahmini olarak ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Wise ile transferinizi başlattıktan sonra mobil uygulamadan transfer sürecini takip edebilir, transferinizle ilgili güncellemeleri anlık bildirimler veya eposta ile alabilirsiniz. Para transferi gerçekleşip, para alıcının hesabına geçtiğinde, Wise seçtiğiniz bildirim yöntemi aracılığıyla sizi bilgilendirir. 

Peki Wise Nasıl Çalışıyor?

Peki Wise gibi yenilikçi yöntemleri transferleri nasıl hızlı bir şekilde tamamlar? Aslında Wise 2010’da tam olarak da bankaların uluslararası işlemlerinde belirsiz sürelerinden ve yüksek komisyonlarından kaçınabilmek için kurulan bir girişim.

Wise ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderdiğinizde, para aslında gönderdiğiniz ülkeden sınırları dışına çıkmaz. Yani gönderdiğiniz para Wise’ın o ülkedeki hesabına geçer. Alıcının hesabına da Wise’ın Türkiye’deki hesabından o değerde para gönderilir. Böylece transfer edilen para ülke değiştirmez ve hem ülkelerarası para transferi kaynaklı ek sürelerden, hem de muhabir banka komisyonları önlenir.

SWIFT ya da Wire Transfer ile Uluslararası Para Transferi Süresi

SWIFT yani bankalar aracılığıyla yapacağınız uluslararası transferler, yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken en sık kullanılan yöntem. 

SWIFT ile yurtdışından Türkiye’ye yapılan para transferleri genellikle 1-3 iş günü içerisinde tamamlanır. Birçok ülkede bankalar resmi tatillerde ve hafta sonlarında çalışmaz. Bu nedenle bazı ülkelerde yapılan para transferi hafta sonu veya resmi tatillerde başlatılmışsa, Swift bankalar aracılığıyla yapıldığından, transferin gerçekleşmesi daha uzun sürebilir. Ayrıca bazı ülkelere yapılan transferlerde de süre normalden daha fazla olabilir.

Swift hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, aşağıdaki içeriklerimiz faydalı olabilir:

TransferGo ile Yurtdışından Yapılan Transferler Kaç Gün Sürer?

TransferGo düşük ve şeffaf ücretlerle para transfer hizmeti veren bir finans kuruluşu. TransferGo ile para gönderirken seçebileceğiniz transfer süreleri bulunur:

 • 1 iş günü içinde,
 • Transfer işlemini başlattığınız günün, gün sonuna kadar,
 • Bir sonraki iş günü ortasına kadar ve
 • 30 dakika içinde

TransferGo ile hafta sonu para gönderdiyseniz, işleminizin gerçekleşme süresini bir sonraki iş gününden itibaren hesaplayabilirsiniz. 

En güncel bilgi için aşağıdaki butona tıklayarak TransferGo resmi websitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Uluslararası Para Transferi Süresini Neler Etkileyebilir?

Kimi durumlarda transfer sürelerinde beklenmedik şekilde gecikmeler yaşanabilir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına, uluslararası transfer sürelerini etkileyebilecek şu faktörlere dikkat edebilirsiniz:

 • Alıcı bilgilerinin eksik veya hatalı olması: Para transferinizi geciktirebilecek en yaygın faktörlerden biri, alıcı bilgilerinde hata yapılmış olması olabilir. 
 • Resmi tatiller veya hafta sonu transfer: Para transfer işlemini başlatırken, transfer süresinin zamanında yapılabilmesi için, işlemin iş günü ve saatleri içerisinde başlatıldığından ve resmi tatillere denk gelmediğinden emin olabilirsiniz.
 • Döviz değişimi: Para transferini farklı para birimlerinde yaparken döviz değişiminden kaynaklı gecikmeler yaşanabileceğiniz göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Transferin gönderileceği ülke: Bazı ülkelerde para transferi işlemleri popüler transfer rota işlemlerinden daha fazla sürebilir. Alıcının bulunduğu ülke için geçerli yasaları ve transfer sürelerini inceleyebilirsiniz.

Hızlı Uluslararası Para Transferi Yöntemleri

Söz konusu uluslararası para transferi olunca, transfer hızını etkileyen farklı koşullar olabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz bir yöntem her koşulda size hızlı transfer sağlayamayabilir. Transfer hızını etkileyen faktörler arasında seçilen yöntemin hizmet verdiği ülkeler ve para birimleri, çalıştığı tarihler, ortak kuruluşlar, hesap türü gibi etkenler bulunabilir.

Hızlı uluslararası para transferi sağlayabilen online finans kuruluşlarından bazıları şöyle:

 • Wise: Wise ile yapılan transferlerin %50’sinden fazlası anlık olarak gerçekleşir. Yurt dışından Türkiye’ye yapılan transferler genellikle birkaç saat içerisinde tamamlanır. Bazı popüler rotalarda transfer süresi 10 dakika kadar kısa süreler olabilir. Hızlı Transfer seçeneği ile daha hızlı uluslararası para transferi gönderilebilir. Türkiye’de, Amerika’da, Avrupa’da ve dünyanın pek çok ülkesinde hizmet vererek, 70’ten fazla ülkeye para transferi sağlar. 
 • TransferGo: Aynı gün içerisinde para transferi gerçekleştirebileceğiniz seçenekleri bulunur. Amerika’da henüz hizmet vermiyor, ancak Avrupa’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için TransferGo’yu tercih edebilirsiniz. TransferGo’nun 30 dakikada ulaşan hızlı transfer seçeneği bulunur, transferler genellikle bir gün içerisinde tamamlanır. 
 • Remitly: Göçmenlerin, ana vatanlarında yaşayan yakınlarına hızlı para göndermesini hedefler. Ekpres para transferi seçeneği ile hızlı para transferi imkanı sunar. Remitly, 100’den fazla ülkeye para transferi sağlar. Özellikle Amerika’dan Türkiye’ye para transferi için tercih edilen bir yöntem.

Yurtdışından gelen para kaç gün bekler?

Yurtdışından gelen paranın, alıcı hesaptan çekilebilmesi için çeşitli yöntemlerde çeşitli durumlar oluşabilir.

Wise, SWIFT ve TransferGo gibi paranın alıcının doğrudan banka hesabına yatırıldığı yöntemlerde, parayı çekmek için herhangi bir süre veya limit bulunmaz. Alıcı, para hesabına geçer geçmez çekip kullanabilir ya da para hesap bakiyesinde kalabilir.

Ancak, postaneye, WorldRemit veya Western Union gibi nakit teslim olarak gönderilen para transferlerinde, alıcının tabii olduğu belli bir süre limiti bulunabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi, referans numaranız ile kullandığınız aracı firma ile iletişime geçerek teyit edebilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderirken İşlem Beklenen Sürede Gerçekleşmezse Ne Yapmalıyım?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini güvenilir bir kurum aracılığıyla gerçekleştirdiğinizde işlem genellikle beklenen sürede tamamlanır. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin işlemin size verilen tahmini süreden daha uzun sürme ihtimali aksi bir durum olmadığı sürece düşük.

Öncelikle tahmin edilen süre +1 iş gününde işlem hala tamamlanmamış olursa para transferini yaptığınız kurumla iletişime geçebilirsiniz. Genellikle bu işlem için elinizde bir işlem numarası bulunur. Yurtdışından IBAN’a para gönderme işleminin ardından kurumla iletişime geçerken işlem numaranızı iletebilirsiniz.

Transferinizi Wise veya TransferGo gibi online sağlayıcılar ile yaptıysanız, direkt müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. 

 • Wise Türkçe müşteri hizmetleri desteğine buradan
 • TransferGo için ise buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Para Transferini Nasıl Takip Edebilirim?

Uluslararası para transferlerinde, kullandığınız yönteme göre değişiklik gösterebilen takip yöntemleri bulunabilir. Her yönteme göre değişen transfer takip yöntemleri bulunabilir. Kimi sağlayıcılar uygulama ile takip imkanı sağlarken, kimi yöntemde eposta veya referans numarası ile takip gerçekleştirilebilir. 

Aşağıdaki para transferi yöntemlerini aşağıda açıklanan şekillerde takip edebilirsiniz: 

 • Swift: Swift işlemini başlattığınız banka hesabınızın, varsa internet veya mobil uygulamasından, yoksa direkt bankanızla iletişime geçerek transfer durumunu takip edebilirsiniz.
 • Wise: Wise hesabınızdan veya Wise uygulamasını kullanarak para transfer durumunuzu anlık olarak takip edebilirsiniz. Takip etmek istediğiniz transferi seçip ‘Ayrıntılar’a tıklayarak transfer durumunuzu görebilirsiniz. Ayrıca Wise, transferiniz gerçekleştiğinde sizi seçtiğiniz haberleşme şekli ile (mobil uygulamadan anlık bildirim, email vb.) bilgilendirir.
 • TransferGo: TransferGo hesabınız üzerinden, Transferler sekmesinde yaptığınız transfer statüsünü görebilirsiniz. Para alıcıya ulaştığında transfer statüsü ‘Tamamlandı’ olarak görünür.
 • Nakit alımı (cash pickup): Nakit alım hizmetini sağlayan tarafından gönderici para transfer sürecini başlattığında gönderene ve alıcıya bir referans numarası verilir ve transfer durumu yine sağlayıcının internet sitesinden veya telefon ile referans numarasını kullanarak takip edilebilir.

Uluslararası Para Transferi Gün Sayısı

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da gün sayısıyla iş günü sayısını birbirine karıştırmamak. Yani Cuma akşamı yaptığınız bir işlem aslında Pazartesi sabahı yapılan işlemden farksız olabilir. Aynı şekilde, Türkiye’deki ya da yaşadığınız ülkedeki resmi bayramlar da iş günü olarak sayılmaz.

Özet: Uluslararası Para Transferi Ne Kadar Sürer?

Bu yazımızda uluslararası para transferi ne kadar sürer, yurtdışından Türkiye’ye hangi yöntemlerle kaç günde para gönderilebilir değindik. Uluslararası para transferlerinin süresi, kullanılan sağlayıcıya, tercih edilen ödeme metoduna, gönderilen ülkeye ve transfer edilen para miktarına göre değişebilir. Transferinizin hızlı ulaşması sizin için önemli ise, farklı sağlayıcıların websitelerinden para göndereceğiniz ülkeyi ve miktarı seçerek, sürelerini karşılaştırabilirsiniz. 

Swift ile para transferi yapıldığında bu sürenin yaklaşık 1-3 gün olduğunu, fakat çeşitli nedenlerle bu sürenin uzayabileceğine değindik.

Wise ve TransferGo gibi online para transferi sağlayıcıları ile yapılan para transferleri hızlı gerçekleşebilir. Wise ile yapılan transferler yaklaşık 10 dakikada iletilebilirken, TransferGo da 30 dakika içerisinde transferinizi gerçekleştirebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, gecikme yaşamamak için, para transferini yaparken çalışma saatleri içinde yaptığınızdan ve teslim süresinin belirtildiği gün sayısının iş günü olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sıkça Sorular Sorular

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme kaç gün sürer?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme süresi seçtiğiniz yönteme, gönderdiğiniz ülkeye ve transfer edilen para miktarına göre değişiklik gösterir. Mesela SWIFT ile 1-3 iş günü sürebilirken, Wise ve TransferGo gibi online uluslararası para transferi sağlayıcıları ile ile aynı gün içerisinde transfer yapabilmek mümkün olabilir.

Almanyadan Türkiye’ye para transferi kaç günde gelir?

Almanya’dan Türkiye’ye yapılan para transferi ortalama 1-3 iş günü sürebilir. Bu süre hangi para transfer yöntemini tercih ettiğinize bağlı artabilir veya azalabilir. Ayrıca hangi para biriminde işlem yaptığınız da süre konusunda belirleyici olabilir.

Wise ile Almanya’da Türkiye’ye para gönderdiğinizde bir iş günü içerisinde, hatta birkaç saat içerisinde iletilebilir. Wise ve TransferGo’nun hızlı transfer seçenekleri bulunur. Transferinizin hızlı iletilmesinin gerektiği durumlarda, hızlı transfer yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede transferleriniz 30 dakika gibi kısa sürelerde iletilebilir.

Amerikadan Türkiye’ye para gönderme kaç günde gelir?

Amerika’dan Türkiye’ye gönderilen bir transferin alıcıya ulaşması gönderim yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Swift ile yapılan işlemler ortalama 1-3 iş günü sürebilirken, Wise gibi online transfer sağlayıcıları ile yapılan işlemlerde hızlı para transferi ile bu süre yaklaşık 10 dakika alabilir.