Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderenler için akla gelen önemli sorulardan biri yurtdışından Türkiye’ye para transferi kaç  gün sürer sorusudur.

Bu noktada bu yazımızda çeşitli farklı yöntemleri inceleyerek uluslararası para transferini nasıl daha hızlı tamamlayacağınıza yardımcı olmak istiyoruz ama önce ortalama bir süreden bahsedelim.

Yurtdışından para transferi ortalama 2-3 gün içerisinde gerçekleşir. Eğer daha hızlı tamamlanmasını istiyorsanız yazımızda en avantajlı yöntemlerden bahsederken bir yandan da bazı yöntemlerin neden daha hızlı olduğunu açıklayacağız.

Yurtdışından Para Transferi için Süre Kıyaslamaları

Bu bölümde aklınızda soru işareti bırakmamak adına alternatif yöntemlerin süresini inceleyeceğiz. Kısa cevaplarla hangi yöntemin sizin için daha avantajlı olduğunu seçmenize yardımcı olacağız. Aynı zamanda hali hazırda nasıl para göndereceğinize karar verdiyseniz paranızın ne zaman Türkiye’ye gideceğini de öğrenmiş olacaksınız.

Yurtdışından Wise ile Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Wise yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken seçebileceğiniz en ucuz yöntemlerin başında gelir. Euro’dan TL’ye, Dolar’dan TL’ye gibi farklı para birimlerini Google’da gördüğünüz kurlardan dönüştürerek ve çok küçük bir komisyon alarak işleminizin tamamlanmasını sağlar. 

transferwise ile para göndermek ne kadar sürer

Wise ile yurtdışından para transferi genellikle 1 iş günü sürer. Bazı durumlarda işlemi erken saatte başlattığınız takdirde aynı gün içerisinde işlemin tamamlandığını da görebilirsiniz.

Yurtdışından Transfergo ile Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Transfergo kur çevrimi konusunda Wise kadar rekabetçi değildir. Yani bu anlamda işleminiz biraz daha pahalıya patlayabilir. Aynı zamanda Türkiye’den yurtdışına yapacağınız transferlerde Transfergo maalesef çalışmıyor. 

transfergo avantajları

Transfergo’nun en önemli avantajı ise hızı. Transfergo ile yurtdışından Türkiye’ye yapacağınız para transferleri küçük bir komisyon farkıyla 30 dakika içinde tamamlanabilir. Acil bir işi olanlar için kesinlikle bu yönden tercih edilebilir. Yurtdışından Türkiye’ye aynı günde gerçekleşecek transferler için en avantajlı seçenek olduğu kesin.

Western Union ile Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Western Union uluslararası para transferi konusunda en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir fakat geleneksek olarak bu kadar popüler olmasına rağmen yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere göre avantajlı olduğu söylenemez. İki tarafın da banka hesabı olmasına gerek yoktur ve işlem fiziksel olarak şubeden de tamamlanabilir. Belki ancak alıcı banka hesabına sahip değilse tercih edilebilir çünkü diğer 2 alternatife göre çok daha pahalıdır.

Western Union ile yurtdışından Türkiye’ye para transferi anında gerçekleşebilir. Size verilen kodu alıcıya ileterek anında parayı şubeden çekmesini sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak internet üzerinden de bu işlem tamamlanabilir fakat bu durumda Transfergo’ya göre ekstra bir avantajınız olmaz.

SWIFT / Wire Transfer ile Uluslararası Para Transferi Süresi

SWIFT yani bankalar aracılığıyla yapacağınız uluslararası transferler Western Union ile birlikte yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken en sık kullanılan yöntemdir. Genellikle yenilikçi yöntemlerin güvenilirliğinden(aslında gereksiz bir çekince olsa da) çekinenler tarafından tercih edilir. Süre konusunda en dezavantajlı yöntemdir.

SWIFT ile yurtdışından Türkiye’ye yapılan para transferleri genellikle 3 iş günü içerisinde tamamlanır. Diğer yöntemlere göre en büyük problem aslında kesin bir tarih vermenin zor olmasıdır. Çünkü gönderen banka alıcı banka ve aracı bir banka daha işleme dahil olur. İşleminizin nispeten daha hızlı tamamlanmasını istiyorsanız özellikle Amerika gibi denizaşırı ülkelerden yapacağınız transferlerde yerel saate göre iş gününde işleme başlamanızı tavsiye ederiz.

Neden Bazı Yöntemler Diğerlerine Göre Daha Hızlı?

Şimdi de Wise ve Transfergo gibi yenilikçi yöntemlerin bankalardan daha hızlı bir şekilde bu işlemi nasıl tamamladığına gelelim. Aslında Transferwise 2010’da tam olarak da bankaların uluslararası işlemlerinde belirsiz sürelerinden ve yüksek komisyonlarından kurtulmak için kurulan bir girişim. Transfergo gibi girişimler de onun yolundan giden ve sonrasında ortaya çıkan alternatifler.

Aslında bu konuda çok basit bir çözüm geliştirmiş durumdalar. Siz Wise ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderdiğinizde para gönderdiğiniz ülkeden hiç çıkmıyor. Para da size Wise’ın Türkiye’deki hesabından geliyor. Böylece hem paranızın ülke değiştirirken ortaya çıkan ek sürelerden, hem de uluslararası banka transferi komisyonlarından sizi kurtarıyor.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderirken İşlem Beklenen Sürede Gerçekleşmezse Ne Yapmalıyım?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini güvenilir bir kurum aracılığıyla gerçekleştirdiğinizde işlem genellikle beklenen sürede tamamlanır. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin işlemin size verilen tahmini süreden daha uzun sürme ihtimali oldukça düşüktür.

Öncelikle tahmin edilen süre +1 iş gününde işlem hala tamamlanmamış olursa para transferini yaptığınız kurumla iletişime geçin. Genellikle bu işlem için elinizde bir işlem numarası bulunur. Yurtdışından IBAN’a para gönderme işleminin ardından kurumla iletişime geçerken mutlaka işlem numaranızdan da bahsedin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta gün sayısıyla iş günü sayısını birbirine karıştırmayın. Yani Cuma akşamı yaptığınız bir işlem aslında Pazartesi sabahı yapılan işlemden farksızdır. Aynı şekilde Türkiye’deki ya da yaşadığınız ülkedeki resmi bayramlar da iş gününden sayılmaz.

Son olarak burada saydığımız kurumların da bankaların da uluslararası birçok anlaşmayla ve kurumla bağlantılı olduğunu ve “paranızı kaptırma” ve “dolandırılma” ihtimaliniz olmadığını bilerek içinizi rahat tutabilirsiniz. 


Yurtdışından Türkiye’ye para transferi kaç gün sürer sorusuna tatmin edici bir şekilde yanıt verebildiğimize inanıyoruz. Aklınıza takılan bir konu olursa para transferini yapacağınız kurumla iletişime geçmekten çekinmeyin.