Swift İşlemi İptal Edilebilir mi, Nasıl İade Alınır?

Uluslararası para transferinin en yaygın kullanılan yöntemi olan bankalar arası SWIFT işlemi hakkında daha önce de yazılar yayınlamıştık.

Bu yazımızda da SWIFT iptal edilebilir mi sorusuna cevap arayacağız. Temel olarak öğrenilmesi gereken bilgiyi en baştan verelim.

SWIFT Nasıl İptal Edilir?

SWIFT işlemi para alıcıya ulaşmadan önce iptal edilebilir. İşlemi iptal edebilmek mobil ya da internet şubesi aracılığıyla gerçekleştirilemez. Bankanıza telefonla ulaşmalı ya da doğrudan banka şubesine gitmeniz gerekir.

SWIFT İşlemi Adımları

SWIFT işlemi yapmak istediğinizde valör tarihine de bağlı olarak öncelikle bankanızdaki para doğrudan eksilir fakat alıcıya anında ulaşmaz.

 • Öncelikle bankanız tarafından para işleme aracılık edecek muhabir bankaya gönderilir.
 • Muhabir banka kendisine gelen SWIFT mesajı doğrultusunda parayı alıcının bankasına gönderir.
 • Alıcı banka ise kendi yapacağı kesintinin ardından parayı alıcının banka hesabına aktarır.

Bu işlem adımlarını bilmek SWIFT işlemini hangi aşamalarda iptal edebileceğinizi bilmek açısından önemlidir. SWIFT işlemi yalnızca para alıcının hesabına henüz ulaşmadığı durumlarda iptal edilebilir. 

SWIFT İşlemini İptal Etmek Ücretli mi?

İptal süreci bankadan bankaya değişiklik gösterir. Yine de bir genelleme yapacak olursak SWIFT iadesi istediğiniz takdirde bankanız size bu işlem için bir ücret uygulayacaktır.

Bu ücret banka SWIFT işlem ücretlerinden düşük olsa da yine de yüksek bir meblağ olabilir. Örneğin bir bankanın işlem ücretlerini kontrol ettiğimizde SWIFT iade ücretinin minimum 80 TL olduğunu görüyoruz.

SWIFT İşlemi Hatalı Hesaba Yapıldıysa İade Olur mu?

SWIFT işlemini göndermek istediğinizde IBAN bilgilerini ya da ad soyad gibi bilgileri hatalı girmiş olmanız durumunda siz talepte bulunmasanız bile para alıcıya ulaşamayacak ve ardından gönderici olarak sizin hesabınıza geri dönecektir. Bu işlem ücretsiz şekilde gerçekleşmez. Yani gönderdiğiniz paradan işlem ücreti kesilecektir.

SWIFT Alıcıya Ulaşmış Olmasına Rağmen İptal Edilebilir mi?

SWIFT işlemi alıcıya ulaştıktan sonra normal şartlarda iptal edilemez fakat ortada bir dolandırıcılık durumu varsa ya da parayı yanlış kişiye gönderdiğinizi düşünüyorsanız bankanızla iletişime geçerek neden iptal istediğiniz açıklamalısınız.

Bu gibi durumlarda sizin alıcı bankaya erişmenizi sağlayabilirler. Alıcı banka da hukuki şartları gözeterek duruma bağlı olarak size para iadesi yapabilir fakat bu işlem kolay olmayacaktır ve SWIFT iptal işleminin alıcıya para ulaştıktan sonra yapılabilmesin çok zordur.

SWIFT Alternatifi Yöntemlerde İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

SWIFT uluslararası transferleri yapmanız için tek yol değildir ve iade işlemlerinin transferin henüz gerçekleşmediği durumlarda alternatif yollar da bulunur. Wise transferlerin hem hızlı olması hem de düşük ücretli olması sebebiyle gitgide daha çok tercih edilen bir uluslararası para transferi aracı kurumudur.

Wise İşlemi İptal Edilebilir mi?

İşlemler tamamen online şekilde gerçekleştirilebilir. Wise ile işlem yaptığınızda para alıcının hesabına geçene kadar işleminizi panelinizden kolayca iptal edebilirsiniz. Bu da daha güvenli bir şekilde para transferlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

Wise ile işlem yaparken para transferinizin 4 aşaması bulunur.

 1. Paranız Bize Doğru Yola Çıktı
 2. Paranız İşleniyor
 3. Paranız Gönderildi
 4. Transferiniz Tamamlandı

1-2. Aşamalarda online olarak işlemi iptal etmeniz mümkündür. Paranız gönderildi aşamasına gelindiyse eğer yanlış bir hesaba para gönderimi yaptıysanız alıcı banka parayı Wise’a geri gönderecektir. Wise da sizinle duruma dair iletişime geçecektir.

Eğer para alıcıya ulaşmış olmasına rağmen transferinizi iptal etmek istiyorsanız alıcı bankayla iletişime geçmeniz gerekir. Wise’ın bu konuda yapabileceği bir şey bulunmaz.

Uluslararası Para Transferleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

SWIFT işlemini iptal etmek para alıcıya ulaşmadığı sürece mümkün olsa da hem işlem maliyetleri hem de iade size gelene kadar geçecek süre düşünüldüğünde uluslararası para transferi yaparken dikkat edilecek noktaları sizin için listelemek istedik. Bu sayede iptal ve iade işlemleri öncesinde sorunlar çözülebilir.

 • Doğrudan tanımadığınız kişilere SWIFT ve uluslararası para transferi yapmayın. 
 • Özellikle  tanımadığınız kişilere bu yöntemlerle isme para göndermeyin. Sistem bankacılık ağının dışına çıktığı için isme gönderilen paranın takibi çok daha zor yapılacaktır.
 • SWIFT işlemini yapmadan önce IBAN adresini ve SWIFT Kodunu transfer öncesi alıcıya tekrar göndererek karşılıklı kontrol edin.
 • Alıcı ad soyad bilgilerini doğru girdiğinizden emin olun. Alıcının ikinci adı olup olmadığı gibi durumlara dikkat edin.
 • Transferi yaptıktan hemen sonra alıcıya parayı gönderdiğinize dair belgeyi gönderip kontrol etmesini isteyin. 

Hatalar ne kadar çabuk farkedilirse ve işlem başlamadan önlenebilirse problemler de o kadar azalacaktır. Son olarak yurtdışına düşük ücretlerle para gönderme yöntemleri yazımıza göz atarak Wise ile işlemlerinizi nasıl ucuz şekilde tamamlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.