Yurtdışına Hediye Gönderme & Yurtdışına Gönderim Yapan Alışveriş Siteleri

Türkiye’den uzakta yaşayan bir dostunuza, akrabanıza ya da sevgilinize Türkiye’den hediye göndermek istediğinizde işler beklediğiniz kadar kolay gitmeyebilir. Türkiye’den yurtdışına hediye gönderme kargo masrafları ve seçeneklerin çok olmaması sebebiyle sizin için biraz sancılı bir süreç olabilir fakat bu yazıda bulabileceğiniz en iyi seçeneklerden bahsetmek istiyoruz.

İster kendiniz için yurtdışına Türkiye’den alışveriş yapmak isteyin, ister konu hediye olsun, ilk problem yurtdışına gönderim yapan alışveriş siteleri bulmaktır. Bu konuda sorunlar eskiye oranla azaldı. Yani artık alışveriş sitelerini bulmak daha fazla bulunsa da aradığınızı bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle bu konunun detayına girmeden önce yeni nesil farklı bir yöntemden bahsedelim.

Yurtdışına Türkiye’den Alışveriş Yapmak

Yollando bir Türk girişimci tarafından kurulmuş ve tam da yurtdışındakilerin Türkiye’den alışveriş yaparken maruz kaldığı sorunları çözmek için ortaya çıkmış bir girişimdir. Türkiye’den Avrupa’ya online alışveriş konusunda yaşadığınız sorunları azalttığı kesin.

Yollando’yla Türkiye’de istediğiniz alışveriş sitesinden ürününüzü satın alarak size belirtilen adrese kargolatmanız gerekiyor. Ardından onlar da ürünü size ya da yurtdışında ürünü göndermek istediğiniz kişiye gönderiyor.

Özellikle yurtdışına ürün gönderirken çözülmesi zor olan 2 sorunu birden hedef alan sistem hem kargo maliyetlerini bir tık olsun düşürmenize yardımcı oluyor, hem de Türkiye’den alışveriş yapmak için spesifik bir web sitesi aramanıza gerek kalmıyor. İstediğiniz e-ticaret sitesinden alışverişinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

yollando-yurtdisina-alisveris-siteleri

Yalnızca Türk kullanıcıları hedeflemeyen sistem aynı zamanda yurtdışında yaşayıp kur farkı nedeniyle aradığı ürünleri Türkiye’de daha kolay bulabilecek kullanıcıları da hedefliyor. Bu nedenle web sitesinde İngilizce dil seçeceği de bulunuyor.

Yani yurtdışında Türkiye’den alışveriş yapmak isteyen yabancı arkadaşlarınız varsa onlara da bu siteyi önerebilirsiniz. Kargo ücretlerinin detaylarına da web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Bu yöntemi detaylı olarak incelediğimize göre iş herhangi bir aracıya gerek kalmadan doğrudan yurtdışına hediye gönderme için kullanabileceğiniz siteleri incelemeye geldi.

Örneğin Türkiye’den Almanya’ya, İngiltere’ye kitap siparişinizi tamamlamak için yukarıda bahsettiğimiz yöntem uygun olsa da bu şekilde halletmenin mümkün olmadığı durumlar da var. Tabii bu web sitelerini kullanırken kargo ücretlerinin biraz can sıkıcı olabileceğini hatırlatalım.


Bu aşamada yurtdışına kargo göndermek yazımızı da bu alandaki detayları incelemeniz için tavsiye edebiliriz.


Türkiye’den Yurtdışına Satış Yapan Alışveriş Siteleri

Yurtdışındayken Türkiye’den alışveriş yapmak istiyorsunuz ya da yurtdışında yaşayan bir yakınınıza Türkiye’den bir hediye göndermek istiyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olabilecek 6 farklı alışveriş sitesini derledik. Bu siteler üzerinden yapacağınız alışverişleri birçok farklı ülkeye göndermek mümkün.

Alkapıda

2010’da yayına giren Alkapıda websitesi Avrupa’da Türk ürünlerinin satışını yapıyor. Türkiye’den aradığınız ürünleri yurtdışında bulabilmenizi sağlayan Alkapıda üzerinden Avrupa’nın birçok ülkesinde sipariş vermek mümkün. Türkiye içine de satış yapan sitenin asıl hedefi her zaman için Avrupa’ydı ve tabii ki en büyük müşterileri de Avrupa’da yaşayan Türkler oldu. Almanya’ya hediye göndermek için tercih edebileceğiniz bir web sitesi de olabilir.

Lidyana

Türkiye’nin popüler alışveriş sitelerinden olan Lidyana web sitesindeki tüm ürünlerinin talebiniz doğrultusunda yurtdışı gönderimlerini de sağlıyor fakat tabii ki burada devreye kargo ücretleri giriyor. Yurtdışı alışveriş kargo ücretlerini ülke ülke inceleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz alacağınız ürün gramaj olarak ağır değilse kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Almanya örneği üzerinden gidecek olursak 1 kg’lık siparişiniz için 13.99 € kargo ücreti ödemeniz gerekiyor. Lidyana yıllardır yurtdışına satış siteleri denince akla gelen ilk websitelerinden biridir.

Hepsiburada

Türkiye’nin en yaygın kullanılan e-ticaret platformlarından Hepsiburada, Hepsiglobal çatısı altında yurtdışında da birçok ülkeye Türkiye’den satış yapan alışveriş sitelerinden biri. Kargo ücretleri Avrupa’ya satışlarda 1 kg’ye kadar 3,90 Euro’dan başlıyor. Her kg eklemesinde 3 Euro’luk ek ücret alınıyor.

Sipariş teslimatının ise 2-5 gün arasında tamamlanacağını taahhüt eden Hepsiburada’dan Türkiye’de güvenle alışveriş yapanlar için yurtdışında da kolayca kullanılabilecek sitelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tercih ettiğiniz Türk markalarına yurtdışında da kolayca erişebilirsiniz. Yurtdışına alışveriş siteleri arasında güvenilir alternatiflerden biridir.

Trendyol

Trendyol yaşadığınız ülkeye göre farklı web siteleri üzerinden hizmet veriyor. Yani doğrudan ürünleri Türkiye’den gönderiyor diyemeyiz fakat birçok ülke üzerinden Trendyol’dan alışveriş yapmak mümkün. Almanya’dan Trendyol alışverişi yapmak isteyenler doğrudan trendyol.de üzerinden alışverişlerini gerçekleştirebilirler.

Avrupa ülkelerinde Türkiye’deki kadar geniş ürün yelpazesi bulunmasa da özellikle tekstil alanında yeterince seçenek bulmak mümkün. Hangi ülkeden sipariş vermek istiyorsanız Trendyol.de adresine girerek ülkenizi seçebilirsiniz.

Gittigidiyor

Türkiye’nin en büyük pazar yerlerinden biri olan Gittigidiyor’da da yurtdışından alışveriş yapmak bazı ürünler için mümkün. Sitede bu konudaki bilgilendirici sayfayı inceleyebilir ve yurt dışı alışveriş etiketine sahip ürünler içerisinden seçimlerinizi yapıp ürün satın alabilirsiniz.

Hateko

Erkek tekstili üzerine Türkiye’den yurtdışına satış yapan alışveriş siteleri arıyorsanız Hateko bunlardan biri. Hateko’da ürün fiyatları ülkeye göre değişmese de kargo ücretleri sipariş verdiğiniz ülkeye ve adrese göre hesaplanmaktadır. Ürünler DHL Express ya da Turpex ile gönderilmektedir.

Yaşadığınız bölgeye göre teslim süresi 2-6 iş günü arasında değişmektedir.

Yurtdışında – Amerika’da Türk Ürünleri Satış Sitesi

Yurtdışında canınızın çektiği Türk ürünlerini bulmak her zaman kolay olmuyor. Bu noktada Amerika’da bir Türk girişimci bu noktayı hedef almış ve Türkiye’den aklınıza gelebilecek birçok üründen oluşan bir websitesi oluşturmuş. Gorceryandmeat 9 Kat Tat’tan, dolmalık fıstığa, şalgama kadar aklınıza gelebilecek birçok ürünle dolu. Amerika’da yaşıyor ve aradığınız Türk ürünlerine kolay ulaşamıyorsanız elinizin altında bulunması gereken bir site diyebiliriz.

grocery and meat yurtdisina hediye gonderme

Yurtdışına Hediye Çiçek Göndermek

Yurtdışına çiçek göndermek de hediye amacıyla tercih edilen ürünlerden biridir. Özel günler ve çeşitli kutlamaların yıllardır vazgeçilmezi olan çiçek için size birçok farklı ülkeye gönderim yapan alternatifler sunuyoruz.

Bu sitelerin ortak özelliği diğer alışveriş sitelerinde yaşadığınız kargo ücretleri üzerinden yaşanan sıkıntı aslında bu ürünlerde yaşanmıyor. Çünkü çiçekçiler genellikle yurtdışında çeşitli ülkelerdeki çiçekçilerle anlaşıp talebinizi gerçekleştiriyor. Bu sebeple bu sitelerde yaşanacak deneyim de ülkeden ülkeye oldukça çeşitlilik gösterebilir. Bu da aklınızda olsun.

Turkflowers

Turkflowers en acil siparişleri bile karşılamanıza izin veren dünya çapında geniş bir çiçekçi ağına sahip. Aynı gün teslimatlı siparişlerinizi, yerel çiçekçilerileriyle en taze çiçeklerden seçerek hazırlamakta ve teslim etmektedir. Ayrıca teslimatı yapmak için gerekli tüm nakliyeler de onlar tarafından karşılanıyor. Yurtdışına satış için güvenle tercih edebileceğiniz çiçek satışı yapan sitelerden biridir.

Flora Çiçek

Türkiye haricinde dünyanın birçok ülkesi için vereceğiniz siparişlerde de güvenle kullanabileceğiniz Flora Çiçek ülkelere göre farklı ürün ve fiyat yelpazesiyle karşınıza çıkıyor. Yurtdışına çiçek kategorisinden göndereceğiniz ülkeyi seçtikten sonra alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Yurtdışına Türkiye’den Ürün Göndermek için Alternatifler

Açıkçası bahsettiğimiz birçok alternatif sektörlerinde önde gelen firmalardan olsa da en hesaplı yöntemler olmadıkları kesin. Yurtdışında çalışmak denince akla gelen sorunlardan biri de Türkiye’den özlenecek şeyler oluyor. Bunun önüne geçmek için önerilerimiz hazır!

 • Eğer daha hesaplı bir yol arıyorsanız bulunduğunuz ülkede yaşayan Türkler için kurulmuş Facebook gruplarına bakmanızı tavsiye ederiz. Bu gruplarda sık sık Türkiye’ye gidip dönen kişiler bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

  Göndermek istediğiniz ürün karşı taraf için sorun yaratmayacak ve taşıması da zor olmayan bir ürünse belki size yardımcı olabilecek birini bulabilirsiniz. Bu sayede işin kargo kısmını çok daha kolay bir şekilde çözmüş olursunuz ve yurtdışından alışveriş yapmak için sizin için böylece sorunsuz bir hale gelebilir.
yurtdisinda-alisveris-kindle
 • Eğer yaşadığınız ülkede Türkçe kitap bulma sıkıntısı çekiyorsanız ve Türkiye’den kitap almak istiyorsanız daha önce denemediyseniz kesinlikle bir e-kitap okuyucu almanızı öneririz.

  Yurtdışında yeni çıkan kitaplar dahil olmak üzere Türkçe kitap bulma sorununuzu kökten çözmek için kesinlikle mükemmel bir yöntem. Tabii ki bu alanda en popüler ve kullanışlı öneri Amazon’dan Kindle.
 • Yurtdışına hediye gönderecekseniz ve satın almak istediğiniz ürün Türkiye’ye özgü değilse, öncelikle yerel e-ticaret sitelerini yani göndereceğiniz ülkede de aktif çalışan siteleri kontrol etmenizi öneririz.

  Avrupa ve ABD ülkelerinin çoğu için Amazon ilk tercihiniz olabilir ya da daha farklı bir ürün arıyorsanız Çinli meşhur e-ticaret sitesi Aliexpress’e de göz atabilirsiniz. Aliexpress’i özellikle hediye değil de kendinize alacağınız ürünler için tercih edebilirsiniz.
 • Yazının üst bölümünde bahsettiğimiz Yollando’ya benzer bir diğer girişim de KargoGo. Bu siteyi kullanmak için de KargoGo’nun belirttiği adrese siparişinizi göndermeniz gerekiyor. Ardından ürünün Türkiye’den yurtdışına gönderimini Kargogo firması üstleniyor.
 • Kargo ücreti konusunda alternatif kargo firmalarına göre daha avantajlı teklifler alabileceğinizi söyleyebiliriz. Aynı zamanda ürünü ararken yurtdışına gönderim yapan alışveriş siteleri özelinde aramanıza gerek kalmaz.

Yurtdışına hediye göndermek tabii ki yurtiçinde bu işlemi yapmanıza göre bir tık daha meşakkatli olsa da eskiye nazaran çok daha kolay ve yurtdışına gönderim yapan alışveriş siteleri alternatifleri de gitgide çoğalıyor. Yurtdışında yaşayanlar olarak kargo masraflarının iyice azaldığı bir gelecek düşlemeye devam etmemiz gerekiyor.