Yurtdışına Çiçek Göndermek

Ailemize, dostlarımıza bazen de birlikte iş yaptığımız insanlara ufak jestler yapmak isteriz. Bunun için de çiçek göndermek yaygın bir seçimdir. Çiçek göndermek istediğimiz, jest yapmak istediğimiz bizden binlerce kilometre uzakta yaşarken bunu yapmak imkansız gelebilir.

Yurtdışında yaşayan tanıdıklarımızla saat farkına bağlı olarak iletişim kurmak bile zaman zaman zorluk yaşatırken onlara hediye göndermek, jest yapmak pek çok insan için imkansız gelse de aslında değildir. Yurtdışına çiçek göndermek teknolojinin ve globalleşen dünyanın bize sunduğu avantajlar sayesinde oldukça kolay. Hatta yurtdışına kargo göndermekten çok daha kısa sürede gerçekleştirebileceğiniz bir işlem. 

Yurtdışına çiçek göndermek son dönemde yaygınlaşan bir hizmet olarak çok sık tercih ediliyor. Artık küresel olarak iş birlikleri kurmak eskiye kıyasla daha kolay olduğundan dünyanın dört bir yanına hizmet veren markalar, kişilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak çözümler sunuyor. 

Yurtdışına Çiçek Göndermek İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Yurtiçi ya da yurtdışı fark etmeksizin çiçek göndermek için öncelikle bu hizmeti sunan bir firma bulmanız gerekiyor. Sonrasında ise süreç markalarının çalışma prensiplerine, sunduğu hizmetlere ve sizin taleplerinize göre farklılık gösterebiliyor. Şimdi bu süreçleri inceleyip yurtdışına çiçek göndermek istediğiniz zaman neler yapmanız gerektiğini ele alacağız. 

1. İhtiyaç Belirleme 

Hangi marka ya da firma üzerinden gönderim yapacağınıza karar vermeden önce ne tür bir çiçek göndereceğinize karar vermeniz gerekir. Bunun en temel nedeni dünyanın dört bir yanına çiçek gönderimi yapan firmaların çalışma prensibidir. Siz çiçek gönderdiğiniz zaman siparişiniz gönderi yaptığınız ülkeden alınıp farklı bir ülkeye gönderilmez.

Bu tür firmaların çalışma prensibi bayilik sistemi üzerinedir. Siz yurtdışına çiçek göndermek istediğiniz zaman siparişi kendi ülkenizde hizmet veren firmadan verseniz de siparişiniz alıcı adresine en yakın bayiden gönderim yapılır. Bu durumda tam olarak ne tür bir çiçek göndermek istediğinizi belirlemeniz önemlidir ki hangi firmadan seçiminizi yapacağınızı bilin.

2. Lokasyon Belirtin 

Yurtdışına çiçek göndermeden önce hangi ülkeye, şehre veya eyalete gönderim yapılmasını istediğinizi belirtmeniz seçeneklerinizi daha net görmeniz açısından size fayda sağlar. Hem mevsimsel hem de bölgesel nedenlere bağlı olarak dünyanın her yerinde aynı çiçek türlerini ve seçeneklerini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle lokasyon belirtmeniz seçeneklerinizi daha gerçekçi bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır. 

Aynı zamanda bulduğunuz bir çiçek gönderme sitesi aradığınız lokasyon için bazı seçenekleri sunmayabilir. Çünü bahsettiğimiz gibi aslında bu web siteleri genellikle bayilik usülüyle çalışır ve tüm ürünlerini her ülke için sunmazlar.

yurtdışına nasıl çiçek gönderilir

3. Kişiselleştirme Detayları 

Artık her ürün özelleştirilebiliyor ve çiçek siparişlerinde de bu özelleştirmeler yaygın bir şekilde kullanılıyor. Eğer çiçek gönderirken kişiselleştirme yapmak istiyorsanız tercih ettiğiniz servisin bu hizmeti verip vermediğini öğrenmeniz önemli. Bu işlem bayiler aracılığı ile yapıldığı için tam olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir servis bulmanız zaman alabilir. 

4. Saat Farkına Dikkat 

Çiçek siparişi verirken hangi gün ve saat teslim edilmesini istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu noktada sistemin istediği saat gönderim yapılacak ülkenin saati olacaktır. Aklınızda bir soru işareti kalmaması ve siparişinizin eksiksiz bir şekilde teslim edilebilmesi için siparişi vermeden önce de müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. 

5. Eksiksiz Bilgilendirme 

Yurtdışına çiçek gönderimi yapacağınız zaman sipariş bilgilerini eksiksiz bir şekilde vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Saat farkına dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizmiştik ancak adres, telefon bilgisi ve bu süreçte sizden istenen tüm bilgileri detaylı bir şekilde sağlarsanız teslimatınız o kadar sorunsuz bir şekilde teslim edilir. 

6. İptal Seçeneğini Kontrol Edin 

Türkiye’de herhangi bir çiçek ya da hediye gönderiminde belirli bir süre içerisinde siparişi iptal etme ya da değiştirme hakkınız vardır. Ancak yurtdışına gönderimde bu hakka sahip olmayabilirsiniz. Bunun temel nedeni ülkeler arası saat farkı olması, online sipariş sisteminde siparişlerin bayilere direkt olarak iletilmesi gibi farklı süreçler olabileceği için siparişi iptal etme şansına sahip olmayabilirsiniz. Sipariş vermeden önce bu tür bilgileri öğrenmek sizin açınızdan önemlidir. 

Çiçek tek seçeneğiniz değilse yurtdışına hediye göndermek için farklı seçenekleriniz olduğunu da hatırlatmak isteriz. Linkteki yazımıza tıklayarak çiçek göndermek için farklı web sitelerine de ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda daha önceden satın aldığınız bir ürünü yurtdışına kargo opsiyonuyla da sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Yurtdışına Çiçek Göndermenin Tek Yolu Uluslararası Firmalar mı?

Yurtdışına çiçek göndermek için tek seçeneğiniz uluslararası firmalar değildir. Ancak her ülkenin kendi yaygın ve güvenilir çiçek gönderim servisini bulmanız sizin için biraz zor olabilir. Örneğin Türkiye için çiçeksepeti gibi yaygın bir sitenin yurtdışında lokal olarak örneğin Almanya için eşleniğini bulmak kolay olmayabilir.Bununla birlikte iletişimle ilgili de çeşitli sorunlar yaşanabilir. Japonya’ya çiçek göndermek istediğiniz zaman Türkçe iletişim kurmanız pek mümkün değildir.

Eğer şanslıysanız İngilizce, değilseniz de Japonca iletişim kurmak zorunda kalabilirsiniz. İletişim sorunu ile birlikte pek çok sorun daha ortaya çıkabilir. Yanlış anlaşılmalar yaşanabilir ya da siparişiniz tam istediğiniz gibi olmayabilir. Eğer dil konusunda sorun yaşanabileceğini düşünüyorsanız eğer uluslararası hizmet veren sitelere hiç risk almadan yönelebilirsiniz. 

Dil bir sorun değilse ve siz ulusal firmalarla gönderim yapmak istiyorsanız ödeme noktasında herhangi bir sorun yaşamayacağınızı bilmeniz önemli. Kredi kartı ile ödeme yapacağınız için tek yapmanız gereken kredi kartınızın yurtdışında kullanıma açık olduğundan emin olmak. Bunun dışında ödeme sürecinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

Yurtdışına çiçek göndermek isteyenler için en temel bilgileri vermeye çalıştık. Ancak ulusal firmalarda da çok sık yaşanan bir sorunun altını çizmek istiyoruz. Bu tür gönderimler özel günlerde oldukça yoğunlaşıyor. Siparişinizi ne zaman verdiğinizden bağımsız olarak sistemde ciddi aksamalar meydana gelebiliyor.

Sevgililer Günü, Öğretmenler Günü ve Anneler Günü çiçek veya hediye gönderiminin çok yoğun olduğu günlerde yaşanan aksamalara hepimiz şahit oluyoruz. Yurtdışına çiçek gönderimi yaparken eğer gönderiminiz bu tür bir özel güne denk geliyorsa dikkatli davranmanızda fayda olacaktır. 

Ayrıca ülkelerin kendi özel yoğunlukları olabileceğini de unutmamanız önemlidir. Japonya’da Mart ayında kutlanan sevgililer günü temalı bir gün sizin siparişiniz için beklemediğiniz bir yoğunluk yaratabilir. Bu nedenle gönderimlerinizi yapmadan önce ufak bir araştırma yapmak sürece hakim olmanız ve doğru zamanlamayı yapabilmeniz açısından önemlidir.


Sevdiklerinizi dünyanın dört bir yanından mutlu etmenize imkan veren bu sistemler, doğru ve dikkatli kullanıldığı sürece ihtiyaçlara başarılı bir şekilde cevap vermektedir.