Yurtdışına Kargo Göndermek

İletişim kurmanın neredeyse saniyeler aldığı günümüzde kargo hizmetlerinde de oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Yurtdışına kargo göndermek bir dönem bu kadar kolay değildi fakat artık artan şirket sayısı ve düşen maliyetler işi bir tık daha kolay hale getirdi.

Uluslararası kargo şirketlerinin yanı sıra yurt içi kargo şirketleri de yurtdışına kargo göndermek isteyen müşterileri için artık yeni çözümler geliştiriyor. Eskiden bu tür bir işlem için uzun süreler beklemek gerekirken günümüzde farklı kargo şirketleriyle bu işlemi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. 

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir? 

Yurtdışına kargo göndermeden önce adım adım dikkat etmeniz gerekenleri firma seçiminden göndereceğiniz ürünlerin içeriğine, teslim sürelerinden en avantajlı fiyatlara kadar sıraladık.

Kargo Şirketine Karar Verme 

Yurtdışına nasıl kargo gönderilir sorusuna cevap arıyorsanız öncelikle hangi kargo şirketi ile gönderim yapacağınıza karar vermeniz gerekir.

Her firmanın standartları, gönderim süresi ve fiyatlandırması farklı olduğu için bu konuda belirli bir süre araştırma yapmak en iyi hizmete ulaşmak açısından önemlidir. Ülkemizde PTT Kargo, MNG Kargo ve Yurtiçi Kargo yurtdışına kargo hizmeti veren firmalardan bazılarıdır.

Bunun yanı sıra UPS, FEDEX, DHL ve TNT gibi global kargo firmalarının da pek çok şehirde temsilcisi veya şubesi bulunduğundan bu firmalarla da yurt dışına kargo göndermek mümkündür. 

Bildiğimiz kargo yöntemleri dışında bir alternatifiniz daha var. Ondan da hemen kısaca bahsedelim.


Bu konuda artık kargo şirketlerine alternatif forwarder şirketler de var. FastExpress de bu sitelerin içinde en iyi alternatiflerden biri. Peki neden doğrudan kargo şirketlerine gitmek yerine FastExpress’le çalışmalıyım derseniz 5 ana neden sayabiliriz.

  • Güvenilir hizmet karşılığı işiniz için daha fazla zaman ayırabilmeniz.
  • İletişim kolaylığı sayesinde hedef bilgilere ve kişilere daha hızlı ulaşıp sonuç alabilmeniz.
  • Rekabetçi fiyatlara gönderi yoğunluğunuz az olsa dahi ulaşabilmeniz.
  • Lojistik hizmet olarak birkaç firma ile görüşmek yerine tek elden işlemlerinizi daha pratik bir şekilde  gerçekleştirebilmeniz.
  • Uygun ödeme koşulları ve esnek seçeneklerimiz ile firmanızı ayrıcalıklı bir konumda hissedebilmeniz.
fast express yurtdışı kargo

Yani farklı bir alternatif ve birçok avantajla yurtdışına kargo göndermek istiyorsanız bu yöntem aradığınız seçim olabilir. Ekonomik fiyatlar için tıklayın!


Yurtdışına Kargo için Gönderi Türü Belirleme ve Yasaklı İçerikler

Yurtdışına kargo göndermek isteyenlerin cevap vermesi gereken sorulardan birisi de gönderinin içeriğidir. Gönderinin içeriği belirlenen kriterlere uyum sağlamıyorsa gönderi yapılmaz.

Yurtdışına kargo gönderiminde yasaklı maddeler şunlardır: Alkollü içecekler, ateşli silahlar, bitkiler, canlı hayvanlar, işlenmemiş hayvan derileri, sanat eserleri, antikalar, tütün ve tütün ürünleri, kürkler, ATA mevzuatında belirtilen maddeler, tohumlar, tehlikeli, yanıcı veya yakıcı maddeler.

Özel taşıma şartları olan ya da taşınma sürecinde belirli ortam şartlarının sağlanması zorunlu olan kargoları da yurt dışına göndermek için bu yazıda açıkladığımız standart yurtdışı kargo gönderim süreci ihtiyacınızı karşılamayabilir.

Ayrıca kırılabilir, ezilebilir ya da zarar görebilme ihtimali olan kargoların yurt dışına taşınmasında firmaların sorumluluk kabul etmeme ihtimali olduğu da unutulmamalıdır. Bu sebeple bu tarz ürünleri de kargoyla göndermekten kaçınmak ya da ilgili kargo şirketinden de teyit alarak çok iyi paketlemelisiniz.

Yurtdışına Kargo Teslim Süresi 

Yurtdışına kargo gönderirken teslimat süresinin 2 gün ila 2 ay arasında değişebileceğini unutmamak gerekir. Bu sürede taşınacak gönderinin büyüklüğü, nereye gideceği ve nasıl gönderileceği belirleyici olur. 

Acil bir evrak gönderiminde 1 ya da 2 iş gününde gönderim sağlayabilen firmalar vardır. Örneğin UPS Express kargo hizmetinde Avrupa’ya 1 gün ABD’ye ise 2 günde hizmet verir fakat bu hizmette fiyatlar gerçekten yüksektir. Eğer göndermek istediğiniz bir zarfsa ABD’ye Express gönderim için size çıkan masraf 116 USD olur. UPS’in en prestijli yurtdışı kargo şirketleri arasında olması da fiyatı yükselten önemli bir detay.

ups express yurtdışı kargo masraf hesaplama

Evrak gönderiminde özellikle işle ilgili elden teslim edilmesi gereken dokümanlarda sunulan ekspres hizmetlerin oldukça etkileyici olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki yurtdışı kargo konusunda tek çareniz bu kadar yüksek fiyatlar ödemek değil.

Ancak yurtdışı kargo gönderiminde fiyatlar düşerken teslim süresinin de uzadığını da unutmamak gerekir. Özellikle e-ticaret ile uğraşanların yurtdışında yaşayan müşterilerine kargo gönderimi yaparken AliExpress üzerinden satış yapan üreticiler ya da satıcılar gibi 1 ayı geçen teslimat süreleri sunmak istememeleri durumunda özel anlaşmalar yapmaları gerekebiliyor. 

Yurtdışına kargo gönderimi yaparken sürenin çok önemli olduğu durumlarda özellikle ilgili firmaya teslim tarihinin hesaplatılması önemli. Çıkan kargonun bir iş gününde teslimi yapılabileceği gibi 60 güne kadar da teslimi olabildiği için özellikle ticaretle uğraşan kişilerin bu hususa dikkat etmesi gerekiyor. Yine de teslim süresinin gümrük şartları dolayısıyla her zaman beklenenden uzun sürebileceğini hesaplayarak gönderim yapmanızda fayda var.


Yurtdışına gönderim yapan alışveriş siteleri yazımızda da alışveriş sitelerinden yaptığınız alışverişleri nasıl yurtdışına gönderebileceğinizi işlemiştik.


Yurtdışına Kargo Göndermenin En Ucuz Yolu 

Yurtdışına kargo gönderirken tercihlerinize de bağlı olarak ucuz bir hizmet almadığınızı bilmeniz gerekiyor. Fiyatlandırmada yukarıda bahsettiğimiz gönderi tipi, büyüklüğü, teslim süresi gibi değişkenler etkili oluyor. Deniz ve hava taşımacılığı alternatifleri sunan kargo firmaları da fiyatlandırma noktasında farklı alternatifler sunabiliyor.

Yurtdışına kargo gönderimi yaparken ihtiyaçlarınızı belirlemeniz bu noktada büyük bir öneme sahip. Çünkü sürenin doğrudan fiyatlandırma üzerinde büyük bir etkisi var. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız ve hızlı teslimat sizin için önemliyse mutlaka bir firma ile anlaşma yapıp en iyi fiyatı almaya çalışmanız doğru karar olacaktır. 

ptt yurtdışı kargo

Kişisel gönderimler için yurtdışına en ucuz kargo fiyatları sunan şirketin şimdilik PTT olduğunu söylemek gerek. Teslim süreleri uzayabilse de eğer aceleniz yoksa PTT seçeneğini de inceleyip değerlendirebilirsiniz.

PTT ile yurtdışına gönderilen kargolar alıcı ülkede PTT’nin anlaşmalı olduğu genellikle devlet kargo şirketine teslim edilir.

Yurtdışına Kargo Gönderiminde Adrese Teslim 

Tıpkı yurt içi kargo gönderiminde olduğu gibi yurtdışına kargo gönderimi yaparken de adrese teslim seçeneği bulunuyor. Ayrıca iadeli taahhütlü olarak da bilinen, teslim alacak kişinin bulunamadığı durumlarda kargo sahibine iade yapılan seçenekler de yurt dışı kargolarında da uygulanıyor. 

Yurtdışına Kargo Gönderimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kargo gönderiminde öncelikle paket içeriğinin gümrük mevzuatına uygun olduğundan emin olunması gerekiyor. Gönderilecek ürünlerin içeriğinin belirtilmesi ve gerekli durumlarda istenen belgelerin de kargo şirketine sunulması sorunsuz bir gönderim yapmak açısından önemli. Bu nedenle kargo gönderimi yapacağınız zaman içerik hakkında firmayı bilgilendirerek gönderiyi kapsayan mevzuatı öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Eksik belgelerle gönderilen kargoların işleme alınmadığı unutulmamalıdır. 

Dönemsel yapılan kargo kampanyaları ve küçük ihracatçılar için sunulan destekler yüksek kargo fiyatları karşısında göndericilere önemli fırsatlar sağlıyor. Bu nedenle yurtdışına kargo gönderileceği zaman tüm firmaları incelemek, kampanyaları takip etmek ve sunulan desteklerden faydalanmak ekonomik açıdan büyük önem taşıyor. 

Yurtdışına kargo gönderimi yaparken paketleme konusunda yüksek standartlar olduğu unutulmamalıdır. Paketleme standartları konusunda firmalardan bilgi alınabileceği gibi uygun gönderilerde kargo firmalarının sunduğu paket seçeneklerin de tercih edilebiliyor. 

Ülkelere Özel Yurtdışı Kargo Yöntemleri

Yurtdışına kargo gönderimiyle ilgili genel noktalardan yazımızda bahsetmiş olsak da ülkelere özel yazılarımızda varsa o ülkelerin spesifik durumlarını da yazılarımızda ele almaya çalıştık. Bu yazılarımız da kargo gönderimi öncesinde aradığınız cevapları size verebilir.


Yurtdışına kargo gönderimi sanıldığı kadar zor ya da maliyetli değil. Sadece bu tür bir işlem yaparken doğru bilgilerle firmalara ulaşmanız önemli. Çünkü bu taşıma işlemlerinde hem ulusal hem de uluslararası standartlar uygulanıyor.

Gönderi yapılacak ülkelerin kendi standartlarının da karşılanması gerektiği için bu alanda uzmanlığı olan firmalarla çalışmak sorunsuz gönderim yapmayı mümkün kılıyor.