Almanca Öğrenmek İstiyorum Diyenler için Almanca Öğrenme Tavsiyeleri

Günümüzde birden fazla dil konuşmak her zaman bir avantaj. Gerek iş hayatında gerekse de kişisel yaşamda başka bir dil konuşmak ve başka ülkelerden insanlarla daha kolay anlaşmak için birçok kişi ikinci bir dil öğreniyor. İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi diller özellikle birden fazla ülkede konuşulduğu için en çok tercih edilen dillerden.

Bu yazımızda Almanca öğrenmek isteyen kişiler için özellikle de Almanya’da yaşamak isteyen kişiler için Almanca öğrenme tüyolarını paylaşacağız.

Almanca Öğrenmeye Başlamak

Başka bir dili öğrenmek bazen zorlayıcı olabiliyor. Almanca, Türkçe dilinden oldukça farklı. Özellikle Almanca’da Türkçe’de olmayan cinsiyet kavramı bulunuyor. (der, die, das)

Ayrıca dil bilgisi kuralları da Türkçe’den oldukça farklı. Ancak bu gibi dil kuralları gözünüzü korkutmasın.

Almanca’nın dil kurallarını öğrendiğiniz zaman daha kolay bir şekilde öğrenmeye devam edebilirsiniz. Hatta birçok kişi Almanca bilmeden Almanya’ya gidip Almanya’da dillerini geliştirebiliyor. Almanca’yı daha kolay öğrenebilmek için birkaç bilgi listeledik:

Yeni başlarken bile Almanca Pratik Yapın

Diğer dilleri öğrenirken olduğu gibi Almanca öğrenmek için de pratik yapmadan öğrenmeniz daha zor olacaktır. Çevrenizde Almanca bilen biri varsa ya da internet üzerinden konuşabileceğiniz birileri bulunuyorsa bu şekilde pratik yapabilirsiniz.

Örneğin; her gün birkaç kelime seçip o kelime üzerinden tekrar yapıp, farklı cümleler kurmaya çalışabilirsiniz. Konuşma pratiği yapmak da bir dili öğrenmenin en kolay yönlerindendir. İlk başlarda konuşmaya çalışırken zorlanıyor hissetseniz de birkaç ay içinde hem telaffuzunuzun hem de kelime bilginizin daha da arttığını konuşma pratiği ile anlayabilirsiniz.

Aynı zamanda Almanca’yı konuşmayı öğrenmek ve okuduğunu ve dinlediğini anlamak da birbirinden oldukça farklıdır. Yani gramer olarak temelini öğrenseniz bile konuşma pratiği oldukça önemli. Bu konuda önerdiğimiz uygulamalara da yazımızın sonunda değineceğiz.

Almanca dil bilgisine dikkat edin

Günlük konuşmada dil bilgisi çok gerekmiyor gibi gözükse de bir dili öğrenirken o dilin yapısını bilmek her zaman önemlidir. Almanca’da bir kelimenin farklı çekimlerde hali bulunur ve bu sebeple Bir kelimenin birden fazla yazım şekli olabilir. Kendinize Almanca öğrenme defteri yapın ve yeni kelimeleri defterle birlikte yazarak çalışın. Bu sayede daha sonra tekrar ederken hem kolaylık sağlayacak hem de aklınızda kalmasında yardımcı olacaktır.

Almanca filmler ve diziler izleyin

Almanca film, dizi, kitap ve podcast gibi kaynaklar pratik yapmanızda da oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayede hem dilin günlük hayatta nasıl kullanıldığını öğrenebilir hem de öğrenme sürecini daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Film ve dizi izlerken kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini de daha kolay anlayabilirsiniz. Dizi izlerken kelimelere odaklanmasanız bile özellikle belli bir süre sonra birçok kelimeye ve kalıba kulak aşinalığınız olduğunu farkedeceksiniz.

Almanca Öğrenmek için Dizi, Film ve Podcast Önerileri

Podcastler bir çok alanda kurtarıcı olabiliyor. Evdeyken dinleyebileceğiniz gibi yoldayken veya boş bir zamanınızda da podcastler aracılığıyla ücretsiz bir şekilde Almanca öğrenebilirsiniz. Bu podcastlere, Spotify, Itunes gibi farklı platformlar üzerinden ulaşmak mümkün. 4 önerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Almanca Öğrenmek için Podcastler

Almanca Pratiği Yapmak için Almanca Diziler

Diziler için genellikle seçimlerimizi Netflix platformunda kolayca ulaşabileceğiniz diziler üzerinden yapmaya çalıştık.

  • Dark
  • Dogs of Berlin
  • Babylon Berlin

Sıfırdan Almanca Öğrenmek

Günümüzde yeni bir dil öğrenmenin en büyük avantajlarından biri de sınırsız içeriğe ulaşabilmesidir. Birçok bilgi ve öğrenme tekniği internet üzerinden ücretli ve ücretsiz olarak ulaşmak mümkün. Sıfırdan Almanca öğrenmek isteyen birisinin de birden çok öğrenme imkanı bulunuyor. Bu öğrenme tekniklerini daha detaylıca inceleyelim.

Almanca Kursları

Almanca için kendi kendinize gerekli özeni gösteremeyeceğinizi düşünüyorsanız Almanca kursuna yazılmak en hızlı sonuç veren yol olur. Bulunduğunuz yerde birden fazla dil kursu görmeniz mümkün. Bu kurslarda hem Türk öğretmenler hem de yabancı öğretmenlerden ders almanız mümkün. Alman bir öğretmenden Almanca öğrenme imkanı her zaman daha avantajlıdır. 

Kurslarda genellikle Almanca öğrenmek seviyelere göre ilerliyor. Dil kurslarına kayıt olduğunuzda genellikle başlangıç seviyesinden başlıyorsunuz ancak bir sınava girip daha yüksek bir seviyeden de başlama olanağınız da var. Bu seviyeler A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 seviyeleri. 

Türkiye’de en çok tercih edilen Almanca kurslarından biri de Goethe Enstitüsü hatta buradan online olarak evinizden de ders almanız mümkün. 

Özel Dersler ile Almanca Öğrenme

Özel derslerde yukarıda yazdığımız kurslar ile aynı mantıkta ilerliyor. Ancak bire bir ders aldığınız için daha verimli ve hedefinize uygun şekilde öğrenme şansı bulabilirsiniz. İş Almancası, Aile Birleşim Vizesi için Almanca öğrenme, yazılı Almancaya odaklanma gibi.

Evde Almanca Öğrenme

Eğer kursa gitmeden ya da özel ders almadan Almanca öğrenmek istiyorsanız bu da oldukça mümkün. Genellikle Almanca öğrenmek için kursa gitme gibi bir mantık olsa da yazımızda belirttiğimiz gibi günümüzde internet üzerinden birçok uygulama ile tek başına da bir dil öğrenmek mümkün.

Bu uygulamalar aslında hepimizin günlük hayatta kullandığı uygulamalar. Youtube üzerinden birçok Almanca öğreten kanal bulabilir veya Instagram’dan kısa kısa bilgiler aktaran kişileri takip edebilirsiniz. Bunlar dışında Almanca öğrenebileceğiniz uygulamalar da bulunuyor. Bu uygulamaları sizler için listeledik.

Almanca Öğrenmek İçin Uygulamalar

Duolingo

Evde bir dil öğrenmek için en çok tercih edilen sitelerin başında Duolingo gelmektedir. Almanca öğrenmek için Duolingo’ya girerek her gün pratik yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca Duolingo ücretsiz olarak da pratik yapma imkanınız bulunuyor.

Babbel

Babbel’de bir çok dilde eğitim almanız mümkün. Almanca eğitim almak istiyorsanız da ilk olarak seviyenizi ölçen kısa bir teste girmeniz gerekiyor. Bu sayede kendi seviyenizde bir ders alarak Almanca öğrenebilirsiniz.

Busuu

Almanca dahil birçok dili öğrenebileceğiniz uygulamalardan biri de Busuu. Bu uygulamaya kayıt olmak ücretsiz ve cep telefonu veya bilgisayardan uygulamaya girerek Almanca öğrenmeye başlayabilirsiniz.


Hızlı bir şekilde Almanca öğrenmek için bol bol pratik yapıp bu öğrenme sürecini hayatınızın bir parçası haline getirmek hızlı sonuç almanızı sağlar. Bu sebeple Almanca öğrenmek istiyorum diyenler için verebileceğimiz en önemli tavsiye yazımızdaki birçok yolu ortak bir şekilde kullanmak olacaktır.

İzleyeceğiniz dizileri Almanca olarak seçmek bir yerden bir yere giderken Almanca öğrenme podcastlerini dinleyip günlük olarak da yeni öğrendiklerinizi Almanca öğrenme defteri oluşturup notlar alırsanız süreç sizin için hızlı bir şekilde ilerler.

Viel Glück! (Bol Şanslar)

Almanya’ya Taşınmak İsteyenler için Faydalı Yazılar