Almanya İş Arama Vizesi Rehberi

Almanya’da çalışmak ve yaşamak istiyorsanız, Almanya’nın sunduğu İş Arama Vizesi iyi bir fırsat. Bu vize; Almanya’nın ihtiyacı olduğu nitelikli meslek sahibi insanları kendi iş gücüne katarak gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan D tipi bir vize.

Almanya İş Arama Vizesi, Avrupa Birliği’nde olmayan ülkelerin vatandaşlarına Almanya’da 6 ay boyunca çalışma, hatta düzenli bir iş bulduğunda Almanya’da daha uzun süre kalma olanağı sağlıyor.

Almanya İşçi Vizesi’nden farkı Almanca bilme ve iş sözleşmesi zorunluluğun olmaması olan İş Arama Vizesi, mesleki yeterliliğiniz olduğu sürece hem Almanya’da bulunarak dilinizi geliştirmeyi hem de staj yapmanızı veya çalışmanızı sağlıyor.

İş Arama Vizesi’ne Başvuru Nereden Yapılır?

Almanya İş Arama Vizesi’ne sizin ikamet ettiğiniz yere göre yetkili iData şubesinden yapabilirsiniz. Yaşadığınız şehre göre başvurabileceğiniz kurumlar:

 • Ankara, Trabzon, Gaziantep iData ofisleri:Adana, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aksaray, Amasya, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, İçel (Mersin), Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.
 • İstanbul, Bursa iData ofisleri: Bilecik, Bolu, Bursa, Düzce, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, İzmit, Balıkesir, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.
 • İzmir, Antalya iData ofisleri: Almanya İzmir Konsolosluğu’nun yetkisi altındaki iller ise; Antalya, Aydın, Burdur, Afyon, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Isparta illeridir.
almanya-is-arama-vizesi-yetki-haritasi.png
https://idata.com.tr/de/tr/p/basvuru-ofisleri-de

Not: Örneğin İstanbul ofisine başvuru yapmanız gerekli görülmesine rağmen başvurunuzu Ankara’dan da yapabilirsiniz. iData başvurunuzu sizin ikametinizi kapsayan Büyükelçiliğe ek bir ücret karşılığında iletir. Bu da hem ek masraf hem de iş arama vizenizin sonucunu alma konusunda sürecin uzamasına sebep olabilir.

Hangi Meslekler Ön Planda?

Almanya İş Arama Vizesi’ne başvururken ihtiyaç duyulan meslek gruplarına ait olmanız başvurunuzun kabul olma ve orada daha rahat iş bulma olasılığını arttırabilir.

Sağlık sektöründe; doktor, hemşire, psikoterapist ve diğer sağlık çalışanlarına ihtiyaç var. Mekanik, otomotiv ve elektrik mühendisleri ve inşaat sektörü çalışanları da aranan meslekler arasında. Bilişim uzmanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanlarının da iş arama vizesi daha kolay çıkabiliyor.

Sadece bu meslek gruplarına ait olmanız yeterli değil. Diplomanızın Almanya’da geçerli olması gerekiyor.

Diploma denkliği, üniversitenizin size verdiği diplomanın ANABIN sisteminde “H+” statüsüne sahip olup olmadığıdır. “H+” değerlendirmesine sahip diploma, Almanya tarafından tanınır ve orada geçerliliği olmuş olur. 

Almanya İş Arama Vizesi Şartları

Almanya’nın ihtiyaç duyduğu bir mesleğe sahip olmalısınız ve o alanda eğitiminizin olması gerek. Eğer işinizde tecrübeniz varsa bu size daha çok yardımcı olacaktır.

Diplomanızın denkliğini kontrol ettiyseniz Almanya Konsolosluğu’na vereceğiniz motivasyon mektubu da iyi yazılmış ve inandırıcı olmalı. Özellikle, 6 ay sonunda iş bulamazsanız Almanya’dan ayrılacağınızın garantisini vermek oldukça önemli bir nokta. 

Diğer gerekli ve sizi öne çıkarabilecek kriterler ise:

 • ANABIN “H+” bir diplomayla üniversite mezunu olmanız veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki eğitim yeterliliği onayını almış olmanız.
 • Mesleğinizde ve alanınızda tecrübeye sahip olmanız.
 • Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca (en az 6 ay) geçiminizi sağlamaya yetecek kadar bir birikime sahip olmanız.
 • Sağlık veya seyahat sigortasına sahip olmanız.
 • Sabıka kaydınızın temiz olması, Almanya’ya illegal bir girişinizin bulunmaması ve başvurunuzda yalan ifadelere yer vermemeniz.

Eğer mesleki yeterliliğinize güveniyorsanız Türkiye’den Almanya’da iş bularak başvurabileceğiniz mavi kart rehberi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya İş Arama Vizesi şartlarını karşılıyorsanız başvuruda bulunmak için gerekli evrakları hazırlayıp Alman Konsolosluğu’na sunmanız gerekir. Detaylı bir inceleme ve değerlendirme süreci bulunuyor. Bu yüzden gerekli belgeleri özenli bir şekilde hazırlayın. 

Diploma, motivasyon mektubu veya özgeçmişiniz gibi belgelerinize bakarak sizin Almanya’da 6 ay içinde iş bulma şansınızın olup olamayacağına karar verilmesi gerekecek. 

Almanya 6 aylık İş Arama Vizesi için hazırlamanız gereken tüm evraklar:

 • İki adet tarih eklenmiş ve imzanızın olduğu Almanya ulusal vize başvuru formu. Başvuru formu örneğine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Geçerli bir pasaport. Daha önceden aldığınız pasaportlar, emniyetten alacağınız pasaport protokolü ve pasaportunuzda bilgilerinizin olduğu sayfanın ve son üç yılda size verilen Almanya ve Schengen ülkelerine ait vizelerin fotokopileri de gerekli
 • Son 6 ayda çekilmiş iki tane biyometrik fotoğrafınız (35×45 mm)
 • Almanca veya İngilizce oluşturduğunuz eğitiminizi, iş tecrübenizi ve gelişiminizi anlatan detaylı özgeçmiş.
 • Mesleki, dil, teknik, sosyal veya başka alanlarda sahip olduğunuz sertifikalar.
 • Diplomanızın Almanya’da geçerliliğini gösteren ANABIN “H+” denklik değerlendirme belgesi. Anabin denkliklerini buradan kontrol edebilirsiniz.

  Mesleğiniz sağlık hizmetleri gibi Almanya’da yönetmelikle düzenlenmiş meslekler arasında ise meslek izni veya aprobasyon verileceğine dair teminat yeterli olabilir. Bu konuda Almanya’nın resmi denklik sitesinden bilgi alabilirsiniz: https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/index.php
 • Gidiş nedeninizi açıklayan, neden gitmek istediğinizi, oradaki konaklama bilgilerinizi, belirlediğiniz stratejiyi, Almanya’da iş bulabileceğinizi veya faydalı olabileceğinizi anlattığınız iyi hazırlanmış ve ikna edici bir motivasyon mektubu/niyet dilekçesi
 • Belirttiğiniz başvuru amacını kanıtlar nitelikte Almanya’da başvurduğunuz işler, iletişime geçtiğiniz şirketler, yaptığınız araştırmalar, Almancayı öğrenmeye başlamışsanız onun dokümanı gibi belgeleri sunmak. Bunlar sizin inandırıcılığınızı daha da artıracak şeyler olacaktır.
 • Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca maddi anlamda geçim sorunu yaşamayacağınızı kanıtlamak için bloke hesap açmanız gerekecektir. İlgili yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Özetle bu bloke hesabın içinde Almanya’da kalacağınız her ay için 947 Euro bulunması gerekiyor.
 • Almanya’da bulunduğunuz sürede geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası
 • Sahipseniz tapu, araç vb. ruhsatlar
 • Sahipseniz İngilizce veya Almanca dil yeterlilik belgeleri

Dikkat etmeniz gereken başka unsurlar da var. Başvurunuz için gerekli olan belgelerin güncel (3 aydan yeni) olması gerekiyor.

Belgelerin aslı haricinde iki adet fotokopisini de sunmalısınız. Konsoloslukların gerekli olduğunda sizden başka evraklar da isteyebileceğini, sizi mülakata da çağırabileceklerini bilmeniz ve sunduğunuz tüm belgelerin Türkçe/Almanca tercümelerinin kesinlikle yapılmış olması gerek.

Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Almanya İş Arama Vizesi’ne başvurmak için ödemeniz gereken bir tutar var. İş arama vizesi ücreti konsolosluk vize harcı 75 euro, iData koordinasyon ücreti 366 TL + ulusal randevu ücreti 87 TL şeklinde toplam yaklaşık 115 Euro tutar.

Ücret bilgisi kaynağı: https://idata.com.tr/de/tr/p/uecretlendirme-de

Başvuru ücretlerinin zaman içinde değişebileceğini hatırlatırız. Güncel ücret için yukarıda linkini eklediğimiz iData sayfasından yararlanabilirsiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra genelde 3 ay içinde sonuç size ulaşır. Bahsettiğimiz gibi bir başvurunun detaylı olarak incelenmesi gerektiğinde veya bazı özel durumlarda sizden ek belgeler talep edildiğinde bu süre daha fazla uzayabilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda iş arama vizesi başvurunuzu seyahatinize en az 6 ay kala yapmanız bir aksilik çıkmaması adına daha sağlıklı olacaktır.

Almanya İş Arama Vizesi Danışmanlık Seçimi

Almanya İş Arama Vizesi başvurusunu bir danışmanlık bürosuna ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. İstenen şartlara uygunsanız, gerekli belgelerini tamamladıysanız yetkili Almanya vize kuruluşuna(iData) giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğer daha kolay ve çabuk şekilde başvurunuzu yapmak isterseniz bir vize danışmanlık şirketiyle çalışabilirsiniz. Almanya İş Arama & İşçi Vizesi hakkında tecrübeli olan danışmanlar sizi olumlu, istediğiniz sonuca ulaştırabilir. Ayrıca danışmanınızın Avrupa Göçmenlik Hukuku bilgisinin de güçlü olması gerekir. 

Değerlendirmeye aldığınız danışmanlara konular hakkındaki bilgilerini ve bu işteki tecrübelerini sorarak bir yargıya varabilirsiniz. Bilgi ve tecrübenin dışında sürecin sağlıklı ilerlemesi için sizi anlayan üstün iletişim becerilerine sahip bir danışman seçmeniz başarılı bir sonuca ulaşmanızı kolaylaştırabilir. 

Almanya’nın sunduğu İş Arama Vizesi, eğer yurtdışında yaşamak istiyorsanız sadece mesleki hayatınızla sınırlı kalmayıp sürece göre Alman vatandaşı olmaya kadar giden iyi bir fırsat. Hem Almanya’ya hem kendinize faydalı olduğunuz sürece istediğiniz sonuca ulaşabilmeniz mümkün.