Almanya Bloke Hesap Açma Rehberi: Şirketler, Ücretler ve Detaylar

Almanya’ya gidecek öğrenciler için en kafa karıştırıcı ve dertli konuların başında bloke hesap geliyor. Masrafını hesaplamak, en avantajlı şirketi bulmak, Almanya’ya parayı gönderme aşaması ve Almanya’da bu hesaptan nasıl faydalanabileceğinizi yazımızda açıklıyoruz.

Öncelikle Almanya bloke hesap açmak konusunun neden önemli olduğundan bahsedelim. Almanya D Tipi Ulusal Vize başvurularında bloke hesap açmayı zorunlu tutmuş halde. Almanya’da bu hesap türü Sperrkonto olarak geçmekte.

Bu sayede sizin ülkede kaldığınız maksimum 12 aylık süreç için maddi olarak herhangi bir zorluk çekmeyeceğinizi Almanya’ya kanıtlamış oluyorsunuz. Maksimum 12 ay konusu önemli. Almanya’da üniversite okumak için daha uzun süre kalacak olsanız bile ilk bloke hesap açtıracağınız süre 12 ay olacak.

Eğer daha kısa kalacaksanız zaten süreyi kalacağınız ay sayısıyla sınırlandırabiliyorsunuz. Örneğin 6 aylığına Almanya’ya gelecekseniz bloke hesabı da 6 aylık bir süreyle açtıracaksınız.

Almanya Bloke Hesap Ücreti [2022 Güncel]

Almanya, ülkesindeki geçim durumunu hesaplayarak her yıl bu rakamı güncelliyor. 2022 için Almanya Bloke hesap ücreti aylık olarak minimum 861 Euro. Bu da 12 ay ülkede kalacağınız senaryoda 10332 Euro’luk teminat anlamına geliyor.

Örneğin 2019 yılında bu ücret 853 Euro’ydu. Tabii aslında bu ücret değişimi bile Almanya’da enflasyonun ne derece olmadığını gösteriyor. 2 yıldaki değişim yüzde 1’in bile altında.

Bloke Hesap Açma Sürecinde Yapmanız Gerekenler

  • Hangi şirketten bu hizmeti alacağınıza karar verin.
  • Bu şirketin Almanya Devleti’nin resmen önerdiğine ve kabul ettiğine emin olun. Aşağıda açıkladığımız şirketler onaylı şirketlerdir.
  • Ardından bu şirketlerin Sağlık Sigortası ve diğer ekstra sigorta paketlerinin de dahil olduğu paketleri mutlaka inceleyin. Avantajlı fiyatlar yakalayabilirsiniz.
  • Vize başvurunuzdan birkaç hafta öncesinden bloke hesap açma sürecini tamamlamaya çalışın.
  • Bloke hesap için en uygun Almanya’ya para gönderme yöntemini araştırın.
  • Almanya’ya geldikten sonra farklı bir banka hesabı açarak bloke hesap ödemelerini aylık olarak buraya çekin.

Şimdi bu adımlarda yapılması gerekenlere tek tek odaklanacağız.

Almanya Bloke Hesap Açmak için 3 Şirket

Almanya vize başvurularında sorun yaşanmaması adına hangi şirketler aracılığıyla bu hesapları açabileceğinizi açıklıyor. Deutsche Bank ve Almanya İş Bankası üzerinden de bu işlemler yapılabilse de birçok evrakın posta yoluyla iletilmesi ve klasik bankacılık prosedürleri işlemleri oldukça yavaşlatıyor.

Son yıllarda online olarak işlemlerini halledebileceğiniz 3 şirketten bahsedeceğiz. Coracle, Expatrio ve Fintiba

Öncelikle kısaca bu 3 şirketi bir tablo altında karşılaştırmak istedik. Ardından kendi önerimizi biraz daha detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Coracle, Expatrio ve Fintiba Karşılaştırma

ExpatrioFintibaCoracle
Açılış Ücreti49€89€99€
Aylık Ücretler5€4.90€0€
Hesabın En Az Açık Kalması Gereken Süre1 ay12 ay1 ay
Hesap Buffer Ücreti*100€80€80€
6 aylık bir Öğrenci İçin Toplam Ücretler
(Buffer hariç, ilk ay geri alınacak)
79€118.40€99€
12 Aylık Öğrenci için Toplam Ücretler
(Buffer hariç, ilk ay geri alınacak)
109€147,80€99€
Hesap Açılış SüresiDakikalar İçindeDakikalar İçindeDakikalar İçinde
İletilmesi Gereken DökümanlarPasaport İlk Sayfasının FotoğrafıPasaport İlk Sayfasının FotoğrafıPasaport İlk Sayfasının Fotoğrafı
Para Transferi Ardından Onay Süresi3-5 İş Günü3-5 İş Günü3-5 İş Günü
Vize Kabul EdilmezseTüm ücretler iadeHesap açılış ücreti iade edilmez.Tüm ücretler iade
Sunulan Ekstralar“Value Package” Ücretsiz seyahat,
sigortası ve ekstra sağlık sigortası
“Fintiba Plus”
Ücretsiz seyahat sigortası ve ekstra
sağlık sigortası
“Coracle Prime” Ücretsiz seyahat sigortası ve ekstra
sağlık sigortası

*Hesap Buffer Ücreti: Bu ücret para gönderimi sırasında kesilebilecek masraflar düşünülerek talep ediliyor ve hesap açılışının ardından size iade ediliyor.

6-aylik-expatrio-almanya-bloke-hesap-odeme
“Value Package” seçilerek fiyat alındığı için Value Package Cashback olarak 49€ Euro’luk indirim oluyor. Tabii aylık olarak sağlık sigortası ödemeleri ekleniyor.

Expatrio ile Hesap Açmak

Birçok konuda aslında sunduğu hizmetler ücretleri 3 şirketin de birbirine oldukça yakın. Bizim bu noktada fiyatları göz önüne bulundurarak tercihimiz Expatrio olacaktır. Diğerlerinin önüne geçeren noktaları yazmak gerekirse, Fintiba rakiplerine göre pahalı olabilir. Aynı zamanda Almanya’ya ilk taşındığınızda hesabınızı aktive ederken sizden istediği dökümanlar daha fazla. Olası bir red durumunda hesap açılış ücretini geri ödemiyorlar.

Bu genel anlamda Almanya’daki yaşam sürecinizde bir problem çıkarma ihtimali düşük olsa da yine de Expatrio BNP Paribas ile çalışırken Fintiba da Sutorbank ile çalışırken onları bu noktada bir adım öne taşıyabilir. Expatrio’yu incelediğimiz Expatrio bloke hesap açma yazımıza da göz atabilirsiniz.

expatrio bloke hesap sitesi

Aynı zamanda Almanya’ya gittiğinizde paranızı çekebilmek için gerçek bir banka hesabı açmaya daha ihtiyacınız olacak. Expatrio bu konuda Monese ile işbirliği içinde ve ücretsiz bir şekilde bu dijital bankacılık çözümünden faydalanıp tüm işlerinizi bu şekilde halledebilirsiniz. Linke tıklayarak Monese hakkındaki detaylı yazımıza erişebilirsiniz.

Sunulan ekstralar konusunda 3 şirket de birbirine oldukça yakın fiyatlarla paketinize sağlık sigortası ekleme seçeneği de sunuyor.

Sonuç olarak tabloda saydığımız maddeler ve buradaki notlarımıza göre siz de kararınızı verebilirsiniz fakat 3 şirketin Almanya bloke hesap açma konusunda oldukça yaygın kullanıldığını hatırlatalım.

Almanya Bloke Hesaba Para Nasıl Gönderilir?

Almanya bloke hesaba para gönderme konusu da masrafınızı etkileyen önemli bir faktör. Özellikle 12 aylık ücret gönderiminin 10.000 Euro’ları aştığı düşünüldüğünde Almanya’ya gönderilen para da toplam paranızın ortalama 50-100 Euro arasının masraf olarak yok olmasına sebep olabilir.

Bizim önerimiz mutlaka para gönderme servislerini ve bankanızın SWIFT ücretlerini kıyaslayın. Yurtdışına para gönderme konusunda en iyi aracı kurum ise Wise.

Para transferlerinin SWIFT transferlerine göre çok daha hızlı yapılmasını sağlıyor ve masrafları düşürüyor. Bu noktada tek problem Expatrio hesabına Wise ile para göndermek bu yazı yazıldığı sırada mümkün değildi. Bunun yerine alternatif olarak Transfergo kullanılabilir.

Göndereceğiniz para 5000 Euro’nun altında olduğunda para transfer servisleri kesinlikle daha avantajlı oluyor fakat SWIFT ücretleri genellikle gönderilen paradan bağımsız sabit bir tutar şeklinde de kesildiği için 10.000 Euro’yu aşan transferlerde doğru tercih SWIFT de olabilir.

Bu sebeple bankanızla görüşerek SWIFT ücretlerini öğrenebilirsiniz. Tabii ki karşı tarafın da bir masraf alacağını ve bunu sizin bankanızın işlem öncesi tam olarak bilemeyeceğini unutmayın

Almanya’da Bloke Hesaptaki Para Nasıl Çekilir?

Bu işlemleri tamamlayıp vizenizi alıp sonunda Almanya’ya vardınız. Öncelikle Almanya’da herhangi bir bankadan banka hesabı açmalısınız. Biz bu konuda online bankaların tüm ihtiyaçlarınıza çözüm olacağını düşündüğümüzden önerimiz Monese olacaktır.

Hatta bir ekstra hesaptan zarar gelmez diyerek Wise hesabı açıp kart talebinde bulunmanız da uzun vadede işinize yarayabilir. Özellikle Türkiye ile para alışverişi yapacak olursanız Wise’ın avantajını göreceksiniz.

Banka hesabınızı açmanızın ardından bloke hesabınızı açtığınız şirkete gerekli evrakları sunmalısınız.

Açılış aşamasında sizden istenen evraklar tüm şirketler için genellikle bunlar oluyor:

  • Almanya adres bilgisi
  • Damgalanmış vize sayfası fotoğrafı
  • Aylık ödemeleri almak için Almanya banka hesap bilgileri

Bloke Hesap Açmak için Bilinmesi Gerekenler

Almanya bloke hesap açma konusunda adım adım tüm noktaları aydınlattığımızı düşünüyoruz. Tekrar kısaca sıralamak gerekirse öncelikle şirketinize karar vermelisiniz. Biz bu yazıda Almanya’da online bloke hesap açan 3 en iyi şirketi kıyasladık fakat süreçler daha uzun ve daha pahalı olsa da Deutsche Bank ve İş Bankası gibi alternatifler de mevcut.

Ardından bu şirketlerde hesap açıp para gönderme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu noktayı minimum kayıpla geçmek için Wise, Transfergo ve SWIFT seçeneklerini değerlendirmelisiniz.


Almanya’ya gidince de orada açtığınız banka hesabı, adres gibi bilgilerin eşliğinde bloke hesabınızı aktive etmelisiniz. Böylece her ay ödemelerinizi alabileceksiniz. Sağlık sigortası konusunda da bu şirketlerden avantajlı fiyatlar bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.