Fintiba Bloke Hesap: Nasıl Açılır, Fiyatlar ve Detaylar

Almanya’ya eğitim ya da çalışma amaçlı gitmek istediğinizde vize alma sürecinde sizden istenecek belgelerden biri de Almanya’da yaşadığınız süre içinde geçiminizi sağlayacağınızı kanıtlamanızdır.

Bunun için içerisinde geçiminizi sağlayacak kadar paranın bulunduğu başlangıçta maksimum 1 yıllık bir bloke hesap açmanız gerekir.

Bloke hesap açabileceğiniz birçok platform bulunuyor. Fintiba’da online olarak hizmet alabileceğiniz bir bloke hesap açma şirketi. Bu yazımızda Fintiba bloke hesap nasıl açabileceğinizi ve detaylarını anlatacağız.

Bloke hesap açmak hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Almanya bloke hesap açma yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Fintiba Nedir?

Fintiba, Almanya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere vize almaları sırasında bloke hesap açmalarına ve sağlık sigortası yapmalarına yardımcı olan dijital bir kuruluştur.

Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen uluslararası öğrenciler hem Fintiba’nın sitesini kullanabilir hem de app üzerinden telefonlarından da bloke hesap açabilirler. Fintiba’nın web sitesinde İngilizce, Almanca, Çince ve Japonca gibi dillerde de hizmet alabilirsiniz.

fintiba bloke hesap hakkında bilgi

Fintiba Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Fintiba’da bloke hesap açmak oldukça kolay ve hızlıdır. Bloke hesap açmak içinde tek gereken şey pasaportunuzdur.

Başvuru yaptıktan sonra birkaç gün içerisinde bloke hesabınız açılır ve bu açılan hesap Almanya Federal Dışişleri Dairesi tarafından da onaylıdır. Fintiba’dan bloke hesap dışında Fintiba Plus ile de aynı zamanda sağlık sigortası da yapabilirsiniz. 

Fintiba bloke hesap açmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım açıklayalım.

 • İlk olarak Fintiba’nın internet sitesi yada app uygulaması üzerinden bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Bu üyeliği e-mail adresi ve bir şifre belirleyerek yapabilirsiniz.
 • Kayıt sırasında sizden ad, soyad gibi kişisel bilgiler istenir. 
 • Kayıt oluşturduktan sonra yazdığınız e-mail üzerinden bir aktivasyon kodu gönderilir. Bu kodu girdikten sonra üyeliğiniz oluşturulur.
 • Daha sonra uygulamada ya da web sitesi üzerinden bloke hesap açma ve sağlık sigortası için gereken bilgileri gireceğiniz bir alana yönlendirileceksiniz.
 • Burada gereken belgeleri sisteme yüklemeniz istenecektir. Sizden istenen belgeler ülkenizin bulunduğu alana göre değişiklik gösterebilir. Bu belgeler:
 1. Pasaport bilgileri
 2. Bloke hesap sözleşmesi
 3. Ülkenizdeki vergi kimlik numaranız 
 • Gereken bilgileri girdikten sonra videolu bir görüşme yapmanız gerekecek. Bu kısımda pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor.
 • Bu aşamayı da tamamladığınızda Sutor Bank üzerinden bloke hesabınız açılacak ve bilgiler size iletilecektir.
 • Bloke hesabınızı açtıktan sonra gerekli tutarı bloke hesabınıza transfer edebilirsiniz.

Fintiba üzerinden bloke hesabınızı sadece pasaportunuz ile açabilirsiniz. Ayrıca bloke hesabınızı kendi adınız üzerine açmanız gerektiğini de hatırlatalım. Bloke hesap başvurusu yaptıktan sonra Almanya vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Fintiba Basic ile Fintiba Plus Nedir?

Fintiba bloke hesap açtığınızda iki seçeneğiniz bulunur. Bunlardan ilki Fintiba Basic’tir. Bunu seçtiğinizde sadece bloke hesap açmış olursunuz. Fintiba Plus’ı seçerseniz bloke hesabın yanı sıra sağlık sigortası da yaptırmış olursunuz.

Ancak SGK’nın Almanya ile yaptığı anlaşma sayesinde Türkiye’de ailesi tarafından sigortalı olan kişiler (erkeklerin 25 yaşından küçük olması gerekir.)

A11 adlı belgeyi alarak Almanya’da ücretsiz sigortalı olabilirler. Bu yüzden eğer A11 belgesini alabiliyorsanız sadece Fintiba Basic’i seçebilirsiniz. 

Fintiba Bloke Hesap Nasıl Kapatılır?

Bloke hesap açmak vize başvurusu için gerekli ancak herhangi bir sebepten ötürü bloke hesabınızı kapatmanız gerekiyorsa yapmanız gereken işlemler bulunuyor.

Hesap kapatma işlemleri açma işlemleri gibi işliyor. Kapatma işlemi için öncelikle web sitesi ya da app üzerinden Fintiba hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Profilinize giriş yaptıktan sonra bloke hesap sekmesine tıklayarak hesap kapatma kısmını seçebilirsiniz. Kapatmak için Fintiba uygulamasına gerekli belgeleri yüklemeniz gerekiyor.

Fintiba, Alman hükümetine gereken bloke parayı bulundurduğunuza dahil garantör olduğu için Alman hükümetinden resmi onay almadan bloke hesabınızı kapatamaz. 

Fintiba bloke hesabınızı kapatmanızı gerektirecek bazı durumlar şunlardır:

 • Vize başvurunuzu geri çekmeniz durumunda,
 • Vize başvurusunda bulunmadığınız ancak bloke hesap açtığınız durumlarda,
 • Vizeniz onaylanıp ancak Almanya’ya olan gidişi iptal etmek zorunda olduğunuz durumlarda,

Bu ve bunun gibi durumlarda bloke hesabınızı kapatmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Kapatma başvurusunda Alman Başkonsolosluğundan alınan ‘’ sperrfreigabe’’ adlı dokümanı mutlaka eklemeliniz gerekiyor. Ayrıca vizeniz reddedilirse resmi ret mektubunu da sisteme eklemelisiniz.

Fintiba Bloke Hesap Maliyeti

Fintiba hesabı açmak için ödemeniz gereken açılış ücreti 89 Euro’dur. Bununla birlikte aylık ek olarak 4.90 Euro’luk bir ücret daha alınır. Fintiba bloke hesabınızın açık kalması gereken süre en az 12 aydır. Yani 12 aylık bir bloke hesaba ihtiyacınız varsa Fintiba bloke hesabı size 147.80 Euro’ya mal olacaktır.

Tabi bu bahsettiğimiz maliyetin kapsamı yalnızca Fintiba’nın alacağı ücrettir. Bloke hesap maliyeti ise Almanya’nın belirlediği haliyle şu an için aylık 861 Euro. Bu para her ay Fintiba tarafından belirlediğiniz banka hesabına yatırılacak.

Fintiba Plus’ı seçerek ek sağlık sigortası isterseniz aylık olarak 33.10 Euro’dan başlayan ek bir ödeme yapmanız gerekir.

Yani Fintiba’yı yalnızca minimum 1 sene Almanya’da kalacak kişiler kullanabilir. Eğer 1 yıldan daha kısa bir süre için Almanya’ya eğitim amaçlı gidiyorsanız Expatrio gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Neden Fintiba’yı Tercih Etmelisiniz?

Bloke hesaplar için ilk dijital sağlayıcı olan Fintiba, Alman özel bankası Sutor Bank ile birlikte en hızlı hesap açabileceğiniz web sitelerinden biridir. Bunun dışında Fintiba’nın kullanıcılarına sağladığı birçok avantaj bulunur. Fintiba’yı tercih etmenizi sağlayacak özelliklerden bazılarını listeledik.

 • Bütün işlemlerinizi uygulama üzerinden cep telefonlarınız aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu da her an Fintiba hesabınıza ulaşmanız anlamına gelir.
 • Alman Federal Dışişleri Dairesi tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir.
 • Hesap açılışı tamamen online olarak tamamlanır. Bu da vize işlemlerinizi hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Hesap açılışı sırasında ve daha sonra ne zaman ihtiyacınız olursa yardım alınabilir.
 • Bloke hesap sizin adınıza açıldığı için hesabın bütün kontrolü tamamen sizin üzerinize olur.
 • Alman yasaları tarafından 100.000 Euro’ya kadar bir depozito garantisi verilir. Bu da yatırdığınız paranın %100 güvencede olması anlamına gelir.

Fintiba Para Yatırma

12 aylık ödeme olarak Fintiba’ya yapmanız gereken ödeme 10.559 Euro olacaktır. Bu sebeple yapacağınız ödemede komisyonu en aza indirme ve güvenli bir şekilde ödemenin tamamlanması da sizin için önemli olacaktır. Wise ile yapacağınız transferlerde ödemeniz 1 gün içerisinde tamamlanır.

Daha düşük para gönderimleri için en uygun yöntem Wise olsa da 100.000 liranın üzerinde yapılacak bir ödeme söz konusu olduğunda bankaların SWIFT ücretlerini de kontrol etmekte fayda var. Bazı bankalarda SWIFT ücretleri daha düşük olabilir.

Bunun da sebebi Wise komisyonunu yüzdesel olarak alırken bankalar minimum ve maksimum komisyon ücreti belirler. Sizin gönderdiğiniz para miktarının değişmesi bankadaki masrafınız açısından daha az farkedecektir. Wise üzerinden yapılacak örnek bir gönderimin 17 Eylül 2021 itibariyle masrafı 678 TL’dir. Kur oranları değiştiğinde bu masraf da değişkenlik gösterir.

Yine de şunu hatırlatmakta da fayda var. Ödemeyi Wise üzerinden yaparken TL’den Euro’ya kur dönüşüm oranı açısından hiçbir gizli komisyon olmadan para gönderirsiniz.

Bankadan SWIFT yapacaksanız eğer TL üzerinden yaparsanız bankanız Euro’ya dönüştürürken ek masraflarla karşılaşırsınız. Bu sebeple Wise yine de daha uyguna gelebilir.

wise-bloke-hesaba-para-gonderme
Ekran görüntüsü 17 Eylül Cuma günü alınmıştır. Kur dönüşüm oranı Google’da gösterilenle aynıdır.

Bloke hesap gönderimi için kullanmayacak olsanız bile yurtdışında uluslararası para transferlerinde sağlayacağı kolaylığı düşünerek şimdiden bir Wise hesabı açmanızı da tavsiye ederiz.

Fintiba – Expatrio – Coracle Karşılaştırma

Alttaki tabloda da online olarak hesap açılışı yapabileceğini 3 farklı bloke hesap şirketinin ücretlerini ve özelliklerini kıyasladık. Siz de kendiniz için hem süre hem de ücret olarak en uygun olan seçeneği değerlendirebilirsiniz.

ExpatrioFintibaCoracle
Açılış Ücreti49€89€99€
Aylık Ücretler5€4.90€0€
Hesabın En Az Açık Kalması Gereken Süre1 ay12 ay1 ay
Hesap Buffer Ücreti*100€80€80€
6 aylık bir Öğrenci İçin Toplam Ücretler
(Buffer hariç, ilk ay geri alınacak)
79€118.40€99€
12 Aylık Öğrenci için Toplam Ücretler
(Buffer hariç, ilk ay geri alınacak)
109€147,80€99€
Hesap Açılış SüresiDakikalar İçindeDakikalar İçinde24 saat
İletilmesi Gereken DökümanlarPasaport İlk Sayfasının FotoğrafıPasaport İlk Sayfasının Fotoğrafı,
Pasaportla beraber fotoğrafınız
Pasaport ve Kimlik Fotoğrafı
Para Transferi Ardından Onay Süresi3-5 İş Günü3-5 İş Günü3-5 İş Günü
Vize Kabul EdilmezseTüm ücretler iadeHesap açılış ücreti iade edilmez.Tüm ücretler iade
Sunulan Ekstralar“Value Package” Ücretsiz seyahat,
sigortası ve ekstra sağlık sigortası
“Fintiba Plus”
Ücretsiz seyahat sigortası ve ekstra
sağlık sigortası
“Coracle Prime” Ücretsiz seyahat sigortası ve ekstra
sağlık sigortası