Schufa Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Schufa, Almanya’da yaşayan her kişinin mutlaka karşısına çıkan bir kelimedir. Almanya’da yaşayan kişiler bir ev kiralarken, bir bankadan kredi talebinde bulunurken ya da taksitle alışveriş yaparken Schufa ile ilgili bir maddeye rastlar.

Schufa nedir? Bu yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık.

Schufa Nedir?

Schufa kelimesi Schutzgemeinschaft für Allgemeine Kreditsicherung kısaltmasıdır. Türkçe olarak Kredi Koruma Topluluğu anlamına gelir. Yani Schufa, Almanya’da kurulan kredi takibi yapan en büyük özel şirkettir.

Schufa’yı bir kredi notu olarak da düşünebiliriz. Özellikle bankalar başta olmak üzere büyük çapta taksitli ürün satışı yapan şirketleri borçlularına karşı korumak için ve kredi değerlendirmesi yapılabilecek bir bilgi bankası da diyebiliriz.

Almanya’da yaşayan herkesin bir Schufa notu bulunur. Schufa Holding geçmişteki ödemelerinizi inceleyerek ilerideki ödeme davranışlarınızın nasıl olacağını belirler. Buna kredi notu denir. Bu kredi notu hayatınızdaki hemen hemen her alanda karşınıza çıkar.

Ev kiralamak istediğinizde ev sahibi Schufa beyannamenizi isteyebilir, aynı şekilde bankadan kredi çekmek istediğinizde de banka Schufa notunuza göre kredinizi onaylayıp reddedebilir. 

Schufa notunuz Almanya’da yaşamaya başladığınız ilk günden itibaren hesaplanamaya başlanır ve hayatınızın her alanında karşınıza çıkabilir. Sadece kredi çekerken ya da ev kiralarken değil ödemeyi unuttuğunuz cep telefonu faturanız bile kredinizi etkileyebilir. 

Bu sebeple ödemeleriniz konusunda dikkatli olmalısınız.

Ücretsiz Schufa Belgesi Nasıl Alınır?

Schufa belgesi, Schufa Holding tarafından verilir. Bu belgeyi yılın istediğiniz zamanı alabilme imkanınız bulunur. Hatta yıl içinde birden fazla bile isteyebilirsiniz. Ancak bunun için bir ücret ödemeniz gerekir. Eğer Schufa belgesini ücretsiz almak isterseniz takdirde Alman yasalarına göre yılda bir kez ücretsiz almak için başvuruda bulunma hakkınız bulunur. 

Schufa belgesini yılda bir kez mutlaka almanız kredi notunuzu görmeniz açısından avantajlı olacaktır. Bu belge ile kredi notunuzu kontrol edebilir, hakkınızda depolanan bilgileri görebilir ve bu bilgilerin hangi şirketlere yönlendirildiğini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca eğer kredi notunuzda bir yanlışlık yapılmışsa oluşabilecek hataları da erkenden önleme imkanınız bulunur. Böylece kredi notunuzu kontrol edebilir ve hakkınızdaki bilgilerde bir yanlışlık yapılmışsa düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Schufa belgesini almak için yapmanız gerekenleri adım adım sıraladık:

  • İlk olarak ‘’meineschufa.de’’ adlı web sitesine girmelisiniz.
  • Sayfanın en altına gittiğinizde Datenkopie(nach Art. 15 DS-GVO) adlı bir yazısını görebilirsiniz. Buradaki bağlantıya tıklayarak gerekli sayfaya yönlendirilirsiniz.
  • Yönlendirildiğiniz sayfada ücretli ve ücretsiz Schufa belgesi kısmı çıkar. Ücretsiz Schufa belgesi al sütununa tıkladığınızda karşınıza bir başvuru formu çıkar.
  • Bu başvuru formunu doldurduktan sonra kimliğinizin ve pasaportunuzun fotokopisini ve ikametgah belgenizi sisteme yüklemeniz gerekir.
  • Başvurunuzu yaptıktan birkaç hafta içinde sonuçlarınız posta yoluyla size ulaştırılır.

Ücretsiz belge detay açısından bazı işlemlerinizde yetersiz kalabilir. Bu durumda ücretini ödeyerek online bir şekilde daha detaylı döküme sahip SCHUFA belgesine hızlıca ulaşabilirsiniz.

Schufa Puanını Neler Etkiler?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Schufa puanı hayatınızın her alanında etkilidir. Almanya’da yaptığınız kredi başvuruları, taksitli alışverişler, kredi kartı borçları gibi birçok etken Schufa puanınızı olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. 

Schufa puanını Almanya’da yaşamaya başladığınız andan itibaren etkilidir. Schufa puanınız ilk olarak en yüksek puan olan 100 ile işlemeye başlar.

Borcun düzenli ödenmesi, borç durumu, borç yükü ve kredi durumu gibi birçok nedenle Schufa puanı düşer ya da artabilir. Ayrıca fazla banka hesabı açmamak, çok fazla sayıda kredi kartı kullanmamak ve çok fazla taşınmamak gibi etkenlerde Schufa notunuzu olumlu etkiler. Aslında daha doğrusu olumsuz etkilenmemesine sebep olur.

Schufa Skor Değerleri

SkorRisk
%97.5 üzeriÇok Düşük Risk
%95-97.5 arasıDüşük Risk
%90-95 arasıYükselmeye Başlayan Risk
%80-90 arasıYükselen Önemli Risk
%50-80 arasıÇok Yüksek Risk
%50’den düşükKritik Risk

Schufa Puanını Düşüren Etkenler Nelerdir?

Schufa notu Almanya’da yaşayan kişilerin ekonomik faaliyetlerini oldukça etkiler. Bu nedenle Schufa notunun düşmesi kişinin kolayca kredi çekememesi, taksitli alışveriş yapamaması gibi birçok sıkıntı yaratır.

Schufa puanını düşmesini farklı şeyler etkileyebilir. Bunun en başında taksitli alışveriş ve yüksek kredi kartı borçları gelir. Kişi birden fazla kredi kartı başvurusu yapıp ödemelerini düzenli yapmıyorsa Schufa notu da bundan etkilenir. Ayrıca icra ya da sözleşmeye aykırı durumlarda Schufa notunun düşmesini etkiler.

Schufa puan hesaplanması tüm detaylarıyla tam olarak açıklanmamaktadır. O sebeple hangi durumun puanınızı ne kadar düşüreceği ya da ne kadar yükselteceğini tam olarak bilmek imkansız. Burada bahsettiğimiz sebepler çeşitli deneyimlerle elde edilmiş yorumlara dayanır.

Schufa Notu Nasıl Yükseltilir?

Schufa notunun düşmesi oldukça kolayken yükseltmek biraz zaman alabilir. Çünkü ödenmemiş ya da unutulmuş faturalar bile notunuzu kolaylıkla düşürebilir.

Ancak Schufa notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle Schufa notunuzu kontrol etmeli ve hakkınızda bir yanlışlık varsa düzeltilmesini talep etmelisiniz .

Daha sonra ödemelerinizi düzenli ödemek için bankaya iletişime geçerek bir ödeme planı çıkarmalısınız. Bu süreç içerisinde çok fazla taksitli alışveriş yapmamak ya da kredi kartı kullanımını minimum düzeye indirmekte olumlu sonuç verecektir.

Schufa Bilgilerinde Düzeltme Nasıl Yapılır?

Schufa, Almanya’da yaşayan her bir kişinin kişisel bilgilerini tutar. Bu bilgiler çoğunlukla doğrudur ancak bazı durumlarda hatalarda yaşanabiliyor. Bu da bilgileri hatalı olan kişiler için sorun oluşturabiliyor.

Örneğin; ödenmiş bir borç ödenmemiş olarak gözüküyorsa bu Schufa notunu düşürür. Bu gibi durumlardan kaçmak için yapmanız gereken aslında çok basit.

Her yıl bir kez ücretsiz olarak Schufa belgesi alabiliyorsunuz. Bu belgeyi mutlaka alarak kontrolünü yaptığınızda herhangi bir hatayı görebilirsiniz.

Eğer sizin belgenizde de bir hata gözüküyorsa bilgilerin düzeltilmesi için kuruma bir düzeltme dilekçesi gönderilmesi gerekiyor.

Doğru bilgiyi gösteren belgeyi Schufa’ya gönderdiğinizde düzeltme kısa zaman içinde gerçekleşecek ve yanlış bilgi de düzeltilene kadar bloke olacaktır. Böylece kredi notunuz etkilenmeyecektir.  

Schufa Belgesi Olmadan Ev Kiralama

Schufa konusunda en kafa karıştırıcı konulardan biri de ilk ev kiralama sürecidir. Ev sahipleri sizden kiralama öncesi Schufa belgesi talep edebilir fakat Almanya’ya ikametiniz oluşmadığında Schufa belgeniz de olmayacaktır. Bu da durumu çıkmaza sürükler.

Özellikle mobilyasız evler için Schufa olmadan yapılacak kiralama oldukça zordur. Almanya’da emlak piyasası oldukça hareketli olduğundan ev sahipleri daha garanti gördükleri kiracıları tercih ederler.

Mobilyalı olarak “her şey dahil” mantığıyla yani faturaların da ödemelere baştan dahil edildiği kiralama çeşidi Schufa belgesi olmadan ev kiralayabilmek için nispeten daha kolaydır. Bu tip kiralamalara Almanca olarak warmmiete(warm rent) denir.

Fiyatlar biraz daha beklentinizin üstüne çıkabilir fakat bu süreçte hem mobilya alma derdiyle uğraşmaz hem de SCHUFA puanınızı oluşturmuş olursunuz. Almanya’da ev kiralama yazımızı inceleyerek bu tarz evler kiralayabileceğiniz web sitelerine de ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Almanya’ya ilk geldiğinizde SCHUFA skorunuz henüz oluşmamış olacağı için ilk kiralama gibi konularda biraz zorlanabilirsiniz fakat devam eden süreçte özellikle yaşamanızı Almanya’da sürdürmeyi planlıyorsanız ödemelerinizi düzenli yapıp SCHUFA skorunuzu olabildiğince yüksek tutmalısınız.

SCHUFA skorunuzu her yıl ücretsiz bir şekilde belge talep ederek düzenli kontrol etmeniz de önemlidir.