İspanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Avrupa’nın en gözde ülkelerinden olan İspanya’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız bu yazımızda nasıl para transferi yapabileceğinizi ve en iyi alternatif para transfer yöntemlerini inceledik.

Akdeniz ikliminin tüm güzelliklerini barındıran İspanya’da yaşayan Türklerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu da iki ülke arasında yapılan para transferlerinin de artmasını sağlıyor.

İspanya’dan Türkiye’ye en ucuz ve en hızlı şekilde nasıl para gönderebileceğinizi açıklayarak başlayalım. Bu yöntemin adı Wise(eski adıyla Transferwise). Hem bireysel hem de şirket para gönderimleri için hız ve ucuzluk anlamında şimdilik rakipsiz görünüyor.

İspanya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

İspanya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için ilk akla gelen yöntem bankalar ve SWIFT olsa da üst paragrafta da bahsettiğimiz gibi Wise size bu anlamda daha hızlı ve ucuz bir hizmet sunuyor.

Wise, hem kullanım kolaylığı hem de düşük komisyonları ile en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinin başında geliyor. Bu yöntem ile Türkiye’ye para gönderirken sadece alıcının IBAN bilgilerini bilmeniz yeterli. İspanya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderebileceğinizi biraz daha detaylı inceleyelim.

Wise ile İspanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Wise, Transferwise adıyla 2010 yılında uluslararası para transferini kolaylaştırmak adına kurulan ve günümüzde 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan bir şirket.

Bu web sitesi özellikle bankalara göre sunduğu daha düşük komisyonlar ve para gönderimi sırasında oluşan kur dönüşümü esnasındaki gizli masraflar gibi problemleri ortadan kaldırması sebebiyle tercih ediliyor.

Bu yöntem ile para transferi işlemi yapmak isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak İspanya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderimi yapabileceğinizi anlattık.

İspanya’dan Türkiye’ye Adım Adım Para Transferi

  • Wise uygulamasını kullanarak para transferi yapmak isterseniz ilk olarak İspanya’da Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. 
  • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkenin para birimini seçip para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İspanya’dan gönderim yaparken para birimini de Euro olarak seçmelisiniz. Alıcı tarafında ise TRY seçmeniz gerekiyor.
  • Göndermek istediğiniz tutarı girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar komisyon kesileceğini size gösteriyor. Gönderdiğiniz tutarın alıcının hesabına kaç gün içinde ve tam olarak kaç TL olarak gideceğini de hemen görebilirsiniz.
  • Para gönderimi yaparken Wise tarafından farklı transfer türleri sunulmaktadır. Hızlı transfer, düşük maliyetli transfer ve kolay transfer arasından bir seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz transfer türüne göre komisyon miktarlarında(ufak farklar) ve hız konusunda farklılıklar olabilir.
  • Ardından para gönderimi yapacağınız alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Bankaların SWIFT kodları gibi detayları bilmeniz gerekmez.
  • Sonrasında seçtiğiniz transfer metoduna göre işleminizi başlatabilirsiniz. Örneğin düşük maliyetli transfer için size verilen Euro IBAN adresine kendi Euro hesabınızdan parayı göndermeniz hızlı transfer için de banka ya da kredi kartı yoluyla işlem yapmanız gerekir.
  • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise para alıcının hesabına geçiyor. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olmalısınız.

** Wise kullanarak yapacağınız para transfer işlemleri sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Eğer hızlı transfer yolunu seçerseniz İspanya’dan Türkiye’ye aynı gün içinde para göndermeniz de mümkün olacaktır.

Yurtdışından para gönderme yazımızda da bu yöntemi detaylı bir şekilde incelemiştik.

İspanya’dan Para Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Wise ile para transferi işlemi yaparken unutmamanız gereken önemli noktalardan biri de ekstra bir masraf ile karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın cinsine dikkat etmenizdir.

Yani Wise ile İspanya’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderenin tarafından Euro ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır. Aynı şekilde Türkiye’den İspanya’ya para gönderirken de gönderenin tarafında TL, alıcının tarafında ise Euro seçilmesi gerekir.

Aksi takdirde işleme dahil olan diğer bankalar yabancı para biriminde yapılan bu transferlere dahil olup ek komisyon alabilirler.

SWIFT ile para gönderimi yapacaksanız ise tam tersini öneririz. Çünkü alıcı bankaya Euro olarak gelen parayı eğer TL IBAN adresi vererek aldıysanız banka kendi çevrim oranlarından Euro’yu TL’ye çevirip kur farkı üzerinden bir kez daha komisyon alacaktır.

Bütün bankalar gibi Wise’da uygulamayı kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır ancak bu komisyon bankalara oranla daha düşüktür. Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferleri dışında hiçbir şekilde ek bir komisyon ücreti alınmaz.

Gönderim kurları ise Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’daki anlık kur biriminden çevrilir. Böylelikle gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar ulaşacağını ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Türkiye’ye para transferini her ne şartta olursa olsun alıcı kimliğinden emin olmadan yapmayın. Hangi yöntemle para transferini yaparsanız yapın para gönderimi gerçekleştikten sonra olası dolandırıcılık durumunda parayı geri almanız kolay olmayacaktır. Özellikle Western Union gibi paranın elden nakit de teslim alınabildiği durumlarda işiniz iyice zorlaşır.

İspanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Örnek İşlem

Wise ile İspanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istediğiniz takdirde nasıl bir işlem yapacağınızı bir örnekle inceleyelim.

İlk olarak Wise’ın sitesine girerek gönderdiğimiz ülke ve alıcı ülkeyi seçip para birimlerini seçiyoruz. Bu durumda gönderdiğimiz ülke İspanya ve para birimi Euro, alıcı ülke ise Türkiye ve para birimi de Türk Lirası.

Wise 1000 Euro’yu anlık kur üzerinden TL’ye çevirerek karşı tarafa ne kadar ulaşacağını ve ne kadar bir kesinti yapılacağını gösteriyor. 

ispanyadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti

İspanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro’luk bir para gönderimi yaptığınızda Wise bu para üzerinden 7,60 Euro’luk bir masraf alıyor. Kalan para 993.40 Euro.

Bu para ise anlık kur oranı üzerinden çevrilerek alıcının hesabına gidiyor. İşlemi yaptığımız zaman anlık kur 10,11. Bu durumda kalan 993.40 Euro alıcının hesabına TL’ye çevrilerek 10.036 Lira olarak gidiyor.

Aynı zamanda Wise bankalara kıyasla ne kadar bir tasarruf sağladığınızı gösteriyor. İspanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro’yu Wise üzerinden gönderdiğiniz de bankalara kıyasla ortalama 27.98 Euro’luk bir tasarruf sağlamış oluyorsunuz.

Wise dışında İspanya’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

İspanya’dan Türkiye’ye Swift Yapmak

SWIFT işlemi bankalar aracılığıyla yapıldığı için en çok kullanılan para transfer yöntemlerindendir. Swift’i yurtdışı EFT olarak düşünebiliriz. SWIFT işlemini yapmak için İspanya’da bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da kolayca SWIFT işlemi yapabilirsiniz.

Swift işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. Swift işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak bu kesintiler Wise ile yapacağınız işlemlere göre daha yüksek ve tam olarak net olarak hesaplanmıyor.

Bunun da sebebi işlem sırasında hem gönderen banka hem işleme aracı olan muhabir banka hem de Türkiye’deki alıcı banka bir komisyon uyguluyor.

Türkiye’deki bankaların SWIFT ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bankaların Swift kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın Swift kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; Ziraat Bankası için girmeniz gereken kod bu durumda TCZBTR2AXXX olacaktır.

İspanya’dan Türkiye’ye Western Union ile Para Göndermek

SWIFT işlemleri ve Wise dışında Western Union ile de İspanya’dan Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz.

Western Union ile para gönderimi yapmak diğer alternatiflerine göre biraz daha pahalı bir yöntem sayılabilir.

Western Union’ın avantajı alıcının adına para gönderimi yapılabileceği için herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan da gönderim yapılabilmesidir.

Alıcıya Western Union ile bir para gönderildiği zaman bir kod verilir ve bu kod ile alıcı anında parasını bir Western Union acentesinden (birçok banka şubesi de Western Union acentesi görevi görmektedir.) anında çekebilir. Ancak kesilen komisyonlar diğer alternatiflere göre daha yüksek olduğu için acil para gönderimi gerektiren durumlarda bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Özet

İspanya’dan Türkiye’ye hangi yöntemler ile para transferi yapabileceğinizi inceledik. İncelediğimiz alternatifler arasından daha uygun komisyonları ve daha hızlı gönderim süreleri ile Wise daha çok öne çıkıyor.

Eğer para transferlerini yaparken 1 gün beklemek bir problem oluşturmuyorsa daha ekonomik bir yöntem için Wise’ı denemenizi tavsiye ederiz. Daha hızlı bir transfer için de Wise’ın hızlı transfer seçeneğini seçebilirsiniz.

Alıcı ya da göndericinin banka hesabı yoksa İspanya’dan Türkiye’ye para göndermek için en popüler seçenek Western Union olacaktır.