İspanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Avrupa’nın en gözde ülkelerinden olan İspanya’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız bu yazımızda nasıl para transferi yapabileceğinizi ve alternatif para transfer yöntemlerini inceledik.

Akdeniz ikliminin tüm güzelliklerini barındıran İspanya’da yaşayan Türklerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu da iki ülke arasında yapılan para transferlerinin de artmasını sağlıyor.

İspanya’dan Türkiye’ye ucuz ve hızlı şekilde nasıl para gönderebileceğinizi açıklayarak başlayalım. Bu yöntemin adı Wise (eski adıyla Transferwise). Hem bireysel hem de şirket para gönderimleri için hız ve ucuzluk anlamında şimdilik rakipsiz görünüyor.

İspanya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

İspanya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için ilk akla gelen yöntem bankalar ve SWIFT olsa da, Wise hem kullanım kolaylığı hem de düşük komisyonları ile çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinden biri oluyor. Bu yöntem ile Türkiye’ye para gönderirken sadece alıcının IBAN bilgilerini bilmeniz yeterli. İspanya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderebileceğinizi biraz daha detaylı inceleyelim.

Wise ile İspanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Wise, Transferwise adıyla 2010 yılında uluslararası para transferini kolaylaştırmak adına kurulan ve günümüzde 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan bir şirket.

Bu web sitesi özellikle düşük komisyonlar sunması ve para gönderimi sırasında oluşan kur dönüşümü esnasındaki gizli masraflar gibi ortadan kaldırması sebebiyle tercih ediliyor.

Bu yöntem ile para transferi işlemi yapmak isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak İspanya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderimi yapabileceğinizi anlattık.

İspanya’dan Türkiye’ye Adım Adım Para Transferi

  • Wise uygulamasını kullanarak para transferi yapmak isterseniz ilk olarak İspanya’da Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. 
  • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkenin para birimini seçip para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İspanya’dan gönderim yaparken para birimini de Euro olarak seçmelisiniz. Alıcı tarafında ise TRY seçmeniz gerekiyor.
  • Göndermek istediğiniz tutarı girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar işlem tutarı kesileceğini size gösteriyor. Gönderdiğiniz tutarın alıcının hesabına tahmini ne kadar sürede gideceğini ve tam olarak kaç TL olarak gideceğini de hemen görebilirsiniz.
  • Para gönderimi yaparken Wise tarafından farklı transfer türleri sunulmaktadır. Hızlı transfer, düşük maliyetli transfer ve kolay transfer arasından bir seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz transfer türüne göre işlem tutarı miktarlarında ve hız konusunda farklılıklar olabilir.
  • Ardından para gönderimi yapacağınız alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Wise ile para transferi yapmak için bankaların SWIFT kodları gibi detayları bilmeniz gerekmez.
  • Sonrasında seçtiğiniz transfer metoduna göre işleminizi başlatabilirsiniz. Örneğin düşük maliyetli transfer için size verilen Euro IBAN adresine kendi Euro hesabınızdan parayı göndermeniz hızlı transfer için de banka ya da kredi kartı yoluyla işlem yapabilirsiniz.
  • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise para alıcının hesabına geçiyor. Eğer yurtdışından yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olmalısınız.

** Wise kullanarak yapacağınız para transfer işlemleri 1 iş günü içerisinde, çoğunlukla birkaç saat içerisinde tamamlanır. Eğer hızlı transfer yolunu seçerseniz İspanya’dan Türkiye’ye çok daha kısa sürede para göndermeniz de mümkün olacaktır.

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda da bu yöntemi detaylı bir şekilde incelemiştik.

İspanya’dan Para Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Wise ile para transferi işlemi yaparken unutmamanız gereken önemli noktalardan biri de ekstra bir masraf ile karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın birimine dikkat etmenizdir.

Yani Wise ile İspanya’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderenin tarafından Euro ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır. Aynı şekilde Türkiye’den İspanya’ya para gönderirken de gönderenin tarafında TL, alıcının tarafında ise Euro seçilmesi gerekir.

Aksi takdirde işleme dahil olan bankalar yabancı para biriminde yapılan bu transferlere dahil olup ek komisyon alabilirler. Bu da alıcıya ulaşacak miktardan ücret kesilmesine neden olabilir.

SWIFT ile para gönderimi yapacaksanız ise aynı para biriminde gönderim yapmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü alıcı bankaya Euro olarak gelen parayı, eğer TL IBAN adresi vererek aldıysanız banka kendi çevrim oranlarından Euro’yu TL’ye çevirip kur farkı üzerinden komisyon alabilir.

Wise’da uygulamayı kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir işem ücreti alır ancak Wise’ın çalışma şeklinden dolayı, işlem ücretleri düşüktür. Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferi ücreti dışında hiçbir şekilde ek bir komisyon ücreti alınmaz.

Gönderim kurları ise Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’daki anlık kur biriminden çevrilir. Böylelikle gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar ulaşacağını ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Türkiye’ye para transferini her ne şartta olursa olsun alıcı kimliğinden emin olmadan yapmamanız önerilir. Hangi yöntemle para transferini yaparsanız yapın para gönderimi gerçekleştikten sonra olası dolandırıcılık durumunda parayı geri almanız kolay olmayacaktır.

İspanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Örnek İşlem

Wise ile İspanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istediğiniz takdirde nasıl bir işlem yapacağınızı bir örnekle inceleyelim.

İlk olarak Wise’ın sitesine girerek gönderdiğimiz ülke ve alıcı ülkeyi seçip para birimlerini seçiyoruz. Bu durumda gönderdiğimiz ülke İspanya ve para birimi Euro, alıcı ülke ise Türkiye ve para birimi de Türk Lirası.

Wise 1000 Euro’yu anlık kur üzerinden TL’ye çevirerek karşı tarafa ne kadar ulaşacağını ve ne kadar bir kesinti yapılacağını gösteriyor. 

ispanyadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti

İspanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro’luk bir para gönderimi yaptığınızda Wise bu para üzerinden 7,60 Euro’luk bir masraf alıyor. Kalan para 993.40 Euro.

Bu para ise anlık kur oranı üzerinden çevrilerek alıcının hesabına gidiyor. İşlemi yaptığımız zaman anlık kur 10,11. Bu durumda kalan 993.40 Euro alıcının hesabına TL’ye çevrilerek 10.036 Lira olarak gidiyor.

Aynı zamanda Wise, para transferiniz için Wise’ı tercih ederek ne kadar bir tasarruf sağladığınızı da gösteriyor. Örneğin İspanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro’yu, Wise üzerinden gönderdiğiniz de ortalama 27.98 Euro’luk bir tasarruf sağlamış oluyorsunuz.

Wise dışında İspanya’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

Wise ile uluslararası para transferi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için: Wise ile Para Transferi Rehberi

İspanya’dan Türkiye’ye Swift Yapmak

SWIFT işlemi bankalar aracılığıyla yapıldığı için en çok kullanılan para transfer yöntemlerindendir. Swift’i yurtdışına yapılan EFT olarak düşünebiliriz. SWIFT işlemini yapmak için İspanya’da bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da kolayca SWIFT işlemi yapabilirsiniz.

Swift işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor.

Bankanın Swift kodunu bilmiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz: Banka SWIFT/BIC Kodu Sorgulama

Swift işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak bu kesintiler net olarak hesaplanamayabiliyor, yani alıcıya ulaşacak net miktar belli olmayabiliyor.

Bunun da sebebi işlem sırasında hem gönderen banka hem işleme aracı olan muhabir banka hem de Türkiye’deki alıcı banka bir komisyon uygulayabiliyor.

Türkiye’deki bankaların SWIFT ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan bankaların Swift kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın Swift kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; Ziraat Bankası için girmeniz gereken kod bu durumda TCZBTR2AXXX olacaktır.

Özet

İspanya’dan Türkiye’ye hangi yöntemler ile para transferi yapabileceğinizi inceledik. Wise, uygun komisyonları ve hızlı gönderim süreleri ile uluslararası para transferi hizmeti sunuyor.

Wise ile yapılan para transferleri genellikle birkaç saat içinde ulaşıyor. Eğer daha hızlı bir transfer yapmak isterseniz Wise’ın hızlı transfer seçeneğini seçebilirsiniz.

Ücretsiz Wise hesabı oluşturup, para transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.