Almanya’da Ev Kiralamak: Fiyatlar ve Web Siteleri

Almanya’da ev kiralama, hem Alman vatandaşları hem de diğer ülke vatandaşları için detaylı bir sürece dönüşebilir. Özellikle Berlin ve Münih gibi popüler şehirlerde ev kiralamak zor olabilir. Belli şehir ve bölgelerde, beğendiğiniz herhangi bir daire için daha fazla rekabetle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Peki, bu koşullar altında neler yapabilirsiniz? Almanya’da kira fiyatları nasıl? Almanya ev kiralama sitesi denince akla ilk hangileri geliyor? Birlikte bakalım.

Almanya’da Ev Kiralama

Bu yazımızda, Almanya’da kiralık ev ve apartman dairelerini nerede arayacağınıza dair ipuçları vereceğiz. Belli bölgelerdeki ortalama kira fiyatlarını paylaşarak araştırmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. 

Almanya’da Kiralık Ev Başvurusu

Almanya emlak piyasası rekabetçidir. Bu nedenle, Almanya’da ev kiralama sürecinde tüm belgelerinizi özenle tamamlamanız önemlidir. Bu belgeler:  

 • Genellikle evi görme sırasında dağıtılan bir başvuru formu,
 • Fotoğraflı kimliğinizin ve oturma izninizin kopyaları (gerekliyse),
 • Gelir belgesi (Einkommensnachweis), genellikle son üç aya ait maaş bordrosu,
 • Önceki ev sahibinizden kalan ödenmemiş kiranızın olmadığını gösteren bir belge (Mietschuldenfreiheitsbescheinigung),
 • Kredi raporunuz (bunu çevrimiçi olarak Schufa aracılığıyla sipariş edebilirsiniz)
almanyada-ev-kiralamak-icin-gerekli-belgeler

Bu belgelerden birine sahip değilseniz, bunun nedenlerini başvurunuzda belirtmeyi unutmayın. Size sorulmadan, eksik belgenin farkında olduğunuzu ve bunun geçerli bir sebebi olduğunu karşı tarafa bildirmenizi öneririz. Bu belgeler haricinde de özellikle ülkede yeni olduğunuz durumlarda referans mektubu, özgeçmiş gibi farklı belgeler de işinize yarayabilir.

Gelir belgesi yerine, işvereninizden bir mektup ekleyebilirsiniz. Güvenilir bir belge göstereceğiniz bir geliriniz yoksa bu belgeyi sunabilecek birinden kefil olmasını isteyerek bu süreci başarıyla tamamlama şansınızı artırabilirsiniz.

Almanya’da Ev Kiralamanın Kolay Yolu: Spotahome

berlinde-ev-kiralama-spotahome

Yukarıda bahsettiğimiz belgeler, daha uzun süreli kira sözleşmeleri ve Almanya’da kiralık ev bulma sürecinin zor olması sebebiyle bu konuda size yardımı dokunabilecek bir web sitesi önermek istedik.

Özellikle yurtdışından Almanya’ya gelip ilk evlerini tutanlara ya da öğrenciler gibi geçici şekilde Almanya’ya yerleşenlerin aradıkları evi ya da odayı bulmasını kolaylaştıran bir web sitesi: Spotahome.

Almanya da dahil olmak üzere Avrupa’daki birçok şehir için listelenen evleri bu sitede görebilirsiniz. Spotahome sizin için evleri ziyaret edip videolu şekilde de evleri gösteriyor. İşlemler ise 4 adımda tamamlanıyor. Sitede oda ya da ev hakkında videolu gezi dahil tüm bilgileri görüyorsunuz. Ev sahibine “booking request” gönderiyorsunuz. Ev sahibi size dönüş yapana kadarki 24 saatlik süreçte ev sizin için rezerve ediliyor.

Eğer ev sahibi de talebinize olumlu cevap verirse girdiğiniz kart bilgisinden ilk kira ücretiniz çekiliyor fakat ev sahibine gönderilmiyor. Siz eve taşındıktan 2 gün sonra ilk kiranız ev sahibine iletiliyor. Ev size anlatılandan farklı durumdaysa Spotahome’la iletişime geçerek sözleşmenizi iptal edebiliyorsunuz.

Eğer siz eve gelene kısa bir süre kala ev sahibi anlaşmayı iptal ederse Spotahome sizin için geçici süre otel masraflarınızı karşılıyor ve eş değer bir ev bulmanıza yardımcı oluyor.

Almanya’da Kira Sözleşmeleri

Almanya’da minimum kiracılık süreleri uzun olabilir. Bir ev sahibinin iki yıllık bir ilk kiralama süresi talep etmesi olasıdır.

Sözleşme sürecinde kira sözleşmesinin ilgili tüm ayrıntıları içerdiğinden emin olmanız gerekir. İlk sözleşme süresinin bitiminden önce sözleşmeyi bozma koşullarının neler olduğunu da anlamanız gerekir.

Bu süreçteki en önemli konulardan biri de asla kira sözleşmesini imzalamadan kimseye para vermemeniz ya da göndermemeniz gerektiği.

Eğer iyi seviyede Almanca bilmiyorsanız, sözleşmeyi tamamen doğru şekilde anladığınızdan emin olmak için Almanca bilen birinden yardım isteyebilirsiniz. Bu aşamada profesyonel bir çeviri hizmeti almak faydanıza olabilir.

Önemli not: Sözleşmeyi imzalamadan önce sözleşmedeki tüm koşulların sizin için uygun olduğundan emin olmayı unutmayın. 

Sınırsız bir sözleşme ile evi kiraladıktan sonra ev sahibi sadece kiracıyı mahkeme kararı aracılığıyla evden çıkarabilir veya en az üç ay önceden haber vererek sona erdirebilir. Kiracı bu bildirime itiraz edebilir. Bu durum, sadece ev sahibinin evden çıkmanız için gerçekten iyi bir nedeni varsa mümkündür. 

Sınırlı sözleşmeler, ev sahibinin belirli bir süre sonra evini kiralamaya devam etmeyeceği durumlarda kullanılır. Örneğin, evi kullanma ihtiyacı veya satmayı planlamak gibi iyi bir nedeni olduğunda ev sahibi evini yalnızca sınırlı bir süre için kiralayabilir.

Her iki durumda da kiracı sözleşmesine göre ihbarda bulunabilir. İlk sözleşme döneminden sonra standart olarak üç aylık bir ihbar süresi vardır.

Almanya’da Kira Fiyatları

Paranızın karşılığında ne kadar alacağınız Almanya’da nerede yaşadığınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Her şehirde, kiralamak istediğiniz evin merkeze yakınlığı, ne kadar yeni veya lüks olduğu, genişliği gibi özellikler fiyatını etkiler.

Almanya’daki evler, genellikle 65 metrekareden küçük iki yatak odalı dairelerdir.

Almanya’da ortalama kiralar genellikle metrekare başına maliyet olarak tanımlanır.

Federal Institute for Building, Urban and Spatial Research’e göre, Almanya’da ev kiraları metrekare başına ortalama 8 €’ya kiralanıyor ve fiyatlar metrekare başına yaklaşık 4 € (Wunsiedel/Vogtlandkreis), 10 € (Berlin) ila 16 € (Münih) arasında değişiyor. 

Uluslararası yatırım ve mali krizi nispeten iyi atlatan bir ekonomi sayesinde, Almanya’da evler talep görüyor. Kiralar sürekli her yerde artıyor. Aslında sadece kiralar değil emlak piyasasında büyük bir yükseliş var. Bunu Almanya’da ev almak yazımızda da açıklamıştık.

Mevcut kiracılar için kira artışlarını kısıtladığından, yeni bir kiralama düzenlendiğinde fiyatlar genellikle önemli ölçüde artıyor.

Örneğin, tahminen 3.5 milyon kişiye ev sahipliği yapan ve Almanya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Berlin’de ev kiraları; 

 • Şehir merkezinde 1 yatak odalı dairenin aylık kirası ortalama 954,49 € 
 • Merkez dışı 1 yatak odalı daire aylık kirası ortalama 675,62 € 
 • Şehir merkezinde 3 yatak odalı dairenin aylık kirası ortalama 1.888.89 €
 • Merkez dışı 3 yatak odalı dairenin aylık kirası ortalama 1.276.63 €.

Kaynak: https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Berlin

Özellikle Almanya’ya ilk taşındığınız dönemde ilk ev kiranız sizin için depozito gibi yan masraflar da dahil olduğunda yüksek olacaktır. Bu noktada Türkiye’den Almanya’ya para gönderme hakkında yazımızdan en masrafsız şekilde Almanya’ya nasıl para göndereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Almanya’da Kiracı Hakları

Almanya yasaları genel olarak kiracının lehinde. Herhangi bir endişeniz varsa, ulusal kiracılar derneği, Deutscher Mieterbund (yalnızca Almanca) ile iletişime geçebilir veya Mieterverbände adlı yerel kiracılar derneğini (yalnızca Almanca) bulabilirsiniz.

Almanya’da bir ev sahibi, iki ay sonra kirasını ödemeyen kiracıyı tahliye etme hakkına sahiptir. Ancak tahliye süreci yavaştır ve bazı durumlarda altı aydan fazla sürer.

Popüler kentsel alanlarda önemli ölçüde artan kiralar, bazı ev sahiplerinde kiracıları değiştirme konusunda güçlü bir istek doğurur. Böylece ev sahipleri kira bedelini artırabilecekleri artırabilir. Ev sahipleri kiracılara evden ayrılmaları için ödeme yapabilir ya da yasal yöntemlere başvurabilir.

Berlin de dahil olmak üzere bazı şehirler, belirli bir süre içinde kiranın artırılabileceği miktar konusunda katı sınırlara sahiptir. Bu nedenle, bir kira sözleşmesi imzaladıktan sonra kendinizi ani bir kira artışıyla karşı karşıya bulursanız, tavsiye almanız önemlidir. Genel olarak, kira artışları yılda en fazla bir kez ve üç yılda en fazla %20’ye kadar olmalıdır.

Almanya’da Eve Taşınma ve Evden Çıkma

Taşınırken ve çıkarken, evin içeriğini ve durumunu doğru bir şekilde tanımlayan bir envanter ve inceleme tamamlanmalıdır. Kiracıların, duvarları boyamak da dahil olmak üzere, genellikle istedikleri gibi dekore etmelerine izin verilir.

Ancak, kiracıların taşınmadan önce evi nötr bir duruma (genellikle beyaz duvarlara) döndürmeli ve eklenen eşyaları (halı veya perde gibi) çıkarması gerekir.

Almanya Ev Kiralama Sitesi

Birçok ülkede olduğu gibi, çevrimiçi emlak kiralama siteleri Almanya’da ev kiralama sürecine iyi başlamanın en pratik yolu. Bu sitelerin çoğu yalnızca Almanca olsa da, Almanca bilmiyorsanız bu siteleri genellikle Google kullanılarak çevirebilirsiniz. 

Almanya’daki en popüler ev kiralama sitelerinin bazıları şunlardır:

 • Immobilien Scout 24: Almanya’da ev kiralamak için ilk bakmanız gereken site. Toplamda 500.000 ilan bulunabiliyor. Aynı zamanda sitenin Premium üyeler için özel bir bölümü de var. Bazı ilanları ev sahipleri ya da emlakçılar sadece premium üyelerin göreceği şekilde ayarlayabiliyor.
 • Immowelt: Üstteki siteye benzer bir site. Sadece genellikle daha az ilan bulunuyor.
 • WG-Gesucht: Dairesini paylaşmak isteyenlerle oda arayanları buluşturan bir platform.
 • immobilo 
 • Mr Lodge 
 • Wohnungsbörse 
 • Tempoflat.de: Kısa ve orta vadeli kiralamalar için mobilyalı pansiyonlar için çevrimiçi bir portal.

Bu siteleri kullanarak kolaylıkla istediğiniz kriterlerde Almanya’da kiralık ev bulabilirsiniz. 

Berlin Ev & Oda Arkadaşı Bulma: Facebook Grupları

Berlin’de ev arayanlar için Facebook üzerinden de buna uygun gruplar bulunabiliyor. Biz bunun için biri Türkçe olmak üzere 5 farklı örnek yazmış olsak da daha farklı gruplar bulmanız da mümkün.

Almanya’da Ev Kirası Dışında Giderler

Ev kirası dışında elektrik, su gibi düzenli giderleri de göz önünde bulundurarak bir bütçe belirlemek uzun vadede işinizi kolaylaştırabilir.

Bunun dışına Almanya’da yaşıyorsanız zorunlu vergileri de önemeniz gerekir. Örneğin, TV vergisi, televizyonunuz olsun ya da olmasın, ödemek zorunda olduğunuz bir vergi. Genel anlamda Almanya’daki yaşam masraflarını önceki yazımızda açıklamıştık.

Bu yazımızda Almanya’da ev kiralama hakkında sizlere birkaç bilgi vermeye çalıştık. Ev kiralarının ortalama fiyatları ve yasal şartlar dahil olmak üzere birçok şeye değindik.