Yurtdışından TRT 1 İzlemek

TRT kanalları ne yazık ki yurtdışındaki televizyonlardan erişime açık değil. TRT ve diğer Türk kanallarını izlemek isteyen Türk vatandaşları, bulundukları ülkede farklı alternatif yöntemler bulmaya çalışsa da, çözüm yolları ve ücretler kafa karıştırabilir.

Birçok popüler dizi ve programın yer aldığı TRT 1 ek olarak bazı spor içeriklerinin de yayın haklarını satın aldığı için önemli spor müsabakalarını canlı olarak izlemek isteyen yurtdışındaki vatandaşlarımız da bunu nasıl yapabilecekleri konusunda belirsizlik yaşayabilir. Örneğin Dünya Kupası maçlarını Türkçe anlatımla izlemek isterseniz TRT ve TRT Spor kanallarının naklen yayınlarını Türkiye konumundan izlemeniz gerekebilir.

Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biri yurtdışından VPN kullanarak Türkiye’deki televizyon kanallarına herhangi bir kısıtlama olmadan erişim sağlamak.

Peki TRT kanallarını izlemek için VPN nasıl kullanır? Hangi VPN servisleri tercih edilmeli? Bu sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap verecek olan bu yazımızda VPN kullanarak TRT kanallarını nasıl izleyeceğinizi ve ExpressVPN gibi güvenli VPN sağlayıcılarını detaylı olarak açıklayacağız.

ExpressVPN Sitesine Git

Bu içerikte değineceğimiz konu başlıklarımız:

 • Yurtdışından TRT 1 Nasıl İzlenir?
 • Yurtdışından VPN ile TRT 1 nasıl izlenir?
 • Yurtdışından TRT Spor izlemek
 • TRT Yurtdışı Paketleri
 • Yurtdışından Ücretsiz VPN ile TRT İzlenir Mi?

TRT 1 yurtdışından izlenir mi?

Yurtdışından TRT 1 izlemek mümkün olabilir. Fakat bunun için kullanılan yöntemler, ücretler ve kısıtlamalar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Yurtdışından Türk yayınlarını izlemek için geleneksel yöntem olarak genellikle özel bir uydu ve çanak satın alarak uydu kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekir. Ancak bu yöntem tüm ülkelerde geçerli olmayabilir.

Bir diğer seçenek olarak bulunduğunuz ülkede eski adı Digiturk Play olan beINConnect veya benzeri bir TV paketi sunuluyorsa aylık belirli bir ücret ödeyerek paket içeriğindeki ulusal kanalları izleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemde de bulunduğunuz ülkede erişim sağlanan kanal sayısı kısıtlı olabilir.

Örneğin; Türkiye Süper Ligi ve İngiltere Premier Ligi gibi önemli maçların Türkçe anlatımla yayınlandığı beIN Sports’un henüz Avrupa ülkeleri için bir spor paketi mevcut değil. Güncel olarak ABD, Kanada ve Avustralya başta olmak üzere Avrupa dışındaki bazı konumlarda erişime açık.

Yurtdışından TRT 1 izlemek için tercih edilen en yaygın yöntemlerden biri de güvenilir bir VPN hizmeti alarak hiçbir kısıtlama ya da kesinti olmadan Türkiye’nin ulusal kanallarını canlı olarak izlemek. VPN kullandığınızda IP adresinizi Türkiye’de göstererek bulunduğunuz ülkeden bağımsız olarak Türkiye’deymişsiniz gibi Türkiye’de yayınlanan tüm içeriklere erişim sağlayabilirsiniz.

VPN kullanarak TRT 1 de dahil Türk ulusal kanallarını nasıl izleyeceğinizi yazımızın devamında detaylı olarak açıklayacağız.

Yurtdışından TRT 1 nasıl izlenir?

Yurtdışındayken Türkiye’de neler olup bittiğini TRT 1 Ana Haber bülteninden takip etmek ve yerli yapımları izlemek elbette sizin de en doğal hakkınız. Özellikle milli maçları Türkçe anlatımla canlı olarak izlemek isteyen vatandaşlarımız, yurtdışındayken TRT yayınlarına nasıl ulaşacakları konusunda araştırma yaptıklarında genellikle en hızlı ve en güvenilir yöntemi tercih etmeye çalışıyorlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yurtdışından ulusal kanalları uydu satın alarak kurulum yapmak ve eğer mevcutsa beINConnect üyeliği satın alarak izlemek de mümkün. Ancak koşullar, kanallar ve ücretler ülkeden ülkeye değişebileceği için Türk kanallarını izlemek için daha garanti bir yöntem tercih etmek isteyebilirsiniz.

Örneğin bazı ülkelerde bina dışında çanak kurulumu yasak olduğu için Türkiye’deki gibi binanıza bir çanak monte etmeniz mümkün olmayabilir. Size sunulan kanal sayısı beklentinizin altında olabilir ya da yayın hakları sadece Türkiye için satın alınan bazı içerikler yurtdışından erişime kapalı olabilir.

ExpressVPN gibi güvenilir bir VPN sağlayıcı kullanarak hiçbir kısıtlama ya da bağlantı hatası yaşamadan TRT ve diğer ulusal kanalları izleyerek kendinizi memleketinizde gibi hissedebilirsiniz. Üstelik VPN sadece mobil cihazlarda değil bilgisayar ve smart TV’lerde de rahatça kullanılabilir.

ExpressVPN Sitesine Git


Yurtdışından TRT Spor izlemek

TRT Spor, çok sayıda spor kategorisinde yayın haklarına sahip bir spor kanalı. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarımız da futbol başta olmak üzere pek çok farklı spor dalındaki müsabakaları takip etmek için coğrafi kısıtlamalardan kaçınarak farklı yöntemlerle TRT Spor izleyebilir.

TRT ve TRT Spor futbol kategorisinde Türk milli takımın Dünya Kupası, Avrupa elemeleri maçlarına ek olarak Trendyol 1. Lig (eski adıyla TFF 1. Lig) maçlarını yayınlıyor. Daha fazla lig ve maç için Türkiye’de yaşasanız bile beIN Sports aboneliği satın almanız gerekir. beIN Sports aboneliği ile;

 • Trendyol Süper Ligi (eski adıyla Super Toto Süper Ligi)
 • İngiltere Premier Lig
 • Fransa Ligue 1
 • Almanya Bundesliga
 • Basketbol Süper Ligi

gibi popüler lig maçlarını takip edebilirsiniz.

Ancak beIN Sports resmi internet sitesindeki verilere göre güncel olarak Türkiye’ye ek olarak ABD, Kanada ve Avusturalya gibi ülkeler için abonelik sunsa da henüz Avrupa ülkeleri için bir spor paketi görünmüyor. Bu noktada eğer beIN Sports kanallarındaki maçları takip etmek istiyorsanız VPN kullanarak Türkiye konumundan bağlantı sağlayabilirsiniz.

ExpressVPN, Türkiye’de sunucusu bulunan popüler VPN hizmetlerinden biri olarak yurtdışındaki Türk vatandaşları tarafından hem TRT gibi ulusal kanallar hem de beIN Sports gibi platformlara erişim için sıkça tercih ediliyor. Coğrafi kısıtlamalardan kurtulmak ve Türkiye’deymiş gibi spor içeriklerini takip etmek için avantajlı ExpressVPN paketlerini inceleyebilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git


Yurt dışından VPN ile TRT 1 izlemek

Yurtdışında yaşıyorsanız ulusal kanalları ve yayın hakları sadece Türkiye’de geçerli olan içerikleri izlemek için VPN kullanmanız gerekir. VPN sağlayıcılar, IP adresinizi seçeceğiniz ülkede göstererek o ülkeden erişilen içeriklere ve platformlara ulaşmanızı sağlar. Örneğin Türk kanalları ve platformları için Türkiye konumunu seçtiğinizde hangi ülkede olursanız olun Türkiye’deymiş gibi Türkiye’de yayınlanan tüm içerikleri izleyebilirsiniz.

Peki yurtdışındayken VPN kullanarak nasıl TRT 1 izlenir? Bu başlıkta VPN kurulumunu ExpressVPN örneği üzerinden adım adım açıklayacağız. ExpressVPN, kullanıcılarına güvenilir ve yüksek hızda bağlantı sunan bir VPN hizmeti olarak yurtdışındaki Türk vatandaşları tarafından güvenle tercih edilebilir.

Örnek olarak seçtiğimiz ExpressVPN, kullanıcılarına hem mobil cihazlarından hem de smart TV ve bilgisayar gibi farklı cihazlardan TRT kanallarını izleme imkanı sunar.

Peki ExpressVPN cihazlarınıza nasıl yüklenir? Yapmanız gerekenleri sizin için adım adım listeledik:

 1. Adım: ExpressVPN üyeliğinizi başlatın.

İlk olarak Türkiye’de sunucusu bulunan ExpressVPN internet sitesi üzerinden “Üye Ol” seçeneği ile gerekli kişisel bilgilerinizi girerek üyelik oluşturun.

 1. ExpressVPN paketlerinden birini seçin.

Üyelik için gerekli bilgilerin ardından ExpressVPN’in sunduğu kampanyalı paketlerden size uygun olan bir paketi seçerek ödeme adımına ilerleyin. Ödemenizi tamamladıktan hemen sonra paketiniz kullanıma hazır olacak.

 1. ExpressVPN uygulamasını cihazınıza indirin.

ExpressVPN uygulamasını dilediğiniz cihazınıza indirin ve üyelik sonrası e-posta adresinize gönderilecek olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın.

 1. VPN’i çalıştırarak bağlantınızı aktive edin.

Bu noktada yapmanız gereken tek şey sunucu konumu olarak “Türkiye”yi seçmek ve VPN’i aktive ederek bağlantıyı gerçekleştirmek.

 1. İçerikleri izlemeye başlayın.

VPN  bağlantısını gerçekleştirdikten sonra TRT 1 resmi internet sitesine giderek dilediğiniz dizi ve programları hem canlı hem de sonradan izleyebilirsiniz.

Örnek olarak seçtiğimiz VPN sağlayıcı ExpressVPN, yeni kullanıcılarına özel 12 aylık abonelik satın alımlarında ek 3 ay ücretsiz kullanım sunuyor. Yani 12 aylık paket satın aldığınızda ExpressVPN’i toplam 15 ay boyunca kullanabilirsiniz. Bu kampanyaya ek olarak ExpressVPN’in tüm kullanıcılarına sağladığı başlıca avantajlar şöyle:

 • Memnun kalmazsanız 30 gün içinde para iade garantisi bulunur.
 • Hem uygulama hem de websitesinde Türkçe dil desteği var.
 • 7/24 canlı sohbet desteği ile yüksek müşteri memnuniyeti garantisi.
 • Hızlı ve güvenilir hizmet anlayışı ile en popüler VPN şirketlerinden biri olması.
 • Uygulamanın farklı cihazlarda kullanım imkanı (Android ve iOS mobil cihazlar, smart TV ve bilgisayar gibi).
 • Ülkelerin politikalarına uygun farklı ödeme seçenekleri bulunur.

Siz de Türkiye’den uzaktayken Türkiye’deymiş gibi TRT kanallarını rahatlıkla izlemek istiyorsanız en popüler ve en güvenilir VPN sağlayıcılardan biri olan ExpressVPN’i inceleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git


Yurtdışından TRT Spor maçları nasıl izlenir?

Türkiye dışında yaşıyorsanız Türkiye’nin farklı spor dallarındaki milli maçlarını kendi anadilinizde izlemek için TRT Spor kanalını izlemenin bir yolunu arıyor olabilirsiniz.

TRT Spor’da yayınlanan spor müsabakalarını yukarıda bahsettiğimiz VPN kurulum adımlarını takip ederek kesintisiz bir şekilde canlı olarak izleyebilirsiniz. ExpressVPN gibi güvenilir ve yüksek hızda bağlantı sağlayan bir VPN servisinin kurulumunu dilediğiniz cihazlarda gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey TRT Spor resmi internet sitesine girerek “TRT Spor Canlı İzle” sekmesine tıklamak. TRT Spor canlı yayın akışına da internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

VPN servisi konumunuzu Türkiye’de göstereceği için yayın hakları yalnızca Türkiye için alınan ve diğer ülkelerden erişime kapalı tüm içerikleri hiçbir sorun yaşamadan izleyebilirsiniz.

VPN kullanarak, yurtdışından Exxenspor ile maç izlemek de mümkün.

TRT yurtdışı paketleri

Öncelikle TRT kanallarını içerek yurtdışı paketleri ve ücretleri ülkeden ülkeye değişebileceğini belirtmekte fayda var. Bazı ülkelerden TRT resmi internet sitesine erişim sağlanabilir ve canlı olarak kanal akışı izlenebilir. Fakat bu Türkiye dışındaki tüm ülkeler için geçerli olmayabilir.

Örneğin Avrupa ülkeleri için beINConnect aboneliği ile TRT kanallarını da içeren bazı ulusal kanallara erişim sağlamak mümkünken diğer kıtalardaki erişim seçenekleri değişebilir. Ek olarak yayın hakları yalnızca Türkiye için alınan bazı içerikler yurtdışından görüntülenmeyebilir.

Eğer Avrupa’da yaşıyorsanız ve TRT kanallarını izlemek istiyorsanız güncel olarak beINConnect abonelikleri iki paket şeklinde sunuluyor:

 • Futbol + Ulusal Kanallar
 • Sadece Ulusal Kanallar

beIN Media Group tarafından sunulan bu paketler ile TRT 1 kanalını da kesintisiz izlemek mümkün. Bu sayede TRT Ana Haber bültenine ek olarak TRT 1’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul, Gönül Dağı ve Sen Türkülerini Söyle gibi popüler programları da yurtdışında internet sitesi üzerinden hem canlı olarak takip edebilir hem de geçmiş bölümleri izleyebilirsiniz.

Yurtdışında TRT izlemek için ücretler ne kadar?

TRT kanalları Türkiye’de uydudan ücretsiz olarak televizyonda izlendiği gibi aynı zamanda TRT resmi internet sitesi üzerinden de takip edilebilir. IP adresiniz Türkiye’de göründüğü sürece TRT kanallarını ücretsiz izlemek mümkün. Ancak aynı durum yurtdışındayken maalesef geçerli değil.

TRT kanallarına erişim ülkeden ülkeye farklılık gösterse de Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerini baz alırsak TRT 1 izlemenin yollarından biri eski adı Digiturk Play olan beINConnect üyeliği satın almak. Örneğin Almanya’daki Türk vatandaşlarının ulusal kanalları izleyebileceği beINConnect üyelik paketleri 2023 yılı için şu şekilde:

 • Futbol + Ulusal Kanallar peşin ödemeli 1 yıllık 119 Euro
 • Sadece Ulusal Kanallar peşin ödemeli 1 yıllık 89 Euro
 • Sadece Ulusal Kanallar peşin ödemeli 2 yıllık 189 Euro

Ancak beINConnect yurtdışı üyeliği tüm ülkelerde sunulmayabilir. Bu noktada TRT 1 izlemek için en çok tercih edilen yöntemlerden biri yukarıda bahsetmiş olduğumuz VPN servislerini kullanmak. ExpressVPN gibi güvenilir bir VPN sağlayıcı ile sadece ulusal kanalları değil Türkiye’de izlenebilen tüm kanal ve platformlardaki içeriklere Türkiye’deymiş gibi erişim sağlamak mümkün.

ExpressVPN Sitesine Git


Yurtdışında TRT ‘i neden izleyemiyorum?

TRT kanalları ulusal kanallar arasında yer aldığı için TRT’nin yerel içerikleri diğer ülkelerde telif ve yayın haklarından dolayı görüntülenemeyebilir. Öte yandan yabancı uydularda TRT kanalları yer almadığı için Türksat yayını sağlayan ayrı bir uydu kurulumu yapmanız ya da beINConnect yurtdışı aboneliği satın almanız gerekebilir.

Eğer yurtdışından TRT izlemek istiyorsanız bulunduğunuz ülkedeki alternatif yolları araştırarak sizin için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Yurtdışından ücretsiz VPN ile TRT izlenir mi?

TRT kanallarını yurtdışından izlemek için VPN kullanımını tercih ettiyseniz araştırmalarınız boyunca piyasada pek çok VPN sağlayıcı bulabilirsiniz. Bazı VPN servisleri ücretsiz hizmet sağladığını belirtse de bu ücretsiz VPNler kişisel verilerinizin korunması konusunda güvenilir olmayabilir.

Öte yandan karşınıza çıkan bazı ücretsiz VPN sağlayıcılar Türkiye’de bir sunucuya sahip olmayabilir. Bu noktada Türkiye’deki içerikleri izlemek için bu araçlar size yardımcı olamaz. Türkiye’deki yerel içeriklere erişebilmek için seçeceğiniz VPN sağlayıcının Türkiye’de sunucusu bulunması gerekir.

Ek olarak ücretsiz VPN sağlayıcılar hız konusunda beklentilerinizi de karşılamayabilir. Herhangi bir ücret talep etmeyen bir VPN size yüksek hızda bağlantı sağlamayabilir. Hızlı ve kesintisiz bir bağlantı için ExpressVPN gibi uygun fiyatlı ve güvenilir bir VPN sağlayıcı tercih edebilirsiniz.

İlgili: Yurtdışından BluTV izlemek ve Yurtdışından Türkiye Netflix izlemek

Özetle

Yurtdışında yaşadığınız süre boyunca ülkenizden ve takip etmek istediğiniz içeriklerden uzak kalmamak için farklı yollar arıyor olabilirsiniz. Gurbetteki çoğu Türk vatandaşımız hem vatanında neler olup bittiğini TRT 1’den takip etmek hem de Gönül Dağı, Diriliş Ertuğrul gibi popüler içerikleri takip etmenin yollarını araştırıyor.

Bu yazımızda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için farklı alternatif yollardan bahsettik. Bu alternatif yöntemler kısaca:

 • Uydu bağlantısı ve kurulumu
 • beINConnect aboneliği
 • VPN kullanımı

Bu yöntemlerden uydu ve beINConnect aboneliği Türkiye dışındaki tüm ülkelerde geçerli olmayabilir. Ancak VPN kullanımı hem garanti hem de tüm ülkelerde tercih edilebilir bir yöntem. ExpressVPN gibi hızlı ve güvenilir bir VPN sağlayıcı kullanarak TRT kanalları da dahil Türkiye’de erişime açık tüm içerikleri kolayca izleyebilirsiniz. Türkiye konumunda TRT resmi sitesine ücretsiz olarak erişilebildiği için

Üstelik ExpressVPN, yeni üyeliklere özel 12 aylık abonelikte +3 ay ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. Eğer aboneliğiniz başlattıktan sonra memnun kalmazsanız ilk 30 gün içinde para iade garantisi de mevcut. Siz de bu kampanyadan ve diğer ExpressVPN avantajlarından faydalanmak isterseniz ExpressVPN internet sitesini ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git


Sıkça sorulan sorular

TRT yurtdışında izlenir mi?

Yurtdışında yaşıyorsanız bulunduğunuz ülkeden TRT kanallarını izlemek mümkün. Bu noktada yaşadığınız ülkeye göre farklı alternatifler mevcut. Uydu kurulumu, internet sitesinden online izleme, beINConnect aboneliği ve VPN kullanımı yurtdışındaki Türk vatandaşları tarafından tercih edilen yöntemler arasında. Geleneksel bir yöntem olan uydu ve çanak sistemi artık pek tercih edilmese de özellikle yüksek hızda kesintisiz bağlantı sağlayan VPN hizmetleri giderek popülerleşiyor. ExpressVPN gibi güvenilir bir VPN hizmeti ile TRT kanallarını yurtdışından kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Yurtdışından VPN ile TRT izleyebilir miyim?

Türkiye dışında yaşıyorsanız güvenilir bir VPN sağlayıcı kullanarak konumunuzu Türkiye olarak belirleyebilir ve TRT kanallarını hiçbir kısıtlama ya da kesinti olmadan izleyebilirsiniz. Cihazınızda VPN kurulumunun ardından TRT resmi sitesine girerek “Canlı İzle” sekmesinden hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Bu noktada ExpressVPN gibi hem Türkiye’de sunucusu bulunan hem de güvenilir bir VPN sağlayıcı tercih edebilirsiniz.