VPN ile Türkiye’den Booking Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Booking.com, 1996 yılından beri seyahat edenler için dünya genelinde pek çok ülkede otel rezervasyonları ve çeşitli ulaşım seçenekleri sunan Hollanda merkezli global bir dijital seyahat şirketi. Dünya çapında da oldukça popüler bir şekilde kullanılıyor. Fakat Türkiye için durum biraz farklı.

2017 yılından itibaren Türkiye’deki kullanıcılar Booking üzerinden yurt dışındaki otellerde rezervasyon yapabilse de Türkiye’de yer alan tesislere erişim sağlayamaz ve bu tesisler için rezervasyon yapamaz hale geldi. Yani kısıtlama sadece Türkiye’de yaşayanların yine Türkiye’deki otellere rezervasyon yapması durumunda geçerli. Bunun yanı sıra yurt dışındaki Booking kullanıcıları için Türkiye’deki otellerde rezervasyon hizmeti hala devam ediyor.

Türkiye’de yaşıyor olsanız dahi VPN kullanarak Booking.com’u kullanabilirsiniz. Daha detaylı yer vereceğimiz bu yöntem ile eğer Türkiye’de yaşıyorsanız ve Booking üzerinden otel rezervasyonu yapmak istiyorsanız ExpressVPN gibi güvenilir bir VPN sağlayıcı tercih edebilirsiniz. VPN sayesinde IP adresiniz farklı bir ülkede görüneceği için yurt dışındaki kullanıcılar gibi Türkiye’deki otelleri de görebilir ve seçeceğiniz tesislerde rezervasyon yapabilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git
Bu yazımızda VPN kullanarak nasıl Booking rezervasyonu yapılabileceğini detaylı olarak açıklayacağız.

Booking Türkiye’de kullanılıyor mu?

2017 yılı öncesi Türkiye’deki kullanıcılar Booking üzerinden Türkiye’deki tesislere de erişim sağlayabiliyor ve rezervasyon yapabiliyordu. Ancak 2017 yılında Türkiye’deki Booking kullanıcıları için Türkiye’de yer alan otellerde rezervasyon faaliyetleri durduruldu.

Türkiye’deki kullanıcılar yine kısmi erişim ve yurt dışı otellerini görüntüleyebilseler de kendi ülkelerindeki otellerde yer ayırtamıyor. Türkiye’de yaşayanların farklı sitelerden otel rezervasyonu yapması bekleniyor. İlerleyen zamanlarda bu durum değişebilir ancak Aralık 2023 itibariyle henüz erişim yok ve ne zaman açılacağına dair herhangi bir açıklama da mevcut değil.

Booking.com’a erişim bulunmazken yurt dışından erişebilir ve hem Türkiye’deki otellerde, hem de yurt dışındaki oteller için rezervasyon yapabilirsiniz. Türkiye’de yasaklanmasının nedenleri çok açık değil. Fakat insanlar bu durumda alternatif sitelerden rezervasyon yapmak durumunda bırakılıyor. Booking.com başka sitelerde daha uygun fiyat bulmanız durumunda farkı size iade etmeyi garanti eden güvenilir bir şirket. Bu nedenle alışkın olduğunuz bir siteden güvenilir ve uygun fiyatlara otel, ulaşım ve aktivite rezervasyonları yapmak istemeniz gayet anlaşılabilir.

Bu noktada, bu kısıtlamayı ortadan kaldırabilecek bir yöntem mevcut:

 • Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız ve Booking üzerinden Türkiye konumunda yer alan tesislerde rezervasyon yapmak istiyorsanız ExpressVPN gibi güvenli bir VPN kullanabilirsiniz.
 • VPN hizmeti, internet bağlantınız esnasında gerçek konumunuzu gizleyerek IP adresinizi farklı bir ülkede gösterir.
 • Bu sayede Türkiye’deyken farklı bir ülkedeymiş gibi Booking internet sitesine erişim sağlayabilir ve Türkiye’deki otelleri de görüntüleyebilirsiniz.

VPN ile Türkiye’den Booking rezervasyonunu nasıl yapacağınızı yazımızın devamında adım adım anlatacağız.

Tekrar belirtelim: Aslında Booking.com üzerinde Türkiye’deki oteller ve tatil yerleri mevcut, ancak bu tesislerde rezervasyon hizmeti sadece yurt dışından erişime açık. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcılar da yurt dışındaki tesislere Booking.com üzerinden ulaşabilir. Yani kısaca Booking.com Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmadı. Yalnızca Türkiye’deki kullanıcıların Türkiye’de yer alan otellere erişimi kısıtlandı. Bu nedenle eğer yurt dışında yaşıyorsanız Booking üzerinden Türkiye’deki otellerde kolaylıkla rezervasyon yapabilirsiniz. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, sadece Türkiye dışındaki konumlarda yer alan tesislere erişebilirsiniz.

Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi sizi kısıtlamalara karşı koruyan, alternatif bir seçeneğiniz daha var. Yazının devamında bu alternatif yöntemden ayrıntılı bahsediyor olacağız.

ExpressVPN 3 ay ücretsiz kampanya

Türkiye’den Booking rezervasyonu nasıl yapılır?

Bildiğimiz üzere, 2017 yılından itibaren ve halen daha Türkiye konumundan Türkiye’deki otellere Booking.com üzerinden rezervasyon yapma hizmeti mevcut değil. Booking.com internet sitesine erişim sağlansa da otel arama sekmesinde Türkiye’deki otelleri aratmak, incelemek ve rezervasyon yapmak mümkün değil. Türkiye’deki Booking kullanıcıları sadece yurt dışındaki otelleri görebilir.

Ancak bu durumda ExpressVPN gibi alternatif yöntemlerle Türkiye’deki otelleri görmek de mümkün. ExpressVPN gibi güvenilir VPN ile yurtdışından internete bağlanabilir ve Booking.com üzerinden Türkiye’deki otelleri aratabilirsiniz. VPN sayesine IP adresiniz farklı bir ülkede görüneceği için Booking.com internet sitesini yurtdışındaki bir kullanıcı gibi görüntüleyebilirsiniz.

VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ anlamına gelir. VPN kullanarak mevcut IP adresinizi değiştirerek başka ülkede bir IP adresine bağlanabilirsiniz. Bu da size internet ağında konum seçme şansı verir. Örneğin, VPN kullanıp, Almanya’daki bir IP adresi ile internete bağlandığınızda, tüm internet sunucuları size konumunuz Almanya’daymış gibi davranır. Bu durumda Türkiye’deki tüm yasaklı siteler, erişimi kısıtlanmış web sitelerine ve uygulamalara erişiminiz açılmış olur. Booking.com sadece Türkiye’de sınırlı faaliyet gösterdiği için, herhangi bir ülke konumu seçerek, Türkiye’ye özgü Booking kısıtlamasını aşmış olacaksınız.

Eğer siz de VPN ile Booking rezervasyonunun nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız takip etmeniz gereken adımları aşağıdaki bölümde detaylı olarak açıklayacağız. Gelin VPN kullanarak Türkiye’deki kısıtlamaları nasıl aşarız inceleyelim.

ExpressVPN Sitesine Git

VPN ile Booking rezervasyonu nasıl yapılır?

Eğer Türkiye’de ikamet ettiğiniz süreçte Booking.com üzerindeki Türk otelleri de görmek ve rezervasyon yapmak istiyorsanız ExpressVPN gibi hızlı ve güvenli bir VPN sağlayıcıyla bu işlemleri kolayca tamamlayabilirsiniz. Veya yurt dışındayken rezervasyonunuzu yaptınız ama Türkiye’ye geldiniz ve Booking’e erişiminiz kısıtlı. Bu tür durumlarda mağduriyet yaşamamak için Express VPN güvenilir hizmet veren, probleminize çözüm olacak bir yöntem olabilir.

VPN kullanarak Booking rezervasyonu yapmak için takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

 1. Güvenilir bir VPN satın alın.

İlk olarak ExpressVPN gibi kişisel verilerinizi banka düzeyinde şifreleme ile koruyan güvenilir bir VPN hizmeti araştırın ve satın alma işlemlerini tamamlayın. İnternette araştırmanız esnasında karşınıza çıkabilecek olan ücretsiz VPN’lerden kaçının. Çünkü güvenilir olmayan bir VPN sağlayıcısı, tüm kişisel verilerinize erişebilir ve çevrimiçi dolandırıcıların eline düşebilirsiniz. Bu nedenle en önemli nokta güvenilirliğinden emin olduğunuz, dünya çapında bilinen, kullanılan ExpressVPN gibi bir hizmetten yararlanmak.

ExpressVPN Sitesine Git

 1. Cihazınızda/cihazlarınızda VPN kurulumunu tamamlayın.

Seçtiğiniz VPN sağlayıcı üzerinde üyelik oluşturup, ödeme işlemlerini tamamlamanın ardından dilediğiniz cihazda/cihazlarda VPN kurulumu gerçekleştirin. Bu aşamada eğer Türkiye’deki otelleri görüntülemek ve bu otellerde rezervasyon yapmak istiyorsanız ülke olarak Türkiye dışında bir ülke seçmeniz gerekir. Booking için geçerli kısıtlama sadece Türkiye için geçerli olduğu için herhangi başka bir ülke IP’sine bağlanmak yeterli olacak.

 1. Kurulum sonrası Booking.com internet sitesini ziyaret edin.

VPN kurulumunu tamamladıktan sonra cihazınızın IP adresi farklı bir ülkede görüneceğinden dolayı Booking.com internet sitesine girdiğinizde otel arama kısmına Türkiye konumundaki bir bölge, şehir ya da otel yazabilirsiniz. Kısıtlama kalkmış olacağı için booking.com sitesindeki tüm otellere ve hizmetlere sınırsız erişebilirsiniz. Yani Türkiye sınırları içinde değil de başka bir ülkeden otel rezervasyonu yapıyormuş gibi rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

 1. Otel aratın ve rezervasyon yapmak istediğiniz oteli/otelleri seçin.

VPN sayesinde Türkiye’de dilediğiniz konumdaki otelleri aratıp kriterlerinize uygun otel ya da otelleri seçerek rezervasyon adımına ilerleyebilirsiniz. Aradığınız kriterlerdeki size en uygun oteli seçenekler arasından seçebilirsiniz. Bu konuda sizin konumunuza yönelik bir engel veya kısıtlama olmayacağı için, Türkiye’deki otelleri Booking fiyatı ile rezerve edebilirsiniz. Otellerin yanı sıra yine Türkiye için sunulan diğer ulaşım, aktivite gibi hizmetlerden de sınırsız faydalanabilirsiniz.

 1. Rezervasyon işlemlerini tamamlayın.

Son aşamada rezervasyon yapmak istediğiniz tarihleri, kişisel bilgilerinizi ve ödeme bilgilerini girerek rezervasyonunuzu kolayca yapabilirsiniz. Kimi oteller ve işletmeler ön ödeme talep etmezken, bazı oteller de önceden ödeme yapmanızı isteyebilir. Kimi durumlarda ödemeyi otelde yapacak olsanız dahi, iptal durumlarında işletmeyi korumak adına kart bilgileriniz istenebilir.

İşte bu kadar!

Yukarıdaki adımlarda da göreceğiniz üzere VPN ile Booking rezervasyonu yapmak oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey Booking internet sitesinde otel aratmadan önce cihazınıza VPN indirmek ve kurulumu Türkiye dışında bir ülke seçerek tamamlamak. Konumunuzu Türkiye dışında göstermek, ülke içindeki sınırı sizin için özel bir şekilde kaldıracak.

Bu konuda çok önemli bir nokta güvenilir bir VPN seçimi. Güvenebileceğiniz bir VPN hizmeti sağlayıcısı seçmeniz olmazsa olmaz. ExpressVPN gibi dünyaca ünlü, güvenilirliği referanslarla kanıtlanmış bir sağlayıcı kullanarak, içiniz rahat VPN hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer siz de VPN ile Booking üzerinden Türkiye’deki otellerde rezervasyon yapmak istiyorsanız dünya genelinde popüler VPN sağlayıcılardan biri olan ExpressVPN’in yeni abonelere özel kampanyasından faydalanabilirsiniz.

ExpressVPN, ilk kez üye olarak kullanıcılarına 12 aylık aboneliklerde +3 ay ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. Böylece 12 aylık ödeme yaparak 15 ay boyunca ExpressVPN hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu kampanyaya ek olarak ExpressVPN’in kullanıcılarına sunduğu diğer avantajlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Memnun kalmazsanız ilk 30 gün içinde para iade garantisi.
 • Dünya genelinde çok sayıda sunucusu ile popüler VPN sağlayacılarından.
 • Android, iOS ve Windows gibi farklı işletim sistemlerine uyumlu.
 • Banka düzeyi şifreleme ile kişisel verilerinizi koruma.
 • Hem internet sitesinde hem de uygulamasında Türkçe dil desteği.
 • Bant genişliği sınırlaması olmadığı için hızlı bağlantı.

ExpressVPN hakkında daha çok bilgi edinmek ve üyelik oluşturmak için aşağıdaki butona tıklayarak ExpressVPN internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git

Booking.com güvenilir mi?

Booking.com dünya çapında en çok tercih edilen dijital seyahat şirketlerinden biri olarak kullanıcılarına güvenilir hizmet sunan bir platform. Eğer Booking.com üzerinde yer alan otellerden biriyle ya da rezervasyonunuzla ilgili bir sorun yaşarsanız Booking.com müşteri hizmetleri 7/24 hizmete açık. Booking.com resmi iletişim kanalları yaşayacağınız olası bir sorunda her an size destek olmaya hazır. Ayrıca Booking.com’da yer alan kişisel verileriniz ve ödeme bilgileriniz yüksek düzey şifreleme ile korunur.

Güvenli olmasının yanı sıra, en düşük ücretleri de garanti eden bir site. Şirket politikası olarak en düşük oda fiyatını verdikleri konusunda iddialılar ve eğer başka bir sitede daha düşük bir fiyata oda bulursanız, aradaki farkı da size ödemeyi garanti ediyorlar. Bu politika da güvenilirliklerine olumlu katkıda bulunuyor.

Dahası, rezervasyon yaptığınız bir oda için son anda karşı taraf iptal ederse, booking.com size özel benzer oda seçenekleri sunuyor. Aynı şartlarda, benzer fiyatlarda oda bulamadığınız takdirde, yeni rezervasyondaki fiyat farkını size iade ediyor. Kurumsal ve güvenilir bir firma olan Booking, müşteri memnuniyetini hep ön planda tutuyor.

Booking rezervasyonu için VPN kullanmak güvenli mi?

VPN dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde, çeşitli nedenlerle kullanılan bir uygulama. VPN kullanmak genellikle güvenilir bir yöntem. Fakat bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında ciddi güvenlik açıkları verebilir. Güvenli bir şekilde VPN kullanmak için yapmanız gerekenleri biraz daha detaylı açıklayalım.

Eğer ExpressVPN gibi güvenli bir VPN hizmeti tercih ederseniz, Booking rezervasyonları yapmanız veya başka VPN kullanmanızı gerektiren işlemleriniz için VPN kullanmanızda herhangi bir sakınca olmaz. Güvenilir ve bilinen VPN şirketleriyle çalıştığınızda, onlardan hizmet aldığınızda, herhangi bir güvenlik açığı sorunuyla karşılaşmazsınız. Son derece güvenilir bir şekilde VPN kullanabilirsiniz.

Kişisel verilerinizin güvende olduğundan ve ödeme yaptığınız kart bilgilerinizin paylaşılmayacağından emin olmak isterseniz ExpressVPN gibi dünya genelinde çok sayıda kullanıcısı olan popüler ve güvenilir bir VPN sağlayıcı kullanabilirsiniz. ExpressVPN, Booking rezervasyonlarınızı içiniz rahat bir şekilde yapabilmenize imkan verir. Kullandığınız VPN hizmetinin güvenilir olması çok önemli. Bu hususta titiz davranmakta fayda var.

Ancak piyasada hem ücretli hem de ücretsiz pek çok VPN sağlayıcı bulunuyor. Bunların tümü güvenilir olmayabilir. Hatta ücretsiz VPN hizmeti sağladığını iddia eden internet reklamlarından, e-postanıza gelen ücretsiz VPN postalarından kaçınmanız güvenliğiniz açısından faydalı olabilir. Güvenli VPN sağlayıcıları sizin güvenliğinizi garanti edebilmek için sizden belirli bir üyelik ücreti talep etmek durumundadır. Bu nedenle ücretsiz VPN hizmeti verdiğini iddia edenlerin çoğu sizden kişisel veya finansal bilgilerinizi çalmaya çalışan internet korsanları olabilir.

Eğer güvenilir bir şekilde VPN kullanarak Booking rezervasyonu yapmak istiyorsanız, ExpressVPN gibi popüler ve yüksek düzey şifreleme kullanan bir VPN tercih edebilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git

Özetle

Dünya genelinde çok sayıda kullanıcıya sahip Booking.com, 2017 yılından itibaren Türkiye’deki kullanıcıların Türkiye konumunda yer alan konaklama seçeneklerini erişimini kısıtladı. Her ne kadar yurt dışından erişim bulunsa da, Türkiye’den Türkiye’deki otellere rezervasyon yapmamız mümkün değil.

Bu yazımızda Türkiye’deki Booking.com kullanıcılarının Türkiye’deki otellere engelsiz bir şekilde nasıl erişebileceklerini detaylı olarak açıkladık.

 • VPN kullanarak internete bağlandığınız IP adresinizi Türkiye dışında bir ülkede göstererek Booking rezervasyonu yapabileceğinizi açıkladık.
 • Eğer siz de Türkiye’deyken kendi ülkenizdeki otellerde Booking.com üzerinden rezervasyon yaptırmak istiyorsanız ExpressVPN gibi güvenli bir VPN sağlayıcı kullanarak kolayca rezervasyon işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Son olarak ExpressVPN indirim kodu ile yeni üyelere özel 12 aylık paketlerindeki +3 ay ücretsiz kullanım hakkı tanıdığını da tekrar hatırlatalım.

 • Eğer ilk kez ExpressVPN kullanacaksanız 12 aylık paket satın aldığınızda ExpressVPN’i 15 ay boyunca kullanabilirsiniz.
 • Üstelik üyelik sonrası hizmetten memnun kalmazsanız ilk 30 gün içinde para iade garantisi de mevcut.
 • ExpressVPN ile Türkiye’deki otelleri Booking.com üzerinde herhangi bir kısıtlama olmadan görüntüleyebilir ve seçeceğiniz otel ya da otellerde rezervasyon yapabilirsiniz.
 • Eğer Booking.com üzerinden Türkiye’deki otelleri görüntülemek istiyorsanız VPN kurulumu esnasında herhangi bir kısıtlama bulunmayan Türkiye dışında bir ülke seçmeyi de unutmayın.

ExpressVPN kampanyasından yararlanmak için aşağıdaki butona tıklayarak hemen üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

ExpressVPN Sitesine Git