Romanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Orta Avrupa ülkelerinden olan Romanya birçok Türk vatandaşının yaşadığı ve çalıştığı bir ülke. Azınlık grupların başında gelen Türklerin yaşadığı Romanya’dan Türkiye’ye para göndermek için ucuz ve avantajlı yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Romanya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Wise ile Romanya’dan Türkiye’ye para gönderme işlemini 4 basit adımda tamamlayabilirsiniz.

 1. Wise sitesi üzerinden hesap açın.
 2. Göndermek istediğiniz RON miktarını girin.
 3. Alıcı IBAN adresini ve ad soyadını yazın.
 4. Referans numaranızla banka hesabınızdan Wise’ın belirttiği IBAN’a parayı gönderip işlemi başlatın.

Uluslararası para transferi yapmak isteyen kişilerin en çok kullandıkları para gönderme yöntemi Swift işlemleridir. Bankalar aracılığı ile yapılan Swift işlemleri dışında günümüzde Romanya’dan Türkiye’ye para gönderebileceğiniz başka alternatif yöntemler de bulunuyor.

Yukarıda kısaca anlattığımız Wise ile Romanya’dan para transferi işlemini daha detaylı açıklayacağız.

Wise (eski adıyla Transferwise), hem kullanım kolaylığı hem de kullanıcılarına sunduğu düşük komisyon oranları ile en çok tercih edilen uluslararası para transfer yöntemlerinden biri. Wise ile birçok ülkeden Türkiye’ye ve Türkiye’den birçok ülkeye para transferi yapabilirsiniz.

Bunun için bilmeniz gereken tek bilgi ise para göndermek istediğiniz kişinin IBAN numarası / hesap numarası. Wise kullanarak Romanya’dan Türkiye’ye para göndermek için neler yapılması gerektiğini daha detaylı inceleyelim.

Wise ile Romanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Para transferi yöntemleri içerisinde kullanıcılarına düşük komisyon sunan Wise aynı zamanda kur farklarını da ortadan kaldırdığı için günümüzde oldukça tercih ediliyor. 

Wise ile para göndermek isterseniz yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Bizde sizler için Wise’ı kullanarak nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım listeledik.

 • İlk olarak Wise sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olduğunuz zaman ad ve soyadı gibi kişisel bilgileriniz istenir. Bu bilgiler kimlik doğrulaması istenildiği zaman oldukça önemli olacağından eksiksiz olarak yazmanız gerekir.
 • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra hangi ülkeye para göndermek istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip, para transfer işlemlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin; Romanya’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız para birimini ise Romen Leyi (RON) olarak seçmeniz gerekir.
 • Göndermek istediğiniz para miktarını girdikten sonra Wise üzerinden ne kadar komisyon kesileceğini ve alıcının hesabına ne kadar tutar gideceği gibi bilgileri görebilirsiniz.
 • Ardından Türkiye’deki para gönderimi yapmak istediğiniz hesabın IBAN numarasını ve alıcının adı ve soyadı gibi bilgileri girmeniz istenir.
 • Son olarak parayı hangi hesabınızdan çekileceğini seçersiniz. Wise ile para transferi yaparken banka kartından veya kredi kartından gönderim yapma seçenekleri sunuyor.
 • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra para alıcının hesabına 1 iş günü içerisinde gönderilir. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz güvenlik için Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebileceğini de belirtelim.

Wise ile para transferi yaparken ekstra bir masrafla karşılaşmamak için yerel para birimlerini seçilmesi gerekir.

Örneğin; Romanya’dan Türkiye’ye para gönderimi yapılırken, gönderenin para birimi olarak Romen Leyi ve alıcının para birimi olarak ise Türk Lirası seçilmelidir. Aynı şekilde Türkiye’den Romanya’ya para gönderirken de gönderenin para birimi Türk Lirası, alıcının para birimi ise Romen Leyi olarak seçilmelidir.

Romanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücreti

Romanya’dan Türkiye’ye 5000 RON göndermek için Wise ile 60 RON ücret ödemeniz gerekir. Bankalar ve SWIFT aracılığıyla bu işlemi yapmak istediğinizde ortalama masraf 250 RON olur.

romanyadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü 5 Şubat 2022 tarihinde alınmıştır.

Peki, Wise ile transfer yaparken komisyonlar nasıl düşük olabiliyor? Bunun cevabı oldukça basit. Wise ile para transferi yaparken iki farklı ülke arasında para gönderimi yapsanız da aslında teknik olarak uluslararası bir para transferi gerçekleştirmiş olmuyorsunuz.

Siz Wise üzerinden Romanya’dan para gönderdiğinizde parayı Wise’a göndermiş oluyorsunuz. Wise ise alıcıya Avrupa’da bulunan banka hesabından para gönderimi yapıyor. Yani işlem uluslararası para transferi gibi değil, 2 farklı havale işlemine dönüşüyor.

Bu işlem sırasında Wise da komisyon alıyor. Ancak yapılan işlem daha az masraflı olduğu için Wise’ın bu işlemler sırasında aldığı komisyon da uygun oluyor. 

Para transferi sırasında gösterilen kur Wise tarafından Google’daki anlık kur birimine göre hesaplanıyor. Böylece kullanıcıların alıcıya ne kadar para gideceğini ve kesilen komisyonu anlık olarak görme imkanları oluyor. Wise ile Romanya’dan Türkiye’ye bir para transferi yaptığınız zaman alıcıya ne kadar para gideceğini yukarıda örnekle açıklamıştık.

Eğer Türkiye’den Romanya’ya para transferi yapmak isterseniz aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun için transfer yönünü TL’den RON’a şeklinde değiştirmeniz gerekir. Bu işlemler sırasında Wise’ın gösterdiği miktarlar dışında ek bir kesinti gerçekleşmez. Yani Wise kullanıcılarına işlemler sırasında şeffaflık sunar.

Aynı zamanda Wise üzerinden farklı transfer türleri seçerek kesilen komisyon miktarını da değiştirebilirsiniz. Wise kullanıcılarına Romanya’da 2 farklı transfer türü sunar. Romanya’dan Türkiye’ye 1.000 RON göndermek istiyoruz. Bu durumda hızlı transferi seçersek 17,31 RON kesinti yapılır ancak düşük maliyetli transferi seçersek yapılan kesinti 13,36 RON olacaktır.

Wise dışında Romanya’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transfer seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekleri de kısaca inceleyelim.

Romanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

Romanya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için kullanılabilecek yöntemlerden 5 tanesi:

 • Wise
 • Transfergo
 • SWIFT
 • Western Union
 • Moneygram

Yurtdışından para gönderme yazımızda burada bahsettiğimiz bazı yöntemlere daha detaylı şekilde değinmiştik.

Romanya’dan Türkiye’ye Swift Yapmak

Swift işlemleri bankalar aracılığıyla yapılan para transfer işlemleridir. Yurtdışı EFT işlemi olarak nitelendirebileceğimiz Swift işlemleri günümüzde en çok tercih edilen para transfer yöntemlerinin başında geliyor. Mobil veya internet bankacılığı ile de banka şubesine gitmeden Swift işlemleri gerçekleştirilebilir.

Swift işlemlerinin dezavantajı ise alınan komisyon oranlarıdır. Para gönderimi sırasında kesilen komisyonlar sadece gönderenden değil alıcıdan da kesilir. Ayrıca komisyon oranları net olmayacağından ne kadar kesinti yapılacağı da bilinemez. Bu durumda da alıcıya gönderilmek istenilen paradan çok daha farklı bir gider.

Son olarak, Swift işlemleri genellikle bankadan bankaya farklılık gösterir ancak bu işlemler için mutlaka alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız Türkiye’deki bankanın Swift/BIC kodunu bilmeniz gerekir. Bizde Türkiye’de bulunan tüm bankaların Swift kodlarını sizler için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın Swift kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Banka SWIFT ücretleri yazımız aracılığıyla bankaların alıcı komisyonlarını öğrenebilirsiniz.

SWIFT hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Swift ile Yurtdışı Para Transferi yazımızı okuyabilirsiniz. Aynı zamanda Swift Nedir Nasıl Yapılır ve Swift Ücretleri yazıları da ilginizi çekebilir.

Romanya’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Para transferi yaparken; kur oranı, alınan komisyon, paranın alıcıya ulaşma süresi gibi koşullar hangi para transfer yöntemini seçebileceğinizi etkileyen seçenekler arasındadır. 

Romanya’dan Türkiye’ye Wise ile düşük maliyetli para göndermek 1 iş günü, SWIFT ile göndermek ise ortalama 3 iş günü sürer.

Wise kullanıcılarına 1 iş günü seçeneği sunmaktadır. Yani Romanya’dan gönderdiğiniz para Türkiye’deki alıcıya 1 iş günü içerisinde ulaşır. Eğer hızlı transfer seçeneğini seçerseniz biraz daha fazla komisyon ödeyerek parayı alıcıya 1 saat içerisinde ulaştırabilirsiniz.

Swift işlemleri ise bankalar aracılığıyla gerçekleştirilir ve genellikle paranın alıcıya ulaşma süresi 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Bu durumda da Wise düşük komisyon oranları ve paranın gönderim hızı gibi yönlerle öne çıkmaktadır.