Yunanistan’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Türkiye’nin sınır komşularından olan Yunanistan’dan Türkiye’ye para göndermek için farklı alternatifler bulunur.

Biz de bu yazımızda Yunanistan’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapılabileceğini ve en iyi alternatif para transfer yöntemlerini anlatacağız.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

Yunanistan’dan Türkiye’ye para göndermek için en popüler yöntemleri listemizde bulabilirsiniz:

 • Wise
 • Transfergo
 • Western Union
 • Moneygram
 • Yunan bankalarından yapılan Swift
 • Paysend

Yunanistan’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Yunanistan’dan Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen kişilerin genellikle ilk tercih yöntemi bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT yöntemidir.

SWIFT işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmadan önce uluslararası para transferi yapmanın daha kolay ve daha ucuz bir yönteminden bahsetmek istiyoruz.

Wise (eski adıyla Transferwise), hem kullanım kolaylığı hem de kullanıcılarına sunduğu düşük komisyon oranları ile Yunanistan Türkiye arası en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinin başında geliyor. Para göndermek için bilmeniz gereken tek bilgi alıcının IBAN numarası. Wise ile Yunanistan’dan Türkiye’ye nasıl para gönderebileceğiniz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Wise ile Yunanistan’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Wise, günümüzde 10 milyondan fazla kullanıcısı bulunan bir para transfer şirketidir. Dünya üzerindeki herhangi bir ülkeye para transfer yapmak istediğinizde bulabileceğiniz en düşük komisyonları sunan Wise aynı zamanda para transferi sırasında oluşan kur farkı gibi problemleri de ortadan kaldırdığı için oldukça tercih ediliyor.

Wise ile para göndermek isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Bizde sizler için Wise’ı kullanarak nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım listeledik.

 1. Wise web sitesine giderek kişisel bilgilerinizi girip kaydolun.
 2. Yunanistan’dan Türkiye’ye para göndermek için gönderen para birimini Euro, alıcı para birimini ise TRY olarak seçin
 3. Göndermek istediğiniz para miktarını girin. Alıcının eline geçecek TL miktarını göreceksiniz.
 4. Alıcı banka bilgilerini ve ad soyad bilgilerini girin.
 5. Son olarak girdiğiniz bilgileri kontrol edin.
 6. İşlemi başlat diyerek banka transferi ya da kredi kartı ile ödemeyi yapın.

Yurtdışından IBAN’a para gönderme yazımızda bu yöntemi daha detaylı bir şekilde açıklamıştık.

Wise ile para transferi yaparken ekstra bir masrafla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de hangi para birimini seçtiğinizdir. Yunanistan’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderenin para birimini Euro ve alıcının para birimini ise TL olarak seçtiğinize dikkat etmeniz gerekir.

Wise ile yapılan işlemlerde ek masraf çıkmaması için yerel para birimleri ile işlem yapmalısınız.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücreti

yunanistandan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü 8 Şubat 2022 tarihinde alınmıştır.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Wise kullanarak 1000 Euro gönderdiğiniz zaman Wise sizden 11,98 Euro ücret alır. Bankalar aracılığıyla yapacağınız SWIFT transferinde ise ortalama masraf 25 Euro olur.

Yazımızda Wise ile para transferi yapmanın bankalara göre daha uygun olduğundan bahsettik. Peki, Wise kullanıcılarından neden daha az komisyon alıyor? Bunun cevabı oldukça basit. Wise ile para transferi yaparken iki farklı ülke arasında para gönderimi yapsanız da aslında uluslararası bir para transferi gerçekleştirmiş olmuyorsunuz.

Siz Wise üzerinden Yunanistan’dan para gönderdiğinizde parayı Wise’a göndermiş oluyorsunuz. Wise ise alıcıya Türkiye üzerinden para gönderimi yapıyor. Yani işlem uluslararası değil 2 farklı havale işlemine dönüşüyor.

Bu işlem sırasında Wise da bankalar gibi komisyon alıyor. Ancak yapılan işlem daha az masraflı olduğu için Wise’ın bu işlemler sırasında aldığı komisyonda bankalara göre daha uygun fiyatlı oluyor. 

Wise, para transferi yaptığı zaman kur oranını Google’daki anlık kur birimine göre hesaplar. Böylece alıcıya ne kadar para gideceğini ve kesilen komisyonu anlık olarak görebilirsiniz. Wise ile Yunanistan’dan Türkiye’ye bir para transferi yaptığınız zaman alıcıya ne kadar para gideceğini bir örnekle açıklayalım.

Aynı yöntemle Türkiye’den Yunanistan’a para transferi yapabilirsiniz. Bunun için transfer yönünü TL’den Euro’ya çevirmeniz yeterlidir. Yurtdışına para transferi yazımızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Wise dışında Yunanistan’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transfer seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekleri de kısaca inceleyelim.

Yunanistan’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Uluslararası para transferi yamak isteyen kişilerin en çok kullandıkları yöntemlerin başında Swift işlemleri geliyor. Bankalar aracılığı ile yapılan Swift işlemlerini yurtdışı EFT olarak düşünebiliriz. SWIFT işlemlerini bankaya gelmeden mobil veya internet bankacılığı ile de yapabilirsiniz.

Bu işlemler bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor ancak bu işlemler için mutlaka alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız Türkiye’deki bankanın Swift/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. 

Swift işlemleri ile ilgili bir diğer önemli bilgi de alınan komisyonlar. Para transferi sırasında sadece sizden değil aynı zamanda alıcıdan da bir komisyon kesilir ve bu komisyonların ne kadar olacağı bilinmez. Bu nedenle alıcıya göndermek istediğinizden çok daha farklı bir miktar gidebilir.

Türkiye’de bulunan bankaların Swift kodlarını sizler için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın Swift kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Western Union ile Para Göndermek

Swift işlemleri dışında bir diğer bilinen para transfer yöntemi Western Union. Western Union diğer alternatiflere göre biraz daha pahalı bir yöntemdir. Diğer para transfer yöntemlerine göre bir avantajı da alıcının banka hesabı olmasa da Yunanistan’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.

Western Union ile para göndermek istediğinizde bir kod verilir ve gönderdiğiniz kişi bu kod ile bir Western Union acentesine giderek parayı anında çekebilir. Ayrıca birçok banka şubesi de Western Union acentesi görevi görmektedir. Western Union ile gönderilen parayı anında çekmeniz de gerekmez. Western Union ile gönderilen para kaç gün bekler konulu bir rehber hazırlamıştık.

Western Union tarafından alınan komisyonlar diğer para transfer alternatiflerine göre daha pahalı olacağından acil bir para gönderimi gerektiren durumlarda bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Wise ile Yunanistan’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi 1 gün, SWIFT ile ortalama 3 gün Western Union ile ise 10 dakika sürer.

Para transferi yaparken; kur oranı, alınan komisyon gibi koşullar hangi para transfer yöntemini seçebileceğinizi etkileyen seçenekler arasındadır. Bunlar dışında paranın alıcıya ulaşma süresi de oldukça önemlidir. 

En hızlı para transferi gerçekleştirebileceğiniz seçenek Western Union’dır. Para gönderdiğinizde aldığınız kodu alıcıya ilettiğiniz an alıcı parayı herhangi bir Western Union acentesinden anında çekebilir. 

Wise ise kullanıcılarına 1 iş günü seçeneği sunmaktadır. Yani Yunanistan’dan gönderdiğiniz para Türkiye’deki alıcıya 1 iş günü içerisinde ulaşır. Eğer hızlı transfer seçeneğini seçerseniz biraz daha fazla komisyon ödeyerek paranın alıcıya 1 saat içerisinde ulaşacaktır.

Swift işlemleri ise bankalar aracılığıyla gerçekleştirilir ve genellikle paranın alıcıya ulaşma süresi 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Bu durumda da gerek daha düşük komisyonlar gerekse paranın gönderim süresi yönünden Wise diğer alternatiflere göre daha çok öne çıkmaktadır.