Western Union Para Çekme: Gelen Para Kaç Gün içinde Çekilmeli?

ABD merkezli bir finansal hizmet şirketi olan Western Union, uluslararası para transferinde en çok tercih edilen para transferi şirketlerinden birisidir. Birçok farklı para birimleriyle hizmet veriyor olması onu öne çıkaran faktörlerden birisidir.

Western Union, uluslararası para göndermenin çok hızlı bir yöntemidir. Bir arkadaşınızın veya ailenizden birinin acilen paraya ihtiyacı varsa, dünyanın her yerine para göndermek için para transferi hizmetlerini kullanabilirsiniz. Para çekme işlemi genellikle neredeyse anlık olacaktır. Western Union ile para çekme öncesinde para gönderildikten sonraki birkaç dakika çoğunlukla yeterli olur.

Western Union, uzun yıllardır faaliyet gösteren köklü ve itibarlı bir şirkettir, bu nedenle paranızın emin ellerde olduğunu bilerek rahatlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Western Union gönderim işlemini gerçekleştirmenin ardından para çekiminin nasıl yapılacağına ve Western Union ile gönderilen paranın ne kadar bekleyeceğine odaklanacağız.

Western Union ile Gönderilen Para Nasıl Çekilir?

Western Union ile gönderilen miktarı teslim almanın üç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yollar, anlaşmalı banka şubelerini veya Western Union acentelerini ziyaret etmek veya internet bankacılığını ya da ATM noktalarını tercih etmek olarak sıralanabilir.

Western Union para çekme konusunda özellikle acentelerden de çekim yapabildiğiniz için banka hesabı olmayan kişiler için de kolaylık sağlıyor.

Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, paranızı teslim almak adına transferin detaylarını bilmeniz gerekmektedir.

Söz konusu detaylar;

  • Göndericinin adı ve soyadı,
  • Paranın gönderilmiş olduğu ülke,
  • Paranın tutarı
  • Göndericinin size ileteceği MTCN olarak bilinen para transferini kontrol numarası

Transfer edilen parayı teslim almak adına tercih ettiğiniz bir Western Union acentesi ya da anlaşmalı banka şubelerinden birisini ziyaret edin.

Unutmayın ki bu noktada şahsınız dışında birisinin müracaatı geçerli olmayacaktır. Şubede ya da bankada yer alan yetkili ile transfer ayrıntılarını paylaştıktan sonra paranızı teslim alabilirsiniz. Bazı durumlarda yetkili, bir form doldurmanızı isteyebilir. Gerekiyorsa söz konusu form temsilci tarafından sizlere sunulacaktır. 

Garanti BBVA, Akbank, Şekerbank, Yapı Kredi veya İş Bankası gibi seçeneklerin herhangi birinde aktif olarak kullandığınız bir internet bankacılığı hesabı varsa, öncelikle internet şubesine giriş yapın. Western Union tercihini seçin. Transferin ayrıntılarını girin ve size gönderilen paranın hangi hesabınıza aktarılmasını istediğinizi seçin. Bu tercihin ardından paranız ilgili hesaba direkt olarak aktarılacaktır.

garanti-western-union-para-cekme

Eğer size gönderilen ücret tarafınıza döviz olarak ulaştıysa internet bankacılığı aracılığı ile bu miktarı teslim alabilmeniz için döviz hesabı açmanız gerekmektedir.

Eğer bir döviz hesabına sahip değilseniz, bankanızın sunmuş olduğu anlık döviz kurları üzerinden döviz miktarı TL cinsine çevirilerek banka hesabınıza geçirilecektir.

Tarafınıza yollanan parayı döviz olarak değerlendirmek ya da elinizde tutmak istiyorsanız döviz hesabı açtıktan sonra teslim almanız önerilmektedir. 

Yukarıda sıralanmış olan bankalardan birisinde hesabınız varsa, işleminizi ATM üzerinden de gerçekleştirebilme hakkına sahipsiniz. Söz konusu bankaların ATM’leri üzerinden Western Union seçeneğini tercih ettikten sonra gerekli bilgileri girerek para çekme işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Eğer paranızı fiziksel olarak doğrudan teslim almak istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi yollardan birisi ATM’leri tercih etmek olacaktır. Ancak eğer bir döviz hesabına sahipseniz ve parayı tarafınıza döviz olarak kabul edecekseniz ATM’de döviz bulunmayacağından dolayı direkt olarak bankaları tercih etmek çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Western Union ile Gelen Para Kaç Gün Bekler?

Western Union ile para gönerdiğinizde çoğu zaman paranın gönderilmesinin ardından birkaç dakika içinde teslim alınabilir.

Transferi aynı gün teslim almazsanız Western Union ile gelen para sonraki 45 gün sistemde bekler. Gönderici talep etmediği sürece gönderim tarihinden itibaren 9 ay boyunca Para göndericiye iade edilmez. Paranın çekilmemesi ve 9 aylık sürenin tamamlanması hâlinde para direkt olarak göndericiye iade edilir.

Western Union ile gönderdiğiniz para henüz çekilmediyse transfer ücretiniz de dahil olmak üzere tam geri ödeme alabilirsiniz. Eğer paranız çekildiği halde bir dolandırıcılık şüphesine sahipseniz bu noktada da Western Union ile iletişime geçip durumu bildirebilirsiniz.

Yazımızın bundaki sonraki bölümünde de Western Union ile para gönderme işleminde aklınıza takılabilecek detaylara değinmek istedik ve nasıl para gönderme işlemi yapabileceğinizi işlemek istedik.

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Western Union ile para gönderme işlemi iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Para yollamak için Western Union acentelerini tercih edebilir veya anlaşmalı bankaların internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak uluslararası para yollama işlemlerinizi gerçekleştirebilrisiniz.

Uluslararası para gönderme işlemlerinizi şube üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız, size en yakın adreste bulunan Western Union acentesini ya da anlaşmalı olan bankaların şubelerini ziyaret ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uluslar arası para gönderme işleminizi gerçekleştirmek için bir Western Union şubesini veya anlaşmalı banka merkezini seçin. Vatandaşlığına sahip olduğunuz ülkenin kimlik belgesini ve transfer etmek istediğiniz parayla birlikte bir Western Union noktasını ziyaret edin.

Western Union şubesinde bulunan yetkiliyle para transferinizin başlatılması adına gerekli olan işlemin detaylarını paylaşın ve kimlik belgenizi göstererek onaylamasını bekleyin. Nüfus cüzdanı, fotoğraflı sürücü belgesi ya da pasaport buradaki işlemlerin gerçekleştirilmesi adına yeterli olacaktır.

Bulunduğunuz şubede transfer için gerekli olan ödemeyi gerçekleştirin. Bu noktada transfer için gereken ücreti de ödemeniz gereklidir ve söz konusu ücret hesaplanıp Western Union yetkilisi tarafından size söylenecektir. Türkiye’den yapılacak dolar gönderimlerindeki komisyon ve masrafları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

western-union-komisyon-tablosu

Western Union ile para gönderme işlemlerinizin tamamlanmasının ardından yetkili size bir para transferini kontrol etme numarası (MTCN) verecektir. Söz konusu numarayı alıcı ile paylaşmanız gerekiyor. Alıcı, bu kontrol numarasını ve kimlik belgesini kullanarak göndermiş olduğunuz parayı çekebilecektir.

Yurtdışından gelen para nasıl çekilir yazımızda da bu konuya değinmiştik.

Western Union ile İnternet Bankacılığında Nasıl Para Gönderilir?

İnternet bankacılığı kullanarak Western Union ile çevrimiçi para göndermek için aşağıda yer alan bankaların internet şubelerinden birini tercih edebilirsiniz: 

  • Akbank 
  • İş Bankası 
  • Yapı Kredi 
  • Garanti BBVA
  • Şekerbank

Western Union’dan internet bankacılığı ile para yollamak için ilk önce hesabınıza giriş yapın, ardından “para transferleri”, “para aktarma” veya “Western Union” seçeneklerini arayın. Bu yolla bir gönderme formuna ulaşmanız gerekmektedir. Forma ulaştığınızda alıcı adı, alıcının bulunduğu ülke ve para miktarı bilgilerini girerek para gönderme işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Para gönderme işlemi tamamlandıktan sonra bir dekont ve para transferini kontrol numarası (MTCN) ekranda görünecektir. Bu numarayı parayı yollamış olduğunuz alıcı ile paylaşarak yapmanız gereken her şeyi tamamlamış olacaksınız.

Alıcı, göndermiş olduğunuz kontrol numarası ve kimlik belgesi ile birlikte bir Western Union merkezine gittiğinde gönderdiğiniz tutarı teslim alabilecektir.

Western Union Güvenli Mi?

Para gönderirken, güvenli bir yönteme ihtiyaç duyarsınız. Alıcınızın parayı hiç almadığını veya yanlış ellere geçtiğini duymak istemezsiniz. Nakit veya çek göndermekten farklı olarak, Western Union ile gönderdiğiniz para kaybolmaz veya çalınmaz.

Western Union, paranın doğru kişiye gönderildiğinden emin olmak için fotoğraflı kimlik ve takip numarası (MTCN) doğrulaması gibi politika ve prosedürleri kullandığı için gönderdiğiniz paranın güvenliği emin ellerdedir.

Western Union güvenliği en çok önemseyen para transfer firmaları arasında yer almaktadır. Dünyanın en güvenilir ve en eski finansal hizmet ve iletişim şirketlerinden biri olarak 200’den fazla ülkeye çok çeşitli para transferi seçenekleri sunmaktadır.

Western Union, 160 yılı aşkın bir süredir paranın dünya çapında güvenilir ve etkili hareketini kolaylaştırmasıyla öne çıkıyor.


Western Union para çekme işlemleri konusunda farklı seçenekler sunsa da daha düşük masraflı ve yine güvenilir bir para transfer hizmeti arayanlar için de Wise şirketini öneririz.

Yorum yapın