Transfergo Nedir, Nasıl Kullanılır

Transfergo yurtdışından Türkiye’ye para transferi yaparken kullanabileceğiniz uluslararası para transferlerinizi kolaylaştırmak amacıyla kurulmuş bir şirkettir. 2018’den itibaren Türkiye’ye yapılan para transferleri için de aktif hale gelen şirketin popülerliği her geçen sene artmaktadır.

Öncelikle kısaca şirketin ortaya çıkış hikayesine değinelim. Ardından Transfergo ile neler yapabileceğinizi ve adım adım bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedelim. 

2012 yılında iki Litvanyalı tarafından İngilitere’de kurulan şirketin amacı uluslararası para transferlerini ucuz, hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlamaktır. Yurtdışında yaşayan birçok vatandaşımız olduğu düşünülürse yurtdışında yaşayan Türklerin Transfergo sitesini ziyaret etmesi ve hizmet denemesi uzun vadede oldukça kârlı olabilir.

Transfergo’nun Avantajları

Sitesine girdiğiniz anda şeffaf bir şekilde yapacağınız transferin kaç gün içinde sonuçlanacağı alıcının hesabına ne kadar geçeceğini görüntüleyebilirsiniz. Diğer avantajları da 4 maddede sıralayabiliriz.

  • Hızlı transfer seçeneği: Bu seçeneği seçerek ufak bir ekstra komisyon ödeyerek para transferinin 30 dakika içinde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu da özellikle Western Union gibi bu alanda rakipsiz gözüken ve yüksek komisyonlu rakiplerine karşı çok büyük bir avantaj.
  • Güvenilirlik: Trustpilot gibi kullanıcıların şirketleri puanladığı bir sitede aldığı yüksek puanlar.  Türkiye’deki şikayetvar sitesi gibi düşünebilirsiniz.
  • Kolaylık: Tıpkı Wise gibi Transfergo’yla da para gönderirken işleminizi tamamlamak için SWIFT kodu gibi ekstra bilgilere ihtiyacınız yoktur.
  • Dil: Transfergo’yu Türkçe olarak kullanabilirsiniz.
transfergo avantajları

Transfergo’nun Dezavantajları

-Türkiye’den yurtdışına yapacağınız para transferlerinde kullanma şansınız yok. Bu konuda Wise rakipsiz görünüyor. Transferwise değerlendirmemiz de daha fazla detay öğrenmek için faydalı olabilir.

-Western Union gibi alternatiflerin banka hesabına göndermek haricinde kodla parayı acenteden çekme gibi seçenekleri de var. Transfergo ile parayı yalnızca bir banka hesabına gönderebilirsiniz.

-ABD, Azerbaycan gibi Türklerin yoğun yaşadığı 2 ülkede çalışmıyor. Avrupa’dan Türkiye’ye yapacağınız transferler için öneriyoruz.

Transfergo Nasıl Kullanılır?

  1. Ücretsiz bir şekilde hesap oluşturun. Siteye girdikten sonra sizi karşılayan ana sayfada Facebook, Google ya da email yoluyla hızlıca hesabınızı oluşturabilirsiniz. Doğru kimlik bilgilerini sistemle paylaşmanız oldukça önemli. Para transferi öncesinde kimlik onayı gerekebiliyor. Bu durumda fotoğraf göndermeniz gerekebilir.
  2. İlk transferinizi oluşturun. Parayı göndermek istediğiniz ülkeyi ve miktarı belirleyin. Bunu yaptığınız anda alıcının hesabına geçecek parayı göreceksiniz. Hızlı transfer seçeneğini isterseniz(30 dakika içinde para alıcının hesabında) bu aşamada onu da seçmeniz gerekiyor. Bu durumda ekstradan küçük bir komisyon ödeyeceksiniz.
  3. Alıcı kimlik bilgilerini ve IBAN adresini girin. Bankaya kıyasla bu aşamada avantajlı olduğunuz bir konu da SWIFT kodlarını aramakla uğraşmak zorunda değilsiniz.
  4. Parayı Transfergo’ya nasıl göndereceğinizi seçin. Ya size belirtilen banka hesabına parayı yatıracaksınız ya da kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi gireceksiniz. 2.opsiyon tüm para birimleri için geçerli değil.

Transfergo Komisyonları ve Ücretleri

Transfergo bankalara kıyasla yurtdışından para gönderirken oldukça avantajlı bir şekilde para transferi yapmanızı sağlar. SWIFT işlemlerine göre normal hızda yapacağınız transferlerde bile daha hızlı olduğunu da söyleyebiliriz. 

transfergo ücretleri
Ekran görüntüsü 9 Mayıs 2020 Cumartesi günü Transfergo sitesinden alınmıştır.

Banka transferine kıyasla işleminiz çok daha düşük bir komisyon ücretiyle tamamlanır. Aslında siteye girdiğinizde transferi komisyonsuz olarak göreceksiniz. Peki buna rağmen neden daha düşük komisyon dediğime gelecek olursak Transfergo’da göreceğiniz kur anlık kur değerine göre biraz daha yüksektir.

Hızlı transfer seçeneğini seçtiğinizde ise genellikle ödeyeceğiniz ekstra komisyon 3 Euro olacaktır. Yurtdışından yüklü miktarda para göndermek istediğinizde maalesef bu seçenek karşınıza çıkmayabilir.

Bu noktada Transfergo’yu Wise’la karşılaştıralım.

Wise – Transfergo Karşılaştırma

Transfergo aslına bakarsak Wise’ın açtığı yolda kurulmuş bir şirkettir. Çok benzer bir iş modeliyle hareket ederler. İki web sitesine baktığımızda bile bu benzerliği görmek mümkündür. Wise’ın 2010’da kurulduğunu ve Transfergo’ya göre daha popüler olduğunu da söyleyebiliriz. 

Aralarındaki temel fark Wise siz para transferini yaparken sabit bir komisyon ücreti ve gönderdiğiniz miktara göre de çok küçük bir komisyon ücreti uygular fakat gösterdiği kur o an sizin Google’da ya da herhangi başka bir sitede gördüğünüz anlık kurun aynısıdır. 

Transfergo ise aldığı komisyonu sıfır göstererek kur miktarını biraz daha yüksek tutar. İki serviste de bu sebeple alıcının hesabına geçecek miktar çok yakın olur. 

Transfergo’nun bu noktada ekstra komisyonla hızlı transfer seçeneği onun artı hanesine yazabileceğimiz önemli bir özellik olarak öne çıkar.

Wise ise Türkiye’den yurtdışına para transferi yapabileceğiniz için bu anlamda tercih edilesidir.

Transfergo Güvenilir Mi?

Transfergo İngiltere’de para transferlerinden sorumlu olduğunu gösteren FCA lisansına sahiptir. FCA lisansının da bir gereği olarak Transfergo’nun kullanıcılarından aldığı para şirket hesabına aktarılmaz ve FCA güvencesi altında ayrı bir hesaba aktarılır yani Transfergo’nun sizin paranızı çalma ve dolandırıcılık yapma şansı bulunmaz. 

Ana ofisi Londra’da bulunan şirketin Litvanya, Almanya, Polonya, Türkiye ve İngiltere’de 150’den fazla çalışanı bulunur. Çalışanların şirketlerini puanladığı Glassdoor’da da şirketin puanının 5 üzerinden 4.1 olması çalışanlarının da şirketten oldukça memnun olduğunu gösteriyor. Bu da aslında bir şirketin güvenilirliğini ölçmek için önemli bir veri. 

Kullanıcıların Transfergo için verdiği geri bildirimlere baktığımızda da Türkiye’deki Şikayetvar sistemine benzer çalışan Trustpilot sitesine göz atıyoruz. Siteyi puanlayan 7500 müşterinin %90’ı siteye 5 tam puan vermiş. 

Aynı zamanda Transfergo’nun olumsuz gelen eleştirilere de hızlıca geri dönüş yaptığını ve müşterilere karşı ilgili olduğu göze çarpıyor. Buradaki olumsuz eleştirilerin de genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanması beklenen standart transferlerin 2 iş gününe uzamasıyla ilgili olduğunu görüyoruz.


Transfergo Nedir: Özet

Transfergo’nun avantajları ve dezavantajlarını ele alırken onları benzer diğer servislerle de kıyasladık. Güvenilirlik konusunda kafanızda bir endişe bırakmayacak şekilde neden güvenilir olduklarını da açıkladığımızı düşünüyoruz. 

Transfergo da tıpkı Wise gibi yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken güvenle kullanabileceğiniz bir servis olduğunu kanıtlamış durumda!