Türkiye’den Fransa’ya Para Transferi

Gelişen ekonomiler ile birlikte uluslararası para transferlerinin önemi de giderek artmaya başladı. Dünyanın önde gelen ekonomilerinden bir tanesine sahip olan Fransa da birçok farklı ülkeden para transferi almaktadır.

Türkiye açısından da en önemli ticari işbirliği ortaklarımızdan bir tanesi olan Fransa ülkede yaşayan gurbetçi nüfusunun da etkisiyle ülkemizden para transferi önemli merkezlerden biri. Bu yazımızda sizlere Türkiye’den Fransa’ya para transferi ile ilgili önemli detayları paylaşacağız.

Ülkemizden Fransa’ya pek çok farklı sebepten dolayı para gönderilmektedir. Para gönderimi yaparken önemli olan bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Biz Fransa’ya para göndermek için en avantajlı yolu bulmak için altta belirttiğimiz 3 maddeye odaklanacağız. Bunlar:

 • Ekonomik
 • Hızlı
 • Güvenilir

Bu başlıca maddeler para gönderimi esnasında herkesin dikkat ettiği önemli noktalardandır. Fransa’ya para transferi yapmak için pek çok farklı aracı firma bulunmaktadır.

Ancak günümüzde en çok tercih edilen ve en avantajlı olan yöntem Wise(eski adıyla Transferwise) olarak bilinir. Peki, Wise’ın avantajları nelerdir, nasıl para gönderimi yapılır ve ne kadar sürede para yerine ulaşır?

Türkiye’den Fransa’ya Para Göndermek için En Ucuz Yol

Milyonlarca kullanıcısı bulunan Wise, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Bunun altındaki en önemli neden ise hem hız hem de az kesinti yapmasıdır. Kullanımı da oldukça kolay olan bu websitesi sayesinde sadece Fransa’ya değil birçok farklı ülkeye para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bu yazımızda anlattıklarımızı aynen uygulayarak bu işlemi ters yönde yani Fransa’dan Türkiye’ye para göndermek için de uygulayabilirsiniz.

Fransa’ya para gönderme konusunda Wise aracılığı ile Swift kodu gibi şeylerle uğraşmanıza gerek kalmamaktadır. Aracı kurum tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösterdiği içinde günümüzde tercih sebebi olmayı hak etmektedir. 

Türkiye’den Fransa’ya Para Transferi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Wise internet sitesine girmelisiniz. Sizi karşılayan ekranda sol üstte bulunan “Kaydol” butonuna tıklayarak mail adresi, isim, soyisim, şifre gibi gerekli bilgileri doldurmalısınız.

Dilerseniz bu işlemden önce yurtdışına para göndermek için ne kadar kesinti yapılacağını da görebilirsiniz. Bunun için ana sayfadaki ilgili yere ne kadar para göndereceğinizi yazmanız yeterli olacaktır. Bizim örneğimizde gönderen tarafta TRY (Türk Lirası) alıcı tarafta ise EUR(Euro) seçmelisiniz. Bu sayede Türkiye’nin de Fransa’nın da lokal para birimiyle çalışırsınız ve hiçbir ek masrafla karşılaşmazsınız.

Fransa’ya para transferi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler:

 • Kayıt işlemi gerçekleştirdikten sonra e-mail adresinize gelen bilgileri onaylamanız gerekmektedir.
 • Türkiye’den Fransa’ya para göndermek için sizin para biriminiz olan TL’yi seçmeli ve sonrasında Fransa’nın kullandığı Euro’yu seçmelisiniz. Transfer yapacağınız miktarı da girdikten sonra artık önemli adımları geride bırakmış oluyorsunuz.
 • Bu işlemi de başarılı bir şekilde geçtikten sonra artık göndereceğiniz kişinin adını, soyadını ve hesap bilgilerini gireceğiniz ekran ile karşılaşırsınız.
 • Bu aşamadan sonra ise artık bankadan transfer yapacağınız hesaba kod bilgisi girmeniz gerekmektedir. Bunun için bankanızdan yapacağınız transferi size gönderilen hesap numarasına yapmalısınız. Hatta dilerseniz kredi kartı dahi kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer işlemi havale olarak gerçekleştirecek olursanız size verilen referans kodunu açıklama bölümüne girmelisiniz.

Bu yöntem ile hem basit hem de son derece hızlı bir şekilde işleminizi başlatabilirsiniz . Fransa’ya para gönderme konusunda kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak bizim bulabildiğimiz hem ucuz hem de işlemin 1 gün içerisinde tamamlanmasını sağlayan en avantajlı yöntem olarak biz Wise’ı gördük.

Wise, uzun süreler boyunca yurtdışı para transferi konusunda ilk akla gelen isim olan Western Union’a rakip olarak ortaya çıkmıştır. Ancak Western Union’daki ekstra masraflar insanları bıktırmış ve Wise düşük komisyon avantajıyla öne geçmiştir. Hatta sadece ekonomik nedenler değil kullanım kolaylığı da önemli bir etken olarak karşımıza çıkar.

fransaya-para-gondermek-icin-guvenilir-yol

Fransa’ya Para Göndermek için Wise Neden Daha Ucuz?

Wise parayı Türkiye’deki hesabına sizden alıyor ve hazır olarak beklettiği Fransa’daki hesabından havale ediyor. Yani para aslında ülke dışına çıkmıyor. Wise sisteminin bir cebine giren para diğer cebinden çıkıyor. Böylelikle işlemin süresi de kısalıyor. Neredeyse normal bir şekilde yapılan havale işlemi ile aynı düzeye kadar geliyor.

Türkiye’den Fransa’ya Para Transferi İçin En Hızlı Yol

Wise yukarıda bahsettiğimiz nedenden dolayı paranın çok hızlı bir şekilde karşı tarafa geçmesine neden oluyor. Hatta bu süre normal şartlarda 24 saati dahi geçmiyor. Örneğin daha geleneksel olarak öne çıkan SWIFT yöntemiyle bu işlemi gerçekleştirmeniz halinde işlem süreleri 3-4 iş gününü bulabiliyor.

Wise’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi de şeffaf olmasıdır. Bunun kanıtı ise:

 • Ne kadar kesinti yapılacağını size önceden bildirmesi
 • Ne kadar sürede paranın karşı tarafa ulaşacağını tahmini olarak size göstermesi

Para transferi konusunda en önemli 2 nokta zaten bunlar değil mi? Genellikle 24 saat içerisinde tamamlanan para transferi olası bir yoğunluk durumunu göz önüne alarak 2 gün öncesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ekstra maliyetlere katlanarak dilerseniz anında para transferini Western Union ile yapabilir ve kişiye sadece bir kod ile ATM’lerden para çekmesini sağlatabilirsiniz. Daha hızlı bir yol arayanlar ya da alıcının banka hesabı olmadığı durumlarda Western Union hala öne çıkan bir alternatif haline gelebiliyor.

Bu yöntem dışında bankalar aracılığı ile bu işlemleri yapmak isterseniz bir SWIFT kodu sayesinde bankanızın cep şubesinden de Fransa’ya para transferi gerçekleştirebilirsiniz. 

Sonuca gelmeden önce Wise avantajlarından bahsederek konumuzu noktalayalım. 

 • En hızlı para transferi seçeneklerinden bir tanesi Wise’dır.
 • Kesintisi (fee’si) en düşük Fransa’ya para transferi seçeneklerinden biridir.
 • Kullanımı gerçekten çok kolaydır.
 • 24 saat içerisinde paranızın karşı tarafa ulaşmasını sağlar.
 • Şeffaftır. Kesintileri ve Fransa’ya paranızın ne zaman ulaşacağını size direkt olarak gösterir.
 • Yıllardır bu sektörde hizmet vermiş ve insanların güvenini kazanmış bir web sitesidir.

Türkiye’den Fransa’ya para transferi için biz alternatifsiz bir seçenek olarak Wise’ı görüyoruz. Kısa süre içerisinde en düşük masrafla paranızın Fransa’da olmasını isterseniz siz de bu yöntemi değerlendirebilirsiniz.