Türkiye’den Polonya’ya Para Gönderme

Orta Avrupa’da yer alan Polonya yaşam şartları bakımından da birçok Avrupa ülkesine göre oldukça uygun bir ülke. Bu sebeple de özellikle öğrenciler açısından yüksek öğrenim sürecinde tercih sebebi haline geliyor. Ailelerinden destek olan öğrenciler ve Polonya’yla iş ilişkileri içinde olanlar için de Türkiye’den Polonya’ya para göndermek önemli bir konu.

Bu yazımızda Türkiye’den Polonya’ya nasıl para gönderileceğini ve en iyi alternatif para transfer yöntemlerini bulabilirsiniz. 

Türkiye’den Polonya’ya Para Gönderme Yolları

Yazımızda en çok bilinen ve kullanılan para gönderme yöntemlerini daha detaylı şekilde açıklayacağız. Wise, Western Union ve SWIFT işlemlerine odaklanacağımız yazımızda diğer alternatifleri de göstermek istedik.

 • Wise
 • Western Union
 • Banka SWIFT işlemleri
 • Moneygram
 • Transfergo
 • Paysend

Türkiye’den Polonya’ya Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den Polonya’ya para göndermek için günümüzde Wise gibi alternatif yöntemler bulunuyor. Wise bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz ucuz ve pratik yol. Yazımızda SWIFT işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi de açıklayacağız.

Wise (eski adıyla Transferwise), hem kullanım kolaylığı hem de kullanıcılarına sunduğu düşük komisyon oranları ile en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinden biridir.

Para göndermek için alıcının IBAN numarasını bilmeniz yeterli. Wise ile Türkiye’den Polonya’ya para göndermek için neler yapılması gerektiğini daha detaylı inceleyelim.

Wise ile Türkiye’den Polonya’ya Para Göndermek

Günümüzde yaklaşık 10 milyondan fazla kişinin kullandığı Wise, bir para transfer şirketidir. Dünya üzerindeki birçok ülkeye para transfer yapmak istediğinizde bulabileceğiniz düşük komisyonlarını sunan Wise aynı zamanda para transferi sırasında oluşan kur farkı gibi problemleri de ortadan kaldırdığı için yurtdışına para göndermek için milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Wise ile para göndermek isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak Polonya’ya nasıl para gönderebileceğinizi listeledik:

Türkiye’den Polonya’ya Para Gönderme Adımları

 • İlk olarak Wise sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olduğunuz zaman ad ve soyadı gibi kişisel bilgileriniz istenir. Bu bilgiler kimlik doğrulaması istenildiği zaman oldukça önemli olacağından eksiksiz olarak yazmanız gerekir.
 • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra hangi ülkeye para göndermek istiyorsanız gönderici ve alıcı ülkeler için yerel para birimlerini seçmelisiniz. Örneğin; Türkiye’den Polonya’ya para göndermek istiyorsanız işlem yapacağınız sırada gönderici para birimini ise Türk Lirası (TRY) alıcı para birimini ise Zloti (PLN) olarak seçmeniz gerekir.
 • Göndermek istediğiniz para miktarını girdikten sonra Wise üzerinden ne kadar komisyon kesileceğini ve alıcının hesabına ne kadar gideceği gibi bilgileri görebilirsiniz.
 • Ardından Polonya’daki para gönderimi yapmak istediğiniz hesabın IBAN numarasını ve alıcının adı ve soyadı gibi bilgileri girmeniz istenir.
 • Son olarak parayı göndermeniz gereken banka hesap bilgileri ve referans numarası size iletilir. Hesabınızdan iletilen referans numarasıyla birlikte para transferini yapmalısınız.
 • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Parayı gönderip onay verdikten sonra para alıcının hesabına 1 iş günü içerisinde gönderilir.

Dikkat: Wise ile para transferi yaparken ekstra bir masrafla karşılaşmamak yerel para birimlerini yazmanız gerekir. Türkiye’den Polonya’ya para gönderirken, gönderenin para birimini TL ve alıcının para birimini ise Zloti (PLN) olarak seçilmelidir. Aynı şekilde Polonya’dan Türkiye’ye para gönderirken gönderenin para birimi PLN, alıcının para birimi ise TL olarak seçilmelidir.

Türkiye’den Polonya’ya Para Gönderme Ücreti

Wise ile para gönderimlerinin az komisyon aldığından bahsettik. Peki, Wise kullanıcılarından bankalara göre nasıl az komisyon alıyor?

Bunun cevabı oldukça basit. Wise ile para transferi yaparken iki farklı ülke arasında para gönderimi yapsanız da aslında uluslararası bir para transferi gerçekleştirmiş olmuyorsunuz.

Siz Wise üzerinden Türkiye’den Wise’ın Türkiye’deki hesabına para gönderdiğinizde, Wise da alıcıya Polonya üzerinden sizin adınıza para gönderimi yapıyor.

Yani işlem uluslararası değil 2 farklı havale işlemine dönüşüyor. Yapılan bu transfer işlem sırasında Wise’da bankalar gibi komisyon alıyor. Ancak yapılan işlem az masraflı olduğu için Wise’ın bu işlemler sırasında aldığı komisyon da bankalara göre uygun fiyatlı oluyor. 

Aynı zamanda Wise yapılan işlem sırasında ne kadar komisyon keseceğini ve alıcının hesabına ne kadar para gideceğini de gösterir.

Wise para transferi sırasında gösterilen TRY – PLN kuru Google’daki anlık gördüğünüz kur ile aynıdır. Böylelikle bütün detayları açıkça görebilirsiniz ve gizli bir komisyon kesintisi yapılmaz.

Wise ile Türkiye’den Polonya’ya bir para transferi yapıldığı zaman alıcıya ne kadar para gideceğini bir örnekle açıklayalım.

turkiyeden-polonyaya-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü Wise sitesinden 28 Ocak 2022’de alınmıştır.

Türkiye’den Polonya’ya Wise kullanarak 10000 TL gönderdiğiniz zaman Wise sizden 75.76 TL komisyon keser ve anlık kur hesaplaması yaparak alıcının hesabına kalan miktarı gönderir. Bu durumda alıcının hesabına 3004 PLN geçer.(Bu hesap 28 Ocak 2022 Cuma günü olan kur değerine göre yapılmıştır.)

Örneğin 5000 TL göndermek istediğinizde 40,37 TL komisyon kesintisi yapılır.

Transfer cinsini PLN’den TL’ye ve transfer yönünü de Polonya’dan Türkiye’ye çevirerek Polonya’dan Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz.

Bu işlemler sırasında gördüğünüz komisyon miktarı dışında ekstra bir komisyon kesilmez. Yani Wise, Polonya’ya para transfer işlemleri boyunca kullanıcılarına şeffaf bir dürüstlük sunar.

Wise dışında Türkiye’den Polonya’ya para transferi yapabileceğiniz farklı para transfer seçenekleri de bulunuyor. Bu seçenekleri de kısaca inceleyelim.

Türkiye’den Polonya’ya SWIFT Yapmak

SWIFT işlemleri uluslararası para transferi yapmak isteyen kişilerin çok kullandığı yöntemlerden. Bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT işlemlerini yurtdışı EFT olarak nitelendirebiliriz. SWIFT işlemlerini bankaya gitmeden mobil veya internet bankacılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

SWIFT işlemleri genellikle bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor ancak bu işlemler için genellikle Polonya’daki alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız Polonya’daki bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. 

Son olarak SWIFT işlemleri ile ilgili bir diğer önemli bilgi de alınan komisyon oranları. Para gönderirken bankalar sadece sizden değil alıcıdan da komisyon kesintisi yaparlar ancak bu kesintinin ne kadar olacağı Polonya’daki alıcı bankaya bağlıdır. Bu sebeple genellikle alıcıya tam olarak alıcının hesabına ne kadar para geçeceğini hesaplamak zor. Banka SWIFT ücretleri yazımızdan masrafları inceleyebilirsiniz.

Polonya’da bankaların Swift kodlarını https://bank-codes-turkiye.com/swift-code/poland/ adresinden bulabilirsiniz.

Türkiye’den Polonya’ya Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Polonya’ya para transferi yaparken; kur hesaplaması, alınan komisyon ve paranın alıcıya ulaşması gibi koşullar hangi para transfer yöntemini seçebileceğinizi etkileyen seçenekler arasındadır.  

Wise ise kullanıcılarına 1 iş günü seçeneği sunmaktadır. Yani Türkiye’den gönderdiğiniz para Polonya’daki alıcıya 1 iş günü içerisinde ulaşır.

SWIFT işlemleri ise bankalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Genellikle paranın alıcıya ulaşma süresi 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Bu durumda da Wise düşük komisyon oranları ve Polonya’ya para transferi hızı gibi yönlerden diğer alternatiflere göre daha çok öne çıkmaktadır.


Polonya’ya para gönderme yöntemlerinden bahsedip Wise’ı detaylı bir şekilde açıkladık. Aynı zamanda alternatif olan SWIFT ile Polonya’ya nasıl para gönderilir sorusuna da cevap aradık.