Almanya Kredi Kartları | Nasıl Alınır ve Avantajları

Almanya Türkiye’nin tersine bir kredi kartı cenneti ülke olarak tanımlanamaz. Almanya’da kredi kartları kullanım oranları son yıllarda artsa da geleneksel Alman bankacılık sistemi içinde kredi kartlarının payı hala düşük.

Bunun birçok sebebi olsa da bu yazının son bölümünün konusu olacak. Kredi kartları özellikle Almanya’ya yeni taşınanların büyük harcamalar da yapacağı düşünülürse oldukça faydalı. Biz de bu yazımızda öncelikle kolay başvurabileceğiniz ücretsiz ya da ücretleri rakiplerine göre daha düşük olan kredi kartı çözümlerine değineceğiz.

Almanya’da Kredi Kartı Alacağım Bankayı Nasıl Seçmeliyim?

Bankaları sıralamaya geçmeden önce kendinize uygun Almanya kredi kartını seçmeden önce bankanın hangi özelliklerine odaklanabileceğinizi listeledik.

Güvenilirlik

2020’li yılların en önemli teknoloji furyalarından biri de fintech kategorisi. Yani finans teknolojileri alanında birçok yeni şirket kuruluyor. Bu alanda çalışan bazı şirketler de müşterilerine kredi kartı da sunuyorlar. Bu noktada geleneksel bankalardan uzaklaşmak bazı dijital özellikler açısından avantaj sağlasa da mutlaka bankanın güvenilirliğini iyice incelemek gerek. Kredi kartı almadan önce bu madde herkes için öncelikli olmalı.

Ücretler

Eğer sıradan bir kredi kartı kullanıcısı olmayı planlıyor ve çok fazla ek özellik aramıyorsanız kredi kartına ödeyeceğiz aidatı da olabildiğince minimumda tutmak sizin için faydalı olacaktır. Bu sebeple kart ücretleri de aradığınıza ulaşmak için önemli maddeler arasında yer alabilir.

Kart ücretleri dışında yurtdışında bankacılıkta önemli bir konu da uluslararası banka transferi ücretleridir. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda da ücretleri ele almıştık.

Kapsam

Kredi kartının yurtdışında kullanımı, online olarak nasıl kullanılabileceği, sunduğu dijital özellikler de kredi kartı almadan önce incelemeniz gereken özellikler arasındadır.

İngilizce Destek – Uygulama ve Web Sitesi

Özellikle Almanya’ya yeni taşınanlar Almanya’da yaşayan yabancıları da hedefleyen şirketleri inceleyebilirler. Bu şirketlerin avantajı Almanya’nın bankacılık sistemine hakim olmayan kişileri de hedeflemeleridir.

Bu sayede İngilizce destek, İngilizce mobil uygulama gibi özellikler de sunarlar. Hem de normalde birçok banka sizden daha yüksek kredi notu bekleyebilirken bu tip bankalar için bu sorun olmayacaktır.

Almanya’daki Türk bankaları da bu konuda size yardımcı olabilirler.

Ek Özellikler

Türkiye’deki mil özellikle kredi kartları gibi Almanya’da da farklı ek özellikler sunan kredi kartları bulunur. Daha yüksek kredi kartı ücretleri olsa da farklı ek özelliklere sahip kartları da ihtiyaçlarınıza göre inceleyebilirsiniz.

Özetle öncelik herkes için bankanın güvenilirliği olmalı. Ardından nasıl bir çözüm aradığınıza göre sunduğumuz maddelere göre seçiminizi yapabilirsiniz. Biz de Almanya Kredi kartları listemizi bu maddeleri aklımızda tutarak oluşturduk.

Ücretsiz Almanya Kredi Kartları

Sizin için yıllık ücreti olmayan ve farklı özellikleriyle de öne çıkan 4 farklı kredi kartını listeledik. Bu kartların hepsi güvenilirlik açısından oldukça prestijli bankalara ait. Eğer Almanya’da ilk defa kredi kartı alacaksanız listelediğimiz bu 4 kredi kartı da özellikle ücretsiz olmasıyla tercih sebebi olabilirler.

Önerdiğimiz Almanya kredi kartlarını incelemeden önce Almanya’da banka hesabı açma yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hanseatic Genial Card

hanseatic-genial-card-kredi-karti

Neden Tercih Edilmeli:

 • 30 Euro Açılış Hediyesi
 • Yıllık ücreti yok
 • İngilizce Kullanılabilir Mobil Uygulama
 • Banka Kartı olarak da kullanma imkanı
 • Yurtdışında da kullanımı ücretsiz

Hanseatic Bank Almanya’da yükselişte olan bankalar arasında. Özellikle bu kredi kartı tamamen ücretsiz şekilde açılmasıyla da Almanya’nın en iyi kredi kartları arasında bulunuyor. 30 Euro açılış hediyesi de yeni hesap açmak isteyenler için önemli bir artı.

Kartın yurtdışında da ücretsiz şekilde kullanılması sayesinde Türkiye’de de bu kartı kullanma şansınız bulunuyor. Nakit çekmek için kredi kartını kullanmak isteyenler Hanseatic Bank’ın bu kredi kartı sayesinde ücretsiz bir şekilde nakit çekimi de yapabilir.

TF Bank Mastercard Gold Kredi Kartı

tf-bank-mastercard-almanya-kredi-kartlari

Neden Tercih Edilmeli:

 • Açılış masrafı ve yıllık ücreti yok
 • Uluslararası ödemelerde sıfır masraf
 • SCHUFA skoru beklentisi en düşük kartlardan biri
 • Seyahatler için sağladığı özel faydalar

TF Bank Almanya’da özellikle de yeni taşınanlar için başvurması ve kabul edilmesi en kolay kredi kartlarından birini sunuyor. Kartın özelliklerine baktığımızda dezavantaj olarak göze çarpan kredi kartının nakit çekimlerindeki yüksek faiz oranı. Yani nakit çekmek için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Avantajlarına baktığımızda da seyahat konusu öne çıkıyor. Seyahat ve araba kiralama harcamalarında %5’e kadar cashback verip aynı zamanda ödemesi bu kartla yapılan uluslararası seyahatlerde seyahat sigortası imkanı da sağlıyor.

Awa7 Visa 

awa7-visa-kredi-karti

Neden Tercih Edilmeli:

 • Açılış ücreti ve yıllık ödemesi yok.
 • Yurtdışında ücretsiz kullanım imkanı
 • 100 Euro üstü her kullanımda sizin adınıza ağaç dikme sözü

Awa7 Visa yukarıda bahsettiğimiz birçok kartın özelliklerine sahip. Yıllık ücreti yok ve yurtdışında ücretsiz kullanma şansına sahipsiniz. Awa7 Visa’yı daha özel kılan özelliği ise kendisini Almanya’nın en “yeşil” kredi kartı olarak tanımlaması. 

Çevre duyarlılığınız yüksekse Awa7 de bu konuda size eşlik etmek istiyor. Her 100€’luk işlemde sizin adınıza bir ağaç dikileceği sözünü veriyor. Awa7 şu ana kadar verdiği bu sözle birlikte 120.000’den fazla ağaç dikmiş durumda.

Barclays Visa Kredi Kartı

barclays-visa-almanya-kredi-kartlari

Neden Tercih Edilmeli:

 • 25€ açılış hediyesi!
 • Yıllık ücreti yok.
 • Ücretsiz nakit çekimi imkanı
 • Apple Pay ve Google Pay ile uyumlu
 • Kolay şekilde online başvuru yapma
 • En güvenilir dünya bankalarından biri

Barclays tarafından sunulan ilk “Buy it Now Pay Later” temalı kredi kartı. Kart sizden herhangi bir yıllık ücret talep etmiyor. En büyük avantajlarından biri de 500 Euro’nun altındaki harcamalarınızın hepsinde vade farksız 3 aya kadar taksit yapma şansı sunuyor.

Bu kartı Apple Pay ve Google Pay ile birlikte de kullanabiliyorsunuz. Türkiye dahil 200’den fazla ülkede Barclays Visa kredi kartını ekstra bir ücret ödemeden de kullanma şansınız bulunuyor. 

İnternet sitesi tamamen Almanca olsa da Google Chrome üzerinden sağ tıklayarak çeviri yapıp kolayca kullanabilirsiniz.

Almanya Kredi Kartları Türkiye’de Kullanımı

Almanya kredi kartlarının Türkiye’de kullanımı mümkündür. Özellikle Visa ya da Mastercard logolu kredi kartlarınızla Türkiye’de kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Sadece kredi kartınızın yurtdışı alışverişe açık olduğundan emin olmalısınız. Yurtdışı kredi kartlarını Türkiye’de kullanma yazımızda da bu konuya değinmiştik.

Almanya kredi kartınızı Türkiye’de kullanırken dikkat etmeniz gereken bir konu da Türkiye’de yapacağınız harcamalar TL cinsinden olacağı için bankanızın TL / Euro kurunu nasıl bozduğunu küçük harcamalar yaparak deneyebilirsiniz. Bankalar kur dönüşümü üzerinden gizli komisyonlar alabilirler. 

Bir kredi kartı olmasa da Türkiye’de ve yurtdışında gittiğiniz ülkelerde komisyon ödemeden kolayca harcama yapabilmek için Wise’ı tavsiye ediyoruz. Wise nedir yazımızı inceleyip detayları öğrenebilirsiniz.

Almanya’da Kredi Kartı Avantaj Sağlar Mı?

Almanya’da kredi kartı kullanımı Türkiye’nin aksine daha düşüktür. Ülkede daha yaygın kullanılan kart tipi Girocard olarak adlandırılan debit / banka kartlarıdır. 

Geleneksel olarak Almanlar kredi kartı ödemeleri yerine nakit ve banka kartlarını tercih eder. Yine de son 10 yıl içerisinde kredi kartı kullanımının da arttığı görülüyor. Kredi kartı kullanarak Almanya’da özellikle büyük harcamalarınızı yaparken kolaylık sağlayabilirsiniz.

Hala kredi kartı geçmeyen mağazalar ve restoranlar Almanya’da mevcut fakat artık alışveriş yapabileceğiniz birçok yerde ve online olarak yapacağınız alışverişlerde kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Almanya’da Kredi Kartları Neden Az Kullanılıyor?

Almanya’da nakit kullanımı hala birçok ülkeden daha yüksek. Son yıllarda özellikle kredi kartı kullanım oranının arttığı görülüyor. Online alışverişler de buna önemli bir sebep. Klarna gibi “Buy Now Pay Later” konseptinde tıpkı kredi kartları gibi yenilikçi finansal çözümler de ortaya çıkıyor ve bu da halkın ilgisini çekiyor.

Yıllar içinde Almanya’da kredi kartlarının az kullanılıyor olmasının bir sebebi de ülkedeki enflasyon ve faiz oranlarının çok düşük olması. Örneğin Türkiye ile kıyaslayacak olursak kredi kartı ile alışveriş yapan birçok kişi kredi kartı borçlarını ödeyeceği tarihte enflasyon sebepli avantaj yaşayacağını düşünüyor. Taksitli alışveriş de yine aynı şekilde Almanya’da düşük faiz ve enflasyon sebebiyle daha az ihtiyaç duyulan bir konu. 

Yazımızda hem Almanya kredi kartları arasından tavsiye ettiklerimizi seçtik. Hem de Almanya’da kredi kartı kullanımı konusundaki genel bilgileri paylaştık.