Girocard Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Almanya bankacılık sistemi Türkiye’de alıştığınızdan biraz daha farklı olabilir. Özellikle yoğun olarak kredi kartı kullanımına alışkın olan Türkiye’ye karşı Almanya’da kredi kartı kullanım oranı oldukça düşük.

En çok kullanılan kart tipi ise “girocard”. Peki Girocard olarak adlandırılan bu banka kartlarının özellikleri neler? 

Girocard Nedir?

Girocard Almanya’da ATM’lerden para çekmeyi ve POS makinalarında ödeme yapmayı sağlayan kart tipidir. Toplam 100 milyondan fazla kartla Girocard eski adıyla EC kart Alman bankacılık sisteminde en çok kullanılan hesap kartıdır. Girocard’lar uluslararası ödemeleri de destekleyebilmek için Maestro ve Vpay ortaklığı ile üretilir.

Kartlar çipli olarak üretilir. Aynı zamanda son yıllarda üretilen Girocard’lar temassız ödemeyi de destekler. Birçok bankanın sunduğu Girocard Android telefonlardaki NFC özelliğiyle mobil ödemeyi de destekler.

Almanya’da kartla ödeme seçeceği size sunuluyorsa kredi kartları çok yaygın olmadığı için genellikle kastedilen kart tipi de Girocard’dır. 16-69 yaş arasındaki kişilerin %95’i Almanya’da Girocard sahibidir.

Girocard Özellikleri

Kartın geçmişine baktığımızda da Alman Bankacılık Endüstri Komitesi tarafından banka kartlarının kullanımını yaygınlaştırmak ve ATM’ler arasında bir network kurabilmek için ortaya çıkarılmış bir endüstri standardıdır.

Girocard Ücretli Mi?

Girocard aldığınız bankaya göre ücretsiz olarak ya da ayda 1 Euro gibi ücretlerle kullanımınıza sunulur. Bazı bankalar ise ücretsiz kullanım için şartlar koyarlar. Örneğin hesabınıza en az aylık 700 Euro gelmesi durumunda kartı ücretsiz kullanma hakkınız olabilir.

Aynı şekilde Girocard ile çekim yapabileceğiniz ATM’ler de benzer şekilde çalışır. Bazı bankalar yalnızca kendi ATM’lerinden ücretsiz para çekim hakkı sunarken bazı bankalarda farklı ATM’lerden de aylık belli bir sayıda ücretsiz para çekimi yapabilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızı da Almanya’da bankacılık sistemini en avantajlı şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için inceleyebilirsiniz.

Girocard ile Kredi Kartlarının Farkları Neler?

Türkiye’de kredi kartları yaygın şekilde kullansa da bu durum Almanya için geçerli değil.

Almanya’daki kredi kartı kullanım oranı düşüklüğü dikkat çekiyor.

Son yıllarda kredi kartı kullanımı artsa da hala Almanya’da ödemelerin çoğunluk yüzdesi nakit ve Girocard aracılığıyla yapılıyor. Girocard aslında Türkiye’de banka kartı / debit kart olarak bildiğimiz kavramın bir alt kümesidir. Yani Girocard olmayan banka kartları da bulunur fakat en yaygın banka kartı tipi Girocard’dır.

Girocard ile yapılan harcamalar doğrudan hesabınızdaki paradan düşer. Kredi kartında olduğu gibi bankalara belli bir borçlanma hakkınız olmaz.

Girocard’ın Dezavantajı Var Mı?

Girocard için en büyük dezavantaj dünyada online alışverişin çok artmasına karşın bu kart tipinin büyük bir kısmının online alışverişlerde kullanılamamasıdır.

Almanya’da bunun yerine online alışverişler için en yaygın ödeme metodu PayPal Apple Pay ve Google Pay’dir. Saving hesaplara bağlı olan Girocard’lar Apple Pay’lerle birlikte kullanılabilir fakat bu toplam kartlar içinde çok küçük bir yüzdeye karşılık gelir.

Girocard Sunan Alman Bankaları

Almanya’daki bütün büyük bankalar hesap açılışıyla birlikte size Girocard ya da banka kartı sunarlar. Özel olarak Girocard alabileceğiniz önerdiğimiz bankalar ise şu şekildedir:

  • Commerzbank
  • Sparkasse
  • Deutsche Bank
  • Volksbanken
  • Raiffeisenbanken
  • ING

İş Bankası gibi Almanya’daki Türk bankaları da Girocard kart alma hakkı sunar.

Almanya’da banka hesabı açmak yazımızda online olarak hesap açabileceğiniz Monese, N26 gibi şirketleri önermiştik. Peki bu şirketler Girocard sunuyor mu?

Monese Girocard Sunuyor Mu?

Monese Almanya’daki müşterilerine fiziksel banka kartı sunar. Bu kart Girocard logosunu barındırmaz ve bir EC kart değildir fakat bu durum sizin için bir dezavantaj yaratmayacaktır. Girocard ile yapabileceğiniz gibi ATM’lerden para çekip POS makinaları üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

N26 Girocard Sunuyor Mu?

N26 hesabınızla Almanya’da fiziksel bir banka kartı talep edebilirsiniz fakat bu kart bir debit kart olsa da Girocard ya da EC kart değildir.

Almanya’da Girocard’a İhtiyacım Var Mı?

ec-kart-logosu
EC kart Girocard’ın Almanya’daki eski adıdır. Bu tip logoları görmek Almanya’da hala mümkün.

Almanya’da birçok dijital bankacılık çözümünün de ortaya çıkmasıyla artık bankalardan alınan banka kartları Girocard olmayabiliyor fakat sadece Girocard geçerli olan POS makinaları ya da ATM sayısı Almanya’da da artık çok az.

Girocard nedir sorumuza cevap bulmuş olsak da doğrudan bir Girocard’a Almanya’da 2022 yılında ihtiyacınız olmayacaktır. Farklı bankalardan alacağınız banka kartları da sizin için aynı işlevi yerine getirebilir.

Almanya’da bu kart tipinin popülerliğinin bir sebebi de satıcılar için bu kartlardan oluşan komisyon ödemelerinin çok düşük olmasıdır. Yani satıcılar için avantajlı olduğundan uzun yıllar yalnızca Girocard’lar ödeme konusunda desteklenmişti.

Girocard Türkiye’de Kullanılabilir Mi?

Girocard’lar Almanya haricinde de birçok POS makinasında ve ATM’de geçerlidir. Özellikle alışveriş ve POS makinaları konusunda tüm hepsinde geçerli olacağı yönünde garanti vermek mümkün değil fakat Türkiye’de de birçok yerde Girocard’lar geçerlidir.