Almanya’daki Türk Bankaları

Almanya’daki Türk bankaları, Almanya’da nüfusu 3 milyonu geçen Türk vatandaşlarının tüm finansal işlemlerini aynı anavatanlarındaymış gibi yapmalarını sağlayan hizmetler sunar.

Her ne kadar teknolojinin gelişimi ile parasal ve finansal işlemler kolaylaşmış olsa da bu bankalar Türk vatandaşlarının tüm işlemlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

1960’lı yıllardan bu yana Türkiye ile Almanya arasında oluşan iş ve emek transferi yıllar boyunca devam etmiş ve Avrupa’da yaşayan Türklerin ikinci vatanı konumuna gelmiştir.

Avrupa’nın birçok ülkesinde Türk varlığı bulunsa da Almanya en çok Türk nüfusuna sahip ülkelerin başında yer alır. Bu nedenle Almanya ve Türkiye arasındaki bağlar 50 yıllık bir geçmişin izlerini taşır. Bu süre zarfında Türkler kültürlerinin yadsınamaz izlerini Almanya’nın her noktasına yaymıştır.

Almanya’daki Türk Bankaları, gurbet yaşamının bir yansıması olarak ticaret, şirketleşme ve iş ortaklıkları gibi birçok sebepte dahil olmak üzere varlığını uzun yıllardır devam ettirir. Birçok bankanın birçok şehirde şubelerini bulabilir ve tüm finansal işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu yazıda Almanya’daki Türk Bankaları hakkında geniş bir perspektif sunacak ve şu sorulara cevap arayacağız.

 • Almanya’da hangi Türk Bankaları bulunuyor?
 • Alman bankalarına göre Türk bankalarının avantaj ve dezavantajları nelerdir?
 • Hesap açma şartları nelerdir? Kredi nasıl alabilirsiniz?

Hazırsanız hemen başlayalım.

Almanya’da Hangi Türk Bankaları Bulunuyor?

Almanya’daki Türk Bankaları, Türk göçmenlerin popülasyon olarak çoğalması ile belirli şehirlerde şube sayılarını artırmıştır. Bugün Türk vatandaşlarının tüm mevduatlarını Anavatanları ile eşleştirebilecekleri bir yapıda hizmet verir. 

Bugün Almanya’da 2020 verilerine göre: 1 Milyon 461 bin 910 Türk Vatandaşı bulunuyor. Yine aynı verilere göre Almanya’da yaşayan Türk Asıllı Vatandaşların sayısı 2 Milyon 769 Bin olarak görünüyor.

Almanya’daki Türk bankaları:

 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • KuveytTürk

Ziraat Bankası

Türkiye’nin resmi devlet bankası olan Ziraat Bankası Almanya’da ilk temsilciliğini 1964 yılında açmıştır. 2021 itibariyle Ziraat Bankasının Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih’te şubeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda atm’leri de bulunabilir.

Bireysel bankacılık ve Kurumsal Bankacılık hizmetleri veren Ziraat Bankası, Mevduat Hesapları, Para Transferi, Bireysel Krediler, Ticari Krediler, vb. Tüm Bankacılık işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca farklı bankalarla kurulan ortaklıklar neticesinde muhabir bankacılık hizmeti de verebilmektedir.

Denizbank

Denizbank, Denizbank AG adıyla Almanya’daki Türk Bankaları içerisinde bulunan bankalardan birisidir. 1996 yılında Avusturya’da kurulmuştur. Şu an Almanya’da 9 şube ile hizmet vermektedir. Mannheim, Stuttgart, Münih, Berlin, Hamburg, Frankfurt, Düsseldorf, Dortmund ve Köln’de şubeleri bulunmaktadır.

Bireysel ve Kurumsal Bankacılık alanlarında hizmet veren Denizbank AG, Mevduat Hesapları, Para Transferi, Öğrenci Hesabı, Dijital Bankacılık, Kurumsal Kredi Finansmanı, Kurumsal Hesap Yönetimi Ve Kurumsal Mevduat hizmetlerini müşterilerine sunar.  

Türkiye İş Bankası

Almanya’daki Türk bankaları arasında uzun geçmişe sahip olan bankalardan birisi olan Türkiye İş Bankası aynı zamanda ilk yurtdışı şubesi açan Türk Bankası olma özelliği taşıyor. 1932 yılında Hamburg’da açılan şube 2. Dünya Savaşı sırasında kapatılmıştır.

Sonraki yıllarda Almanya’da artan Türk nüfusun ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına 1976 yılında Hamburg’da temsilcilik açmıştır. Daha sonra 1992 yılında İşbank AG adıyla Almanya’da faaliyetlerini artırmıştır. Münih, Berlin, Nürnberg, Sttutgart, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Gelsenkirchen ve Berlin Kreuzberg şubeleriyle Türk vatandaşlarına hizmet verir.

Ayrıca Vadeli-Vadesiz Mevduat, Bireysel Krediler, Gayrimenkul Finansmanı, Kurumsal Mevduatlar, İhracat Finansı gibi hizmet başlıklarında hizmet verir.

Akbank

Akbank, 1998 yılında Almanya’da ilk şubesini açmıştır. 2006 yılından bu yana sadece büyük kurumsal müşterilere hizmet vermektedir. Ayrıca özel müşterilere yönelik olarak private banking hizmeti de vermektedir.

Vakıfbank

Vakıfbank, Vakıfbank International AG adıyla 1999 yılında Almanya’da faaliyet göstermeye başlamıştır. Şu an sadece Köln’de bulunan şubesiyle Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir.

KuveytTürk

KT Bank AG adıyla hizmet veren KuveytTürk bankası, İslamı bankacılık yöntemleriyle Almanya’da 2004 yılında ilk temsilciliğini açmıştır. Frankfurt, Mannheim, Berlin, Köln ve Münih’te şubeleri bulunmaktadır. Bireysel ve Kurumsal bankacılık hizmetlerinin neredeyse tümünü vermektedir. 

Bu yazı Eylül 2021’de hazırlanmıştır. Bu tarihten sonra yeni açılan bankalar veya şubeler olabilir. Güncel bilgi için bankanızın resmi websitesini incelemenizi veya doğrudan bankanız ile iletişime geçmenizi öneririz.

Türkiye ve Almanya arasında sık sık para transferi yapıyorsanız, aşağıdaki yazılarımız ilginizi çekebilir:

Almanya’daki Türk Bankalarının Avantajları

Doğal olarak Almanya’da yaşayan her Türk’ün aklında şu soru oluşabilir; Neden Türk bankaları ile çalışmalıyım?

Her ne kadar yerelde özel ve kamu kurumu olan birçok Alman bankası bulunuyor olsa da Almanya’daki bankalar katı bir finans modeli uyguluyor olabilir. 

Kredi çekmek, kredi kartı almak ve yatırım yapmak bazı durumlarda Türk bankalarına göre daha zorlayıcı prosedürler içerebilir.

Bu bölümde Almanya’daki Türk bankaları ve Alman bankaları arasındaki avantajlara müşteri gözüyle değinmeye çalışacağız.

Avantajlar;

 • Almanya’da Türk vatandaşı olarak kendi anadilinizde hizmet alma şansına sahip olursunuz.
 • Almanya’daki Türk bankaları dünyanın herhangi bir yerine para gönderme konusunda avantajlı ücretlere sahipler. Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızı inceleyerek avantajlı yolları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Özellikle yatırım anlamında avantajlı ücretler ve faiz rakamlarına sahip bir hizmet içeriği bulunuyor.
 • Türk Lirası ile hesap açmak isteyenler için birçok avantaj bulunuyor.
 • Alman bankalarında Türk Lirası ile hesap açamazsınız. Bu da Almanya’daki Türk bankaları tercih etmenizde büyük bir etki sağlar.
 • Alman bankalarındaki prosedürler ve finansal işleyiş Türk bankalarına göre (Türk Vatandaşları için) daha zorlayıcı bir içeriğe sahiptir.
 • Almanya’da kredi çekmek Türk bankaları üzerinden daha kolay olabilir.

Türkiye ile bağları olan Türk vatandaşlarının tüm işlemleri kolayca yapabilmesi, istedikleri yere para transferi, Türk Lirası mevduat ve yatırım araçları açısından Almanya’daki Türk Bankaları çok daha avantajlı hizmetler sunmaktadır. 

Türk Bankalarında Hesap Açmak İçin Şartlar Nelerdir?

2016 yılından önce Almanya’da bir banka hesabına sahip olabilmek için ikametgâh belgesi zorunluluğu vardı. Ancak, 2016 yılında yapılan yasa değişikliği ile ikametgah belgesi zorunluluğu ortadan kalktı. Özellikle son dönemlerde bütün dünyayı saran pandemi etkisiyle artık Almanya’daki Türk Bankaları online hesap açabilmeyi oldukça kolaylaştırdı.

Genel olarak Almanya’da hesap açma ile ilgili geniş bir bilgi için Almanya’da banka hesabı açmak yazımıza göz atabilirsiniz.

Güncel olarak her bankanın belge gereklilikleri değişiyor olabilir, temel olarak hesap açmak için gereken belgeler ve süreç şöyledir:

 • İstediğiniz hesap türü (Euro, Dolar, TL, vb.) için tercih ettiğiniz Türk bankasına başvuruyorsunuz.
 • Hesap açmak için öncelikle başvurduğunuz bankanın sizden istediği bilgilerin yer aldığı bir form doldurarak başlıyorsunuz.
 • Daha sonra kimlik ya da pasaportunuzu ibraz ediyorsunuz. (Almanya’daki Türk bankaları artık online (bir kısmı) olarak hesap açmaya izin verebiliyor. Bu nedenle istenen belgeleri tarama yaparak gönderebilirsiniz.
 • Bu belgeleri ibraz ettikten sonra hesabınız için imzalamanız gereken belgeleri imzalıyor ve tarafınıza bir hesap cüzdanı verilerek, hesap açma işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Almanya’daki Türk Bankaları Kredi Veriyor mu?

Kredi konusunda bankaların arasında farklılıklar olsa da hemen hemen hepsi kredi verebiliyor. Bireysel ya da kurumsal fark etmeden yukarıda bahsettiğimiz tüm bankaların resmi internet sitelerinden kredi seçeneklerine ve oranlara göz atabilirsiniz. (En doğru bilgi için, bankaların Almanya’daki şubeleri için açtıkları resmi sitelerini incelemenizi öneririz)

Son olarak Almanya’daki Türk bankaları arasında hatırı sayılı bir geçmişe sahip olan Türkiye İş Bankası’nın örnek bir bireysel kredi formuna göz atalım;

Örnek Hesaplama;

Net Kredi Tutarı10.000 EUR
Sabit borç faizi%3.88 
Vade ay bazında /Taksit adedi36
Aylık Taksit294,71 EUR
Efektif yıllık faiz oranı%3,95
Ödenecek Toplam Tutar10.609,43 EUR

Bilgiler Eylül 2021 tarihinde bu kaynaktan alınmıştır.

Türk bankaları haricinde de Almanya’daki kredileri karşılaştırmak için Verivox sitesinden faydalanabilirsiniz.

Almanya’nın En Büyük Bankaları

Almanya’da Türk bankalarının Türkçe destek gibi avantajları olsa da global düzeyde Almanya’nın en büyük bankalarını merak ediyorsanız liste halinde bu bankaları da paylaşıyoruz.

 • Deutsche Bank
 • Commerzbank
 • KFW Bankgruppe
 • DZ Bank
 • HypoVereinsbank (UniCredit Bank AG)
 • Landesbank Baden-Württemberg
 • Bayerische Landesbank (BayernLB)
 • Norddeutsche Landesbank (Nord/LB)
 • Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba)
 • NRW Bank

Sonuç

Almanya’daki Türk bankaları konusunda aklınıza takılabilecekleri genel olarak özetlemeye çalıştık. Görüldüğü üzere Almanya’nın birçok şehrinde şubeleri bulunan Türk bankaları, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına avantajlı bireysel ve kurumsal hizmetler sunuyor ve kolayca yararlanabilmelerini sağlıyor.

Almanya’da yaşıyorsanız veya Türkiye’den Almanya’ya taşınmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki içeriklerimiz ilginizi çekebilir.

Almanya’da hangi Türk bankaları var?

Almanya’da şubesi ve/veya atm’si bulunan Türk bankalar şu şekilde sıralanabilir: Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Akbank, Vakıfbank ve KuveytTürk.

Almanya’da hangi bankalar var?

Almanya’da bulunan büyük ve yaygın bankalar şu şekilde sıralanabilir: Deutsche Bank
Commerzbank, KFW Bankgruppe, DZ Bank, HypoVereinsbank (UniCredit Bank AG), Landesbank Baden-Württemberg, Bayerische Landesbank (BayernLB), Norddeutsche Landesbank (Nord/LB), Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba) ve NRW Bank

Almanya’da Türk bankaları var mı?

Evet var. Birçok köklü Türk bankasının Almanya’da şubeleri ve atm’leri bulunmaktadır. Bu banka şubelerinden Türkçe olarak hizmet alabilir ve Türk Lirası ile işlem yapabilirsiniz.