Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Gönderme

Almanya, Türklerin yurtdışında en çok yaşadığı ülkelerden başında geliyor. Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkiler de yıllar geçtikçe artıyor. Bu yüzden de iki ülke arasındaki kargo gönderimleri sıkça gerçekleşiyor.

Almanya’da yaşayan birisi Türkiye’deki yakınlarına kargo göndermek istiyorsa ya da Türkiye’ye herhangi bir kargo gönderimi yapmak istiyorsa bu süreçte neler yapmalı? Bu yazımızda Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderme süresi ya da en iyi kargo firması gibi konuları detaylıca inceledik.

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Nasıl Gönderilir?

Almanya’dan Türkiye’ye kargo göndermek isterseniz kullanabileceğiniz firmalar bulunuyor. DHL, UPS, TNT ve Fedex gibi büyük kargo firmaları tercih edebileceğiniz gibi FastExpress gibi alternatif kargo şirketlerini de tercih edebilirsiniz.

DHL’nin Türkiye’de PTT ile kargo antlaşması bulunuyor. Eğer DHL ya da Deutsche Post şubelerinden birine giderek kargo gönderimi yaparsanız, Türkiye’ye gelen kargolar gümrükte PTT’ye teslim edilir.

PTT gümrük işlemlerini hallettikten sonra kargo PTT tarafından dağıtıma çıkartılarak gönderdiğiniz adrese teslim edilir.

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Kaç Günde Gelir?

Kargonun Almanya’dan Türkiye’ye ulaşma süresi kargo şirketi ve kargonun taşıma yöntemiyle (Express gönderim gibi) değişkenlik gösterebilir. Hava, deniz ya da kara taşımacılığı kargonun gelme süresinde oldukça etkilidir. Ücretlendirme de büyük etkisi olan bu yöntemler kargo şirketleri tarafından alternatif olarak göndericiye sunulur.

Karayolu ile Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Gönderme

Karayolu en çok kullanılan taşımacılık seçeneklerinden birisidir. En çok tercih edilmesinin sebebi, taşıma şirketlerinin daha uygun ekonomik olmasıdır. Tır ya da kamyon ile büyük ve ağır kargolar kolaylıkla gelebilir. Ancak gelme süresi havayolu ile gönderime göre daha uzun sürebilir. Bazı durumlarda kargo gelme süresi 10 ila 15 güne kadar sürebilir. 

Havayolu ile Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Gönderme

Kargo gönderim süresi daha hızlı tamamlanmak isteniyorsa havayolu ile kargo gönderimi yapmak isteyebilirsiniz. Bu yöntemle kargo alıcıya 2 ya da 3 iş günü bir sürede ulaşabilir. Havayolu ile ağırlığı daha az olan ürünler daha fazla taşınmaktadır. Ancak bu yöntem karayolu ile taşımacılığa göre daha pahalı bir seçenek olduğunu da hatırlatalım.  

Kargo geliş sürecini etkileyen bir diğer etken de gümrüktür. Bazı durumlarda kargolar gümrükte takılabilir ve bu geliş sürecinin beklediğinizden daha da artmasına neden olabilir. 

Kargo şirketlerinin kargo gönderim süreleri şunlardır:

  • DHL, kargoyu Almanya’dan 3 ila 9 iş günü içerisinde gönderim yaparken; DHL Express, kargoyu Almanya’dan 2 ila 3 iş günü içerisinde getirmektedir.
  • FedEx ise uluslararası gönderimlerinde Almanya’dan gönderilen kargoyu 4 ila 5 iş günü içerisinde getirirken, FedEx Express ile gönderim yapılırsa kargo Almanya’dan 2 ila 3 iş günü içerisinde adrese teslim edilir.
  • UPS ile Almanya’dan kargo gönderimi yapılacaksa kargo 2 ila 5 iş günü içerisinde Almanya’dan Türkiye’ye gönderilirken UPS Express gönderimlerinde kargo 1 ila 3 iş günü içerisinde Türkiye’ye gelmektedir.

Türkiye’den Almanya’ya kargo gönderme konusunda da sizi bekleyen süreç oldukça benzerdir.

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Ücretleri Ne Kadardır?

Kargo gönderimlerinde fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Kargo şirketleri fiyatlandırmaları gönderilen kargoların ağırlıklarına göre yapar ve her bir kargo şirketi bu ücretlendirmeyi farklı yapabilir.

Fiyatlandırmada gönderi tipi (paket ya da parsel), kargonun büyüklüğü, kargonun hacmi ve teslimat süresi (normal ya da Express gönderim) gibi etkenler önemlidir. Ayrıca kargoyu hangi yolla göndereceğiniz (havayolu ya da karayolu) de kargonun ücretini etkileyen etkenlerdendir. 

DHL’nin güncel kargo gönderim fiyatlarını örneklendirecek olursak 120x60x60 cm boyutlarında bir kargo paketi için ücret;

  • 500 gr kadar 54,20 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)
  • 1 kg kadar 62,50 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)
  • 2 kg kadar 72,40 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)
  • 5 kg kadar 112,10 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)
  • 10 kg kadar 165,40 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)
  • 20 kg kadar 241,50 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)
  • 31,5 kg kadar 350,10 Euro (maks. boyut 120 x 60 x 60 cm)

Express gönderim seçilirse fiyatlarda artış olabilir. Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderimi yapmadan önce kargo şirketinden fiyatlandırma ile ilgili detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’ye kargo gönderimi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli etken gönderilen paketin gümrük mevzuatına uygun olup olmamasıdır. Özellikle gönderdiğiniz kargonun içeriğinin yasaklı ürünlerden oluşmaması gerekir.

Bu yasaklı ürünler; yanıcı ve yakıcı ürünler, canlı hayvan, alkollü içecek, ateşli silah, tütün ve tütün ürünleridir. Örneğin; Almanya’dan bir çakmak alıp bunu kargo yoluyla gönderimini yapamazsınız. Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece gümrükte bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ayrıca yasaklı ürün göndermeye çalıştığınız tespit edildiği durumda hukuki anlamda büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kargo gönderimi sırasında kargonun alıcının adresine sorunsuz ulaşmasını istiyorsanız alıcının adresin tam yazıldığından emin olmalısınız. Kargonun adresi eksiksiz bir şekilde yazılmazsa yurtdışına iade edilebilir.

Bu yüzden adresin tam ve eksiksiz yazılmasına özen gösterin hatta alıcının cep telefonu numarası gibi ekstra bilgileri de yazarsanız iade edilmesini önlemiş olursunuz.

Almanya’dan Türkiye’ye kargo göndermek çok da zor değil. Birçok kargo firması gümrük işlemlerinde kargo gönderen kişiye yardımcı olmaktadır. Gümrük kurallarına uyduğunuz sürece kargo işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya’da yaşayan Türkler için işlerini kolaylaştıracak diğer rehberleri de sitemizde bulabilirsiniz. Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızla uluslararası para transferlerinizi nasıl daha hızlı ve hesaplı şekilde gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.