Rusya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Güncelleme: Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle bu yazıdaki bilgilerin güncelliğini garanti edemiyoruz. Rusya’dan para gönderimleri geçici olarak birçok servis tarafından durdurulmuş durumda.

Türkiye, Rus vatandaşlarının oldukça sık ziyaret ettiği ülkelerden birisi. Ticaret ve turizm gibi iki farklı alanda Rus vatandaşları Türkiye’yi sıkça tercih ediyor. Ayrıca Rus vatandaşlarından Türkiye’ye yerleşen kişiler de mevcut. Bu durumda da para transferi yapmak oldukça önemli bir durum halini alabiliyor.

Rusya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunda hem hızlı hem de hesaplı bir şekilde işlemlerin nasıl tamamlanabileceğini merak edenler için bu yazıyı hazırladık.

Rusya’dan Türkiye’ye para transferi yapmanın birkaç yolu bulunuyor. Bankalar aracılığıyla SWIFT işlemi yapabileceğiniz gibi internet üzerinden de para transferi yapan uygulamalar aracılığıyla para gönderimi yapabilirsiniz. Bu durumda da en önemli etken bu uygulamalardan hangilerinin güvenli olup olmadığı. Biz de size uygun fiyatlı ve hızlı işlem yapan Paysend sitesinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle Paysend nedir? Kısaca anlatalım.

Rusya’dan Türkiye’ye Paysend ile Para Gönderme

Paysend; dünya çapında 90’dan fazla ülkede sabit komisyon ücretleriyle işlem sağlayan İngiltere kuruluşlu bir transfer uygulamasıdır. Paysend her geçen gün global olarak büyümekte ve para transferi yapabileceğiniz ülke sayısını arttırmaktadır. Uygun fiyatlarla, hızlı ve güvenilir bir şekilde para transferinizi yapmanızı sağlayan bu uygulama yurt dışından para transferi için bir alternatif olmaktadır.

Paysend ile para transfer işlemlerinizi tablet, bilgisayar ya da telefonunuz üzerinden Paysend uygulamasını indirerek gerçekleştirebilirsiniz. 

Paysend ile Rusya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Paysend ile Rusya’dan para transferi yapmak isterseniz ilk olarak uygulamaya kayıt olmanız gerekiyor. Bu işlemi bilgisayar ya da telefonunuza indireceğiniz Paysend uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Uygulamaya kayıt olmak için birkaç bilgiyi doldurmanız gerekiyor. Uygulamanın sizden istediği bilgiler; cep telefonu numarası (ülke kodu ile birlikte), adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz ve ikamet adresiniz. 

Bu bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza bir SMS gelecek. Gönderilen 5 basamaklı kodu girerek üyelik işleminizi bitirebilirsiniz.

Hangi telefon kodu ile kayıt oluyorsanız, o ülkenin ikamet adresini girmeniz gerektiğini hatırlatalım. Örneğin; İngiltere ülke kodlu bir cep telefonu numarası ile kayıt oluyorsanız ikamet adresiniz İngiltere adresi olmalıdır.

Paysend ile para transferi yapmak oldukça kolay. Rusya’dan Türkiye’ye para göndermek için yapmanız gerekenleri sizin için adım adım anlattık.

  • İlk olarak uygulamadaki ‘’yeni transfer’’ butonuna tıklayın.
  • Göndermek istediğiniz miktarı girin ve döviz cinsini seçin.
    Yani bu transfer için gönderen tarafında Ruble alıcı tarafında ise TL seçmelisiniz. (Gönderim yapacağınız miktarı girer girmez Paysend anlık döviz kurundan hesaplama yaparak alıcının ne kadar para alacağını gösterir.)
  • Alıcının parayı nasıl alacağını seçin. (Banka kartı – Visa ya da Mastercard- , banka hesabı veya Paysend linki)
  • Alıcının bilgilerini girin. (Alıcının adı, soyadı, banka hesap numarası, banka sistem kodu gibi)
  • Ödemenizi gerçekleştirin. (Ödemeyi banka kartı ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.)
  • Son olarak para transferi yapacağınız bilgileri kontrol edin ve onaylayın.
rusyadan-turkiyeye-para-gonderme-paysend

Böylelikle paranız alıcının hesabına gönderilmiş olur. Alıcıya Paysend linki göndererek para transferi yapmak isterseniz sadece alıcının telefon numarasını bilmeniz yeterlidir.

Para transferi yaparken istediğiniz döviz birimde para gönderebilirsiniz. Bu durumda Paysend otomatik olarak anlık kur üzerinden gönderdiğiniz miktarı çevirerek size gösterir. Alıcının hesabına ne kadar para gideceğini de böylelikle anlık olarak görebilirsiniz.

Bu noktada aslında diğer ülkeler için en avantajlı para gönderme metodu olarak Wise’ı (eski adıyla Transferwise’ı) önerdiğimizi hatta Türkiye’den Rusya’ya para gönderme yazımızda da nasıl kullanabileceğinizi anlattığımızı hatırlatalım.

Maalesef şimdilik Wise, Rusya’dan Türkiye yönüne yapılan transferler için kullanılamıyor. Bu sebeple Paysend avantajlı alternatiflerden biri gibi görünüyor.

Rusya’dan Türkiye’ye Para Gönderme Süresi

Paysend ile para transferi yaptığınızda gönderdiğiniz para alıcıya aynı gün içinde ulaşmaktadır. Genellikle gönderilen paranın alıcıya ulaşma süresi birkaç dakikadır ancak 1 iş günü içerisinde gönderdiğiniz para mutlaka alıcının hesabında olur.

Yazının alt kısmında da incelediğimiz diğer alternatiflerde ise SWIFT ile yapılan para transferlerinde bu süre 3-5 güne çıkabilmektedir.

Paysend Rusya’dan Türkiye’ye Para Transfer Ücretleri

Paysend ile Rusya’dan Türkiye’ye para göndermek birçok para transferi alternatifine göre oldukça ucuzdur. Paysend’in müşterilerinden aldığı komisyon ücretleri sabittir. Hangi ülkeye gönderim yaparsanız ya da ne kadar miktarda para gönderirseniz gönderin para transfer ücretleri sabittir. 

Rusya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak isteyen birisi ne kadar miktarda para gönderimi yaparsa yapsın para transfer ücreti 49 Rus Ruble’sidir. Bunun haricinde ise tıpkı bankalarda olduğu gibi kur farkından kaynaklı gizli bir komisyon daha söz konusu olabilir.

Örneğin 9 Mayıs 2021 gününde Google’da 1 Türk Lirası 8,95 Ruble’ye eşitken Paysend ile Rusya’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde 1 Türk Lirası 9,16 Ruble’ye eşit oluyor. Bu da alıcının hesabına geçen paranın daha az olmasına sebep oluyor.

Transfer Limitleri

Paysend, sertifikalı bir finans kurumu olduğundan kara para aklamayı önleme düzenlemelerine uymaktadır. Buna göre herhangi bir belge göstermeden 6 aylık dönemde 800 Pound, 1000 Euro ya da 1000 Dolar transfer yapılabilir.

Bu transfer limitleri, kimlik belgesi ve adres gibi gerekli bilgiler sunulması halinde arttırılabilir. Transfer limitinizi arttırmak isterseniz gerekli bilgileri hesabınız üzerinden gerekli formatta düzenleyerek ‘’Müşteri Destek Servisine’’ gönderebilirsiniz. Dokümanlarınız onaylandıktan sonra yüksek ücretlerde para gönderimi yapmaya başlayabilirsiniz. 

Paysend Güvenilir mi?

Paysend, kullanıcılarına banka seviyesinde bir güvenlik sağlamaktadır. Tüm havaleler Visa, Mastercard, China UnionPay, FCA tarafından onaylıdır. PCI ve DSS standartlarına sabittir.

Günümüzde 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Paysend, Trustpilot sitesindeki kullanıcıların değerlendirmelerinden de 5 üzerinde 4.7 gibi yüksek bir puan alarak dünya çapında güvenilirliğini kanıtlayan bir para transferi uygulaması haline gelmiştir.

Rusya’dan Türkiye’ye Para Göndermenin Alternatif Yöntemleri Nelerdir?

Rusya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen birisi Paysend dışında farklı alternatif para transfer yöntemlerinden de yararlanabilir. Bu yöntemleri kısaca anlatalım.

  • SWIFT: Rusya’dan Türkiye’ye para gönderimi yaparken herkesin aklına gelen ilk para transfer yöntemi bankalardır. Bankalar aracılığı ile güvenli bir şekilde SWIFT işlemi yapabilirsiniz. Ancak Swift işlemleri pahalıdır ve komisyon oranları net değildir. Bu yöntem ile para transferi yaptığınızda gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar gideceğini bilemezsiniz. Ayrıca SWIFT işlemleri için parayı göndermek istediğiniz bankanın SWIFT kodunu bilmeniz gerekmektedir.
  • UPT: UPT ile alıcının banka hesabına ya da başka bir UPT noktasına para gönderimi yapabilirsiniz. UPT nedir diye sorarsanız daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

Rusya’dan Türkiye’ye birçok para transfer alternatifi bulunuyor. Ancak Paysend sabit masraf ve hızlı gönderim süresiyle Rusya’dan para transferi yapmak isteyenler için iyi bir alternatif sunabilir.