UPT Yurtdışı Para Transferi: UPT ile Para Gönderme

Yurtdışı ya da yurtiçinde birisine para göndermek günümüzde oldukça kolay. Sadece bankalar değil yeni kurulan birçok para transferi şirketi ile para transferi yapabilirsiniz.

Bu para transferi şirketlerinin çoğu para transferlerini bankalara göre daha çabuk ve daha düşük komisyonlarla yapıyorlar. Bu yazımızda Türkiye’de kurulmuş olan yerli para transferi şirketi UPT’yi detaylıca inceleyeceğiz.

UPT Nedir?

UPT, 2010 yılında Türkiye’de kurulmuş ilk lisanslı global para transferi ve ödeme platformudur. Bu platform ile yurtiçi ve yurtdışında birçok para cinsinden hesaba, kredi kartına ve isme para gönderip, para alabilirsiniz. Dünya çapında 200’e yakın ülkede ve yaklaşık 400 bin işlem noktasında UPT ile ucuz ve hızlı para transferi yapabilirsiniz. 

UPT ile para transferi yapmak için banka hesabınız olması gerekmez. Ülke mevzuatına göre reşit olan herkes UPT ile para gönderimi ve alımı yapabilir.

UPT ile Nereden Para Gönderebilirim?

UPT hizmet noktaları yurtiçinde; tüm PTT, Aktif Bank şubeleri ve UPT temsilcileri, para transferi işlemlerinde aracılık etmek üzere kurulmuş UPT şubeleridir. PTT’den yurtdışına para göndermek için farklı alternatif metotlar da mevcut. Bunun için de ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

UPT yurtdışı hizmet noktaları ise; UPT işlemlerine aracılık eden anlaşmalı bankalar, moneypost ofisleri ve para transfer şirketleridir.

Size en yakın UPT hizmet noktasını bulmak için şirketin resmi sitesindeki UPT hizmet noktaları sayfasını inceleyebilirsiniz.

UPT ile Nasıl Yurtdışı Para Transferi Yapılır?

UPT ile para transferi yapmak çok kolaydır. Yapmanız gereken bir UPT hizmet noktasına kimlik kartınızla giderek para gönderme formunu doldurmanız. Bu formu doldurduktan sonra göndermek istediğiniz tutarı ve ücreti gişe görevlisine vermelisiniz. Bu işlem sonucunda UPT gişe görevlisi işleminize ait referans numarasını size verecektir. Bu işlem numarası ile alıcı parayı kolaylıkla çekebilir.

upt-ile-nasil-yurtdisi-para-transferi-yapilir

Western Union da oldukça benzer şekilde çalışmaktadır. Orada da tıpkı UPT’deki referans numarası gibi size MTCN numarası verilir ve işleminizi yine PTT’den tamamlayabilirsiniz.

İsminize para gönderildiyse bu parayı almak için size iletilen referans numarası ve kimlik belgeniz ile UPT hizmet noktalarından birine giderek alabilirsiniz. Eğer para banka hesabınıza gönderildiyse para transferi otomatik olarak hebanıza yatırılır.

UPT ile Yurtdışı Para Transferi İşlem Limiti Ne Kadardır?

Türkiye genelinde UPT ile anlık 20.000 TL, 10.000 USD, 10.000 Euro ve 10.000 GBP alıcının ismine para gönderebilirsiniz. Yurtdışındaki anlaşmalı ülkelerdeki UPT hizmet noktalarından yapılacak para transfer miktarları ülkelere göre değişiklik göstermektedir.

UPT ile Yurtdışı Para Transferinde İşlem Ücreti Ne Kadardır?

İşlem ücreti yapacağınız para gönderimine göre değişiklik göstermektedir. Yani gönderim miktarınız arttıkça işlem masrafı da artar.‘’

UPT bazı alternatiflerine göre daha ucuz olsa da Wise(eski adıyla Transferwise) bu konuda çok daha rakipsiz durumda.

Bir örnek vermek gerekirse Türkiye’den Almanya’da yaşayan birisine 1000 Euro’luk bir isme para gönderimi yapacaksınız. UPT ile bu işlemi yaptığınızda 32 Euro’luk bir işlem ücreti çıkmaktadır.

Wise ile aynı işlemi yapmaya çalıştığınızda ise yalnızca 8,32 Euro masrafla paranız alıcıya ulaşır. Üstelik para çevrimi yaparken de para kaybetmezsiniz. Çünkü o an Google’da gördüğünüz rakam üzerinden Wise bu çevrimi otomatik olarak yapar.

UPT’nin bu konuda avantajlı olduğu nokta Wise ile işlem süresi 24 saate kadar uzayabilirken UPT ile isme gönderim yapıldığında yurtdışına para gönderme işleminiz çok daha hızlı gerçekleşir.

UPT ile Para Transferi Yapıldığında Para Alıcıya Ne Kadar Sürede Ulaşır?

Para transferi yaptığınızda yurtiçi hesaba, IBAN’a ve kart gönderimlerine iş günlerinde 16.30a kadar gönderim yapılır. 16.30’dan sonrasında ve tatil günlerinde takip eden ilk iş günü para alıcının hesabına yatırılır.

Yurtdışı hesaba veya IBAN’a gönderimlerinde iş günlerinde 16.30’a kadar takip eden ilk iş günü para hesaba geçer. İşlem mesai saati sonrasındaysa veya tatil günlerindeyse takip eden ikinci iş günü alıcıya gider. İsme gönderimlere özel olarak işlem her zaman aynı gün içerisinde tamamlanır.

UPT ile Para Transferinin Avantajları Nelerdir?

UPT; bankalara göre daha ucuz bir şekilde uluslararası para transfer işlemlerinizi halletmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda komisyonun tamamını gönderici öder. Bu sayede alıcı herhangi bir sürprizle karşılaşmaz.

Türkiye’de 10 bine yakın, anlaşmalı ülkelerde ise 400.000’i aşkın bir çok noktadan para gönderimi ve alımı yapabilirsiniz. Eğer alıcının banka hesabı yoksa seçebileceğiniz en iyi alternatiflerden biridir.

Uluslararası Para transferi yapmak için bilmeniz gereken bilgiler çok azdır. Bu da UPT’nin kolay kullanılmasını sağlar. 

UPT, para gönderimlerinde birçok para transfer şirketine göre daha hızlıdır. Gönderilen para alıcının hesabına genellikle bir iş günü içerisinde ulaşır.

UPT ile isme ya da banka hesabına farklı para birimleriyle para gönderebilirsiniz.

UPT’nin tek olumsuz özelliği online işlem yapılamaması. İşlemi yaptırmak için UPT noktalarından birine gitmeniz ve para transferini gişede yapmanız gerekiyor. Bu özelliği dışında UPT, birçok para transferine göre daha avantajlı para transferi yapmanızı sağlar.

Eğer para transfer işlemlerinde gişeye gitmek yerine online olarak yapmak isterseniz de size önerebileceğimiz bir alternatif bulunuyor. Transferwise ile para transferini online olarak istediğiniz saatte yapabilir ve hem düşük komisyonlardan yararlanabilirsiniz. 

Yurtdışı Para Transferi için En İyi UPT Alternatifi: Wise

Yukarıda da UPT’ye göre Wise ile işlem yapmanın çok daha ucuz olduğunu değinmiştik. Şimdi biraz daha UPT’ye göre neden tercih edilebileceğini ve avantajlarını açıklayalım.

Wise’ı kullanarak para transferinizi çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken Wise sitesinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve para birimini seçiyorsunuz. Ardından alıcının IBAN ve ad soyad bilgilerini giriyorsunuz ve parayı nasıl transfer etmek istediğinizi(hesaba havale ya da kredi kartı) seçiyorsunuz.

Para transferinizi banka kartı ve kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bütün bilgileri kontrol edip onayladıktan sonra para transferiniz başlıyor. Yani UPT yurtdışı para transferi sistemine göre evden çıkmadan çok daha pratik şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Wise ile para transferi yaparken herhangi bir bankanın SWIFT koduna ihtiyaç duymazsınız. Alıcının IBAN numarası ile para transfer işleminizi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Wise kur çevrimini otomatik olarak Google’da bulunan kur oranına anlık olarak çevirir. Sizde ne alıcıya ne kadar para gideceğini ve ne kadar komisyon alınacağını şeffaf bir şekilde görürsünüz. Bu komisyonlar dışında hiçbir ek kesintiyle karşılaşmazsınız.

Ayrıca Wise’ı kullanarak yapacağınız herhangi bir para transferi işlemi sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır. Bu yüzden de bankalar aracılığıyla yapacağınız SWIFT transferlerine göre çok daha çabuk gerçekleşir. Eğer gönderdiğiniz paranın karşı çabuk ve hesaplı bir şekilde ulaşmasını isterseniz Wise’ı da tercih edebilirsiniz.