Türkiye’den Kanada’ya Para Gönderme

Türkiye’den Kanada’ya para gönderme gelişen teknolojiyle birlikte kolaylaşıyor. Dünya globalleşirken işe bağlı ve kişisel olarak yurtdışına para gönderip alma hizmetleri çok sık kullanılıyor. 

Siz de Kanada’daki bir akrabanıza, eşinize, dostunuza veya iş ortaklarınıza birçok sebepten ötürü para transferi yapmak isteyebilirsiniz.

Kanada’ya para gönderirken kullanılabilecek çok sayıda yöntem var. Söz konusu ödemek zorunda olduğumuz yüksek komisyonlara geldiğinde ise çoğu zaman zor durumda kaldığımız da bir gerçek.

Biz de sizlere bu yazımızda Türkiye’den Kanada’ya para göndermek hakkında bilgilendirici bir rehber hazırladık. Bu yöntemlerden uygun, hızlı, ucuz ve avantajlı olanlarını anlatacağız.

Türkiye’den Kanada’ya para göndermek için uygun yöntem nedir?

Türkiye’den Kanada’ya para gönderme işlemi konusunda tercih edebileceğiniz birbirinden farklı yöntemlerin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu işlemi yaparken komisyonu düşük ve hızlı yöntemi tercih etmeniz bizim avantajımıza olacaktır. 

Bu yazıda Türkiye’den Kanada’ya para transferi için uygun yöntemin avantajlı, ucuz ve güvenilir yöntemlerden biri olan Wise (eski adıyla TransferWise)’ı inceleyeceğiz.

Şimdi Wise’dan avantajları ve sebepleriyle birlikte daha detaylı bahsederek Türkiye’den Kanada’ya nasıl para transferi yapabileceğinize bir bakalım.

Türkiye’den Kanada’ya Para Transferi

Yüksek banka komisyonları ödemeden Türkiye’den Kanada’ya para transferi yapmak istiyorsanız, Wise ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Kanada dahil dünyanın birçok ülkesinde hızlı, düşük masraflı ve güvenli çevrimiçi para transferlerini Wise ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Yurtdışına ucuz para transferi yaparken bankaların aldığı komisyonları ve döviz kur farkından dolayı ortaya çıkan kaybı düşük bir seviyeye indiren uluslararası para transferi yöntemi olan Wise oldukça avantajlı bir yöntem.

Wise 80 ülkeye para gönderme ve 53 para biriminde para tutma hizmeti sunmasıyla dünya genelinde para transferi işlemlerinde kullanılan en popüler yöntemlerden biri. 

Wise’ın kullanıcı dostu internet sitesi uluslararası para transferlerini ucuz ve kolay hale getiriyor. Yani sizin SWIFT kodu gibi uğraştırıcı şeylerle vakit harcamanızın önüne geçiyor. Üstelik para transferi için alınacak tüm ücretleri şeffaf bir şekilde gösteriyor. Hem de tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde tamamlamanızı sağlıyor.

İngiltere merkezli olan bu şirket, Avrupa Birliği denetleme kurulunun şartlarına tabii olduğunu ve FCA lisansına sahip. Paranızın güvenliğinin yanı sıra, kişisel verilerinizin de güvende olabilmesini sağlamak amacıyla oldukça sıkı bir kimlik doğrulama prosedürüne sahip. Pek çok açıdan avantaj sunan Wise, Türkiye’den Kanada’ya para transferi için seçebileceğiniz ucuz ve güvenilir yöntemlerden biri.

Bizim Wise hakkında daha detaylı rehberimizi de Wise Nedir? Nasıl Kullanılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Wise, çok sayıda bireysel kullanıcısının yanı sıra birçok şirket tarafından da uluslararası para transferi yapma konusunda ilk sırada kullanılan sistem olmuş durumda.

Peki, Wise internet sitesinin kullanım kolaylığı sayesinde ilk adım olarak üye olduktan sonra Türkiye’den Kanada’ya para göndermek için izlemeniz gereken adımlar neler?

Türkiye’den Kanada’ya Nasıl Para Gönderilir?

  1. Linke tıklayarak Wise web sitesine yalnızca kişisel bilgilerinizi girerek, email ve parola belirleyerek ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. 
  1. Türkiye’den Kanada’ya para transfer ederken karşınıza çıkan ekranda ne kadarlık bir transfer yapacağınızı belirterek tüm masrafları detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Transfer yapacağınız miktarı seçtiğinizde alıcının hesabına ne kadar geçeceğini ve ödeyeceğiniz komisyonu de görebileceksiniz.
  1. Bu aşamada Kanada’ya para transferi için gönderici tarafta TL alıcı tarafında ise CAD (Kanada Doları) seçmeniz gerekiyor. Ülkenin yerel para birimleri ile işlem yapmanız gerekiyor ki ekstra komisyon kesmesin.
  1. Daha sonrasında alıcının adı, soyadı ve banka hesap bilgilerini de girerek bu adımı tamamlıyorsunuz. Eğer kendi hesabınıza gönderiyorsanız kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretlemelisiniz.
  1. Bu noktada Türkiye’den Kanada’ya paranızı göndermek için Wise’a iletmek kalıyor. Size iletilen banka hesap numarasına işlem için gördüğünüz referans koduyla birlikte parayı göndermeniz gerekiyor.

Bu Wise işleminiz sonundan para transferi 1 iş günü içerisinde gerçekleşiyor. Ayrıca işlemi başlatırken alıcının hesabına tahmini olarak da paranın hangi gün geçeceğini görüyorsunuz. 

Aynı şekilde Wise ile Türkiye’den Amerika’ya para gönderme işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada’ya Para Gönderme: Örnek İşlem ve Transfer Masrafı

kanadaya-wise-ile-para-gonderme

4 Ağustos 2021 günü bu para gönderme işlemini başlatmak istediğimizde 10.000 TL olan paramız 80,23 TL kesilerek 1473,21 CAD olarak Kanada’ya ulaşıyor. Çevrim yapılan kur ise bankalarda görmenin mümkün olmadığı ve Google’da anlık görünen gerçek kur değeri. Bu sayede gizli komisyonlardan kurtuluyorsunuz.

Ayrıca Wise, size transferiniz için Wise’ı tercih ettiğinizde ortalama ne kadar kar etmiş olacağınızı da kendi internet sitesi üzerinden gösterir.

Kanada’ya Para Transferi İçin Farklı Yöntemler

Uluslararası para transferi için çeşitli yöntemler tercih edilebilir. Geleneksel ve en çok bilinen yöntem olan Swift’ten bahsedelim.

Banka hesabı ile Swift Yapmak

Yine de transfer işlemlerinizi yenilikçi yöntemlerle değil de her zamanki geleneksel yöntemlerle gerçekleştirmek istiyorsanız Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT ile para transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. 

SWIFT nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu konudaki yazımızı da inceleyebilirsiniz. Bankadan Swift ücretleri bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Doğru ve güncel bilgi için bankanızın websitesini incelemenizi ya da doğrudan bankanız ile iletişime geçmenizi öneririz.

Ayrıca Kanada’daki bankaların SWIFT/BIC kodlarını öğrenmek isterseniz  linke tıklayarak kolayca öğrenebilirsiniz: Bankalar için Swift Kodu Sorgulama

Diğer yandan Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme için ilgili yazımız size yardımcı olabilir.

Özetle bu yazımızda Türkiye’den Kanada’ya para göndermek istediğinizde kullanabileceğiniz yöntemleri inceledik. Yazıda farklı avantajlarıyla öne çıkardığımız Wise’ı aynı şekilde dünyanın birçok ülkesi dahil Kanada’dan Türkiye’ye göndermek için de kullanabilirsiniz.