Türkiye’den Kanada’ya Para Gönderme

Türkiye’den Kanada’ya para gönderme gelişen teknolojiyle birlikte kolaylaşıyor. Dünya globalleşirken işe bağlı ve kişisel olarak yurtdışına para gönderip alma hizmetleri çok sık kullanılıyor. 

Siz de Kanada’daki bir akrabanıza, eşinize, dostunuza veya iş ortaklarınıza birçok sebepten ötürü para transferi yapmak isteyebilirsiniz.

Kanada’ya para gönderirken kullanılabilecek çok sayıda yöntem var. Söz konusu ödemek zorunda olduğumuz yüksek komisyonlara geldiğinde ise çoğu zaman zor durumda kaldığımız da bir gerçek.

Biz de sizlere bu yazımızda Türkiye’den Kanada’ya para göndermek hakkında bilgilendirici bir rehber hazırladık. Bu yöntemler arasından en uygun, hızlı, ucuz ve avantajlı olanını anlatacağız.

Türkiye’den Kanada’ya para göndermek için en ucuz yöntem nedir?

Türkiye’den Kanada’ya para gönderme işlemi konusunda tercih edebileceğiniz birbirinden farklı yöntemlerin olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu işlemi yaparken komisyonu en düşük ve en hızlı yöntemi tercih etmeniz bizim avantajımıza olacaktır. 

Bu açıdan Türkiye’den Kanada’ya para transferi için uygun yöntemin en avantajlı, ucuz ve güvenilir çözümü sunduğundan Wise (TransferWise) olduğunu söyleyebiliriz. 

Şimdi Wise’dan avantajları ve sebepleriyle birlikte daha detaylı bahsederek Türkiye’den Kanada’ya nasıl para transferi yapabileceğinize bir bakalım.

Türkiye’den Kanada’ya Para Transferi

Yüksek banka komisyonları ödemeden Türkiye’den Kanada’ya para transferi yapmak istiyorsanız, Wise ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Kanada dahil dünyanın birçok ülkesinde hızlı, düşük masraflı ve güvenli çevrimiçi para transferlerini Wise ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Yurtdışına ucuz para transferi yaparken bankaların aldığı komisyonları ve döviz kur farkından dolayı ortaya çıkan kaybı en düşük seviyeye indiren uluslararası para transferi yöntemi olan Wise oldukça avantajlı bir yöntem.

Wise 35 ülkeden para gönderme ve 60 ülkeden ise para çekme hizmeti sunmasıyla dünya genelinde para transferi işlemlerinde kullanılan en popüler yöntemlerden biri. 

Wise’ın kullanıcı dostu internet sitesi uluslararası para transferlerini çok daha ucuz ve kolay hale getiriyor. Yani sizin SWIFT kodu gibi uğraştırıcı şeylerle vakit harcamanızın önüne geçiyor. Tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösteriyor. Hem de tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde tamamlamanızı sağlıyor.

İngiltere merkezli olan bu şirket, Avrupa Birliği denetleme kurulunun şartlarına tabii olduğunu ve FCA lisansına sahip. Paranızın güvenliğinin yanı sıra, kişisel verilerinizin de güvende olabilmesini sağlamak amacıyla oldukça sıkı bir kimlik doğrulama prosedürüne sahip. Pek çok açıdan avantaj sunan Wise, Türkiye’den Kanada’ya para transferi için seçebileceğiniz en ucuz ve güvenilir yöntem.

Bizim Wise hakkında daha detaylı rehberimizi de Wise güvenilir mi yazımızda bulabilirsiniz.

Wise, çok sayıda bireysel kullanıcısının yanı sıra birçok şirket tarafından da uluslararası para transferi yapma konusunda ilk sırada kullanılan sistem olmuş durumda.

Peki, Wise internet sitesinin kullanım kolaylığı sayesinde ilk adım olarak üye olduktan sonra Türkiye’den Kanada’ya para göndermek için izlemeniz gereken adımlar neler?

Türkiye’den Kanada’ya Nasıl Para Gönderilir?

  1. Linke tıklayarak Wise web sitesine yalnızca kişisel bilgilerinizi girerek, email ve parola belirleyerek ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. 
  1. Türkiye’den Kanada’ya para transfer ederken karşınıza çıkan ekranda ne kadarlık bir transfer yapacağınızı belirterek tüm masrafları detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Transfer yapacağınız miktarı seçtiğinizde alıcının hesabına ne kadar geçeceğini ve ödeyeceğiniz komisyonu de görebileceksiniz.
  1. Bu aşamada Kanada’ya para transferi için gönderici tarafta TL alıcı tarafında ise CAD (Kanada Doları) seçmeniz gerekiyor. Ülkenin yerel para birimleri ile işlem yapmanız gerekiyor ki bankalar ekstra komisyonlar kesmesin.
  1. Daha sonrasında alıcının adı, soyadı ve banka hesap bilgilerini de girerek bu adımı tamamlıyorsunuz. Eğer kendi hesabınıza gönderiyorsanız kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretlemelisiniz.
  1. Bu noktada Türkiye’den Kanada’ya paranızı göndermek için Wise’a iletmek kalıyor. Size iletilen banka hesap numarasına işlem için gördüğünüz referans koduyla birlikte parayı göndermeniz gerekiyor.

Bu Wise işleminiz sonundan para transferi 1 iş günü içerisinde gerçekleşiyor. Ayrıca işlemi başlatırken alıcının hesabına tahmini olarak da paranın hangi gün geçeceğini görüyorsunuz. 

Türkiye’den Kanada’ya herhangi bir bankaya para göndermek için Wise 2021 için tartışmasız en iyi yöntem olarak görünüyor. Aynı yöntemle Amerika’ya para gönderme işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek İşlem ve Masraf

kanadaya-wise-ile-para-gonderme

4 Ağustos günü bu para gönderme işlemini başlatmak istediğimizde 10.000 TL olan paramız 80,23 TL kesilerek 1473,21 CAD olarak Kanada’ya ulaşıyor. Çevrim yapılan kur ise bankalarda görmenin mümkün olmadığı ve Google’da anlık görünen gerçek kur değeri. Bu sayede gizli komisyonlardan kurtuluyorsunuz.

Kanada’ya Para Transferi İçin Farklı Yöntemler

Peki yapacağınız transferin karşı tarafa anında tamamlanması gerekiyorsa ya da alıcının banka hesabı yoksa yapmanız gereken ne? 

Western Union

Bu noktada en iyi seçenek Western Union. Western Union ile yaptığınız para transferleri transferi gerçekleştirdiğiniz anda tamamlanır. Aynı zamanda size verilen kodu alıcıya ileterek banka hesabı olmasa da paranın çekimini gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu yöntemde Kanada’ya para yollarken masraf da artıyor. 

Alıcının mevcut bir banka hesabı yoksa, Western Union sizin için en iyi seçenek diyebiliriz. Çünkü alıcıya ileteceğiniz kod yardımıyla herhangi bir Western Union anlaşmalı banka şubesinden alıcı kendisine gönderdiğiniz parayı çekebilir.

Western Union’un avantajları olmasına rağmen birçok dezavantajı da mevcut. Hem yükselen masraflar hem de amacınız banka hesabı olmadan Kanada’ya para göndermekse ilgili acentayı bulmak gerekiyor. Büyük şehirler için sıkıntı olmasa da küçük şehirlerde bu daha zorlaşabiliyor. Yine de bazı bankaların Western Union ile gerçekleştirmek istediğiniz para transferleri konusunda sizlere destek olduğunu hatırlatalım.

Western Union’un büyük avantajı para transferlerinin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi ve bankalara kıyasla daha hızlı olması. Bu önemli bir avantaj olsa da kesinti ve para gönderme ücretleri diğer yöntemlere nazaran yüksek olduğundan Türkiye’den Kanada’ya para göndermek isteyenler başka seçeneklere kayabiliyor. 

Bunlar gibi istisna durumlar dışında Türkiye’den Kanada’ya para gönderme işlemlerinizi Wise ile yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Wise, size bankalar aracılığıyla yapacağınız uluslararası havale işlemine göre ortalama ne kadar kâr etmiş olacağınızı da kendi internet sitesi üzerinden gösterir.

Banka hesabı

Yine de transfer işlemlerinizi yenilikçi yöntemlerle değil de her zamanki geleneksel yöntemlerle gerçekleştirmek istiyorsanız Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. 

SWIFT transferleri nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız bu konudaki yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kanada’daki bankaların SWIFT/BIC kodlarını öğrenmek isterseniz  linke tıklayarak anında öğrenebilirsiniz. 

Diğer yandan Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme için ilgili yazımız size yardımcı olabilir.

Özetle bu yazımızda Türkiye’den Kanada’ya para göndermek istediğinizde kullanabileceğiniz yöntemleri inceledik. Yazıda farklı avantajlarıyla öne çıkardığımız Wise’ı aynı şekilde dünyanın birçok ülkesi dahil Kanada’dan Türkiye’ye göndermek için de kullanabilirsiniz.