Türkiye’den Brezilya’ya Para Gönderme

Brezilya ile iş yapıyorsanız ya da aile, arkadaş bağınız varsa Brezilya’ya para göndermek isteyebilirsiniz. Bu durumda bankayı kullanmanın oldukça maliyetli olduğunu deneyimlemişsinizdir. Bankaların fahiş komisyon oranları para gönderimini oldukça zor hale getiriyor. Bu durumu yaşamamak için başka alternatifler de mevcut. 

Brezilya’ya para gönderme konusu hakkında bilgi almak isteyenler için bu konuyu ele aldık ve para transferi yöntemlerini karşılaştırdık.  

Türkiye’den Brezilya’ya Ucuza Para Transferi

Brezilya’ya para transferinin birçok nedeni olabiliyor. Bu nedenler arasında iş ilişkileri, kişiler arası bağlar başı çekiyor. Bunun yanı sıra Brezilya’daki bir banka hesabına para gönderecekseniz SWIFT üzerinden yüksek komisyonlarından kaçarak para transferi yapmak isteyebilirsiniz.

Bunun için artık bir işinizi çözecek fintech ürünü var: Eski adıyla Transferwise, şimdiki adıyla da Wise. Yurt dışına kolayca para göndermenizi sağlayan Wise, makul komisyon oranlarıyla ucuza transfer yapmanızı sağlıyor.  

Her geçen gün çok daha fazla kullanıcıya sahip olan bu ürün, SWIFT maliyetlerinden kurtulmanızı sağlayan yeni nesil bir finansal ürün.

Bankalara olan ihtiyacınızı oldukça azaltan Wise sayesinde Brezilya’ya güvenilir ve düşük maliyetli para transferlerini kolaylıkla yapmanız mümkün. Wise sayesinde SWIFT kodunu kullanmaktan kurtuluyorsunuz ve birkaç basit işlemle paranızı gönderebiliyorsunuz.

Wise’ın Estonyalı sahipleri de uluslararası para transferlerinde uygulanan yüksek komisyon maliyetlerinden kurtulmak için bu durumu değiştirecek bir ürün geliştirmiş ve 2010 yılından beri kullanılan web sitesi her geçen sene kullanıcı ağını genişletiyor.

Yurt dışına güvenilir yöntemlerle ve ucuza para transferinin tüm adımlarını “yurt dışına para göndermek” yazımızda bulabilirsiniz. 

Türkiye’den Brezilya’ya Wise ile Adım Adım Para Transferi

Peki Wise ile düşük maliyetlerle Brezilya’ya nasıl para gönderilir? Wise’a üye olup birkaç kolay adımda paranızı göndermek için şu adımları izlemeniz yeterli:  

Bu link ile Wise’a ücretsiz olarak üye olun. Bu aşamada kişisel bilgilerinizi girin, email ve parola seçerek kaydınızı tamamlayın.

Wise’a üye olmanızın akabinde dilediğiniz TL tutarını yazın ve alıcının hesabına ne kadar Brezilya Reali iletileceğini görün.

brezilyaya-para-transferi-wise
Ekran görüntüsü Ağustos 2021’de alınmıştır. Kurlar günlük olarak değişmektedir.
  1. Brezilya’ya para transferini yapmak için gördüğünüz ekrana transfer tutarını girin. Ardından işlemin masraflarını ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.
  2. Bu süreçte Brezilya’ya para transferi için TL, alıcıda ise Brezilya Reali seçmeniz gerekiyor.
  3. Bir sonraki adımda ise Brezilya’da para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve hesap numarasını da yazıp bu adımı tamamlayabilirsiniz. Eğer göndereceğiniz hesap size aitse kendi hesabıma göndereceğim’e tıklayın. 
  4. Bu adımda ise Türkiye’den Brezilya’ya paranızı gönderme işleminizin tamamlanması için Wise’ın size ilettiği Türk hesap numarasına parayı göndermeniz gerekiyor. Parayı gönderirken ekranda size iletilen referans kodunu da girmeyi unutmamalısınız.

Yukarıda da ekran görüntüsünü ilettiğimiz görselde 11 Ağustos 2021 itibariyle Brezilya’ya 5000TL göndermek istediğimizde Wise’ın masrafının yalnızca 90 TL olduğunu gördük. Bu rakam bankalarda ortalama 200 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Aynı zamanda paranın alıcıya tahmini varış süresi de yalnızca 4 saat gözüküyordu. Miktarı yükseltecek olursanız tahmini varış zamanı da 1 güne çıkabiliyor fakat SWIFT’e göre Brezilya’ya para transferi için çok daha hızlı bir süre.

Bu işlemi aynı adımları tersten izleyerek Brezilya’dan Türkiye’ye para göndermek için de kullanabilirsiniz.

Brezilya’ya Para Göndermek için Western Union mı, Wise mı?

Bu başlıkta Brezilya’ya para gönderme konusunda Western Union ile Wise karşılaştırması yapacağız. 

Siz de göreceksiniz ki, Wise ile para transferi çok daha avantajlı. Yurt dışında yaşayanlar ya da yurt dışı ile bir bağı bulunanlar Western Union’dan muhakkak haberdardır.

Western Union, Wise gibi avantajlı bir online para gönderimi ürününden önce yurt dışına para transferinde tek alternatifti. Bu eski para transferi ise bankalardan bile daha yüksek komisyon oranlarına sahip bir yöntem. Yüksek komisyon oranları bu ürünü standart para transferlerine elverişsiz hale getiriyor.

Western Union’un tek avantajı ise banka hesapları olmadan da transfer yapabilmenizi sağlaması. Eğer alıcının banka hesabı yoksa ve para göndermeniz gerekiyorsa Western Union sizin için en iyi yöntem olacaktır. Aynı zamanda para anında Brezilya’da çekilebilir hale gelecektir. Yani anında yapılması gereken para transferleri için de tercih edilebilir.

Wise ise hem gönderim ücretleri hem de güvenilirliği ile oldukça avantajlı. Wise’ın daha ucuz olmasının sebebi, Türkiye’den yurt dışına para gönderirken aslında para doğrudan Brezilya’ya gitmiyor.

Siz Wise’ın Türkiye’deki hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da Brezilya’daki hesabından alıcıya sizin adınıza para gönderiyor. Bu sayede transfer uluslararası gibi gözükse de birbirinden bağımsız 2 yurtiçi transfer oluşmuş oluyor.

Wise Mı SWIFT Mi?

Wise ile transfer işlemleri 1 iş günü içerisinde gerçekleştiriliyor. Transferden önce alıcının hesabına tahmini olarak da paranın hangi gün geçeceğini öğrenme imkanına sahip oluyorsunuz.

Wise ile Türkiye’den Brezilya’ya para gönderirken saat farkı sebebiyle Türkiye saatiyle aynı gün içinde de para alıcıya geçebilir fakat fakat emin olmak için işleminizi 1-2 gün önceden yapmanız kesin sonuç almanızı sağlar.

Transferi bankalar üzerinden yaparsanız SWIFT işlemine yüksek komisyon ödemeniz gerekecek. Fakat Wise üzerinden SWIFT’e göre ne kadar kâr etmiş olacağınızı da görmeniz mümkün. Yine de emin değilseniz ve SWIFT işlemi ile transferinizi yapmak istiyorsanız tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı üzerinden SWIFT ile transferinizi yapmanız mümkün. Bunu yapmak için de Brezilya’daki alıcı bankanın SWIFT kodunu bilmeniz gerekiyor.

Sonuç 

Yazının ana fikrini özetleyecek olursak, hem para transfer süreleri hem de masrafların düşük olması anlamında Brezilya’ya para gönderme konusunda en avantajlı yolun Wise olduğunu anlıyoruz. Bu yazıda bu işlemin iyi yönlerini ele aldık ve adım adım transfer işlemini anlattık. Emin olmayanlar için de diğer yolları kısaca anlattık. Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’ı kullanabilirsiniz.