Macaristan’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Orta Avrupa ülkelerinden olan Macaristan’dan Türkiye’ye para göndermek için çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu yazımızda Macaristan’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapabileceğiniz en iyi ve alternatif para transfer yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Macaristan’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Macaristan’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için en çok tercih edilen yöntem SWIFT yöntemidir. Bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT transferleri ile istediğiniz ülkeye para gönderebilirsiniz. Ancak bankalar aracılığı ile yapılan para transferlerinin dışında çok daha uygun ve kolay bir yöntem daha bulunuyor.

Wise, hem kullanım kolaylığı hem de düşük komisyonları ile en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinin başında geliyor. Wise ile hangi ülkeye para transferi yaptığınızın önemi yok. Para transferi için sadece alıcının IBAN bilgilerini bilmeniz yeterli. Wise ile nasıl para transferi yapılacağını biraz daha detaylı inceleyelim.

Wise ile Macaristan’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Bu şirketin, günümüzde 10 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Macaristan’dan Türkiye’ye para göndermek isterseniz Wise, özellikle bankalara göre sunduğu daha düşük komisyonlar ve para gönderimi sırasında oluşan kur farkı gibi problemleri ortadan kaldırması sebebiyle tercih ediliyor.

Wise ile para transferi işlemi yapmak için gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak Macaristan’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım anlattık. Burada anlattığımız yöntem birçok ülke için geçerlidir. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda da anlatmıştık.

  • Wise uygulamasını kullanarak Macaristan’dan para transferi yapmak isterseniz ilk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. 
  • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Macaristan’dan gönderim yaparken ülkeyi Macaristan, para birimini de Macar Forinti olarak seçmelisiniz. 
  • Göndermek istediğiniz tutarı girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar komisyon kesileceğini ve gönderdiğiniz tutarın alıcının hesabına kaç gün içinde ve ne kadar TL gideceğini görebilirsiniz.
  • Para gönderimi yaparken Wise tarafından farklı transfer türleri sunulmaktadır. Hızlı transfer, düşük maliyetli transfer ve kolay transfer arasından bir seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz transfer türüne göre komisyon oranlarında ufak farklılıklar olmaktadır.
  • Ardından para gönderimi yapacağınız Türkiye’deki alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Bankaların SWIFT kodları gibi detayları bilmeniz gerekmez.
  • Son olarak parayı Macaristan’dan nasıl göndereceğinizi seçmeniz gerekiyor. İster banka / kredi kartı ister doğrudan size iletilen hesap numarasına havale olarak işleme başlayabilirsiniz.
  • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise para alıcının hesabına geçiyor. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olmalısınız.

** Wise kullanarak yapacağınız Macaristan’dan Türkiye’ye para gönderme işlemleri maksimum 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wise ile para transferi işlemi yaparken unutmamanız gereken önemli noktalardan biri de ekstra bir masraf ile karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın cinsine dikkat etmenizdir.

Macaristan’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderenin tarafından Macar Forinti ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır. Uluslararası para gönderimi yapılırken yerel para birimleri kullanmanız gerekir.

Aynı şekilde Türkiye’den Macaristan’a para gönderirken de gönderenin tarafında TL, alıcının tarafında ise Macar Forinti seçilmesi gerekir.

Bütün bankalar gibi Wise’da uygulamayı kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır ancak bu komisyon bankalara oranla daha düşüktür. Ayrıca Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferleri dışında hiçbir şekilde ek bir komisyon ücreti alınmaz.

Gönderim kurları ise Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’daki anlık kur biriminden çevrilir. Böylelikle gönderdiğiniz paranın alıcıya ne kadar ulaşacağını ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Macaristan’dan Türkiye’ye Para Gönderme Masrafı ve Örnek İşlem

Yazdıklarımızı bir para transfer örneğiyle açıklayalım. Örneğin; Wise ile Macaristan’dan Türkiye’ye 300.000 Macar Forinti gönderdiğinizde 2755 Macar Forinti komisyon kesintisi uygulanır. Kalan 297.245 Macar Forinti ise anlık kur üzerinden otomatik TL’ye çevrilir ve alıcının hesabına aktarılır. Bu durumda alıcıya 8388 TL gider.

wise-macaristan-turkiye-para-transferi

Ayrıca Wise, bankalara kıyasla ne kadar bir tasarruf sağlayacağınızı da gösteriyor. Macaristan’dan Türkiye’ye Wise ile para gönderdiğinizde bankalara kıyasla ortalama 10000 Macar Forinti tasarruf sağlamış olursunuz.

Özellikle Macaristan, Polonya gibi Avrupa da Euro kullanmayan bölgeler için de bu yöntemi kullanabiliyor olmak çok önemli bir avantaj sağlıyor. Polonya’dan Türkiye’ye para transferi hakkında da daha önce bir yazı yayınlamıştık.

Wise dışında Macaristan’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

Macaristan’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Bankalar aracılığıyla yapılan SWIFT işlemleri ilk akla gelen para transfer yöntemleridir. SWIFT’i yurtdışı EFT olarak düşünebiliriz. SWIFT işlemini yapmak için hangi ülkeden gönderecekseniz o ülkede banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da kolayca Swift işlemi yapabilirsiniz.

SWIFT işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız bankanın Swift/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. Swift işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak bu kesintiler Wise ile yapacağınız işlemlere göre daha yüksek ve tam olarak net olarak hesaplanmıyor.

Türkiye’de bulunan bankaların Swift kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın SWIFT kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Macaristan’dan Türkiye’ye Western Union ile Para Göndermek

Swift işlemleri ve Wise dışında Western Union ile de Macaristan’dan Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz. Western Union ile para gönderimi yapmak diğer alternatiflerine göre biraz daha pahalı bir yöntem sayılabilir.

Western Union’ın avantajı alıcının adına para gönderimi yapılabileceği için herhangi bir banka hesabına ihtiyaç duymadan da gönderim yapılabilmesidir.

Alıcıya Western Union ile bir para gönderildiği zaman bir kod verilir ve bu kod ile alıcı anında parasını bir Western Union acentesinden (birçok banka şubesi de Western Union acentesi görevi görmektedir.) anında çekebilir.

Ancak kesilen komisyonlar diğer alternatiflere göre daha yüksek olduğu için acil para gönderimi gerektiren durumlarda bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Macaristan’dan Türkiye’ye hangi yöntemler ile para transferi yapabileceğinizi inceledik. İncelediğimiz alternatifler arasından daha uygun komisyonları ve daha hızlı gönderim süreleri ile Wise daha çok öne çıkıyor.

Eğer Macaristan’dan para transferlerini yaparken 1 gün beklemek bir problem oluşturmuyorsa daha ekonomik bir yöntem için Wise’ı denemenizi tavsiye ederiz.