Türkiye’den İngiltere’ye Para Transferi

Ankara Anlaşması’yla Türkiye’den İngiltere’ye taşınan vatandaşlarımızın sayısının artması, dil eğitimi gibi sebeplerle Türkiye’den İngiltere’ye para transferi iş sebebiyle ya da bireysel olarak merak edilen bir konu halini almıştır.

Türkiye’den İngiltere’ye eğitim, iş ve diğer amaçlarla giden pek çok insana Türkiye’den ailesi ve yakınları para gönderebilir ya da giden kişi kendi hesabından da İngiltere’ye para transferi gerçekleştirmek isteyebilir.

Ancak para gönderme konusunda bankalar ve diğer finans kuruluşlarının kendine has uygulamalar getirmiş olması zaman zaman bazı zorluklar ile karşı karşıya kalınmasına neden olur. Bu durumda güvenilir ve kolay para gönderme sistemini tercih etmek sizler açısından çok daha önemlidir.

Türkiye’de bulunuyor ve İngiltere’de bulunan yakınlarınıza ya da iş ortaklarınıza para göndermek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Türkiye’den İngiltere’ye Para Gönderirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek istiyorsanız para gönderme sürecinde dikkat etmeniz gereken birbirinden önemli unsurlar olduğunu bilmelisiniz.

Özellikle limitler, para transfer süreleri ve yöntemin güvenli ve hesaplı olması ve kolay kullanılabilriği gibi detaylar ilk dikkat etmeniz gerekenler. Bu nedenle bu detaylar açısından farklı transfer yöntemlerini ele alacağız.

Türkiye’den İngiltere’ye Para Göndermek için Güvenilir Yöntem

Paranızı transfer ederken güvenilir bir yöntem seçmek oldukça mühimdir. Çünkü paranın zamanında ulaşması kadar güvenilir bir süreçle paranın gönderilmesi oldukça önemlidir. Zira paranızın karşı tarafa aktarılacağı süreye kadar aklınızda herhangi bir soru işareti olmaması gerekir.

Wise tüm bu konularda sizlere yardımcı olur ve aklınız paranızda kalmaz. Ne kadar komisyon kesileceği ve paranın alıcıya ulaşmasının ne kadar süreceği önceden bellidir. İngiltere’de tıpkı bir banka gibi denetleniyor oluşu ve dünya çapında Şikayetvar sitesine benzetebileceğimiz TrustPilot’taki yüksek puanı da Wise’ı gönül rahatlığıyla kullanmanız için diğer sebepler.

Bu noktada banka SWIFT transferinin eksisi ne kadarlık bir kesinti yapılacağının tam belli olmaması olabilir.

Türkiye’den İngiltere’ye Para Transfer Limiti

Para transfer ederken genellikle limit olması istenmez çünkü bazen 10.000 TL göndermek isteyebileceğiniz gibi bazen de Türkiye’deki kurlar dikkate alınınca 100.000 TL ve çok daha fazlasını transfer etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. UPT gibi para transfer araçlarında Türkiye’den İngiltere’ye para transfer etmek istiyorsanız 10.000 EUR düzeyinde bir limit olduğunu bilmelisiniz.

Daha yüksek limitlerde transfer yapmak istiyorsanız, bu durumda bankalar aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmeniz ya da Wise’a başvurmanız işinizi kolaylaştırabilir, alt limit ya da üst limit konusunda sorun yaşamazsınız.

İngiltere’ye Para Transfer Süresi

Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek istiyorsanız sizler için en önemli konulardan biri de hiç şüphesiz para transferinin kısa sürede gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğidir. Çünkü insanlar genel anlamda yurtdışına para transferi işleminin oldukça hızlı bir şekilde sonuçlanmasını isterler. Bu ihtiyacın hızlı bir şekilde karşılanması ve zaman kaybedilmemesi şarttır.

Peki, zaman kaybı yaşamadan para transfer etmeniz mümkün mü?

Bankalar ve bazı finans kuruluşları size hızlı para gönderme ayrıcalığını yaşayabileceğinizi söylese de aslında hızdan kasıt 3-4 günlük süreye kadar çıkabilmektedir. Peki ya maksimum 24 saat içerisinde para transferini tamamlamanız gerekiyorsa ne yapmalısınız?

Wise ile yapılan para transferleri genellikle aynı gün içerisinde, en geç ertesi gün tamamlanabilir. Birçok popüler rotada, transfer süresi birkaç saat kadar kısa süreler olabilir.

Türkiye’den İngiltere’ye Para Transfer Ücretleri

Para transferi yapmak hem bankalar hem de finans kuruluşları açısından bir gelir kapısı olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle para transferi için değişik ücretler ödemeniz talep edilir. Bankalar genellikle yüksek transfer ücretleri talep ederken finans kuruluşlarının daha yüksek ücretler talep ettiği bilinir.

Wise tam da bu sebeple uluslararası para transferlerindeki ücretleri düşürmek için ortaya çıkmış bir girişimdir. Özellikle kur çevrimi konusunda Google’da gördüğünüz kur çevrimini birebir size yansıtır ve oldukça düşük bir komisyon ücreti alır. Bu komisyon ücretini de şeffaf bir şekilde size sunar. Yani İngiltere’ye para transfer işlemine başlamadan önce alıcının hesabına ne kadar para geçeceğini görmüş olursunuz.

Türkiye’den Başka Ülkelere Nasıl Para Gönderebilirim?

Yalnızca İngiltere değil diğer ülkelere para transferi konusunda da bilgilendirici yazıları sitemize eklemeye çalıştık. Diğer yazılarımızdan da para transferi yapmadan önce faydalanabilirsiniz.

İngiltere’deki Alıcının Wise Hesabı Yoksa Ne Olur?

Türkiye’den İngiltere’ye para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız sizin bir Wise hesabınızın olması gerekir. Çünkü bahsettiğimiz şartlardan faydalanmak için ücretsiz bir şekilde Wise hesabı açmalısınız. Peki, ya alıcının Wise hesabı açmasına gerek var mı?

Türkiye’den İngiltere’ye Wise aracılığıyla para gönderecekseniz alıcının bir Wise hesabına sahip olmasına gerek yoktur. Para alıcının tıpkı normal bir para transfer işlemi gibi banka hesabına yatacak.

Alıcı bilgilerini doğru bir şekilde girdiğiniz sürece para anında ve online bir şekilde karşı tarafa aktarılır.

Türkiye’den İngiltere’ye Para Transferi Detayları

Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek istiyorsanız uluslararası banka transferi, Wise, Western Union, UPT gibi farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Wise ile para transferi yaparken tek dikkat etmeniz gereken Türkiye’den TL banka hesabından İngiltere GBP banka hesabına para transferini gerçekleştirmeniz. Çünkü Türkiye’den doğrudan döviz hesabından işlemi gerçekleştirmeye çalışırsanız Wise ek ücret almayacak olsa da yurtiçinde bir SWIFT transferi gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sebeple yine bankanız sizden döviz için ek ücretler kesebilir.

Umarız bu yazıyla size nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bir para transfer yöntemini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini doğru bir şekilde anlatabilmişizdir. İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için de aynı adımları tersten uygulayabileceğinizi hatırlatalım.