Almanya’da Kredi Çekmek: Kredi Nasıl Alınır? [2022 Güncel]

Almanya’da yaşayan Türkler için Almanya’da kredi çekmek önemli konulardan biri. Biz de bu yazımızda Almanya’da kredi almak için gereklilikleri, bu konuda online olarak kullanabileceğiniz en uygun kaynakları ve Almanya’daki kredi türlerini açıklayacağız.

Kredi konusunun finansal olarak hassas bir konu olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Almanya’da kredi çekme kararı almadan önce finansal durumunuzu ve özellikle uzun süreli krediler için bu kredinin sizi zor durumda bırakmayacağından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Almanya’da Yabancılar Kredi Alabilir Mi?

Almanya’da yabancıların kredi alması mümkündür. Tabii ki birçok ülkede olduğu gibi doğrudan çifte vatandaş olarak Almanya’da yaşayan Türklerin kredi alması daha kolay olsa da yabancılar için de Almanya’da kredi çekmek imkansız değil.

Almanya’daki oturum izninizin süresi de potansiyel olarak kredi alabilme ihtimalinizi etkileyecektir. Yani 1 yıldan kısa bir sürelik oturum kartıyla uzun vadeli bir mortgage kredisi almanız doğal olarak imkansıza yakın olacaktır.

Temel Gereklilikler ise şunlardır:

  • 18 yaşını geçmiş olmak
  • Olumlu SCHUFA skoru(Yazının ilerleyen kısımlarında açıklayacağız)
  • Düzenli ve yeterli bir gelir gösterebilmek
  • Almanya’da oturum hakkına sahip olmak

Yine de sebep gösterilen kredileri almak (araba kredisi, ev kredisi gibi) yabancılar için daha kolaydır. Çünkü bankalar açısından bu varlıklar bir teminat olarak görülür. Sizden parayı alamayacakları bir durum olduğunda bu değerleri kullanabilirler fakat ihtiyaç kredisi gibi seçenekler daha ucu açık olduğundan hem kredi faizleri daha yüksek olur, hem de kredi alma ihtimali yabancılar için azalır.

Şimdi burada da kısaca bahsettiğimiz gibi kredi türlerini biraz daha açalım.

Almanya’da Kredi Türleri

Biz en temel 4 kredi çeşidini açıklayacak olsak da çok kullanılmayan birkaç kredi türü daha bulunur. Biz popüler olanlara ve ihtiyaç duyulabilenlere odaklanmak istedik.

Araç Kredisi (Autokredit)

Almanya’da sıfır ya da 2. el araba alabilmek için kullanılan kredi türüdür. Kredi faizleri ihtiyaç kredisi gibi seçeneklere göre daha düşüktür.

Ev Kredisi – Mortgage (Hypothek)

Almanya’da ev almak için kullanılan kredi çeşididir. Almanya kredi faizleri konusunda diğer kredi türlerine göre avantajlıdır. 5-10-15 yıl gibi oranlarla kredi faiz oranları sabitlenip size kredi sunulur. Bu kredi çeşidinde evin belli bir bölümünün ödemesini peşin olarak yapmanız beklenir. Normal şartlarda Almanya için bu oran %15 peşin ödeme olsa da yabancılar kredi çekerken bankalar daha yüksek peşin ödeme talep edebilir.

Ev kredisi bazı durumlarda sadece sahip olunan evi yenilemek için daha düşük meblağlarla da alınabilir.

Anında Kredi(Sofortkredit)

İhtiyaç kredisine göre daha düşük miktarlarda krediye ihtiyaç duyduğunuzda daha hızlı alabildiğiniz fakat kredi faiz oranlarının da daha yüksek olduğu bir kredi çeşididir.

İhtiyaç Kredisi (Ratenkredit)

Doğrudan ev, araba gibi bir değer edinmeyeceğiz durumlarda ihtiyaç sebebiyle başvurulan kredidir. Bankalar açısından yabancıya verme olasılığı daha düşük olan ve faizlerin de daha yüksek olduğu bir kredi modelidir. Daha yüksek SCHUFA skoruna ihtiyaç duyarsınız.

Peki yazımızın başından beri birkaç kez bahsettiğimiz SCHUFA skoru konusunu biraz daha açalım. Çünkü Almanya’da kredi alabilmek için oldukça önemli bir konudan bahsediyoruz.

SCHUFA Skoru Nedir, Kredi Almayı Nasıl Etkiler?

SCHUFA aslında Almanca’da bir kısaltmadır. Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung Türkçe’ye düz ve kısaltılmış bir çeviriyle Kredi Koruma topluluğu olarak çevirebiliriz. SCHUFA Holding Almanya’daki kredi takip eden en büyük özel şirkettir.

Bu kavram Almanya’da yaşamaya başladığınız ilk günden itibaren hayatınıza girer. Ev sahibiniz de ev kiralarken SCHUFA skorunuza bakabilir. Yani konu sadece kredi çekmek değil, birçok konuda SCHUFA skorunuz Almanya’da sizin için önemlidir. Evinize bağlattığınız elektrikten, ödediğiniz telefon faturalarına kadar her şey SCHUFA skorunuzu oluşturmaya ve yükseltmeye katkı sağlayabilir.

Bu skora geliriniz, maaşınız ya da çalışma hayatındaki statünüz etki etmez. Yani çok zengin bile olsanız faturalarınızı zamanında ödemediğinizde SCHUFA skorunuz kötü olabilir ve bu da kredi çekmek, yeni şirketlerden abonelik almak gibi konularda sizi zor duruma sokabilir.

Almanya’da kayıtlı adresiniz olduğu andan itibaren skorunuz hesaplanmaya başlar ve en yüksek puan olan 100 olarak sistem işlemeye başlar.

Algoritma sistemi tamamen herkese açık olmasa da genel olarak ödemelerinizi zamanında yapmanız kullanmadığınız fazla banka hesabı açmamanız ve kullanmadığınız kredi kartlarınızın olmaması, çok sık taşınmamanız skorunuza olumlu etki edecektir.

SCHUFA skoru hakkında daha detaylı bir yazıyı da çok yakında sitemizde bulabilirsiniz.

Almanya Kredi Faiz Oranları

Almanya’da özellikle ev kredisine yoğunlaştığımızda kredi faiz oranları yıllık %0.57-2 arasındadır. Aldığınız kredi süresine ve sizin kredi skorunuza göre bu oran üzerinde değişimler olabilir.

Genellikle ihtiyaç kredilerinde faiz oranları daha yüksekken ev kredisi alırken faiz oranları olabilecek minimum haline düşer. Peki bankaları tek tek gezmek ve faiz oranlarını öğrenmek yerine en uygun kredi faizini bulmak için en uygun yol nedir?

Almanya’da En Uygun Faizli Krediyi Nasıl Alırım?

Almanya’da dijital bankacılık çözümlerinin yıldan yıla gelişmesiyle birlikte çekmek istediğiniz kredi türüne göre en uygun faizli krediyi bulmak elinizdeki en iyi opsiyonları kıyaslamak için çalışan web siteleri bulunur. Şimdi farklı kredi türlerine göre bu konudaki en kullanışlı web sitelerini önereceğiz.

Almanya İhtiyaç Kredisi Hesaplama ve Alma – Verivox

Verivox 100.000 Euro’ya kadar ve maksimum 10 yıl süreyle alabileceğiniz kredileri ve kredi veren bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak için Almanya’daki en iyi web sitelerinden biri.

Sitede farklı bankalardan Verivox’a özel teklifler bulmak da mümkün. Ayrıca başvuru sürecinizi tamamen dijital bir şekilde tamamlayabileceğiniz kredilere de yer veriliyor.

Birçok özel filtre seçimi yapmanız da mümkün. Örneğin işsiz kalma durumunuzda ödemelerinizi belli süren donduran krediler, kendi şirketi olan ve freelance olarak çalışan kişilere özel krediler gibi spesifik filtrelemeler oluşturabilirsiniz ve kredileri en az ödemeden, en yüksek ödemeye, en düşük yıllık faizden en yüksek yıllık faize gibi çeşitli şekillerde sıralayabilirsiniz. 

Sitenin tek dezavantajı sadece Almanca olarak kullanılabilmesi olabilir. Almancanıza güvenmiyorsanız web tarayıcınız üzerinden site dilini Türkçe ya da İngilizce’ye çevirerek kullanabilirsiniz. 

Almanya Ev Kredisi Hesaplama ve Alma – Loanlink24

Almanya’daki ev fiyatlarını düşününce kredi çekmeden ev alabilen kişi sayısının oldukça az olduğunu görebilirsiniz. Buna yetecek parası olanlar bile düşük faizler sebebiyle genellikle yine de mortgage kredisi kullanırlar.

Bu konuda Almanya’da ev kredisi aldığınızda ödeyeceğiz yıllık faizleri hesaplamak ve yapacağınız toplam ödemeleri öğrenmek için önerebileceğimiz en iyi sitelerden biri de LoanLink24’tür.

almanya mortgage hesaplama

Yukarıda eklediğimiz ekran görüntüsünde olduğu gibi alacağınız Mortgage kredisi için farklı seçenekler kullanarak ödemelerinizin ne kadar sürede tamamlanacağı aylık ne kadar ödeyeceğiniz, belirlenmiş faiz oranının ardından kalan borç tutarınız gibi birçok hesaplamayı sizin için otomatik yapar. Bu hesaplama sayfasındaki faiz oranları ise ortalama oranlardır. 

Siteye girdikten sonra ülkede kalıcı oturum ya da geçici oturumla mı bulunduğunuz, gelir düzeyiniz, almak istediğiniz evin fiyatı gibi kısa bir anketi doldurduktan sonra size özel hesaplanacak Mortgage oranları ve tavsiyeleriyle birlikte size ulaşıyorlar.

Site İngilizce olduğundan sistemi yabancılar da sıklıkla kullanıyor. Bu sebeple yabancılar konusunda da bu web sitesinin daha uzman olduğunu söylemek mümkün.

Almanya “Anında Kredi”(Sofortkredit) Alma – Cashper

Sofortkredit oldukça kısa vadeli ve acil ihtiyaçlar için kullanılan bir kredi çeşididir. Genellikle ödemeler 30 gün ya da 60 günlük vadelerle yapılır.

Cashper bu konuda hızlı ve küçük krediler için oldukça kolay kullanılan bir web sitesi alternatifi. Bu site de Almanca olsa da gerekirse tarayıcı üzerinden dili Türkçe’ye çevirerek kolayca kullanabilirsiniz. Site üzerinden maksimum alabileceğiniz kredi 1500 Euro.

sofortkredit-kredi-hesaplama

60 gün vadeli olarak ödemek istediğinizde toplam ödemeniz 1650 Euro oluyor. Bu da aslında uzun vadeli aldığınız kredilere oranlanınca oldukça yüksek bir faiz olsa da acil ihtiyaçlar için tercih edilebilir bir kredi çeşidir. Tabii ki diğer kredilerde olduğu gibi SCHUFA skoru bu kredi için de önemli.

Almanya’da Kredi Veren Türk Bankaları

Yukarıda anlattığımız sistemler dışında özellikle hali hazırda müşterisiyseniz Türk bankalarından da kredi almayı düşünebilirsiniz. Bankaların yabancılara daha zor kredi verdiğinden bahsetmiştik fakat Türk bankalarının Türk müşterilere kredi verme şansı daha yüksek olabiliyor.

Yine de ilk bahsettiğimiz SCHUFA skoru dahil olmak üzere şartlar hala geçerli. Bu noktada tercih edebileceğiniz Türk bankaları Ziraat Bankası, İşbank ve Denizbank olabilir. Almanya’daki Türk bankaları yazımızda daha detaylı bir şekilde ülkedeki Türk bankalarına değinmiştik.

isbank-almanya-ev-kredisi-hesaplama

Almanya’da faizsiz kredi sistemiyle katılım bankacılığı modeline sahip olan Kuveyt Türk ise dini gerekçelerle faizden uzak durmak isteyen müşterileri için bu alanda hizmet veriyor.

Sonuç

Almanya’daki kredi türlerini sizin için açıklayıp Almanya’da nasıl kredi alınır sorusuna cevap aradık. En uygun kredi faizleri ve hangi web siteleri aracılığıyla kolay kredi bulabileceğinizi değerlendirdik.

Eğer Almanya’da hiçbir şekilde kredi alma şansınız olmazsa Türkiye üzerinden kredi çekip Türkiye’den Almanya’ya para transferi yapmak da sizin için diğer bir opsiyon olabilir.

Siz de şimdi ev kredisi faiz oranlarını kıyaslamak ve detaylı bilgi edinmek için LoanLink24 sitesindeki anketi doldurabilirsiniz.