Türkiye’den Almanya’ya Kargo Göndermek

Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermek için yaptığınız araştırmalarda en uygun seçenekleri bulmakta zorlanıyor musunuz? O halde sizler için hazırladığımız bu yazıyı inceleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Türkiye ve Almanya arasında oldukça güçlü bağlar olması ve Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun ciddi düzeyde olması Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermek isteyen kişi sayısının çok önemli seviyelere ulaşmasını sağlar.

Siz de Türkiye’de yaşıyor ama Almanya’daki yakınlarınıza veya iş ortaklarınıza kargo göndermek istiyorsanız bu süreci nasıl daha başarılı kılabileceğinizi araştırıyorsunuz demektir. O halde gelin Almanya’ya kargo gönderirken hangi yöntemleri kullanabileceğinizi daha yakından bir inceleyelim!

Forwarder şirketler de kargo konusunda doğrudan kargo şirketlerine başarılı alternatifler olmaya başladı. FastExpress de bu alternatifler arasında Almanya’ya kargo konusunda öne çıkan şirketlerden. Peki neden doğrudan kargo şirketlerine gitmek yerine FastExpress’le çalışmalıyım derseniz 5 ana neden sayabiliriz.

  •  Güvenilir hizmet karşılığı işiniz için daha fazla zaman ayırabilmeniz.
  •  İletişim kolaylığı sayesinde hedef bilgilere ve kişilere daha hızlı ulaşıp sonuç alabilmeniz.
  •  Rekabetçi fiyatlara gönderi yoğunluğunuz az olsa dahi ulaşabilmeniz.
  •  Lojistik hizmet olarak birkaç firma ile görüşmek yerine tek elden işlemlerinizi daha pratik bir şekilde  gerçekleştirebilmeniz.
  • Uygun ödeme koşulları ve esnek seçeneklerimiz ile firmanızı ayrıcalıklı bir konumda hissedebilmeniz.
fast express yurtdışı kargo

Yani farklı bir alternatif ve birçok avantajla Almanya’ya kargo göndermek istiyorsanız bu yöntem aradığınız seçim olabilir.

Karayolu ile Almanya’ya Kargo Gönderime

Almanya’ya kargo göndermek istediğinizde tek seçeneğin hava kargo olmadığını bilmelisiniz. Çünkü Almanya ile Türkiye arasında karayolu bağlantısı vardır. Bir kamyon veya tır sayesinde gerçekleştirilebilecek olan karayolu kargo hizmetleri daha uygun fiyatlar sunabildiğinden insanlar tarafından tercih edilebilmektedir. Bu tür kargo seçeneklerinin ön plana çıkmasında kargo edilen ürünün büyük veya ağır olması dikkat çeker.

Karayolu kargo seçeneği en az hava kargo kadar çok tercih edilir. Siz de bu tercihi yapmak istiyorsanız karayolu ile kargo imkanları tanıyan firmaları araştırmalısınız.

Avantaj: Havayoluyla kargo göndermeye göre daha uygun fiyatlıdır.

Dezavantaj: Havayoluyla kargo göndermeye göre daha yavaştır.

Aynı şekilde Almanya’dan kargo bekleyenler ya da Almanya’dan kargo kaç günde gelir diye soranlar olursa da onlar için de durum çok benzer.

Havayolu ile Almanya’ya Kargo Gönderme

Almanya’ya kargo göndermek istediğinizde sürecin hızlı bir şekilde tamamlanmasını istiyorsanız tercihlerinizin başında hava kargo gelir. Çünkü havayolu ile gönderimini sağladığınız kargoların yaklaşık 2-3 günde alıcıya ulaştırılacağını bilmelisiniz. Peki, havayolu kargo gönderme seçenekleri size sadece hız ve kalite mi sunar?

Havayolu ile kargo göndermek istiyorsanız gönderimi yapılacak olan ürün veya dokümanların ağırlığı azdır. Bu nedenle fiyatların da en az süre kadar tatmin edici olduğu açıktır. Pek çok firma ve birey tarafından tercih edilen havayolu kargo seçeneklerini siz de en doğru firmaları bulmaya çalışarak ortaya çıkarabilirsiniz.

Havayolu kargo seçeneklerini kullanırken kurumsal firmalarla çalışmaya özen göstermelisiniz. Bu size daha güvenilir bir gönderi süreci yaşatacaktır.

Türkiye’de Almanya’ya Kargo Gönderme Ücretleri

Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermek istiyor ve gönderinin ücretini hesaplamayı arzu ediyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini ifade etmek gerekir. Şimdi gelin hem hesaplamanın nasıl yapıldığını ve uygun fiyatları daha yakından inceleyelim!

Kargo göndermek istediğinizde ki bu ister yurtiçi olsun ister yurtdışı dikkate alınması gereken boyut ve ağırlıktır. Yurtdışı gönderilerde adresler arasındaki uzaklık çok da dikkate alınmaz. En, boy, yükseklik ve ağırlık fiyatı yukarı veya aşağı yönlü etkiler.

Fiyatları aşağıya çekmek istiyorsanız özellikle ambalaj boyutlarını küçültmeye özen göstermelisiniz. Ambalajı küçültmenin bir yolu yoksa başvurmanız gereken daha uygun fiyatlı seçenek olan karayolu kargosu olacaktır.

Yurtdışına kargo göndermek yazımızda spesifik olarak birçok yurtdışı kargo şirketini de inceledik.

Türkiye’den Almanya’ya Kargo Göndermede Sınırlama Var Mıdır?

Kargo genellikle küçük parçaların parsiyel olarak gönderimi şeklinde değerlendirilir. Yani bir konteyner dolusu ürünü gönderirken kargodan söz etmek çok da doğru olmayacaktır. Peki, boyut olarak değil de gönderilecek olan ürünün kendisi değerlendirildiğinde herhangi bir sınırlamadan bahsetmek mümkün müdür?

Uluslararası gönderiler konusunda ülkelerin belirlemiş oldukları yasaklı maddeler vardır. Bu nedenle gönderinizin yasaklı maddeler arasında olup olmadığına bir bakmanız gerekir. Çünkü yasaklı bir maddeyi göndermeye çalışmanız tespit edilirse hukuki anlamda ciddi sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olacaktır.

Hem hukuki sorunlarla karşılaşmamak hem de gönderinin sağ salim alıcıya ulaşması adına önceden incelemeler yapmanızı önemsiyoruz. Bunu da kendi adınıza gerçekleştirebileceğiniz gibi iletişime geçtiğiniz kargo firmaları da sizi bilgilendirebilir. Benzeri sınırlandırmalar Almanya’dan Türkiye’ye kargo göndermek istediğinizde de geçerlidir.

Almanya’ya Kargo Gönderirken İhtiyaç Duyulan Belgeler

Türkiye’den çıkış yaparak Almanya’ya ulaşacak olan bir kargo için hangi belgelere ihtiyaç duyduğunuzu merak ediyorsanız sizler için aşağıda detaylardan bahsettik. Güvenilir bir kargo firmasıyla çalıştığınız takdirde onlar da gönderiniz içi bu belgeleri sağlayacaktır ve sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Kargonuzu teslim ederken takip numarası almayı unutmayın.

Kargo sürecinin başarılı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına belgelerin eksiksiz olması şarttır. Peki, belgeleri hazırlarken hangi detaylara dikkat etmelisiniz?

Konşimento Belgesi: Konşimento Belgesi ya da Taşıma Belgesi olarak ifade edilen bu belge aslında ürün ile alakalı bütün detayları içeren bir kağıttır. Genellikle kargo firmalarının sisteminde kaydedilen bilgilerle alınan bu kâğıdı mutlaka ürünlerin yanına iliştirmelisiniz. Harici olarak hazırlanmayan bu belgeyi almak adına kargo firmasının sisteminden doğrudan yazdırabilirsiniz.

Proforma Fatura: Proforma fatura bir bedel karşılığında gönderisi sağlanan ürünler için eklenebileceği gibi numune olarak gönderilecek ürünler için de eklenebilir. Yurtdışı gönderileri için olmazsa olmazlardan bir tanesi olan Proforma Fatura İngilizce hazırlanır. Commercial Invoice olarak da bilinen bu belge ile Konşimento Belgesi arasında uyum olması gerekir. Ürün açıklamaları ve ürün tutarının farklı olması gönderinin alıcıya ulaştırılması sırasında problemlere neden olabilecektir.

Diğer Belgeler: Gönderisi sağlanacak ürünün bir gıda olması ya da incelemeye konu başka bir mal olması nedeni ile farklı belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak göndermeniz halinde alıcı ürünü güvenilir bir şekilde teslim alabilecektir.

almanyaya kargo nasıl gönderilir

Almanya’ya Kargo Nasıl Gönderilir?

Kargo firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız dikkat çeken konular fiyat, güven ve hız olur. Bu anlamda her kargo firmasının prensipleri ve çalışma şartları birbirinden farklıdır. Peki, sizin için hangi tercih ön plana çıkar?

Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermek istiyorsanız hızın mı yoksa ücretin mi sizin için önemli olduğuna karar vermelisiniz. Kısa sürede ulaşması gereken kargolar için tercihinizi ekspres seçenekler sunan ve gönderimlerini havayoluyla gerçekleştiren kargo şirketlerinden yana kullanmalısınız. Bu noktada daha yüksek ücretlerle karşılaşmanız olası.

Diğer taraftan süre probleminiz yoksa daha uygun ücretli seçenekleri ön plana çıkarabilirsiniz. İki konuda da güvenilir firmalardan yardım talep etmeyi tercih etmek sizin için daha doğru olacaktır.