Almanya’dan Kargo Kaç Günde Gelir?

Almanya ile Türkiye arasında ithalat ve ihracat oldukça fazladır. Aynı zamanda Almanya, Türklerin en çok yaşadığı ülkelerden birisidir.

Bu yüzden de hem ithalat hem de bireysel kargo gönderimi oldukça fazladır. Almanya’da kargo bekliyorsanız ya da Almanya’da kargo gönderecekseniz en iyi kargo firması ya da kargo süreleri gibi bilinmesi gereken konuları bu yazımızda detaylıca inceleyeceğiz. 

Şu an Almanya’dan kargo bekliyor olabileceğinizi ya da acil ulaşması gereken kargonuzun ne zaman Türkiye’ye ulaşacağını öğrenmek istediğinizi düşünerek yazımıza hemen aradığınız cevabı vererek başlayalım.

Almanya’dan Kargo Gönderim/Geliş Süreleri Ne Kadardır?

Almanya’dan kargo geliş süreleri seçilen kargo şirketine ve kargonun Express gönderim yapıp yapmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Kargo şirketlerinin kargo gönderme süreleri şunlardır:

  • DHL kargoyu Almanya’dan 3 ila 9 gün iş günü içerisinde gönderim yaparken, DHL Express kargoyu Almanya’dan 2 ila 3 iş günü içerisinde getirmektedir.
  • FedEX ise uluslararası gönderimlerinde Almanya’dan gönderilen kargoyu 4 ila 5 iş günü içerisinde getirirken, FedEX Express ile gönderim yapılırsa kargo Almanya’dan 2 ila 3 iş günü içerisinde adrese teslim edilir.
  • UPS ile Almanya’dan kargo gönderimi yapılacaksa kargo 2 ila 5 iş günü içerisinde Almanya’dan Türkiye’ye gönderilirken UPS Express gönderimlerin kargo 1 ila 3 iş günü içerisinde Türkiye’ye gelmektedir.

Eğer daha ekonomik bir gönderim yolunu seçilirse gönderilen kargonun ulaşma süresinin uzadığını da unutmamak gerekir. Özellikle Almanya’dan ticaret ile ilgili bir ürün geliyorsa gümrükte bekleme süresi de devreye girebilir.

Şimdi henüz kargo göndermediğinizi ve seçenekleri değerlendirdiğinizi düşünerek Almanya’dan kargo gönderme konusunu biraz daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Almanya’dan Kargo Nasıl Gönderilir?

Almanya’dan kargo gönderimi yapmak için ilk olarak Deutsche Post ya da DHL şubelerinden birisine gitmeniz gerekiyor. Bu posta şirketinin Türkiye’de PTT ile kargo anlaşması bulunduğundan Almanya’dan Türkiye’ye gelen postalar gümrükte PTT’ye teslim edilir.

PTT gelen kargoları gümrüğe tabi olup olmadığına bakar ve gümrüğe verir. Buradan sonra Türkiye sınırları içerisindeki kargo PTT tarafından dağıtımı sağlanarak kargonun gönderilen adrese teslimi yapılır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye Neler Gönderilebilir?

Almanya’dan Türkiye’nin herhangi bir yerine istediğiniz evrak ya da paketi gönderebilirsiniz. Teknolojik ürün, yiyecek, kıyafet, tekstil ürünleri, ayakkabı gibi birçok ürünün Almanya’dan Türkiye’ye kargo ile gönderimi yapılmaktadır.

Almanya’dan Kargo ile Hangi Ürünler Gönderilmez?

Almanya’dan kargo gönderimi yapılırken gönderinin içeriğinin belirtilen kriterleri sağlaması gerekmektedir. Türk Ticaret Kanunu’nca yasak olan ürünlerin gönderiminin yapılması yasaktır. Ayrıca yanıcı ve yakıcı ürünler, canlı hayvan, alkollü içecek, ateşli silah, tütün ve tütün ürünlerinin gönderimi de yapılamaz.  Kargo gönderimi yaparken kargoların zarar görme ihtimalinden firmaların sorumluluk kabul etmediğini hatırlatalım. Bazı şirketlerde bu yönde sigorta opsiyonları olsa da bu tarz durumlarda ücret oldukça artmaktadır. Süreç Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermek söz konusu olduğunda da oldukça benzer şekilde işler.

Almanya’dan Kargo Hangi Firmalar ile Gelir?

Yukarıda PTT konusundan kısaca bahsetmiştik. Şimdi Almanya’dan kargo kaç günde gelir sorusunu sorduğunuzu da düşünerek işinizin biraz acil olduğunu varsayıyoruz. Bu sebeple bu konuda hızlı sonuç alabileceğiniz şirketlerden bahsetmek isteriz.

Almanya’dan kargo gönderimi DHL, UPS, TNT ve Fedex kargo şirketleri ile yapılır. Bu kargo şirketleri kargo gönderimleri için hava ve kara yolu seçenekleri bulunmaktadır.

Her firmanın gönderim standartları farklılık göstereceğinden firma seçerken kargo firmalarının sunduğu özelliklerde göz önüne alınmalıdır. Özellikle gönderim süresi, gönderim türü ve ücretleri firmadan firmaya farklılık göstermektedir.

Almanya’dan Türkiye’ye Kargo Gönderim Ücretleri Ne Kadardır?

Kargo gönderimlerinde en değişkenlik gösteren kargo fiyatlarıdır. Kargo şirketleri fiyatlandırmayı gönderdiğiniz kargonun ağırlığına göre yapar ve bu ücretlendirme kargo şirketlerinin her birinde farklılık gösterebilir.

Fiyatlandırmada gönderi tipi (paket ya da parsel gibi), kargonun büyüklüğü, kargonun hacmi ve teslimat süresi (normal veya Express) gibi etkenlerde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca ücretlendirmeyi etkileyen bir diğer önemli etken de kargonun hangi yolla gönderileceğidir.

Kargo şirketleri göndericiye hava yolu ile ya da kara yolu ile taşıma alternatifleri sunmaktadır. Bu taşıma yöntemleri de kargo fiyatlandırmasında farklılık oluşmasına sebep olur.

Kargo gönderim şirketlerinin ücretlerini karşılaştıracak olursak 1 kg’lık 10×10 ölçülü bir kargoyu;

  • DHL 58 Euro’ya taşımaktadır.
  • FedEx ise normal gönderimlerinde 30 Euro, Express gönderimlerinde 36 Euro’dur.

Yurtdışı kargo ücretlendirmesi ile ilgili en iyi bilgiyi gönderim yapacağınız kargo şirketlerinin internet sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Kargo Fiyatlarını Değiştiren Etmenler Nelerdir?

Almanya’dan kargo gönderimi yaparken kargo fiyatlarını etkileyen 2 temel unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki gönderinin ağırlığı, ikincisi ise gönderinin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı Express kargo gönderilerinde bu iki değerden hangisi büyükse faturalandırma ona göre yapılır.

Almanya’dan Kargo Gönderimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kargo gönderimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli etken gönderilen paketin gümrük mevzuatına uygun olup olmamasıdır. Gönderilecek ürünün yasaklı ürün listesinde olmaması gereklidir. Gönderilen ürünün içeriğinin belirtilmesi ve gerektiğinde kargo şirketine iletilmesi gümrükten sorunsuz geçmesini sağlamaktadır.

Kargo gönderirken dikkat edilmesi gereken bir diğer etken ise gönderilen kargonun üzerine adresin tam ve eksiksiz bir şekilde yazılmasıdır. Hatalı ya da eksik bir adres yazıldığı durumlarda kargonun adrese teslimi yapılmadan Almanya’ya iadesi yapılabilir. 

Hava Taşımacılığı mı Kara Taşımacılığı mı Tercih Edilmelidir?

Kargo gönderirken bir kargonun gideceği yere ne kadar çabuk ulaşması gönderen ve alıcı için önemlidir. Bu gibi durumlarda kargo şirketleri hava ve kara yolu ile gönderim seçenekleri sunmaktadırlar.

Kargo şirketlerinin Express taşıması seçildiğinde gönderilen paketler hava yolu ile alıcıya çok daha hızlı ulaşmaktadır. Hava yolu taşımacılığı normal gönderime göre daha pahalı bir seçenektir fakat genellikle kargom nerede kaldı, Almanya’dan gelecek kargom sınırı geçti mi gibi birçok endişe yaratacak soruyu kafanızdan atmanızı sağlar.

Kara yolu ile kargo gönderimi ise hava yoluna göre daha ekonomiktir ancak kargo alıcıya daha geç ulaşmaktadır. İki gönderim türünün arasındaki fiyat ve süre farklı kargo gönderiminin acelesine bağlı olarak tercih edilmelidir. Eğer kargonun alıcıya daha erken ulaşması gerekiyorsa hava yolu ile taşıma (Express taşıma) tercih edilmesi daha iyi olabilir. 

Almanya’dan Türkiye’ye kargo gönderimi yapmak aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Birçok kargo firması da gereken evraklar ve gümrük işlemlerinde gönderen kişiye yardımcı olmaktadır. Kargo gönderiminde düzgün bir süreç geçirmek için gerekli evrakla ve gümrük mevzuatına uyarsanız süreçte oldukça kolay işleyecektir.

Almanya’dan kargonuzun gelme süresi de express yöntemlerle 1 güne kadar kısalabildiği gibi standart karayolu taşımacalığında da 2 haftaya kadar uzayabilir.