Bitcoin ile Yurtdışına Para Transferi

Günümüzde gittikçe popülerleşen ve değerini arttıran Bitcoin birçok para transferine de aracılık etmeye başladı. Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan Türkler de Bitcoin ile yapacakları uluslararası para transferlerinin daha avantajlı olup olamayacağını merak ediyor. Biz de genel hatlarıyla Bitcoin ile yurtdışına para transferi konusunu özetleyip avantajlı alternatiflerinden de bahsetmek istedik.

Bitcoin’in ne olduğunu anlatmak bu yazıda açıklayabileceğimizden çok daha derin bir konu olduğu için kısaca kripto coinlerin devletlerin kontrolünden bağımsız merkezi olmayan bir şekilde çalışan bir sistem olduğundan bahsedebiliriz. Piyasanın oldukça yeni olması sebebiyle hala çok değişken olması ve değerinin de bu sebeple hızlı değişebildiğini ekleyelim.

Biz asıl konumuza geçip Bitcoin ile yurtdışına nasıl para gönderilir sorusunu cevaplamaya çalışalım. 

Bitcoin Yurtdışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bitcoin ile yurtdışı para transferi yapabilmek ve karşı tarafın bunu ülkesinin lokal para birimine çevirebilmesi aslında 4 adımda gerçekleşir.

 1. Göndericinin Bitcoin alması
 2. Göndericinin Bitcoini alıcının Bitcoin cüzdanına aktarması
 3. Alıcının Bitcoin cüzdanına gelen parayı Dolar, Euro, TL gibi gerçek para birimine çevirmesi
 4. Çevirdiği parayı banka hesabına aktarması

Bu 4 adımı da kısaca açıklamaya çalışacağız fakat öncesinde şunu hatırlatmak isteriz. Eğer alıcı da gönderici de düzenli olarak Bitcoin ve kripto paraları kullanmıyorsa veya aşina değilse Wise üzerinden yurtdışı para transferi işlemini tamamlamak ucuz ve kolay olabilir. Yurtdışına para transferi yazımızda bu konunun detaylarına değinmiştik.

1.Bitcoin Almak

Yurtdışına Bitcoin göndermek için öncelikle bir Bitcoin borsası üzerinden Bitcoin almanız gerekmektedir. Bunun için BTCTürk ya da Paribu gibi yerel borsaları kullanabileceğiniz gibi Binance gibi uluslararası borsaları da kullanmanız mümkündür. 

btcturk-ile-bitcoin-almak

BTCTürk üzerinden ilerlediğimizi varsayalım. Hesabınıza TL aktararak piyasada o an geçerli olan TL – Bitcoin kuru üzerinden Bitcoin satın alımınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Not: Bu bitcoini doğrudan yurtdışına göndereceğinizi düşünerek ek bit Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız yok fakat eğer yüklü Bitcoin alımı yapacaksanız bunu Bitcoin borsalarında değil de offline Bitcoin cüzdan hesaplarında tutmanız daha güvenli bir yol olarak tercih edilir.

2.Yurtdışına Bitcoin Göndermek

BTCTürk üzerinden Bitcoin aldık ve sırada yurtdışına Bitcoin ile para transferi yapmak var. Bu noktada alıcının da bir Bitcoin borsasında hesabı olması ya da bir Bitcoin cüzdanı olması gerekiyor. Tıpkı IBAN bilgileri gibi düşünebileceğiniz Bitcoin cüzdan bilgilerini sizinle paylaştıktan sonra siz hesabınızdan “Bitcoin Çek” işlemini yapmalısınız. 

Bitcoin çekeceğiniz hesap olarak da alıcının Bitcoin cüzdan adresini gireceksiniz. Böylece sizin hesabınızdaki Bitcoin yurtdışındaki alıcının hesabına gidecek.

Bitcoin ile işlem yaptığınızda aslında yurtdışına para transferi ya da yurtiçi para transferi gibi kavramlar bulunmaz. İki işlem de birbirinden farksızdır.

3.Alıcının Bitcoinini Reel Para Birimine Çevirmesi

Bu aşamada siz alıcıya Bitcoini artık gönderdiniz ve işin sizle bağlantılı kısmı çözüldü fakat işlemin tam anlamıyla anlaşılabilmesi adına devamını da açıklayalım. Sırada alıcının yine bir Bitcoin borsası aracılığıyla Bitcoinini örneğin Euro’ya çevirmesi var.

binance ile bitcoin yurtdışı para gönderme

Binance üzerinden alıcı bu işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilir ve Binance hesabındaki Bitcoinleri artık Euro’ya dönüşmüş olur.

4.Bitcoini Banka Hesabına Çekmek

Binance üzerinden anlatmaya devam edelim. Şimdi de alıcının sistemdeki parası için “Withdraw” komutu vermesi yani parayı banka hesap bilgilerini girerek hesabına çekmesi gerekiyor.

Bu 4 adımın ardından örneğin sizin Türkiye’de banka hesabınızda TL olarak duran para Almanya’da bir yakınınızın hesabında Euro haline dönüşmüş oluyor.

Aslında sizin de gördüğünüz gibi biraz uğraştırıcı bir işlem. Yurtdışına Bitcoin ile para transferinin en ideal çözüm olduğu tek seçenek her iki tarafın da düzenli olarak Bitcoin borsasında BTC tuttuğu ve bitcoini hemen reel paraya dönüştürmesi gerekmeyen durum olabilir.

Bu durumda 1. ve 4. adımda bahsettiğimiz konular devreden çıkıyor ve sadece siz karşı tarafa Bitcoin göndermiş oluyorsunuz. Komisyon açısından da sadece bu durumda avantajlı oluyorsunuz.

Bitcoin ile Yurtdışına Para Göndermek Güvenli Mi?

Bitcoin ile yurtdışına para göndermek aslında paranızın dokunulmazlığı ve gizliliği açısından oldukça güvenli. Yani siz para gönderme komutunu verdikten sonra paranın gitmemesi gibi bir ihtimal söz konusu değil. Bitcoin ile işlem yaparken güvensiz olarak bahsedebileceğimiz noktalar:

Hesabınızın her zaman saldırıya açık olması. Ne olursa olsun Bitcoin borsalarındaki hesaplarınız banka hesaplarınız gibi korunaklı değil, hesabınızdaki paranın herhangi farklı bir Bitcoin hesabına gönderilmesi durumunda yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Bitcoin gönderirken gönderdiğiniz Bitcoin numarası doğru olmak zorunda. Burada yaptığınız bir hata ya da farklı bir hesaba para göndermeniz durumunda paranızı kaybedebilirsiniz.

Yani aslında sistem oldukça güvenli, zaten temelinde ve Bitcoin’in hatta tüm kripto paraların bu kadar büyümesinin altında da bu yatıyor. Sadece insan hatasına dayalı sorunlar bankalara göre daha fazla hata yapılmasına olanak tanıyor. Bilgisayarlar ve internet ile çok haşır neşir olmayanlar için hala riskli olabilir. 

Bitcoin ile Yurtdışı Para Transferi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Sizin Bitcoin hesabınızdan yurtdışına Bitcoin göndermek genellikle 10 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşir. İşlemin diğer adımlarını da hesaba katarsak saat farkının fazla olmadığı 2 ülke arasında genellikle aynı iş günü içerisinde tüm adımlar tamamlanabilir.

BTCTürk Hesabına TL Aktarımı: Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank, Ziraat Bankası hesaplarında 7/24 anında havale. Diğer bankalar için aynı gün.

BTCTürk Hesabında Bitcoin Alımı: Anında gerçekleştirilebilir.

Bitcoin hesabından yurtdışına Bitcoin yollamak: Ortalama 20 Dakika (Bu noktada BTCTürk ve birçok kuruluş da ilk işlem öncesi Cüzdan aktivasyonu için güvenlik sebebiyle hesap açılışını onayladığınıza dair dilekçeli selfie istemektedir. Bu sebeple ilk yapacağınız işlem daha uzun zaman alacaktır.)

Alıcının Bitcoini Euro/Dolar(Reel Para Birimi)’a Çevirip Çekmesi: Ortalama 1 Saat(İş günü olmaması durumunda ilk iş günü.

Yani işlem genellikle aynı gün içerisinde tamamlanır. Sadece ilk işleminiz öncesinde daha uzun sürebilir. Yurtdışından Türkiye’ye para transferi için de aynı yöntemi uygulamanız mümkün.

Bitcoin Yurtdışı Para Transferi’nin SWIFT’e Göre Avantajları

 • Bankalar üzerinden yapacağınız işleme göre yurtdışına para göndermeniz çok daha hızlı olur.
 • Bitcoin’in devletlerden ve bankalardan bağımsız çalşması sebebiyle para transferi takibe uğramadan alıcının Bitcoin cüzdanına iletilir.
 • Yenilikçi bir yöntemi kullanmış olursunuz ve kripto para piyasasına aşinalığınız artar.
 • SWIFT işlemine göre genellikle komisyonları daha düşüktür.

Not: Genellikle olarak not düşmemizin sebebi Bitcoin piyasası hala çok hızlı hareket ettiğinden sizin Bitcoin almanızla karşı tarafın Bitcoin bozdurması arasında geçen sürede bile zarara uğramanız mümkün. 

Wise’ın Bitcoine Göre Avantajları

 • Şeffaf ve daha uygun komisyon oranları
 • Alıcının IBAN bilgisini bilmeniz yeterlidir ve gönderdiğiniz para doğrudan alıcının banka hesabına geçer.
 • İşlem iş günlerinde 24 saat içerisinde tamamlanır, süre konusunda bir kaybınız olmaz.
 • Kullanımı herkes için oldukça kolaydır.

Bitcoin ile Yurtdışına Para Göndermek için Neler Gerekir?

Bitcoin ile yurtdışına para transferi yapmak için yukarıda daha detaylı açıkladığımız şekilde Binance, BTCTürk gibi bir Bitcoin borsasında hesaba, alıcının Bitcoin cüzdan bilgilerine ve tabii ki Bitcoine ihtiyacınız olacak. 

Sonuç 

Yazının ilk kısmında da belirttiğimiz gibi düzenli olarak Bitcoin cüzdanı kullanmayan iki kişi arasındaki transferde Bitcoin ile yapılan gönderimin komisyon açısından bir avantajı olmayacaktır.

Çünkü önce Bitcoin alımı işlem sonunda da alıcının Bitcoin satıp Euro/Dolar gibi bir para birimine tekrar çevireceği düşünülürse komisyon miktarı Transferwise üzerinden bu işlemi yapmaktan daha fazla olacak. Aynı zamanda da işlem kripto para piyasasına hakim olmayan biri için çok daha zor.

Bizim bu noktada uluslararası para transferi konusunda en avantajlı yöntem açısından önerimiz Wise. Tabii ki kripto para piyasasına aşina olanlar için yukarıda detaylı bir şekilde açıkladığımız gibi Bitcoin de en yenilikçi çözümlerden biri olacaktır.