Amerika’dan Türkiye’ye Kargo Göndermek

Yurtdışına kargo göndermek zahmetli bir süreç haline gelebilir. Özellikle Türkiye’ye daha uzak olan ülkelere kargo göndermek veya almak sırasında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak kargo şirketleri bu gibi problemleri en aza indirmeye çalışmakta ve kargo gönderimi yapmak isteyen kişiler için çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Siz de Amerika’dan Türkiye’ye kargo göndermek istiyor ancak hangi kargo şirketini seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız size göre. Amerika’dan Türkiye’ye kargo gönderimi sırasında bilmeniz gereken detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye’ye kargo göndermek için ilk olarak hangi kargo gönderim şirketini tercih etmek istediğinizi seçmelisiniz. Kargo şirketleri gönderdiğiniz ürün ile ilgili farklı fiyat ve gönderim süresi sunabiliyor.

Bu nedenle size en uygun ve güvenilir gelen kargo şirketini tercih ederseniz kargo gönderim süreci de daha kolay bir hal haline gelmektedir.

Uluslararası kargo gönderimi yaparken FedEX, DHL ya da UPS gibi global kargo firmalarını tercih edebilirsiniz ya da daha alternatif kargo şirketleri ile de anlaşabilirsiniz. Burada kargo şirketlerinin sizlere sunduğu avantajlar büyük bir etken. 

Hangi firma ile gönderim yapacağınızı seçtikten sonra gönderim sürecine karar vermeniz gerekiyor. Express gönderimi seçerek kargonuzun daha çabuk alıcıya ulaşmasını sağlayabilir ya da normal gönderimi seçebilirsiniz. Burada göndereceğiniz kargonun içeriği de önemli.

Önemli bir evrak ya da çabuk ulaşması gereken bir eşya gönderiyorsanız Express gönderim yurtdışına kargo gönderme konusunda sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu konu hakkında en detaylı bilgiyi kargo şirketinden öğrenebilirsiniz.

Artık gönderi kaydını oluşturmak için kargo şubesine gitmeye gerek yok. Bazı kargo şirketlerinde internet üzerinden gönderi kaydı oluşturabilir ve bütün gerekli bilgileri girerek kargonuzu onaylayabilirsiniz. Onay sonrasında kargo adresinizden alınarak gideceği adrese doğru yola çıkar. 

Bazı kargo şirketlerinin ise farklı avantajları bulunuyor. Örneğin; merkezi Almanya’da bulunan DHL, global çapta tanınan önemli bir kargo şirketidir. DHL ile Amerika’dan Türkiye’ye kargo (paket veya doküman) gönderimi yapabilirsiniz.

DHL kargo, sunduğu  Express gönderim ile gönderim yapmayı seçerseniz kargonun alıcıya ulaşma süresi çok daha kısa olacaktır. Ayrıca DHL, Türkiye’de PTT ile kargo antlaşması bulunan bir şirket. Bu yüzden bu kargo şirketini ile gönderim yaparsanız, Türkiye’ye gelen kargolar gümrükte PTT’ye teslim edilir. PTT gümrük işlemlerini hallettikten sonra kargo PTT tarafından dağıtıma çıkartılarak gönderdiğiniz adrese teslim edilir.

Amerika’dan Türkiye’ye Kargo Kaç Günde Gelir?

Amerika, Türkiye’ye oldukça uzak bir ülke olduğu için Amerika’dan gönderilen kargoların Türkiye’ye gelme süresi de diğer ülkelerden gelen kargolara göre daha uzun sürmektedir. Kargo şirketleri bu süreyi kısaltmak için Express gönderim seçenekleri gibi alternatif seçenekler de sunmaktadır. Ayrıca kargonun taşıma yöntemi, kargonun Türkiye’ye ulaşma süresinde de etkili bir seçenektir. 

Genellikle kargoların gelme süresi kargo şirketleri tarafından değişkenlik gösterir. Örneğin; DHL ile Amerika’dan Türkiye’ye kargo gönderimi yaptıysanız kargonun Türkiye’ye ulaşması 1 ila 3 haftayı bulabiliyor. Ancak Express yöntemi seçerseniz bu süre daha da kısalıyor.

En hızlı kargo şirketi sayılan FedEX ile gönderim yaparsanız kargo Amerika’dan Türkiye’ye kargo gönderimi yaptığınızda 8 ila 10 iş günü içinde kargo alıcıya ulaşmış oluyor. Express gönderimi seçerseniz bu süre 3 ila 5 iş gününe kadar düşebiliyor.

Hızlıca ulaşmasını istediğiniz bir kargo bulunuyorsa Express gönderim yöntemini seçmenizi tavsiye ederiz.

Aynı şekilde Türkiye’den Amerika’ya kargo göndermek istediğinizde benzer sürelerin sizi beklediğini söylemek gerek.

Amerika’dan Türkiye’ye Neler Kargo ile Gönderilir? Yasaklı Ürünler Nelerdir?

Amerika’dan kargo gönderimi yapmak isteyen kişiler için kargonun içeriği de oldukça önemlidir. Gönderilen kargonun içeriği gümrük mevzuatına uymuyorsa gümrükte sorun çıkabilir. Özellikle yasaklı ürün listesinde bulunan ürünlerin gönderimi yapılıyorsa gönderici için hukuki anlamda sorunlar ortaya çıkabilir.

Yasaklı ürün listesindeki ürünler şunlardır; yanıcı ve yakıcı ürünler, canlı hayvan, alkollü içecek, ateşli silah, tütün ve tütün ürünleri. Yasaklı ürünlerin tam listesine kargo şirketlerinin sitelerinden ulaşabilirsiniz. Pademi sürecinde ekstra yasaklar ortaya çıkabiliyor.

Bu ürünler dışında elektronik ve makyaj ürünlerinin kargo ile gönderimi de yapılamamaktadır. Bu ürünlerin gönderimini yaptığınız gümrük sürecinde ortaya çıkarsa ürünleriniz gümrükte takılabilir.

Yukarıda belirttiğimiz ürünler dışındaki ürünlerin gönderimini kargo ile yapabilirsiniz. Ayrıca özel şartlar gerektiren ya da belirli şartlarda getirilmesi gereken ürünler içinde kargo şirketlerinin sunduğu farklı hizmetler bulunur. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz gönderim yapmak istediğiniz kargo şirketinden bilgi alabilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye Kargo Ücretleri Ne Kadardır?

Kargo ücretleri oldukça değişkenlik gösteren bir alandır. Gönderdiğiniz kargonun geliş süresi, kargonun büyüklüğü ve boyutu gibi birçok etken ödeyeceğiniz kargo ücretini değiştirmektedir. Amerika ile Türkiye arasındaki mesafeyi de katarsak kargo ücretleri yüksek olabilir. FedEX firması ile bir kargo gönderim fiyatlandırmasına bakalım.

15x15x15 cm ölçüsünde 5 kg’lık bir kargoyu Amerika’dan Türkiye’ye göndermek istenirse ödenmesi gereken fiyat 304.11 Dolar’dır. 

Bu fiyatların değişkenlik gösterebileceğini hatırlatalım ve kargo gönderimi öncesinde kargo ücretini öğrenmek isterseniz kargo şirketlerinin sitelerinden gereken bilgileri girerek fiyatları öğrenebilirsiniz.


Amerika’da yaşıyor ve Türkiye’yle düzenli olarak işleriniz oluyorsa Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Amerika’dan Türkiye’ye Kargo Gönderiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yurtdışından kargo gönderimi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Özellikle de uzak bir yere kargo gönderimi yapıyorsanız bu detaylara uyarsanız daha kolay bir kargo süreci geçirebilirsiniz.

İlk olarak yukarıda belirttiğimiz yasaklı listesindeki ürünlere dikkat edin. Çakmak ya da parfüm gibi küçük ürünler dahi olsalar gümrük kurallarına uymadığı için ciddi sorunlara yol açabilirler. 

Kargo gönderimi yaparken kargonun alıcının adresine sorunsuz teslim edilmesi için alıcının adresinin tam yazıldığından emin olun. Eğer eksik bir bilgi yazılırsa kargonun yurtdışına iade edilmesi gibi sorunlarla uğraşabilirsiniz. Bu yüzden adresin tam ve eksiksiz yazılmasına özen gösterin ve alıcının cep telefonu numarası gibi ekstra bilgileri de ekleyin.

Kargo gönderimi yaparken paketlemeye dikkat edin. Büyük yapılan paketlemeler bazı durumlarda daha fazla ücret çıkarabiliyor. Bu yüzden eğer daha küçük bir paketleme yapabilecekseniz kargonuzu küçültün. Böylece daha az miktarda ödeme gerçekleştirebilirsiniz. 

Belirttiğimiz detayları göz önünde bulundurursanız Amerika’dan Türkiye’ye kargo gönderme konusunda sorun yaşamadan hızlıca kargonuzu alıcıya ulaştırabilirsiniz.