Estonya’da Şirket Kurmak


Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık ülkesi olan Estonya, yatırımcılara sunduğu birçok avantaj ile şirket kurmak isteyen kişilerin gözdesi haline geliyor. Estonya devleti yabancı yatırımcılara sunduğu e-vatandaşlık (e-residency) imkanı ile Estonya’da yaşamadan hatta Estonya’ya gelmeden şirket kurma imkanı sağlıyor.

Eğer siz de Estonya’da bir şirket kurmak ve işinizi Avrupa’ya açmak istiyorsanız bu yazımızda Estonya’da şirket kurmak ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Şu ana kadar Estonya’da e-vatandaşlık yoluyla kurulan şirket sayısı 16 bini aştı ve 170’den fazla ülke vatandaşı bu yolla şirketini kurdu.

Baştan şunu söyleyerek giriş yapalım. Estonya’da şirket kurmak reklamı yapıldığı gibi tamamen oturduğunuz yerden ve masrafsız ilerleyen bir süreç değil.

E-vatandaşlık başvurunuz olumlu sonuçlanınca Ankara’da Estonya konsolosluğuna eğer doğrudan Estonya bankasında hesap açmanız gerekirse de Estonya’ya bile gitmeniz gerekebilir fakat banka konusunda bizim önerimiz Wise ile Avrupa’da bir şirket hesabı açmanız olacak.

Hatta bu seçenek belki Estonya’da şirket kurmadan bile işlerinizi görmenize yardımcı olabilir. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Estonya E-Vatandaşlığı Nedir?

Estonya’da şirket kurmak hakkında bilgilere geçmeden önce e-vatandaşlığı açıklayalım. E-Vatandaşlık, Estonya devletinin 2014 yılında dijital alanda fikir ve start-up’ları desteklemek amacıyla oluşturduğu bir dijital vatandaşlıktır. Bir girişimcilik fikri olan herkes bu e-vatandaşlığa başvuruda bulunabilir ve alacağınız e-vatandaşlık ile hiçbir bürokrasiyle uğraşmadan Avrupa’da bir şirket kurabilme imkanınız olur.

Estonya e-vatandaşlığının sağladığı en büyük imkan hem Avrupa’da bir şirket açmak hem de bu şirket ile ilgili bütün işlemleri kendi ülkenizden ayrılmadan internet üzerinden yürütebilmektir.

Estonya e-vatandaşlığı ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Estonya e-vatandaşlık nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca e-vatandaşlığın bir vatandaşlık programı olmadığını ve size ülkede oturum ya da çalışma izni vermediğini de hatırlatalım.

Estonya’da Şirket Kurulumu

Başka bir ülkede şirket kurmak göz korkutsa da yurtdışında şirket kurmak için Estonya en kolay ülkelerden biri. Bir şirket kurmak için yapmanız gereken 3 adım bulunuyor. 

E-Vatandaşlık Başvurusu Yapmak

Estonya’da şirket kurmak için ilk olarak e-vatandaşlığa başvurusunda bulunmanız gerekiyor. E-vatandaşlık, şirket kurmak, belgeleri dijital olarak imzalamak, online olarak vergi beyan etmek ve e bankacılık gibi birçok imkandan yararlanmak için gerekli.

Bu süreç içerisinde istenilen belgeler şunlar:

 • Kimlik bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • Pasaportun dijital görüntüsü
 • Fotoğraf (6 ay içerisinde çekilmiş olmalı)
 • Aktif kullanılan bir e-posta adresi
 • İkametgah belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Şirket kurmak için gereken iş planı
 • Ek bilgiler (sosyal medya hesapları gibi)

Ayrıca bu süreç içerisinde Estonya devletine 120 Euro ödeme yapmanız gerekiyor. Genellikle bu başvuru süreci 1 ya da 2 ay içerisinde sonuçlanıyor.

Başvurunuz sonuçlandığı zaman e-mail ile bilgilendirme yapılıyor.

Başvurunuz onaylandıktan sonra pasaport ile birlikte Estonya konsolosluğuna giderek dijital kimlik kartınızı (ID) ve Estonya vatandaşlık sistemine giriş yapmanızı sağlayan USB’yi alıyorsunuz. Bu dijital kimlik e-imza yerine geçiyor.

Bütün kurulumları yaptıktan sonra dijital kimliğiniz ile size verilen pini aktif haline getirerek tüm resmi işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz.

Estonya’da Şirket Kurma Başvurusu

E-vatandaşlık size doğrudan bir şirket sağlamıyor, sadece şirket kurmak için gerekli. Şimdi şirket kurmak için ne yapmanız gerektiğine geçelim.

Şirket kurmak için e-vatandaşlık kimlik kartınızı (ID) aldıktan sonra Estonya’da bir adres göstermeniz gerekiyor.

estonya-sirket-kurulumu-basvurusu

Burada devreye sanal ofisler ya da yardımcı firmalar devreye giriyor. Size uygun bir yardımcı firmayla anlaşarak bir adres gösterebilirsiniz. Bu maliyet ayda 50-200€ arası değişiyor.

Adres konusunda ve tüm süreç konusunda aşağıda muhasebe işleriniz için destek alabileceğinizi belirttiğimiz Xolo’dan danışmanlık da alabilirsiniz. Zaten muhasebe için ödemeniz gereken giderler bulunduğu için yasal adresi de onlar üzerinden almak toplamda size kar ettirecektir.

Bu süreçte işlemi online olarak kendiniz de yürütebilirsiniz, danışmanlık firmalarından destek de alabilirsiniz. Yazımızın sonunda çeşitli danışmanlık firmalarını da bulabilirsiniz.

Ayrıca kurduğunuz şirketin kazancı yılda 40.000 Euro’yu aşıyorsa VAT (KDV) kaydı da yaptırmalısınız.

Banka Hesabı Açma 

Estonya’da bir şirket kurmak için yapmanız gereken son işlem ise bir banka hesabı açmak. Estonya’da banka hesabı açabileceğiniz 3 banka bulunuyor. E-vatandaşlık üzerinden şirket hesabı oluşturabileceğiniz 3 Estonya bankası bulunuyor:

 • SEB
 • LHV
 • Swedbank

Bu 3 bankadan birinden hesap açmak için Estonya’ya fiziksel olarak gitmelisiniz fakat doğrudan Estonya hesabına sahip olmanıza gerek yok. Paranızı Wise gibi online olarak Euro banka hesabı oluşturabileceğiniz bir şirket üzerinde de tutabilirsiniz.

Wise üzerinden bir şirket hesabı oluşturmak oldukça kolay. Bunu Estonya’da şirket kurmadan önce Türkiye’deyken de gerçekleştirebilirsiniz.

Hem uluslararası para transferlerindeki kolaylıkları hem de anında Euro IBAN sahibi olabilmeniz sebebiyle başlangıç aşamasında sizin için Wise yeterli bile olabilir.

Hesabı oluşturmak ücretsiz, farklı para birimlerinde hesap oluştururken ise 16£’luk bir ücret ödüyorsunuz. Uluslararası ödemeler ya da parayı Türkiye’ye çekmek istediğinizde hem kurlar çok avantajlı hem de para transferleri çok daha hızlı hale geliyor.

wise-sirket-hesabi

Ayrıca Paypal, Payoneer gibi ödeme sistemlerini kullanmak istiyorsanız da şirket kurduktan sonra bir şirket banka hesabıyla bunları bağlamanız gerekiyor. Şirket banka hesabı haricinde de Türkiye’de yaşarken yurtdışında banka hesabı açmak için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Estonya’da Şirket Kurma Maliyeti

Şimdi adım adım tüm konuların üstünden geçtiğimize göre sıfırdan Estonya’da şirket kurmanın maliyetini çıkartalım.

 • E-Vatandaşlık Başvuru: 120€
 • Şirket Kurma Ödemesi: 190€
 • Aylık sanal ofis kirası: 50-200€ (Ortalama 100€ olarak alacağız.)
 • Aylık muhasebe programı: 79€ (Xolo)
xolo-estonya-sirket-muhasebe

İlk kuruluş anında 310€ ödeme yapıp aylık da ortalama 180€ ödemeyle ilk yıl toplam ödemeniz 2470€ olacaktır.

Muhasebe programı yerine muhasebe için danışmanlık firmalarıyla da çalışabilirsiniz. Bu konuda destek veren Türk şirketleri de bulunuyor.

Eğer şirketiniz için danışman bir şirketten yardım alıyorsanız bu şirketlere de aylık bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ücretler genellikle 200 Euro civarında ancak her şirketin belirlediği ücretler farklılık gösterebiliyor.

Estonya’da Şirket Vergi Oranları

Estonya bir vergi cenneti ülke olarak tanımlanamaz. Yine de farklı ülkelere göre çeşitli avantajları bulunduğu kesin.

Estonya’dan alınan e-vatandaşlık vergi alanında da birçok avantaj sunuyor. Estonya’da vergi alımı sadece şirket hesabından para çıkartılırken ödeniyor.

Bu durumda ödenmesi gereken vergi oranı ise %20. Bu sayede yatırımcı pek çok alanda vergi ödemeden yatırım yapma imkanı da elde ediyor. KDV(%20), şirketinizde çalıştırdığınız kişiler varsa sosyal güvenlik(%33) ödemeleri ise aylık olarak yapılıyor.

Estonya’da Şirket Kurmanın Avantajları 

Estonya’da şirket kurmak bir girişimci için birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajlardan en önemli olanı Estonya bir Avrupa ülkesi olduğu için kurduğunuz şirketin Avrupa’da olması.

Avrupa Birliği en büyük ekonomik pazarlardan biri ve en önemlisi de bu birliğe dahil olan ülkeler arasında ticaret izni bulunması. Estonya’da bir şirket kurduğunuz zaman bu pazara erişme imkanınız bulunur. Gümrük izinleriyle uğraşmadan kolaylıkla büyük bir pazarda kendinize yer bulabilirsiniz.

Ayrıca Estonya’nın yabancı yatırımcılara sunduğu e-vatandaşlık imkanı ile Estonya’da yaşamadan hatta Estonya’ya gitmeden bile Avrupa’da bir şirket sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca e-vatandaşlık ile alacağınız kimlik kartı ile bütün işlemlerinizi (bankacılık, şirket işlemleri, vergilendirme gibi) internet üzerinden halletme imkanınız olur. Bu sayede evinizden bile bir tık ile bütün işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Estonya tam bir girişimci ülkesi olduğu için başka ülkelere göre çok daha kolay ve çok daha düşük kurulum ücretleri ile bir şirket sahibi olabilme imkanı sağlar.


Ödemelerden bahsetmişken Estonya’da bir şirket kurduğunuzda Türkiye’de erişim sağlayamadığınız Paypal, Stripe gibi birçok uluslararası ödeme sistemine erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede Paypal gibi ödeme yöntemi kullanan birçok kişiye de ulaşma imkanı elde edebilir ve daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.