İngiltere İş Bulma Siteleri ve İngiltere’de İş Bulmak

İngiltere, dünyadaki en yüksek yabancı nüfusa sahip ülkeler arasında. Her geçen yıl birçok farklı ülke vatandaşı İngiltere’ye çalışmak ve yaşamak için başvuruda bulunuyor. Bu sebeple dünyada da en kozmopolit ülkelerden biri.

Türkiye’den de birçok kişi her yıl İngiltere’de çalışmak için taşınıyor.

İngiltere yabancı ülke vatandaşları için iş alanında birçok avantaj sunduğu için oldukça tercih edilen bir ülke. Ancak çalışma vizesi almak içinde bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu yazımızda İngiltere’de iş bulmak hakkında merak ettiğiniz bilgileri ve İngiltere iş bulma sitelerini bulabilirsiniz.

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

Hemen hemen birçok büyük şirketin olduğu İngiltere birçok alanda iş imkanı sunmasından dolayı en çok tercih edilen ülkelerin başında.

İşsizlik oranları da birçok ülkeye göre düşük olan İngiltere’de özellikle son yıllarda İngiltere Hükümeti tarafından uygulanan ‘’yüksek nitelikli göçmen programı’’ sayesinde nitelikli çalışan kapsamında sayılan kişiler çalışma vizesi için başvuruda bulunuyor.

İngiltere’de İş Bulmak için Hangi Siteler Faydalıdır?

Günümüzde en kolay ve en çok iş ilanı bulabileceğiniz alan internettir. Gerek sosyal medya gerekse iş ilanı sitelerine bakarak kendinize en uygun İngiltere iş ilanlarını bulabilir ve bu ilanlara başvuruda bulunabilirsiniz. İngiltere’de iş bulma siteleri liste halinde aşağıdadır:

 • CV Library (İngiltere’nin en büyük iş ilanı sitesidir.)
 • Adecco
 • Careerbuilder
 • Indeed
 • Jobsite
 • Monster
 • Everyjobsite
 • Adzuna
 • Trovit
 • Reed
 • Totaljobs
 • Linkedin

Linkedin’i İngiltere iş bulma siteleri arasında en alta yerleştirmiş olmamızın bir sebebi de bu yazıyı okuyan birçok kişi de hali hazırda Linkedin’i biliyor fakat bu siteyi doğru bir şekilde kullanırsanız kendinize uygun birçok iş ilanı bulmanız mümkün.

İngiltere’yi ülkeler arasından filtreleyerek ister remote, ister ofiste çalışma üzerine Linkedin’de kendi bilgi ve tecrübelerinize göre birçok iş ilanıyla otomatik olarak karşılaşabilirsiniz. Mesleğinize uygun keywordlerle aramalar yaparak doğrudan karşınıza çıkmamış farklı iş ilanlarını da bulabilirsiniz.

Not: Eğer henüz başlangıç seviyesinde İngiltere’de çalışmak istiyorsanız keyword olarak “Turkish” araması da yapabilirsiniz. Böylece İngiltere’de Türkçe bilen kişiler arayan şirketlere erişebilirsiniz. Bu da sizi daha avantajlı bir pozisyona sokar.

ingilterede-is-bulma-linkedin

Mesleklere Özgü İngiltere İş Bulma Siteleri

Bu siteler dışında spesifik meslek türlerine ait iş ilanlarını bulabileceğiniz internet siteleri de bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlar:

 • Computer weekly – Yazılım
 • Design week – Moda, grafik, sanat
 • Justengineers – Mühendis
 • Madjobs – Reklam ve tanıtım
 • Next Station – Uluslararası başvurular için
 • NHSjobs – Sağlık alanında çalışan kişiler için

Bu siteler dışında iş bulma ajansları, gazeteler, sosyal medya gibi alanlarda da iş başvuruları bulabilirsiniz. Ayrıca direkt olarak çalışmak istediğiniz şirketin mail ile CV gönderebilirsiniz.

İngiltere’de En Çok İş İmkanı Bulunan Şehirler Hangileridir?

İngiltere denilince insanların aklına ilk gelen şehir başkent Londra’dır. Londra dünya çapında iş bulmak için en çok tercih edilen şehirlerdendir.

İş çeşitliliği, küresel firmaların merkezlerinin Londra’da olması gibi birçok etken insanların Londra’ya gelmesi için yeterli. Ancak Londra’nın İngiltere’deki en pahalı şehir olduğunu da hatırlatalım. İngiltere’de ev kiralama yazımızda da açıkladığımız gibi Londra dünyanın en yüksek kira ücretlerine sahip şehirlerden biri.

Yani Londra’ya gelip rahat bir hayat yaşamak için maaşınızın oldukça yüksek olması gerek. Ancak birçok iş kolunun merkezi olduğu için de iş imkânları sıralamasında oldukça yukarıda. Biz de sizler için İngiltere’de iş imkânı olan 5 şehri listeledik.

 • Londra
 • Birmingham
 • Newcastle
 • Manchester
 • Sheffield

İngiltere’de iş bulmak için hangi alanda çalıştığınız da önemli. Yazılım, finans, ekonomi ya da mühendislik gibi alanlarda çalışıyorsanız Londra ve Manchester iş imkânları açısından daha fazla imkan barındırır.

Ancak çalıştığınız alan spesifik bir şehirde olmanızı gerektirmiyorsa İngiltere’nin daha küçük şehirlerinde de oldukça iyi bir hayat kurabilirsiniz.

İngiltere’de Hangi Mesleklerde İş İmkanı Fazladır?

İngiltere hükümeti resmi kanalları üzerinden hangi işlerde nitelikli iş gücüne ihtiyacı olduğunu düzenli olarak yayınlıyor. Genellikle İngiltere’de iş bulmak için ihtiyaç duyulan meslekler ve sektörleri aşağıda listeledik:

 • Mühendis
 • Yazılım
 • Finans
 • Ekonomi
 • Sağlık alanında çalışanlar

Bu alanlarda İngiltere’nin nitelikli iş gücü ihtiyacı bulunuyor. Eğer bu alanlarda çalışıyorsanız iş başvurunuz daha çabuk kabul edilebilir. Ancak bu meslekler dışında İngiltere’ye gelerek iyi bir kariyer de yapabilirsiniz.

İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi İngiltere en düşük işsizlik oranlarına sahip olan ülkeler arasında. Ancak bazı şehirlerinde yaşamak oldukça kolay olsa da iş imkanlarının oldukça fazla olduğu Londra gibi büyük şehirler daha pahalı yaşam koşulları sunuyor. İngiltere’de çalışan maaşları Avrupa ortalamasının genel olarak üstündedir.

Örneğin İngiltere’de çalışan bir doktor çalışmaya yıllık 28,000 Pound gibi bir maaşla başlar ve bu maaş mesleki tecrübeye göre yıllık 88,000 Pound civarına çıkabilir.

İngiltere’deki mühendislik maaşları ise başlangıç olarak yılda 27,000 Pound’dur. Kıdemli mühendisler ise yılda 110,000 Pound’a kadar maaş alabilir. Akademisyenler ise yılda yaklaşık 38,000 ile 60,000 Pound arasında değişen bir maaş almaktadır.

İngiltere’de iş görüşmesi yaptığınız esnada size sunulan maaş yüksek ihtimalle yıllık ve brüt maaş olacaktır. Brüt maaş elinize geçecek net maaşı ifade etmez. Bu konuda vergileri mutlaka incelemeyi unutmayın. İngiltere’de asgari ücret yazımızda da bu konuya değinmiştik.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak İş Bulmak İçin Avantaj Sağlar mı? 

İngiltere’ye lisans ya da yüksek lisans için okumaya gelen öğrenciler, öğrenci vizeleri ile haftalık 20 saati aşmamak şartıyla part time çalışabilir. Bunun için herhangi bir ek çalışma izni alınması gerekmez. Hangi alanda çalışılacağı ile ilgili bir kısıtlama bulunmaz.

İsterseniz bu dönemde kafe gibi yerlerde çalışabilir, isterseniz de kendi mesleğiniz ile ilgili alanlarda çalışabilirsiniz. Eğer kendi alanızda bir iş bulduysanız yüksek lisans eğitimi sonrası çalıştığınız işte full time çalışma imkânı elde edebilirsiniz.

Ayrıca yeni getirilen göçmenlik yasası ile mezun olan öğrenciler 2 sene boyunca ülkede kalma hakkı elde eder. 2 sene içerisinde bir iş bulup çalışmaya başlayan kişiler ise ülkede kalıp çalışmaya devam edebilir. Gereken koşulları yerine getirdikleri takdirde ise kalıcı oturum iznine başvuruda bulunabilirler.

Bu sayede İngiltere’de iş aramak için çok daha uzun bir zamana sahip olursunuz. Bu süreçte İngiltere’ye para gönderme konusunda bilgiye ihtiyacınız olursa yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Not: İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte Ankara Anlaşması üzerinden artık İngiltere’ye taşınma şansı kalmadı. Bu sebeple İngiltere’de çalışmak için en avantajlı yol yüksek lisans için ülkeye gelip otomatik olarak devamında çalışma izni kazanmak olacaktır.

İngiltere’de Çalışmak İçin Gereken Vize Türü Hangisidir?

İngiliz vizeleri birkaç farklı türden oluşur. İngiltere’ye çalışmak için gidecek nitelikli çalışan alanına gire kişiler için ise ‘’İngiltere Genel Çalışma Vizesi (Tier 2)’’ alınması gereklidir.

Tier 2 vizesi; Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşları dışında İngiltere’ye çalışmak için gelen kişilerin alması gereken bir çalışma vizesidir. Bu vizeyi almak için İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın o bölgedeki iş alanı içinde pozisyon açığı olduğunu ve adayın niteliklerine uygun İngiltere’de yerel iş gücü olmadığının kanıtlanması gerekir.

Tier 2 vizesinin alınması için İngiltere hükümeti tarafından bir puanlama sistemi oluşturulmuştur. Bu puanlama sistemine göre toplamda 70 puan alınması gerekir. Puanlama kriterleri arasında lisanslı şirket sponsorluğu (COS belgesi), yıllık maaş geliri, dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi özellikler bulunur. Bu puanlamada sunulan her bir bilginin ise vize başvurusu sırasında yasal olarak evrakla ispatlanması istenir.

İngiltere’de Tier 2 vizesini almak için uluslararası bir dil sınavından B1 veya üzeri bir puan alınması gerekir. Yani İngiltere’de çalışmak isteyen birisinin ortalama derecede İngilizce bilmesi beklenir.

Tier 2 Vizesi İçin İstenilen Evraklar 

 • Tier 2 vizesi başvuru formu (online)
 • Pasaport
 • Sponsorluk sertifikası referans numarası
 • İngilizce yeterlilik belgesi
 • Şahsi banka hesap dokümanı
 • Sabıka kaydı

Yazımızda İngiltere iş bulma sitelerine değinip İngiltere’de iş arama sürecinden İngiltere çalışma vizesi alana kadar geçmeniz gereken adımlardan bahsettik.