İngiltere’de Ev Kiralama Rehberi: Fiyatlar ve Siteler

İngiltere’de ev kiralama için çalışmalara başlıyorsanız bu yazımız size yardımcı olacak. Hayalinizdeki evi kiralamak için doğru adımları attığınızdan emin olun ve işinizi şansa bırakmayın.

İngiltere’de size ve kriterlerinize en uygun evi bulmak ve İngiltere’de kira fiyatları hakkında temel bilgilere sahip olmak işinizi kolaylaştıracak. Ancak düşünmeniz gereken başka şeyler de var: Kiracı sigortası, bölgeyi belirleme, başvurunuz için ihtiyaç duyacağınız tüm belgeleri toparlamak vb. 

Öncelikle yazımıza Londra bölgesi ve bölgedeki kira ücretlerinden bahsederek başlayalım.

Londra ev kiraları 

İngiltere’de kira fiyatları şehire, bölgeye ve evin özelliklerine göre değişiklik gösterir. HomeLet’e göre, Londra’da yeni kiracılar için ortalama kira ayda 1,572 sterlin. HomeLet ayrıca Londra ev kiraların geçen yıla göre yüzde 4,7 düştüğünü söylüyor.

Ancak kiralar, evin konumu, büyüklüğü ve yatak odası sayısı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Aşağıda, konum ve yatak odası sayısına göre Londra ev kira fiyatları hakkında detaylı bilgi görebilirsiniz. Bu bilgiler, Ekim 2019’dan Eylül 2020’ye kadar olan Ulusal İstatistik Ofisi’nden (Office for National Statistics) alınan istatistiklere dayanıyor.

Stüdyo ve tek yatak odalı evlerin ortalama kira fiyatları

En yüksek ortalama fiyatlar:

BölgeStüdyoTek Yatak Odası
Kensington and Chelsea1.427 £2.062 £
Islington1.383 £1.565 £
Tower Hamlets1.398 £1.547 £
Westminster1.371 £2.113 £
Lambeth1.240 £1.595 £

En düşük ortalama fiyatlar:

BölgeStüdyoTek Yatak Odalı
Havering669 £891 £
Croydon762 £964 £
Sutton776 £923 £
Barking & Dagenham729 £981 £
Bexley688 £854 £

İki ve üç yatak odalı evlerin ortalama kira fiyatları

En yüksek ortalama fiyatlar:

Bölge İki Yatak OdasıÜç Yatak Odası
Kensington and Chelsea3.030 £4.938 £
Islington1.934 £2.487 £
Hammersmith ve Fulham 1.922 £2.653 £
Westminster2.920 £4.152 £
Camden2.254 £2.880 £

En düşük ortalama fiyatlar:

Bölgeİki Yatak OdalıÜç Yatak Odalı
Havering1.120 £1.649 £
Waltham Forest1.364 £964 £
Sutton1.163 £1.498 £
Redbridge1.293 £1.589 £
Bexley1.105 £1.281 £

Romford bölgesi de en düşük kira fiyatları listesinde, eğer daha uzağa bakıyorsanız Dartford’da (Dartford teknik olarak Kent şehrindedir) bu listede yer alıyor.

Londra ev kiralama sitesi listesi 

Artık her işimizi internetten hallediyoruz. Bu, dünyanın her yerinde ev kiralamada da böyle. Çoğu insan ev kiralamadan önce ilk araştırmasını internet üzerinden yapıyor. Bu sayede hem ortalama fiyatları görmüş olur hem de daha fazla fikir sahibi olmuş olursunuz. 

Londra ev kiralama sitesi listesi hazırlamak istediğimiz zaman karşımıza çok sayıda seçenek çıkıyor. Ev kiralamadan önce bakabileceğiniz ev kiralama sitelerinden en iyilerini listeledik.

Özellikle öne çıkarmak istediğimiz site ise Spotahome.

Spotahome

İngiltere’de eşyalı bir şekilde hızlıca ev ya da oda kiralamak istiyorsanız sizin için en kolay seçenek Spotahome olabilir. Sitede özellikle Londra gibi büyük şehirler için çok fazla ev seçeneği bulunuyor. Spotahome’un İngiltere’de ev kiralamak için en önemli artısı tüm işlemlerin online bir şekilde tamamlanıyor olması.

londrada-ev-kiralama-spotahome

Spotahome ekibi evin videosunu da çekerek siteye yüklüyor. Yani fotoğraflardaki evle gördüğünüz evin uyuşmaması gibi bir durum da söz konusu değil. Siz aradığınız özelliklere göre istediğiniz evi seçiyorsunuz. Ardından ev için ev sahibine “booking request” gönderiyorsunuz. Ev sahibi 24 saat içerisinde talebinize dönüş yapıyor ve kabul ederse o anda kartınızdan ilk kira ücreti çekiliyor. Bu kira ücreti ev sahibine gönderilmiyor ve site siz eve yerleşene kadar ücreti saklıyor.

Eve yerleştiğinizde ilk gün evin gösterildiği gibi olmayan özellikleri varsa da sözleşmenizi iptal edebiliyorsunuz. Özellikle İngiltere’ye yeni taşınacaksanız ya da öğrenci olarak geçici süreli gidecekseniz Spotahome en iyi seçeneğiniz olabilir.

İngiltere için Diğer Ev Kiralama Siteleri

rightmove-ingiltere-emlak
idealflatmate-ingiltere-ev-arkadasi-bulma

İngiltere’de Ev Kiralama İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu süreçte size yardımcı olmak için kiralama sürecinin işleyişi ve kiralama sürecinde dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili detaylı bilgilerden oluşan bir rehber hazırladık. İngiltere’de ev kiralama, İngiltere’de ev fiyatları, Londra’da ev fiyatları konularında bilgileri burada bulabilirsiniz.

1. Kiralamak İstediğiniz Evi Görün

Sadece evin temsili resimlere bakarak ev kiralamak, sizi büyük hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü bu resimlerde küçük ve sıkışık bir oda bile ferah görünebilir. Bu nedenle, ne olursa olsun gidip evi gerçekte görmek çok önemlidir.

Ayrıca, evi kiralamadan önce sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu soruları düşünürken aşağıdaki liste size yardımcı olabilir: 

  • Kiralayacağınız ev, ev sahibi veya bir acente tarafından mı yönetilecek?
  • Ev sahibi yakında evler yenilemeyi planlıyor mu?
  • Taşınmadan önce veya sonra acente tarafından hangi yönetici, referans ve check-in ücretleri tahsil edilecektir?
  • Kiraya neler dahildir?
  • İçinde sigara içebilir veya evcil hayvan besleyebilir misiniz?
  • Duman ve karbonmonoksit dedektörleri/alarmları dahil olmak üzere doğru güvenlik cihazlarına sahip mi?
  • Acente hangi resmi para yatırma planına kayıtlıdır?

2. Dolandırıcılıklara dikkat edin

Ev sahibi veya acente ile yüz yüze görüşmeleri bizzat yaptığınızdan emin olun. Fiziksel bir ziyaret yapmadan çevrimiçi olarak ev kiralayan kişiler için dolandırılma olasılığı var. İngiltere’de ev kiralıyor olmak sizi güvende hissettirebilir, ancak siz tüm önlemleri aldığınızdan mutlaka emin olun. 

Online ilanlar her zaman çok gerçekçi olabilir. Çünkü sahte ilanlar, kiralamak için gerçek evlerin resimlerini çalan ve ardından eBay gibi açık artırma sitelerinde veya Facebook’ta sahte listeler oluşturan sahte ev sahipleri tarafından hazırlanıyor.

3. Sorumluluklarınızın farkında olun

Ev sahibi ile anlaştıktan anahtarları almadan önce tamamlamanız gereken birkaç şey var. Her adımın doğru atılması sizin de faydanıza olacağı için İngiltere’de ev kiralama sürecini tamamlarken sorumluluklarınızın farkında olun. 

Referans Bulun

Bugünlerde çoğu ev sahibi ve acente, kiracıları referans yoluyla koyuyor. Buna bir kredi kontrolü bankanızdan, önceki ev sahibinizden ve işvereninizden referanslar dahildir. Bunları sağlayamazsanız, bazen ev sahipleri bir akrabanızın kira kefiliniz olmasına da izin verebilir.

Kiralama Hakkı

Hükûmet, ev sahiplerini veya acentelerini, bir kira sözleşmesinde adı geçen 18 yaşından büyük her kiracının, taşınmadan önce Birleşik Krallık’ta kiralama hakkına sahip olup olmadığını veya ağır para cezalarıyla karşı karşıya olup olmadığını kontrol etmeyi zorunlu kılar. Bu, bir kiracının İngiliz pasaportunun veya Birleşik Krallık’ta yaşama hakkı veren herhangi bir belgenin kopyasının alınacağı anlamına gelir.

Depozito

Taşınmadan önce ev sahibine veya acenteye dört ila altı haftalık bir kira depozitosu ödemeniz gerekir. Bunun karşılığında, yasa gereği, depozitoyu devlet tarafından onaylanmış üç depozito planından birine göndermeleri gerekir.

Depozitonun yanı sıra, Birleşik Krallık’taki kiracılardan ilk ayın kirasını peşin ödemeleri istenir.  Bu süreçte ihtiyacınız olan para TL olarak düşündüğünüzde oldukça yüklü bir miktardadır.

Bu sebeple Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek için en hızlı ve avantajlı yöntemleri incelediğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kira Sözleşmesi

Birleşik Krallık’taki herhangi bir saygın ev sahibi veya kiralama acentesi sizden bir kiralama sözleşmesi imzalamanızı isteyecektir. En yaygın olanı, Assured Shorthold Kiracılık sözleşmesi veya AST’dir. Bu, kiracı ile ev sahibi arasında, genellikle altı ay süren ve ardından her iki tarafın da bir ay önceden sözleşmeyi bozmak için bilgilendirmede bulunabileceği bir sözleşmedir.

Kira sözleşmesi ayrıca, bir kiracının evi nasıl kiraladığını ve ev sahibinin adres ve iletişim bilgilerini, kiranın ne kadar olduğunu, her ay ne zaman ödeneceğini, nasıl ödeneceğini ve kira artışlarının ne zaman gerçekleşeceğini de belirtir. 

AST’ler bugünlerde nispeten standart sözleşmelerdir, ancak bunları dikkatlice okumanız gerekir. Bazı ev sahipleri, kiracıların evde evcil hayvan bulundurmasını engelleyen, duvarlara ne koyabileceklerini veya koyamayacaklarını şart koşan ve kiracıların ek ev getirmesini engelleyen kurallar belirtebilir.


İngiltere’de ev kiralamak yerine İngiltere’de ev almak hakkında bilgi almak istiyorsanız bu konuda hazırladığımız rehberi de okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda İngiltere’de ev kiralama sürecinizi kolaylaştıracak ipuçlarından bahsettik. Bu süreçte verdiğimiz bu ipuçları ve bilgilerden yararlanarak istediğiniz bölgede, istediğiniz büyüklükte hem bütçenize hem de kriterlerinize uygun evi bulabilirsiniz.