İngiltere’de Ev Almak & Londra Ev Fiyatları

Dünyanın farklı yerlerinden İngiltere’ye gelen birçok yatırımcı, İngiltere’de ev almak istiyor. Global açıdan en önemli gayrimenkul piyasalarının bulunduğu yerlerden biri de İngiltere. 

Ülkedeki konut fiyatları oldukça yüksek ve burada ev sahibi olmak ciddi bir prestij göstergesi. İpotek imkanlarının artması ve devlet yardımı, yeni konut projeleri sonrası yavaşlayan ekonomi ile düşen emlak fiyatları ile özellikle Londra’da emlak piyasası en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. 

Özellikle İngiltere’nin gözdesi olan Londra’da ev sahibi olmanın birçok avantajı var. Ancak bunun için en doğru evi, kriterlerinize uygun olarak en doğru yolla ve ekonomik olarak en doğru zamanda satın almanızda fayda var.

Londra’da ev satın almanın başlıca avantajları,

 • Oturmuş bir pazarda ileriye yönelik bir yatırım, 
 • Dünyanın en prestijli ve popüler bölgelerinin birinde ev sahibi olma imkanı, 
 • Yüksek kira getirileri, 
 • Alındıktan sonra satışları kolay olan gayrimenkul, 
 • Müşteri kredibilitesini yükselten yatırımlar olarak sıralanabilir. 

İngiltere ve özellikle Londra’da ev almak, çok sayıda Türk vatandaşının da planları arasında. Peki, yabancılar için İngiltere’de emlak sahibi olmanın koşulları neler?

Yabancılar için İngiltere’de ev almak mümkün mü?

Yabancılar belli koşulları sağladıkları zaman İngiltere’de ev alabilir. Aynı zamanda İngiltere’de kolaylıkla ev sahibi olmak için kredi de çekebilirsiniz. İngiltere’de düşük faiz oranlarından dolayı, %20 peşinat ödeyerek kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik İngiltere’de ev almak için İngiltere vatandaşı olma şartı bulunmuyor. 

Çoğu banka, ev taksitlerini ödeyebileceğinize ikna olduktan sonra sizlere 15-20 yıl geri ödemeli kredi imkanı sunuyor. 

Bu süreçte ev satın alırken yasal evraklar konusunda size yardımcı olması için bir hukuk danışmanıyla çalışmanız yararınıza olur. Hem süreci daha iyi yönetmek hem de işlemleri hızlandırmak açısından size katkı sağlar.

İngiltere’de ev alma süreci

İngiltere’de ev almak süreç olarak ülkemizdeki alım satım sürecinden çok farklı içeriğe sahip. Bu içerik devlet tarafından kanunlar ile düzenleniyor.

Öncelikle bilinmesi gereken şu: İngiltere’de ev almak Türkiye’deki uygulama gibi alıcı ve satıcının tapu dairesinde karşılıklı yaptığı bir alışverişe benzemiyor.

İngiltere’de ise bu işlemler söz konusu taraflar, birbirini hiç görmediği şekilde avukatlar tarafından gerçekleştirilir.

Bu işlemler başlamadan önce, sizin tamamlamanız gereken aşamalar şu şekilde;

 1. İlk olarak güvenilir bir emlak şirketiyle istediğinize ve bütçenize uygun bir ev araştırmak üzere iletişime geçmeniz gerekir. 
 1. İkinci olarak satıcı ile anlaştıktan sonra belli bir miktar (genelde %10) kapora verilerek satış işlemi başlatılır. Bu noktadan sonra satıcının avukatı ile alıcı olarak sizin avukatınız işlemleri devralır. 
 1. Daha sonra kredi kullanmak isterseniz bankaları ile iletişime geçmeniz gerekir. Banka, kredi talebinizi kabul ederse satın almak istenilen eve eksper (uzman) gönderip değer tespiti yapılır.
 2. Eksper, evin pazar fiyatı, fiziki durumu, mevcut potansiyeli, teknik verileri ve çevrede planlanan değişiklikler gibi konuları içeren kapsamlı bir araştırma yapar. Banka, eksperin tespit ettiği değer üzerinden uygun oranda kredi verir ve satın alma işlemlerine başlanır. 
 1. Kredi kullanmak istemezseniz ödemeyi peşin yapmaya karar verirseniz eğer avukatınız evin durumu, yasal sahibini, inşa kalitesini varsa borçları gibi tüm detayları öğrenerek sizi bilgilendirir. Avukata ödeme onayı verildikten sonra tapu işlemlerine başlayabilirsiniz.
 1. Son olarak satıcının ve sizin avukatlarınız her iki tarafın imzasını taşıyan çift imzalı orijinal kontrata sahip olur. Bu kontrat gerçekleşen satış işleminin resmiyetini belgeler. 

İngiltere’de ev alma işlemi, ev kredisi ile alıyorsanız ortalama 10-12 hafta, ödemeyi peşin yapmak istiyorsanız ortalama 3-4 hafta sürer. 

İngiltere’de tapu kayıtlarını tutan ‘Land Registry’ kurumu tapu kayıtlarını online olarak sunduğundan, bu kurumda kaydı olan mülkler için tapu anlamına gelen ‘Title Deed’ verilmez. Sadece bu kurumda kaydı olmayan eski mülkler için verilir. 

İngiltere’de ev alırken ihtiyacınız olan belgeler

Londra’da konut satın alma başvurusu yaparken 

 • Pasaport, 
 • Adres kaydınızı gösteren kredi kartı, 
 • Ehliyet, 
 • 3 aydan eski olmayan elektrik faturası, 
 • Gelirinizi gösteren son 3 aylık maaş bordronuz ya da finansal akışınız, 
 • Serbest meslek sahibiyseniz vergi beyannamesi gibi belgelere ihtiyacınız var. 

Bu belgelerin detaylı listesi hukuk danışmanı tarafından size verilir. Üstelik belgelerde işiniz ve sahip olduğunuz diğer mülklere bağlı olarak farklı belgeler istenebilir. Bu nedenle, standart bir listeye göre hazırlanmak yerine, kendi koşullarınıza uygun bir yönlendirme faydalı olabilir.

İngiltere’de ev fiyatları

İngiltere’de ev almak için ilk araştırmanızı internet üzerinden Right Move, Zoopla, On The Market, The House Shop ve Home gibi başarılı, güvenilir ve ev alma sürecinizde size büyük yardım sağlayacak emlak sitelerinden destek alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Ülkenin farklı şehirlerinde fiyatlar oldukça değişiyor. Bu şehirler içinde bölgelere göre de fiyatların değişeceğini unutmamakta fayda var.

İngiltere’de şehir merkezleri için farklı şehirlerde ortalama metrekare başına ev fiyatları şöyle:

 • Londra: £11,230.78 
 • Oxford: £8,500.00 
 • Guilford: £8,250.00 
 • Brighton: £6,132.69 
 • Cambridge: £5,835.50 
 • Reading: £5,706.26 
 • Bristol: £4,607.58 
 • Edinburgh: £3,973.21 
 • York: £3,833.33 

Londra’da ev fiyatları 

Londra, İngiltere’nin en çok ilgi gören şehirlerinin başında geliyor. Londra’daki yüksek fiyatlar başta planlarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşündürebilir. Fakat, Londra’nın bazı bölgeleri, diğerlerinden daha uygun fiyatlar sunuyor.

Daha spesifik bakacak olursak, rightmove.co.uk sitesindeki ilanlara göre Londra’da 

 • Terwint Street’te 40 metrekarelik bir apartman dairesi için £39.995,
 • Church Road’da 58 metrekarelik bir apartman dairesi için £85.000,
 • Garnies Close’da yaklaşık 67 metrekarelik bir apartman dairesi için £330.000,
 • Chelsea’de yaklaşık 106 metrekarelik bir apartman dairesi için £1.950.000 gibi fiyatlara ev bulmak mümkün.

Londra’da ev almayı planlıyorsanız öncesinde Londra’nın hangi bölgelerinde emlak sahibi olmak istediğinizden emin olmanızda fayda var. buna göre fiyat araştırması yapabilir. Bu bölgelerde bütçenize ve tercih ettiğiniz diğer özelliklere göre çok sayıda seçeneği değerlendirebilirsiniz. 

Pek çok büyükşehir gibi Londra’da farklı özelliklere sahip bölgelerden oluşuyor. Bu nedenle kendi yaşam tarzınıza ve beklentilerinize en uygun seçeneği bulmak için yalnızca fiyatları göz önünde bulundurmak yerine bu bölgeleri iyi araştırın.

Satın alacağınız evi araştırmaya başlamadan önce ev satın almak isteyeceğiniz bölgeleri belirlemek sizin için süreci kolaylaştırabilir.

İngiltere’de ev almak oturum izni sağlar mı?

İngiltere, ev alana oturum izni veren ülkeler arasında yer alıyor. Bunun için en az £2.000.000 değerinde gayrimenkul alarak Investor Visa başvurusu yapabilirsiniz.

Bu yolla İngiltere’ye seyahat etmeden 3 ay önce başvurunuzu tamamlayıp İngiltere dışında 3 hafta öncesinde sonucunu almanız gerekiyor.

Investor vize için başvuru fiyatı £1,623 ve bu fiyat vizenizi uzatmak, dönüştürmek ya da aile üyesi olarak başvurmak için değişmiyor. Hızlı başvuru ihtiyacınız varsa £500 ödeyerek 5 iş günü içerisinde sonuç alabilirsiniz. 

Kabul aldıktan sonraki 10 gün içerisinde biyometrik oturum izniniz size ulaşır. Bu vizeyle 3 yıl 4 ay İngiltere’de kalabilir ve daha fazla kalmak isterseniz vizenizi uzatmak için tekrar başvuru yapabilirsiniz. Bu vizeyle İngiltere’de eğitim ve çalışma iznine de sahip oluyorsunuz.

İngiltere’de Ev Almak için Finansmanı Türkiye’den Sağlama

İngiltere’de alacağınız ev için yüklü bir ödeme yapmanız gerektiği ortada. Evi İngiltere’den konut kredisi desteğiyle alacak olsanız bile evin %100 fiyatını bu şekilde karşılamanız mümkün değil. Bu durumda finansmanı Türkiye’deki varlıklarınız üzerinden sağlamanız gerekebilir.

İngiltere’ye yapacağınız bu yüklü para transferinin olabildiğince masrafsız şekilde gerçekleşmesi için İngiltere’ye para gönderme yazımızı inceleyebilirsiniz.