Gayrimenkul Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Ücretleri

İş, okul ya da seyahat amacıyla gittiğiniz bir ülkede sürekli yaşamayı düşündünüz mü? Çoğu zaman başka bir ülkede yaşamak insanlar için değişik deneyimler sunabiliyor. Peki, gittiğiniz ülkede vatandaşlık almak isterseniz neler yapmanız gerekiyor?

Vatandaşlık almanın çeşitli yolları bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de gayrimenkul alarak vatandaşlık almak. Diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı bir durum gibi görünse de ülkeye yatırım yapıldığından daha çabuk sonuçlanıyor. Bu yazımızda gayrimenkul alarak vatandaşlık veren ülkeleri yazdık.

Gayrımenkul Alarak Vatandaşlık Alabileceğiniz 13 Ülke

 • Malta
 • Dominik Cumhuriyeti
 • İspanya
 • Macaristan
 • İrlanda
 • Makedonya
 • Yunanistan
 • Portekiz
 • İngiltere
 • Kanada
 • Almanya
 • Avustralya

Malta

500.000 nüfusuyla Avrupa’nın en küçük ülkesi olan Malta vatandaşlık alabileceğiniz en kolay ülkelerin başında gelir. Malta pasaportuna sahip olduğunuzda tüm Avrupa Birliği dâhil 183 ülkeye vizesiz gitme seyahat etme imkânına sahip olabilirsiniz. Malta’dan vatandaşlık almak için birkaç seçenek bulunuyor. Bunlardan birisi de ülkeden gayrimenkul satın almak. 2020 yılında getirilen yeni yatırım programı ile 700.000 Euro tutarında bir gayrimenkul alarak ya da en az 18.000 Euro yıllık kira ile bir gayrimenkul kiralayarak Malta’da oturum hakkı elde edebilirsiniz. 

Dominik Cumhuriyeti

Karayipler’de bulunan Dominik Cumhuriyeti eşsiz güzelliğiyle birçok kişinin seyahat ettiği bir ülke. Dominik Cumhuriyeti vatandaşlığı alan bir kişi de Dominik Cumhuriyeti pasaportu ile 130’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı buluyor. Bu ülkeden vatandaşlık almak isterseniz de yapmanız gereken ülkeye 200.000 Dolarlık bir mülk yatırımı yapmak. Aldığınız mülkler yaşam için geçerli ve aileye devredilebilir.

İspanya

Golden Visa programı kapsamında 500.000 Euro ve üzeri gayrimenkul yatırımı yaparak bu güzel Akdeniz ülkesinin vatandaşlığını alabilirsiniz. Yatırım yaptığınızda 1 yıllık bir oturma izni verilir. Yatırımınızı satmamanız karşılığında bu izin 2 sene daha yenilenir.

5 yılın sonunda yatırımınız hala duruyorsa kalıcı oturma hakkı elde edebilir ve bu süreyi 5 sene sonunda yeniletebilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunu kalıcı oturum izni aldıktan 5 sonra yapabilirsiniz. Toplamda 10 sene boyunca İspanya’da yaşadıktan sonra vatandaşlık almaya hak kazanır ve İspanya’nın size sunduğu sağlık, eğitim ve çalışma imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Macaristan

Macaristan’da iki farklı oturum izni alınabiliyor. Eğer 1 yıllık oturum izni almak istenirse ülkeden 40.000 Euro değerinde bir gayrimenkul alınması gerekiyor. Temelli oturum izni almak isteyen bir kişi de ülkeden 400.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın alarak Macaristan oturma iznine sahip olabilir. Macaristan vatandaşlarına Avrupa Birliği vatandaşlığı imkânı sunmaktadır.

İrlanda

İrlanda devleti yaşadığı ekonomik sıkıntıları hafifletmek için yabancı yatırımcılara gayrimenkul ile oturum izni vermeye başladı. İrlanda’da ev sahibi olarak vatandaşlık almak isterseniz 400.000 Euro değerinde bir gayrimenkul almanız gerekiyor.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya devleti, yabancı yatırımcıyı teşvik amacıyla vatandaşlık almak isteyen kişilere gayrimenkul alarak oturum izni imkanı vermektedir. Makedonya’dan 40.000 Euro değerinde ev alan kişilere 1 yıllık oturum izni hakkı tanınıyor. 3 yıl kesintisiz bir şekilde Makedonya’da yaşandığında da oturum izni daimi konuma geçiyor.

Yunanistan

Türkiye’ye komşu olan Yunanistan’da gayrimenkul alarak vatandaşlık sahibi olmak istiyorsanız 250 bin Euro ve üstü değerde bir ev satın almalısınız. Bu şekilde bir Yunanistan’da 5 yıllık bir oturum elde edebilir ve Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat hakkı elde edebilirsiniz.

Portekiz

Portekiz vatandaşlığı almak isterseniz tek yapmanız gereken Portekiz’de 500 bin Euro değerinde bir mülk satın almanız. Alacağınız mülkün durumu ve yaşı ile orantılı olarak ödeyeceğiniz miktar 350 bin Euro’ya kadar inebilmektedir. Bu imkânla istediğiniz bir gayrimenkulü satın alarak oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Aldığınız oturma izni 2 yılda bir yenilenir. 5 yıl kaldıktan ise sonra süresiz oturma iznine başvurabilirsiniz. Portekiz hükümeti vatandaşlık başvuruları süresince 14 gün boyunca ülkede kalmanızı istemektedir. Portekiz vatandaşlığının size sunmuş olduğu Altın vize ile Schengen ülkeleri dâhil birçok ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. 

Almanya

Türklerin en çok yaşadığı ülkelerden biri olan Almanya’da gayrimenkul alarak vatandaşlık almak isterseniz 200.000 Euro ve üzerinde gayrimenkul satın almalısınız. Birden fazla gayrimenkul alabileceğiniz gibi bu gayrimenkulleri kiraya verebilir ve buradan da bir gelir elde edebilirsiniz. Bu şekilde oturum izni alabilir ve 8 yılın sonunda Alman vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya’ya para transferi yazımız aracılığıyla yüklü miktarda yapacağınız para transferini düşük komisyonla yapmanın yolunu da öğrenebilirsiniz.

İngiltere

İngiltere vatandaşlık için üç farklı imkân sunar. Çalışma vizesi, Ankara Antlaşması ve Aile Birleşimi ile vatandaşlık alabilirsiniz. Bu üçünün tek ortak noktası en az 5 sene boyuncu ülkede ikamet etmek ve 450 günden daha uzun süre ülkeyi terk etmemek. Eğer gayrimenkul alarak vatandaşlık elde etmek isterseniz yapmanız gereken 2.000.000 Euro değerinde bir gayrimenkul yatırımı yapmak. Bu gayrimenkul yatırımını 5 yıl süre ile satmamanız ya da devretmemeniz gerekiyor. Aldığınız ev sayısı ya da fiyatı artarsa İngiltere 5 yıllık süreyi daha da düşürebiliyor.

Kanada

Göçmenler konusunda oldukça cömert bir ülke olan Kanada’da vatandaşlık sahibi olmak için yatırım yapabilirsiniz. Minimum 1.600.000 Kanada doları değerinde bir gayrimenkul yatırımı yaparsanız Kanada’da oturma izni alabilir ve daha sonra Kanada vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Kanada vatandaşlığı aldığınızda, ülkenin sağladığı iş imkânları, eğitim ve sağlık olanaklarından yararlanma hakkı elde edebilir aynı zamanda Kanada pasaportuyla 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etme imkânına da sahip olabilirsiniz.

Avustralya 

Avustralya gayrimenkul alarak vatandaşlık almak isteyen kişilerden yaklaşık 2.000.000 Dolar değerinde bir gayrimenkul almalarını istemektedir. Bu mülk yatırımını yapan kişiler Avustralya pasaportu alabilir ve birçok ülkeye vizesiz seyahat etme hakkı elde edebilir.

Yazımızda belirttiğimiz şartlar yıllar içinde ülkeler için değişkenlik gösterebilir. Bu konuda hem Golden Visa danışman şirketleri hem de uluslararası emlak şirketlerinden danışmanlık almanızı ve süreci bir uzman eşliğinde ilerletmenizi tavsiye ederiz.

Bu konu ilginizi çekiyorsa yurtdışına para gönderme yazımızdan da en düşük komisyonla uluslararası para transferini nasıl yapabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.