ABD’de Ev Almak: Amerika’dan Ev Nasıl Alınır?

ABD’de ev almak, uzun veya kısa vadede avantaj sunuyor. Bu nedenle hem yatırımcılar hem de Amerika’da yaşayanlar için ABD’de ev satın almak önemli bir gündem. 

Güvenilir ve uzman emlakçılardan yardım alarak ve doğru ve gerekli bilgilere sahip olarak siz de Amerika’da ev alma sürecinizi hem kolaylaştırabilir hem de hızlandırabilirsiniz. 

Yabancıların ABD’de Ev Alması için Gerekli Şartlar

Dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan Amerika’da ev almak sandığınız kadar zor değil. Amerika’da ev almak için ABD’de oturum iznine sahip olmak ya da orada yaşamak gibi bir zorunluluk yok. 

Amerika’da yaşamıyor olsanız bile mortgage adı verilen konut kredisi alarak ev sahibi olabilirsiniz. Dolar üzerinden gelen kiranın getirdiği yüksek kâr nedeniyle yatırım amaçlı ve aynı zamanda Amerika gibi yaşam standartları yüksek bir ülkede yaşamak için ABD’de ev satın almak harika bir karar. 

Eyaletlere göre ev fiyatları değişiklik gösterse de ortalama Türkiye’de alabileceğiniz ev fiyatlarında bile Amerika’da ev almak mümkün. Kredi kuruluşları ve bankalar, Amerikan vatandaşlığı olmayan müşterilerine evin satış fiyatının %50’sine kadar mortgage (konut kredisi) sağlıyor. 

Amerika’da Ev Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Amerika’da ev alma süreci tıpkı Türkiye’deki gibi ilerliyor. 

Öncelikle istediğiniz eyalette bütçenize ve ev kriterlerinize en uygun evleri araştırmaya başlayın. Ev baktığınız sitelerin güvenilir olduğundan emin olun. ABD’nin en bilinen güvenilir emlak siteleri 

Herhangi bir sözleşme imzalamadan ufak kaporalar haricinde para vermemeye özen gösterin.

Amerika’dan ev alma sürecinizi en kolay ve en hızlı bir şekilde tamamlamak istiyorsanız, en ideal çözüm ülkeye varmanıza günler kala internet üzerinden bulduğunuz evler arasından en iyi seçenekler için emlakçılardan randevu almanız olacaktır. 

Bu noktadaki en güzel avantajlarınızdan biri ise süreç tamamlandığında emlakçı komisyonunun olmaması. ABD’de emlakçı komisyonunu aksi bir durum olmadığı müddetçe evi satan kişi öder. 

Yaşayacağınız eyaletin her zaman ulaşım kolaylığı olmayabilir. Bu yüzden iş yerinize ve okulunuza yakın yerlerde ev bakmanız gerekir. Baktığınız evlerin hangi eyaletin hangi bölgesinde olduğunu ve o bölgenin durumunu mutlaka gözden geçirmelisiniz. 

Düşük fiyatlı bir evin bulunduğu bölge, her zaman güvenli olmayabilir. Özellikle Amerika’da daha önce yaşamadıysanız satın almayı düşündüğünüz evin bölgesini detaylıca araştırmalısınız.

Satın almaya karar verdiğiniz evi mutlaka görmekte ve her türlü özelliğine bakmakta fayda var. Bazen internette gördüğünüz fotoğraflar ve görünen özellikler aynı olmayabilir. Bu tür aksiliklerle karşılaşmamanız için satış işlemi gerçekleştirmeden muhakkak evi görmelisiniz. 

Amerika’da ev fiyatları

Amerika’da ev alırken pek çok kişi için ev fiyatları büyük önem taşıyor. Ev satın almadan önce ucuz ve pahalı eyaletleri, eyaletlere göre evlerin ortalama fiyatlarını öğrenmekte fayda var. 

Amerika’da en pahalı evler hangi şehirlerde?

 • Hawaii’de tipik bir evin 600.000 doların üzerinde. Wahiawa’da 2 yatak odalı, 1 banyolu bir ev veya Ewa Beach’te 2 yatak odalı, 2 banyolu bir evi 636.451 dolara alınabilir. 
 • Kaliforniya’da fiyatlar, hangi şehir evlerinin yakınında bulunduğuna bağlı olarak değişir ve eyaletteki büyük şehirlerin çoğu, ülkenin en pahalı yerleri arasında. San Juan Capistrano’da 3 yatak odalı, 2 banyolu ortalama bir ev veya San Diego’da 4 yatak odalı, 2 yatak odalı ortalama bir ev 554.886 dolara alınabilir.
 • Massachusetts’de ortalama bir ev fiyatı için East Sandwich’te 3 yatak odalı, 2 banyolu bir ev veya Pocasset’te 4 yatak odalı, 2 banyolu bir ev ortalama 422.856 dolara satın alınabilir.
 • Washington DC. Seattle’da 4 yatak odalı, 2 banyolu ortalama bir ev ortalama 409.228 dolara alınabilir.
 • New York eyaletindeki ev fiyatları, Victor’da 4 yatak odalı, 2 banyolu ortalama bir ev veya Lakewood Meadows’ta 3 yatak odalı, 2 yatak odalı ortalama bir ev 321.934 dolara satın alınabilir.

Amerika’da en ucuz evler hangi şehirlerde?

 • Batı Virginia, Amerika’da ev satın alırken en ucuz evleri bulabileceğiniz eyaletlerden biri. 55.000 dolara 3 yatak odalı, 1 banyolu bir evi ortalama 108.236 dolara alabilirsiniz.
 • Mississippi 3 yatak odası ve 2 banyolu bir evi ortalama 126.502 dolara alabilirsiniz.
 • Arkansas’da ortalama ev değeri 128.000 dolara yakın ve bu fiyata 3 yatak odalı ve 2 banyolu bir ev satın alınabilir.
 • Kentucky’de ortalama ev değeri 146.000 dolar. Bu fiyata Henderson’da 3 yatak odalı, 2 banyolu bir ev veya Dayton’da 4 yatak odalı, 2 banyolu bir ev satın alınabilir.
 • Ohio’da ortalama bir 4 yatak odalı, 2 banyolu bir ev değeri ortalama 150.374 dolar.
 • Kansas’ın medyan ev değeri 150.657 dolar. Bu fiyat civarında alıcılar, Independence’de 4 yatak odalı, 3 banyolu bir ev satın alabilirler.

Kaynaklar: Business Insider, BMT

Massachusetts ve California gibi kıyı eyaletleri, ev satın almak için en pahalı yerler arasında ilk sıralarda. Ohio, Mississippi ve Iowa gibi Güney ve Orta Batı eyaletleri, Amerika’da ev satın almak için en uygun yerler arasında.

Özetle, ABD’de alacağınız evin nerede olduğu fiyatını en çok etkileyen kriterler arasında. Bütçenize ve tercihlerinize göre bir ev sahibi olmak için genel olarak en sade haliyle sıralamak gerekirse 10 popüler ABD eyaletinde genel olarak fiyatlar şöyle:

 1. Hawaii: $615.300
 2. California: $505.000
 3. Massachusetts: $381.600
 4. Colorado: $343.300
 5. Washington: $339.000
 6. New Jersey: $335.600
 7. Maryland: $314.800
 8. New York: $313.700
 9. Oregon: $312.200
 10. Utah: $279.100

Amerika’da Mortgage ile ev nasıl satın alınır? 

Mortgage, ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin faydalandığı bir imkan. Bu süreç büyük oranda Türkiye’deki konut kredisi sürecine benzer işliyor. Amerika’da mortgage ile ev satın almak, yani konut kredisi kullanarak ev almak için alacağınız evin değerinin yaklaşık olarak yarısı kadar nakit paranızın olması ve alacağınız evin yıllık emlak vergisini ödemeniz gerekir. 

Bu vergi oranları, eyalete göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin, New York eyaletinde ev kredi tutarı %1,8’i ile %1,92’si arasında iken, bu oran Florida eyaletinde %1,1’e düşüyor.

Dolayısıyla, New York’ta bir ev ve emlak için 100.000 dolar konut kredisi çekmeniz durumunda, ödemeniz gereken vergi miktarı 1.800 ile 1.920 dolar arasında değişiyor. Aynı koşullarda, Florida’da 1.100 dolar ödemeniz gerekir. 

Faydalanabileceğiniz mortgage miktarı, Amerikan vatandaşı olmayanlar yani yabancılar için almak istediğiniz evin değerinin en fazla %75’i kadar. Ek olarak, mortgage planınıza göre Amerikan veya Türk bankalarından birindeki mevduat hesabınızda mevcut olarak 75.000 dolar teminat olarak bulundurmanız gerekiyor.


Eğer ev satın almak için bankadaki paranız Türkiye’deyse Türkiye’den Amerika’ya para gönderme ve yurtdışına para gönderme yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Siz de bu bilgileri göz önünde bulundurarak Amerika’da ev sahibi olma planlarınıza bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Diğer yandan Amerika’da ev kiralamak hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.