İrlanda’dan Türkiye’ye Para Gönderme

İrlanda, Avrupa’da bulunan ada ülkelerinden biridir. İrlanda ile Türkiye arasında para transferi yapmak istiyorsanız bu yazımızda İrlanda’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapabileceğinizi ve alternatif para transfer yöntemlerini inceledik.

Avrupa’nın en büyük 3. ada ülkesi genelde İngiltere’yle birlikte anılsa da özellikle Brexit’in ardından İrlanda’nın bir Avrupa Birliği ülkesi olmasıyla da birlikte İngiltere’yle bağları iyice zayıfladı.

Şimdi İrlanda’dan Türkiye’ye olası para gönderme yöntemlerini inceleyelim

İrlanda’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

İrlanda’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde birçok yöntem bulunuyor. Bunlardan ilk akla geleni bankalar. Bankalar aracılığı ile yapılan SWIFT yöntemiyle istediğiniz ülkeden para transferi yapabilirsiniz.

Ancak kolay ve uygun para transferi yapabileceğiniz başka yöntemler de bulunuyor. Bu para transfer yöntemlerinden biri de Wise. 

Wise, hem kullanım kolaylığı hem de düşük komisyonları ile en çok tercih edilen alternatif para transfer yöntemlerinin başında geliyor ve İrlanda’dan Türkiye’ye para göndermek için de en uygun ve hızlı alternatiflerin başında geliyor.

İrlanda’dan Türkiye’ye yapacağınız para transferi için sadece alıcının IBAN ve ad soyad bilgilerini bilmeniz yeterli. Wise ile İralnda’dan Türkiye’ye nasıl para transferi yapılacağını biraz daha detaylı inceleyelim.

Wise ile İrlanda’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Wise(eski adıyla Transferwise), 10 milyondan fazla kullanıcısı olan 2010 yılında uluslararası para transferini kolaylaştırmak adına kurulan bir şirket.

Wise, özellikle düşük komisyonlar ve para gönderimi sırasında oluşan kur farklı gibi problemleri ortadan kaldırması sebebiyle oldukça tercih ediliyor. Bu yöntemle İrlanda da dahil olmak üzere birçok ülkeden yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz.

Wise ile para transferi işlemi için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak İrlanda’dan nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım anlattık.

 • Wise uygulamasını kullanarak para transferi yapmak isterseniz ilk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. Çünkü yalnızca adınıza kayıtlı banka hesabından Wise üzerinden alıcıya para gönderebilirsiniz.
 • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra İrlanda için gönderici tarafında Euro seçerek alıcı tarafında da TRY(Türk Lirası) seçmelisiniz.
 • Göndermek istediğiniz tutarı girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar komisyon kesileceğini ve gönderdiğiniz tutarın alıcının hesabına kaç gün içinde ve ne kadar miktarda gideceğini görebilirsiniz. Aşağıda örnek bir işlem de gösterdik.
 • Para gönderimi yaparken Wise tarafından farklı transfer türleri sunulmaktadır. Hızlı transfer, düşük maliyetli transfer ve kolay transfer arasından bir seçim yapmalısınız. Seçtiğiniz transfer türüne göre komisyon oranlarında ufak farklılık olmaktadır.
 • Ardından para gönderimi yapacağınız alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Bankaların SWIFT kodlarını gibi detayları bilmeniz gerekmez.
 • Son olarak parayı nasıl ödeyeceğinizi seçmeniz gerekiyor. Wise ile İrlanda’dan para transferi yaparken banka kartından ya da kredi kartından gönderme seçeneği bulunuyor. 
 • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise işlem başlıyor. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

** Wise kullanarak İrlanda’dan Türkiye’ye para gönderme işlemleri genellikle 24 saat içerisinde tamamlanır. Hızlı transfer seçeneğiyle süre yalnızca birkaç saate kadar da düşebilir.

Wise ile para transferi işlemi yaparken unutmamanız gereken önemli noktalardan biri de ekstra bir masraf ile karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın cinsine dikkat etmenizdir.

Yani İrlanda’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderen tarafında Euro ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır. Bu sayede asla görünen masraftan daha fazlası karşınıza çıkmaz.

Aynı şekilde Türkiye’den İrlanda’ya para gönderirken de gönderenin tarafında TL, alıcının tarafında ise Euro seçilmesi gerekir. İrlanda’nın komşusu olan İngiltere için de daha önce bir rehber hazırlamıştık. İngiltere’den para gönderme yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

Bütün bankalar gibi Wise da uygulamayı kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır ancak bu komisyon düşüktür.

Ayrıca Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferleri dışında hiçbir şekilde ek ve gizli bir komisyon ücreti alınmaz.

Gönderim kurları ise Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’daki anlık kur biriminden çevrilir. Böylelikle gönderdiğiniz paranın Türkiye’deki alıcıya ne kadar ulaşacağını ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Bunu bir örnekle inceleyelim. 

İrlanda’dan Türkiye’ye Para Transferi Örnek İşlem

Örneğin; İrlanda’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istiyorsunuz. Bunun için ilk olarak Wise’ın sitesine girerek para gönderdiğiniz ülke ve alıcı ülkeyi seçip para birimlerini seçiyorsunuz.

İrlanda’dan para gönderileceği için gönderilen ülke İrlanda ve para birimi Euro, alıcı ülke ise Türkiye ve para birimini de Türk Lirası olarak seçilmelidir.

irlandadan-para-gonderme-komisyon

Wise’da 1000 Euro için İrlanda’dan Türkiye’ye para gönderme masrafı 8.32 Euro. Ardından kalan miktar 991,68 Euro’yu anlık kur üzerinden çevirerek alıcıya ulaştırıyor. Alıcının hesabına giden miktar 9718 TL.

Bu rakamların hepsine anlık olarak Wise’ın sitesi üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Wise’ı kullanarak para transferi yaptığınızda bankalara oranla ne kadar bir tasarruf yapacağınızı da gösteriyor.

1000 Euro’yu Wise üzerinden İrlanda’dan Türkiye’ye gönderdiğinizde bankalara kıyasla ortalama 28.09 Euro tasarruf sağlamış oluyorsunuz.

Düşük maliyetli transfer yerine hızlı transfer seçeneğini seçtiğinizde yaklaşık 4 Euro masrafınız artıyor fakat paranın Türkiye’ye ulaşma zamanı tahmini olarak 10 dakikaya düşüyor. Yani İrlanda’dan Türkiye’ye anında para transferi yapmak da bu sayede mümkün.

Wise dışında İrlanda’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

İrlanda’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Bankalar aracılığıyla yapılan swift işlemleri ilk akla gelen para transfer yöntemleridir. SWIFT’i yurtdışı EFT olarak düşünebiliriz. SWIFT işlemini yapmak için hangi ülkeden gönderecekseniz o ülkede bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da kolayca Swift işlemi yapabilirsiniz.

SWIFT işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ve para transferi yapacağınız Türkiye’deki alıcı bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor. SWIFT işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak bu kesintiler yüksek olabilir ve tam olarak net olarak hesaplanamıyor.

Bunun da sebebi masrafların 4 farklı faktör haline gelmesi. Masrafları sıralayacak olursak:

 • İrlanda’daki gönderici bankanın masrafı
 • Muhabir banka masrafı (Muhabir banka kavramını yazımızda açıklamıştık.)
 • Türkiye’deki alıcı banka masrafı
 • Kur dönüşümü sebepli gizli komisyon

Türkiye’de bulunan bankaların SWIFT kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer bankanızın SWIFT kodunu 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; Ziraat Bankası için girmeniz gereken kod bu durumda TCZBTR2AXXX olacaktır.

Yazımızda İrlanda’dan Türkiye’ye hangi yöntemler ile para transferi yapabileceğinizi inceledik. İncelediğimiz alternatifler arasından uygun komisyonları ve hızlı gönderim süreleri ile Wise’ı deneyebilirsiniz.