Hollanda’da Ev Kiralama Rehberi: Web Siteleri ve Fiyatlar

Hollanda’da ev kiralama araştırmasına başlıyorsanız tüm detayları bulabileceğiniz bu rehber size bu süreçte çok yardımcı olacak. 

Hollanda’da ev kiralama süreci ve Hollanda’da kira fiyatları hakkında verdiğimiz detaylı bilgiler sayesinde ev kiralama sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Bu süreç biraz karışık olsa da Hollanda’da ev kiralama ile ilgili bu rehber ile Hollanda ve Amsterdam ev kiraları piyasasını daha iyi hakim olabilirsiniz.

Amsterdam Ev Kiraları

Hollanda’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Amsterdam “Kuzeyin Venedik’i olarak anılır. Küresel bir şehir olarak Hollanda ekonomisinin merkezi olan Amsterdam, iş kurmak için en iyi 10. Avrupa şehri olarak listeleniyor.

Amsterdam ev kiraları, iki kısımdan oluşur: temel kira ve hizmet bedelleri. Kira ücreti, enerji (gaz ve elektrik), internet, telefon hattı, su ve bina hizmetlerini içerebilen hizmet ücretlerini kapsayabilir. Ayrıca bir kerelik bir kira güvenlik depozitosu ödemeniz gerekebilir.

Hollanda’da ev kiralama piyasasıyla ilgili bilinmesi gereken önemli şeylerden biri, sosyal konut ve özel konut arasındaki fark.

Sosyal konut, daha düşük gelirli insanlar için tahsis edilir ve kira 2021 yılı için 752 € ile sınırlandırılmıştır. Sosyal konut için bekleme listesi uzun yıllar sürebileceği için genellikle yurtdışından gelecek olanlar için pek avantajlı sayılmaz.

Amsterdam’da ev kiralayacak insanların büyük çoğunluğu, fiyat düzenlemesi olmayan özel konutlara gitmek zorunda kalıyor. Bu konutlar için ev sahipleri, kirayı uygun gördükleri fiyattan belirleme özgürlüğüne sahiptir.

Amsterdam’da ev kiraları, 500 euro’dan 2.500 euro’ya kadar değişiklik gösterebilir. Ortalama kira fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. 

 • Stüdyo dairelerin ortalama aylık kirası 700 – 1.300 €
 • Şehir merkezinde 1 yatak odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 1.568.09 €
 • Merkezin dışında 1 yatak odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 1.278.95 €
 • Şehir merkezinde 3 yatak odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 2.648.24 €
 • Şehir merkezi dışında 3 yatak odalı bir dairenin aylık kirası 1.978.28 €

Hollanda’da nasıl ev kiralanır?

Hollanda’da ev kiralamak istiyorsanız, farklı yollardan birini seçebilirsiniz. İnternette araştırma yapabilir, emlak acentesinden destek alabilirsiniz. 

Hollanda Ev Kiralama Siteleri

Hollanda ev kiralama siteleri, Hollanda’da kiralık ev bulmak ve Hollanda’da kira fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için yaygın olarak kullanılıyor.

Bu sitelerde birbirinden farklı ev tiplerini bulabilir ve tercihlerinize göre (bölge, fiyat aralığı, eşyalı veya eşyasız vb.) aramanızı filtreleyebilirsiniz.

Bizim bu konuda önerimiz özellikle de ilk kez Hollanda’ya taşınacak olanlar için Spotahome.

Spotahome ile Hollanda’da Ev Kiralama

Spotahome eşyalı ev ya da odaları fotoğraf, video, ev planı gibi detaylar ve evlerin tüm özellikleri dahil olmak üzere listeleyen bir site fakat diğer ev kiralama sitelerinin çoğundan farkı ev sahibi ve kiracı arasında aynı zamanda bir köprü görevi görüyor.

Siz tutmak istediğiniz evi siteden seçiyorsunuz ve ev sahibine “booking request” gönderiyorsunuz. Ev sahibinden size olumlu yanıt geldiğinde para kartınızdan çekiliyor fakat siz eve taşınana kadar para Spotahome’da kalıyor. Yani siz eve yerleşene kadar paranız ev sahibine iletilmiyor. Site yalnızca Hollanda değil Avrupa’nın birçok ülkesinde aktif durumda.

amsterdam-ev-kiralama-spotahome

Tabii sistem evleri tek tek onayladığı için diğer siteler kadar seçenek bulmak mümkün olmayabilir. Örneğin biz bu yazıyı yazarken Amsterdam için yaklaşık 70 kiralık ev ilanı bulunuyordu. Sayının çok olmaması ise güven ve vakit kaybı problemini tamamen ortadan kaldırıyor.

Hollanda’da ev kiralamak için diğer popüler siteler ise şunlardır:

hollanda-kiralik-ev-sitesi
 • Pararius birçok acenteyi temsil eden ve tüm ülke çapında çalışan bir sitedir. İngilizce olması sayesinde yabancılar için gezinmeyi kolaylaştırır.
 • Perfect Housing İngilizce kiralık ev ilanları ve özellikle yabancılara yönelik, kiralama piyasası hakkında tavsiyeler veren bir sitedir.
 • Stoit Hollanda’nın güney bölgelerinde faaliyet gösterir ve özellikle yabancıların ev kiralama sürecinde yardımcı olur.

Bunlar dışında şu üç site de çok popüler ve güvenilir:

Bir Acente Aracılığıyla Hollanda’da Ev Kiralama

Hollanda’da birçok emlak acentesi bulabilirsiniz. Size uygun bir kiralık ev bulması için bir acente ile çalışmak, genellikle bir aylık kiraya eşdeğer bir ücrete tabi olur.

Emlak acenteleri kiracının çıkarları doğrultusunda çalışmakla yükümlüdür ve size ev hakkında tam bilgi verir.

Hollanda’daki emlak acentelerinin çoğu Nederlandse Cooperative Vereniging van Makelaars (NVM) temsilci organına aittir. 

Dikkat! Bir emlak acentesi ile çalışmadan önce dolandırılmak istemiyorsanız, bu kuruluşun üyesi olup olmadıklarını kontrol etmeniz iyi olur.

Hollanda’da bir acente aracılığıyla ev kiralarken, standart peşin maliyetlerin üzerine bir yönetim ücreti isteyebilirler. Acente, ilk ev incelemelerinde size eşlik etmekten sözleşmenin imzalanmasına ve size anahtarların verilmesine kadar işlemin tüm yönleriyle ilgilenir. Biraz daha maliyetli olsa da işleri sizin için kolaylaştırır.

Diğer birçok ülkede olduğu gibi, Hollanda’da ev kiralarken genellikle Hollanda emlak acentelerine gerekli bilgileri vermeniz gerekir. Ayrıca adınıza karşı herhangi bir şüpheli borcunuz olmadığından emin olmak için bir kredi kontrolünden geçmeniz gerekebilir.

Genellikle sağlamanız gereken belgeler şunlar:

 • Hollanda’da ikamet durumunun kanıtı
 • Pasaport veya geçerli fotoğraflı kimlik
 • Hollanda banka hesap özetleri veya iş sözleşmesi gibi kazanç kanıtı (bazen ev sahibi işvereninizden bir referans sunmasını isteyebilir)
 • Vatandaşlık hizmet numaranız (BSN) da istenebilir

Doğrudan Ev Sahibi Aracılığıyla Kiralama

Tabii ki, bir acenta ile çalışmak zorunda değilsiniz. Doğrudan bir ev sahibi aracılığıyla da evinizi kiralayabilirsiniz. Süreç, örneğin kira sözleşmeleri ve mevduatlarla ilgili olarak takip edilmesi gereken düzenlemeler açısından büyük ölçüde benzerdir.

Hollanda’da özel bir ev sahibi aracılığıyla kiralamak, örneğin ajans yönetim maliyetlerinden feragat edilmesi nedeniyle bazen tasarruf sağlanabilir. Ancak kiracı haklarınızın korunması için size uygun bir sözleşme hazırladıklarından emin olun.

Hollanda’da ev kiralarken nelere dikkat etmelisiniz?

Her ülkenin kendine göre yaygın olarak uygulanan bir kiralama düzeni var. Tüm ülkelerde süreci Türkiye’deki gibi düşünmek beklenmedik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, Hollanda’da ev kiralarken şu temel konulara dikkat etmenizi öneririz.

Kiraya ek maliyetler

Hollanda’da ev kiralarken, bir dizi başka konaklama masrafları için bütçe ayırmanız gerekecek. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Elektrik ve internet gibi faturalar
 • Belediye vergileri (ev sahipleri bazen belediye vergilerini kiraya dahil eder, ancak bazı durumlarda bunları ayrıca ödemeniz gerekebilir)
 • Mobilyalar (Hollanda’daki çoğu konaklama yeri mobilyasız kiralandığından, kanepeler, yataklar, masalar ve mutfak ekipmanları gibi mobilyalar için bütçe ayırmanız gerekebilir.)

Hollanda Kiracı Yasaları ve Hakları

Hollanda’da bir kiracı iseniz, yasal olarak korunan haklarınız vardır. Uygun sözleşme mevcut ise, bir ev sahibinin oturan bir kiracıyı aniden tahliye etmesi neredeyse imkansızdır. Genellikle, bir ev sahibi, evi kiracılardan geri almak isterse, birkaç ay önceden haber vermek zorundadır.

Ev sahibi, ev üzerinde ihtiyaç duyulan her türlü büyük bakımı yapmak ve kiracının küçük onarımları kendisinin yapmasına izin vermekle yükümlüdür.

Ev sahibinizin size adil davranmadığını düşünüyorsanız ve sorunu doğrudan onlarla çözemiyorsanız, Kira Mahkemesi’ne (Huurcommissie) şikayette bulunmanız gerekebilir. Şikayette bulunmanın bir maliyeti vardır ve tüm işlemler Hollandaca yapılır. Bu nedenle toplantılar için sizinle birlikte Hollandaca bilen bir tercümana ihtiyacınız olabilir.

Genel Kiralık Ev Kuralları ve Düzenlemeleri

Hollanda’da kiralık evlerin çoğu mobilyasız kiralanır. Eşyasız, halı veya temel elektrikli aletlerin olmadığı anlamına gelebileceğinden, ev sahibi veya acentesiyle evin hangi durumda olacağını öğrenin. 

Bazen eski kiracılarla mobilyalarını satın almak için pazarlık yapabilirsiniz. Ancak kira sözleşmesinin, evin ayrıldığınızda olması gereken durumu hakkında şartları kontrol edin. 

Hollanda’da ev kiralamadan önce, kiralayacağınız evin hangi durumda olacağını ve hangi durumda iade edilmesi gerektiğini tam olarak bildiğinizden emin olmalısınız. Eşyasız evlerde halı, elektrikli ev aletleri, hatta aydınlatma armatürleri olmayabilir.

Evi hala orada yaşayan bir kiracıyla birlikte gördüyseniz, halı ve perde gibi tüm eşyaları ve sahip oldukları tüm elektrikli aletleri çıkarmaları gerektiğini bilmeniz ve teslim etmeden önce daireyi mobilyasız durumuna geri getirmeniz gerekir. 

Sözleşmeler ve Mevduat

Hollanda’da sözlü sözleşmeler kabul edilebilir, ancak bir ev kiralamak söz konusu olduğunda, sözleşme ayrıntılarını her zaman yazılı olarak belirtmelisiniz. Tüm ayrıntıların ele alındığından emin olmanız ve orijinali anlayacak dil becerileriniz yoksa belgenin İngilizceye çevrilmesini sağlamanız gerekir.

Depozitoyu nakit teslim etmek yerine banka havalesi yapmanız sizin için ileride olası problemlerin önüne geçecektir.

Hollanda’da kiralayan kiracılar genellikle ilk ayın kirasıyla birlikte bir kira güvenlik depozitosu öderler. Bu genellikle 1-3 aylık kiraya eşittir. Bu sebeple ilk taşındığınız andaki masrafınızı karşılamak için Türkiye’den Hollanda’ya para gönderme ihtiyacınız olursa en uygun yollara bu yazımızda değinmiştik.

Ev sahibi, siz taşındığınızda depozitoyu, kira borçlarınız veya hasarlarınız için borçlu olduğunuz tüm paralar hariç olmak üzere iade edecektir.

Ev sahibiniz, kiracılığın sonunda yasalara göre depozitoyu size iade etmek zorundadır. İadeyi reddederse mahkeme yolunuz açıktır. Kendinizi korumak için, taşındığınız andaki evin durumunu detaylandıran yazılı bir belge imzalamalarını sağlamalısınız.

Bu yazımızda Hollanda’da ev kiralama süreci, Hollanda’da kira fiyatları, Amsterdam ev kiraları, Hollanda ev kiralama siteleri, kiracı hakları, kiralık ev kurallı, emlak acenteleri hakkında değerli bilgiler verdik. 


Diğer ülkeler için hazırladığımız ev kiralama rehberlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz: