Yılbaşı Yurtdışı Tatil Önerileri ve Gidilecek Yerler

Yılbaşı yurtdışı tatili için çok sayıda seçenek var. Yeni bir yıla başlarken artık klasikleşmiş “yeni yıla nasıl girerseniz, öyle geçer” sözünü duymayan yoktur.

Siz de yeni yıla yeni ve farklı bir ülkede girerek belki bu yılı yenilikler ve farklılıklar içinde geçirin. 

Yılbaşında yurtdışında gidilecek yerler

Nereye gitmek istediğinize karar vermeden önce yılbaşında yurtdışında gidilecek yerler arasından seçtiklerimize bir göz atın. Yazı içinde otel rezervasyonu siteleri arasından önerdiğimiz sayfalara giden bağlantıları da bulacaksınız. Önerdiğimiz her şehirden bir de oteli listemize aldık.

Tabii ki döviz kurlarının seviyesini de düşününce özellikle yılbaşı dönemlerinde otellerin de fiyat arttırmasıyla önerilerimizin fiyat seviyesi beklentilerinizin üstünde olabilir.

Avrupa Yılbaşı Tatili Önerileri

Avrupa yılbaşı tatili için yurtdışı düşünüldüğünde ilk akla gelen bölge. Tabii pandemi önlemleri, vize süreçleri gibi konular devreye girdiğinde belki de bu yıl ilk tercih olmayabilir. Güncel vize ücretleri konusunda linkteki yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Londra, İngiltere

Londra’da yılbaşı yurtdışı tatiliniz için çok çeşitli alternatif kutlamalar bulabilirsiniz. Yeni yıl için Thames nehri üzerinde gerçekleştirilen rengârenk havai fişek gösterisi, şehrin pek çok bölgesinden izlenebiliyor.

Bunun yanı sıra, yılbaşında yurtdışına gidilecek yerler arasında renkli gece hayatıyla ön plana çıkan Londra’da underground partilerden havalı kozmopolit barlara kadar epey alternatif bulmak mümkün. 

Ayrıca yılbaşı yurtdışı tatilinizi geçirmek için seçebileceğiniz Londra, spontane gelişen deneyimlerden veya planlı programlı seyahat etmekten hoşlananlar için çok şey vadediyor.

Önemli Not: Londra bu yazı yazıldığı an Türkiye için kırmızı listedeydi. Yani pandemi sebepli karantina şartları gereği 2021’i 2022’ye bağlayan yılbaşı için Londra seçeneğini elemek gerekebilir ya da o güne kadar ülkemizin kırmızı listeden çıkması da mümkün.

Yılbaşı yurtdışı turlarına da katılabileceğiniz şehirlerden biri olan Londra’da yeni yıla girmek için buradan otel önerimiz: OYO Flagship Huttons

londra-yurtdisi-yilbasi-tatil-onerisi-otel-fotograflari

Berlin, Almanya

Berlin’in yeni yıl kutlamaları, tıpkı büyük bir sokak partisi tadında oluşuyla yılbaşı yurtdışı tatili için dünyanın her yerinden insanın ilgisini çekiyor. Zafer Sütunu ile Brandenburg Kapısı arasında her yeni yılda yılbaşından hemen önce çok sayıda insan toplanarak kutlamalara hazırlanıyor. Canlı müzik yapan gruplardan dj performanslarına kadar pek çok seçenek sunan Berlin, yılbaşı için yerel halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de tercihi. 

Berlin’deki yılbaşı kutlamalarına katılmak ücretsiz olsa da, kalabalık arttıkça izdihamı önlemek için Zafer Sütünu ve Bradenburg arasında kutlama için ayrılan bu kısma giriş kapatılıyor. Yılbaşı yurtdışı tatili yapmak için plan yapıyorsanız, coşkulu bir sokak şölenine Avrupa’nın en gözde kentlerinden Berlin’de girmeyi mutlaka değerlendirin. 

Yılbaşı yurtdışı tatili için tercih edebileceğiniz otellerden NH Berlin Kurfürstendamm’ı inceleyebilirsiniz.

nh-berlin-kurfürstendamm-yilbasi-tatil-onerisi-otel-fotograflari

Venedik, İtalya

Kanalları ve gondollarıyla meşhur bu etkileyici İtalyan kenti, yılbaşı yurtdışı tatili için seçebileceğiniz kentlerden biri.  Büyüleyici yapısıyla sizi ilk görüşte kendine âşık edecek bu şehirde yeni yıl kutlamaları da bir hayli canlı geçiyor. 

Venedik güzel bir yılbaşı yemeği yemek için biçilmiş kaftan zira burada yeni yılda geleneksel olarak hazırlanan Capadonna isimli büyük bir yemek mevcut.

İyi şans getirmesi için içerisine mercimek konularak pişirilen bu leziz yemeği Venedik’te pek çok yerde bulabilirsiniz. 

Yılbaşı yurtdışı tatiliniz için Venedik’i tercih ettiyseniz, San Marco Meydanı’nda yeni yıl için düzenlenen havai fişek gösterilerini izlemeden olmaz. Eğer sevgilinizle seyahat ediyorsanız, Venedik’te “Aşk Etkinliği” olarak çevirebileceğimiz aktiviteye de katılabilirsiniz.

Saatler 12’yi bulduğunda birbirini öperek kutlama yapan yüzlerce aşığa siz de katılarak unutulmaz bir yılbaşı yaşayabilirsiniz. 

Venedik’te yılbaşı yurtdışı tatilini geçirmek için önerimiz Hotel Belle Arti.

Madeira, Portekiz

Akdeniz kültüründen kopamayanlardansanız, Portekiz’in göz alıcı kenti Madeira yılbaşı yurtdışı tatiliniz için şahane bir tercih olacak. İster bir cruise gemiden isterseniz de sokaklardan kutlamaları izleyin, bu yılbaşının anılarınız arasında unutulmaz bir yer alacağı kesin.  

Madeira’daki yeni yıl festivali belki de Avrupa’daki en şaşaalı kutlamalardan biri. Öyle ki burada yeni yıl için yapılan havai fişek gösterisi 2006 yılında Guinness Dünya Rekorları’na bile girmiş!

Bunun yanı sıra, Funchal amfi tiyatrosundaki rengarenk ışıklandırmalar ve doğanın güzelliğiyle birlikte adeta bir görsel şölene tanıklık edebilirsiniz. 

Yılbaşına Güney Yarım Kürede Yaz Aylarında Girin!

Yılbaşı denince akla gelen görüntülerden biri de karlı bir hava olur fakat bu tabii ki dünyanın her yeri için böyle değil. Yılbaşında sıcak havada şortla dolaşmak, denize girmek de bazı ülkelerin yılbaşıyla özdeşleştirdiği şeyler oluyor. Bu yıl farklı bir deneyim yaşamak için Güney Yarım Küre’yi de tercih edebilirsiniz.

Sidney, Avustralya

En görkemli yeni yıl kutlamalarından birine ev sahipliği yapan şehirlerden biri de kuşkusuz Sidney. Güzel bir atmosferde, açık havanın tadını çıkararak yeni yıla girmek isteyenler için Sidney’deki yeni yıl kutlamaları biçilmiş kaftan. 

Sydney Limanı üzerinde yapılan hareketli görsel şöleni izlemek için yeni yıl yurtdışı tatilinizi Avustralya’nın Sidney şehrinde geçirebilirsiniz. Üstelik limanda bulunan cruise’lardan saatlik rezervasyon yaparak yeni yıl kutlamalarını içeceklerinizi yudumlayarak gemiden izlemek mümkün. 

Yeni yıl için popüler tercihlerden olan Sidney’de ister yılbaşı yurtdışı tatil turlarına katılın, isterseniz bireysel olarak rezervasyon yaptırarak yeni yıl tatiliniz için bu şehre gidin. Hep anacağınız bir yılbaşı tatili geçireceğinize kuşku yok!  Sydney’den Ibis Hotel’i öneriyoruz.

ibis-sydney-yilbasi-oteli

Rio de Janeiro, Brezilya

Festivaller ülkesi Brezilya’nın Rio de Janeiro şehri yılbaşı yurtdışı tatiliniz için seçebileceğiniz, üstelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği bir lokasyon. Rio de Janeiro, Brezilya’da yeni yıl kutlamaları için en meşhur kentlerden biri.

Copacabana’da gerçekleşen dev partide her sene denizin üzerine on adet platform yerleştiriliyor ve buralardan yaklaşık 15 dakika süren bir havai fişek gösterisi yapılıyor. 

Bunun yanısıra, plajda pek çok Brezilyalı şarkıcının sahne aldığı ücretsiz konserler de yapılıyor. 2,5 milyondan fazla insanı buluşturan bu yeni yıl kutlamalarında herkes konserleri takip edebilsin diye sahil boyunca ekranlar kuruluyor.

Brezilyalılar için yeni yıl eğlencesi tek bir günlük kutlama değil, günlerce sürebilen bir parti planlaması anlamına da gelebiliyor. Yılbaşı yurtdışı tatilinizde otel rezervasyonu yaparak Rio de Janeiro’da yeni yıla girebilirsiniz! Hotel Atlantico Business Centro otelini öneriyoruz.


Vizesiz Yurtdışı Yılbaşı Tatil Seçenekleri

Yurtdışı tatili için vize almak da en zahmetli süreçlerden biri. Bu sebeple yazımıza yılbaşı tatilinizi düşünürken vize derdini düşünmeyeceğiniz 2 ülke eklemek istedik.

Tiflis, Gürcistan

Yılbaşında yurtdışına tatile gidilecek ülkeler arasında, vizesiz seçeneklerden biri de Gürcistan’ın Tiflis şehri. Ülkemize yakınlığından dolayı ulaşımın nispeten daha kolay olması ve vizesiz yerler arasında olması sebebiyle yılbaşı yurtdışı tatili için Tiflis’i tercih edebilirsiniz. 

Yeni yıl başlarken Tiflis’in yeni yıl indirimi yapan çeşit çeşit dükkânından alışveriş yapmak, yılbaşı akşamı Özgürlük Meydanı’nda düzenlenen halk konserlerine katılmak Tiflis’te geçireceğiniz yılbaşı yurtdışı tatiliniz için yapabileceklerinizden birkaçı.

Yılbaşı akşamı için renk renk ışıklarla donatılmış Tiflis sokaklarında yürümeyi tercih edebilirsiniz. Ünlü şarkıcıların meydan konserlerine katılabilir ve yeni yıla girişi dans ederek kutlayan insanların arasına katılabilirsiniz. Bu kentte eğlenceli ve hep anımsayacağınız bir yılbaşı geçirebilirsiniz. 

Vizesiz oluşunun ve coğrafi konumunun sağladığı kolaylığın en önemli avantajlarından sayılabileceği Gürcistan’ın güzel şehri Tiflis’i yılbaşı yurtdışı tatiliniz için düşünüyorsanız, şimdiden Old Tbilisi Apart Hotel’de yerinizi ayırtabilirsiniz.

tiflis-apart-hotel-yilbasi

Chiang Mai, Tayland

Yılbaşı yurtdışı tatilinizi farklı ve otantik bir ülkede geçirmek istiyorsanız, festivalleri ile ünlü Tayland’ın kuzey başşehri Chiang Mai biçilmiş kaftan. Bangkok kadar izdiham yaratacak kalabalığa sahip olmasa da, Chiang Mai da yine büyük bir şehir ve yılbaşı kutlaması için daha sakin bir seçenek arayanlar için oldukça uygun. 

Bu şehirde yeni yılı kutlamak için meşhur Dilek Feneri Festivali’ne katılıp mum yakabilir, dileğinizi dileyerek kutlamayı paylaştığınız yerli ve yabancı turistlerle birlikte fenerlerinizi gökyüzüne gönderebilirsiniz. Bu festivalin yarattığı görsel etkiyi hep hatırlayacağınıza bahse gireriz! 

Yılbaşı yurtdışı tatili için Chiang Mai kentinde Dilek Feneri Festivali’nin yanı sıra, ayrıca kalabalık bir gece hayatı ve canlı müzik opsiyonları da mevcut. Kentin kuzey kapısı tarafında bu seçeneklere erişebilir, uluslararası mutfak lezzetlerine ulaşabilirsiniz. 

Türkiye vatandaşları için vizesiz olan Tayland’da yeni yıl kutlamaları için yılbaşı yurtdışı turları güzel bir seçenek olabileceği gibi, bireysel otel rezervasyonlarıyla da bu harika Asya ülkesinde unutamayacağınız bir tatil geçirmeniz mümkün.  

Bizim Tayland’dan otel önerimiz ise: Phor Liang Meun Terracotta Arts Hotel

Yılbaşı gecesi bir önceki seneyi gözden geçirip yeni dileklerde bulunmak için önemli bir gece. Eğer yeni yıl için dileğiniz daha çok seyahat edip farklı ülkeler görmekse hemen planlarınızı yapmaya başlayın. Bu planlara yılbaşı yurtdışı tatili önerilerimizle katkı sunabildiğimizi umuyoruz.