Yurtdışı Vize Fiyatları: 2022 Güncel Fiyatlar ve Şartlar

Yurtdışına çıkmayı kafaya koyduktan sonraki ilk aşamada pasaport, vize, otel, uçak derken birçok masraf devreye giriyor.

Biz de bu yazımızda yurtdışında farklı bölgeler için gerekli vize koşullarını ve yurtdışı vize fiyatlarını ele almak istedik.

Öncelikle yurtdışı vize fiyatları konusuna Avrupa’dan başlayalım. 

Avrupa’da Balkanlar’daki bazı vizesiz ülkeleri saymazsak tüm Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmek için gerekli olan vize türü Schengen vizesi.

Schengen Vizesi Fiyatları

Schengen vizesi fiyatları turistik amaçlı 6 aya kadar kısa süreli tatiller için 80 Euro’dur. Fiyatlar 12 yaşın üstündekiler için geçerlidir.

6 – 12 yaş arası için Schengen vizesi fiyatı 40 Euro, 6 yaş altındakiler için ise ücretsizdir.

Schengen vizesi ücreti farklı ülkeler için sabit olsa da gittiğiniz ülkeye göre vizeyi almanız gereken kurum farklılık gösterebiliyor. Kurumların ek komisyonları ya da ödemelerin TL’yle yapılması gerektiği durumlarda kur sebebiyle küçük farklılıklar oluşabiliyor.

Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar turistik ziyaretler için olup eğitim kapsamında Avrupa’ya gidecek olduğunuzda Schengen vize ücreti alınmaz.

Schengen Vize Kapsamındaki Ülkeler (Alfabetik sırayla): Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, Letonya, İtalya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Polonya, Slovakya, Portekiz, İspanya, Slovenya, İsviçre, İsveç

Vizenizi henüz almadan konaklama konusunda en iyi otelleri bulmak için yurtdışı otel rezervasyon siteleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

ABD Vizesi Fiyatları

Avrupa’dan sonra en çok tercih edilen rotalardan biri de ABD. 

Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik amaçla gitmek için de vize almak zorunlu. ABD B2 Turistik vize fiyatı 160 Dolardır.

Amerika vizesi konusunda Schengen’e göre bir farklılık da yaş gruplarına özel bir ayrım yapılmamasıdır. Amerika’dan vize almak istediğinizde tüm yaş grupları için minimum 160 Dolar ödemek zorundasınız.

Aynı zamanda işlemi yürüttüğünüz aracı kurumlar da kendi ücretlerini bu vize ücreti bedelinin üzerine eklerler.

ABD vize tipleri konusunda detaylı bir şekilde farklı seçeneklere ayrılmıştır. 

Amerika Vizesi TürleriHarç Bedeli
Turisrik, ticari, ziyaret (B1/B2)160 USD
Amerika’dan Transit Geçis (C)160 USD 
Mürettebat Vizesi (C1/D)160 USD 
Akademik Ögrenci (F1)160 USD
Gazeteci ve Basin Mensubu (I)160 USD 
Değişim programı ve Staj (J)160 USD
Geçici işçi ve Stajyer (H)190 USD 
Olağanüstü Yetenek (0)190 USD 
Sanatçı ve Sporcular (P)190 USD
Yatırımcı (E2)265 USD
Amerika Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi265 USD

Amerika yurtdışı vize fiyatları konusunda tablodan da görebileceğiniz gibi en pahalı ülkelerden biridir.

İngiltere Vizesi Fiyatları

İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılmadan önce bile Schengen bölgesine dahil değildi. Yani Türk vatandaşlarının İngiltere’ye girmek için İngiltere vizesi alması gerekiyordu. 

Brexit’in ardından da durum aynı şekilde devam ediyor. Turistik amaçlı İngiltere ziyaretleriniz için vize ücretleri aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir. Yani turistik amaçlı kısa dönem İngiltere vize ücreti 140$’dır.

Vize TürüVize Harç Ücreti
6 aylık vize İngiliz Visesi140 $ 
2 yıllık İngiliz Vizesi532 $
5 yıllık İngiliz Vizesi965 $ 

Tabloda belirtilen ücretler vize başvurusu kapsamında ödenen ücretlerdir fakat bu işlemleri yürüteceğiniz aracı kurum ek ücretler alabilmektedir.

Öğrenciler için gereken vizelerde koşullar ve fiyatlar farklıdır. 

6 aylık Dil Okulu Vizesi140 $ 
11 aylık Dil Okulu Vizesi247 $ 
Uzun Süreli Öğrenci Vizesi (Tier 4)512 $ 

Kanada Vizesi Ücretleri

Türkiye’den turistik amaçlı sık ziyaret edilen bir ülke olmasa da Amerika kıtasını ziyaret etmek isteyen kişiler için Kanada da farklı bir alternatif olabilir.

Kanada Turistik vizesi tek giriş hakkı barındıracak şekilde verilir ve 6 ay geçerliliğe sahiptir. Kanada Vizesi Ücreti 100 Kanada Doları’dır. 

1 Kanada Doları 4 Ocak 2022 tarihi itibariyle 0,78 ABD Dolarına tekabül ediyor. 

Kur için tarih belirtmiş olsak da son 5 yıl içinde zaten Kanada doları Amerikan Doları’na karşı 0,77 ile 0,83 arasında hareket ediyor.

Kanada vizesi yurtdışı vize ücretleri arasında özellikle de komşusu ABD’ye göre çok daha ucuzdur.

Suudi Arabistan Vize Fiyatları

Hac ve Umre ibadetleri için ülkemizden sıklıkla ziyaretçi alan ülkelerden biri de Suudi Arabistan’dır. 

2020 yılında pandemi sebebiyle hac ve umre vizeleri uzun bir süre boyunca verilmemişti fakat 2022 yılı için Suudi Arabistan vizesi almak mümkün görünüyor.

Suudi Arabistan vize fiyatı 300 Riyaldir.

Umre ve hac ziyareti biraz daha özel koşullar içeren bir ziyaret türü olduğu için resmi aracı kurumların aldığı ücretler de çok daha yüksek olur. Hac konusunda zaten bir kontenjan bulunur ve bu kontenjan dolduğu an vize alma şansınız olmaz.

Vize Alma Süreçleri Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’den yurtdışına çıkmadan önce vize alınmasının zorunlu olduğu ülke sayısı epey yüksek olduğundan bu genel koşulları bilmek de işinize yarayacaktır.

Öncelikle vize başvurusunu yaptıktan sonraki en büyük problem vize çıkmamasıdır. Çünkü bu durumda vize için ödediğiniz başvuru ücretini de geri alma şansınız bulunmaz. Turistik amaçlı vizeler bu noktada biraz daha avantajlıdır ve daha kolay çıkar fakat ulusal d tipi vizeler için başvuru sürecinizi çok detaylı planlamanız gerekir.

Bizim tavsiyemiz vizeniz henüz çıkmadan yapacağınız otel ve uçak gibi rezervasyonları biraz daha yüksek bedel ödeyecek olsanız bile mutlaka ücretsiz iptal seçeneği olacak şekilde yapın. 

Bir aksilik olup vize çıkmaması durumunda en azından otel ve uçak bileti konusunda sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Vize için gerekli evrakları eksiksiz teslim edin. Vize almadan önce bazı temsilciklerde işlem yaparken bazı belgelerin opsiyonel olduğunu size söyleyebilirler. Temin etme şansınız olan tüm opsiyonel belgeleri de yurtdışı vize başvurunuza mutlaka eklemenizi öneririz.

Vize çıkma sürelerine dikkat edin. Birçok ülke için alacağınız vizelerde ortalama olarak vize çıkma süresi için size 7 gün denebilir. 

Vize başvurularınızı vizenizi riske atacak günlere bırakmamaya çalışın ve gerekli evrakları daha da öncesinden öğrenin. 

Bu sayede siz evrakları toplarken harcadığınız zaman süreç içinde size ekstra bir problem olarak geri dönmez.

Vizeler için gerekli evraklardan biri de seyahat sürecinizi kapsayacak olan seyahat sigortasıdır. Bu seyahat sigortalarını vize işlemlerinizi yaptığınız aracı kurumlar üzerinden sağlayabilirsiniz.

Genellikle kısa süreli ziyaretler için 30.000 Euro/Dolar’ı kapsayan seyahat sigortaları yapılması istenir. Bu sigortaların da ücretleri 10-20 Euro aralığında olacaktır.


Yurtdışı vize fiyatları konusunda birçok farklı ülkenin ücretlerini derledik. Genel şartlar hakkında da kısa notlarımızı paylaştık. Pasaport yenileme ücretleri konusunda da bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.