Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Göndermek

Hollanda, Türklerin oldukça fazla yaşadığı ülkeler arasında yer alıyor. Bu sebeple iki ülke arasındaki taşımacılık faaliyetleri de yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye’den Hollanda’ya kargo göndermek istediğiniz zaman neler yapılması gerektiğini, hangi kargo şirketleri ile gönderim yapılabileceği gibi detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye’den Hollanda’ya kargo göndermek için en hesaplı ve hızlı yöntemleri yazımızda derledik.

Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye’den Hollanda’ya kargo göndermek istediğinizde ilk olarak hangi kargo firması ile gönderim yapılacağını seçmelisiniz. Farklı kargo firmalarının gönderim süreçleri ve ücretleri değişiklik gösterebiliyor. 

Türkiye’den kargo gönderimi yaparken DHL, UPS, TNT ve Fedex gibi büyük kargo firmalarını tercih edebileceğiniz gibi FastExpress gibi alternatif forwarder firmaları da tercih edebilirsiniz.

Bu firmaların yanı sıra PTT ile de Hollanda’ya kargo göndermek mümkün. PTT diğer kargo firmalarına göre yurtdışına kargo konusunda daha uygun fiyat sunmaktadır ancak gönderilen kargonun alıcıya ulaşma süresi de uzayacaktır. PTT ile gönderim yapacağınız zaman, gönderdiğiniz kargo gümrükten sonra o ülkenin yerel posta servisiyle dağıtıma çıkar.

Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Kaç Günde Gider?

Kargonun Türkiye’den Hollanda’ya ulaşma süresi yukarıda da belirttiğimiz gibi kargo şirketi ve kargonun taşıma yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin; PTT ile Türkiye’den Hollanda’ya kargo gönderdiğiniz zaman PTT tarafından kargo en az 3 gün içerisinde gönderilen ülkeye ulaştırılır ancak kargo Hollanda’ya vardığı zaman Hollanda’daki yerel posta merkezinden alıcıya ulaşma süresi değişkenlik gösterebilir.

Hava, deniz veya kara taşımacılığı kargonun alıcıya ulaşmasında oldukça önemli bir etken oluşturur. Bu taşıma yöntemleri kargo şirketi tarafından göndericiye alternatif olarak sunulur. 

Almanya’ya kargo gönderme konusunda da benzer durumlar geçerlidir. Daha önce bu konuda da bir yazı paylaşmıştık.

Kara yolu ile Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Göndermek

Karayolu taşımacılığı kargo gönderiminde hesaplı fiyatları sebebiyle en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Ayrıca daha ağır ve büyük kargolar da karayolu taşımacılığı ile kolaylıkla taşınır.

Bu taşıma yönteminin olumsuz yönü ise kargonun alıcıya ulaşma süresinin daha uzun olmasıdır. Gönderimi yapılan ülkeye göre kargonun gelmesi 10 ila 20 gün arasında değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda bu süre daha da uzayabilir.

Hava yolu ile Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Göndermek

Kargonun Hollanda’ya acil gönderilmesi gerekiyorsa ya da alıcıya daha hızlı ulaşması isteniyorsa havayolu taşımacılığı ile gönderim yapmak daha iyi bir yöntemdir.

Havayolu taşımacılığını seçerek gönderilen kargolar alıcıya genellikle 2 ila 3 iş günü içerisinde ulaşmaktadır. Bu süre maksimum 1 haftaya kadar uzayabilir. Ancak karayolu taşımacılığına göre her zaman daha hızlı bir gönderim sağlanır. Bu yöntemin dezavantajı ise karayolu taşımacılığına göre çok daha pahalı olabilir. Özellikle büyük kargolar için maliyet çok artacaktır.

Deniz yolu ile Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Göndermek

Denizyolu ile taşımacılık genellikle daha büyük kargoların gönderimi için tercih edilen bir seçenektir. Günlük kargo gönderiminde çok tercih edilen bir yöntem değildir. 

Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Ücretleri Ne Kadar?

Kargo gönderimi yaparken ücretler değişkenlik göstermektedir. Firmalar fiyatlandırma yaparken gönderilen kargonun ağırlığına ve boyutlarına göre hesap yapar ve bu ücretlendirme kargo şirketleri arasında da farklılık gösterir. Gönderim yapmadan önce seçtiğiniz kargo firmasının sitesindeki ücretlendirme bölümüne girerek ne kadar bir ücret ödemesi yapabileceğinizi kolaylıkla görebilirsiniz.

Kargo gönderim ücretleri gönderi tipi (paket ya da parsel), kargonun büyüklüğü, kargonun hacmi ve teslimat süresi (normal gönderim ya da Express gönderim) gibi etkenlere göre belirlenir. Kargonun havayolu ya da karayolu ile gönderimi de fiyatlandırmayı etkilemektedir.

PTT Kargo Ücretleri

PTT kargonun güncel kargo gönderim fiyatlandırmalarını örneklendirecek olursak 120x60x60 cm boyutlarında bir kargo paketi için ücretlendirme şu şekildedir:

Karayolu ile gönderimi seçildiğinde:

  • 1 kg kadar 141.00 TL
  • 2 kg kadar 159.00 TL
  • 5 kg kadar 213.00 TL 
  • 10 kg kadar 303.00 TL 

Kargonun alıcıya ulaşma süresi olarak ortalama 11-14 gün olarak belirtiliyor.

Havayolu ile gönderimi seçildiğinde:

  • 1 kg kadar 162.00 TL
  • 2 kg kadar 188.00 TL
  • 5 kg kadar 266.00 TL 
  • 10 kg kadar 396.00 TL 

Kargonun alıcıya ulaşma süresi olarak ortalama 7 gün belirtiliyor. PTT web sitesi üzerinden bu fiyatları ve gönderi sürelerini görebilirsiniz.

Türkiye’den Hollanda’ya kargo gönderimi yapacağınız zaman seçtiğiniz kargo şirketinden fiyatlandırmalar ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hollanda bir Avrupa ülkesi olduğundan nispeten Türkiye’ye yakın olarak kabul edilebilir. Örneğin ABD’ye kargo göndermek isterseniz hem fiyatlar hem de gönderim süreleri yükselecektir.

Türkiye’den Hollanda’ya Kargo Gönderirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Türkiye’den bir kargo gönderimi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli etken gönderilen paketin gümrük mevzuatına uygun olup olmamasıdır.

Gönderilen kargonun içinde yasaklı ürün olmaması ya da hangi ülkeye gönderimi yapılıyorsa o ülkenin yasaklı saydığı ürünlerin olmaması gerekir. Ülkelerin yasaklı ürünler listesi genellikle aynı olmakla birlikte bazı durumlarda ekstra ürünler yasaklı olabilir.

Bu yasaklı ürünler; yanıcı ve yakıcı ürünler, kırılabilen ve dökülebilen ürünler, kozmetik ürünler, alkollü içecekler, canlı hayvan, ateşli silahlar, para, altın ve çek gibi kıymetli evraklar, delici ve kesici ürünler ile tütün ve tütün ürünleridir.

Bu ürünlerden herhangi birini gönderdiğiniz durumda kargonuz yasaklı ürün listesine girdiği için gönderdiğiniz kargo gümrüğe takılır ve kargo alıcıya ulaşamaz.

Ayrıca yasaklı bir ürün gönderimi yaptığınız tespit edildiği takdirde hukuki problemler ile de karşılaşma durumunuz oluşabilir. Bu yüzden özellikle bu duruma oldukça dikkat edilmelidir.

Kargo gönderimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli durum ise alıcının adresinin doğru ve tam yazılmasıdır. Gönderimi yapılan kargonun alıcıya sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi için alıcının adresinin tam yazılmasına dikkat edilmelidir. Alıcı adresi eksik ise kargo alıcıya ulaşamayacağı gibi iadesi de yapılabilir. Bu yüzden adres bilgilerini eksiksiz yazılmasına dikkat edilmesi dışında alıcının cep telefonu numarası gibi ekstra bilgileri de yazarak kargonun sorunsuz bir şekilde gönderilmesini sağlanmalıdır.

Hollanda’ya kargo gönderimi yapmak gümrük gibi sebeplerden kafa karıştırıcı gözükse de birçok kargo firması göndericiye bu konularda yardımcı olmaktadır. Gümrük kurallarına uygun bir kargo hazırladığınız da ve gereken bilgileri tam yazdığınızda kolay bir kargo gönderim süreci geçirebilirsiniz.